Belépés
Fotórendező szoftverek Linuxra
2009. május 16. – 06.09 – arth2o
Picasa 3.0 Telepítése Ubuntura.
Ha érdekel hogyan telepítheted a Picasa képrendező, szerkesztő és megosztó programot Ubuntura, olvass tovább →.
Érdekelne Ti milyen hasznos képrendező, átalakító szoftvereket ismertek Linuxra?
Nem gond, ha mondjuk Wine-val lehet futtatni mint az IrfranView, a lényeg hogy kötegelt képfeldolgozásra kapható legyen.
- arth2o blogja
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Tud valaki ajánlani a Apple Iphoto egy funkciójára működő linux (ubuntu) alternatívát. No ez így nem pontos mindjárt részletezem. Az Iphoto arcfelismerő kategorizáló része az ami számomra nyerő lenne. Nagyon szeretem az F-spot-ot de szívesen telepítenék egy olyan alkalmazást ami ezt is tudja. Aki látta már működés közben az tudja mit jelent, egy több gigás fénykép album arcfelismerés szerint szétválogatása. Igen nagy segítség. Még egyszer hangsúlyozom F-spot-ot használok, csak kiegészítést keresek, akár plugin-t az F-spot-ba ha van.
koszi szepen az otletet,nemis tudtam,hogy van linuxos verzson is ;)
Használd egézségel amid van.
Rendezésre kiválóan alkalmas a digikam. Most, hogy fényképezőgépem is van, különösen lényeges, hogy gyorsan letöltsem a képeket és rendezzem őket. Nagyon szeretem, mert egyszerű, és pluginek is vannak hozzá. Simán jobb, mint a zárt Picasa.
Képnézésre pedig gwenview.
gwenview a kipi pluginekkel mindent visz.
Kíváncsian figyelem ezeket a postokat, ugyanis én is épkézláb fotórendező alkalmazás után túrom a netet. F-Spotot használok, egyetlen bajom vele, hogy a Mono-ra épül. (Ami ugyebár a Novel-ms paktum révén jöhetett létre...)
Amiért mégis szeretem az F-Spotot:
UfRAW kezelés. Szinte csak RAW-ban fotózok, nekem fontos, hogy kényelmesen tudjak központi alkalmazásból konvertálni és egyben korrekciózni nyers formátumot, akár tömegesen is.
Verziókövetése van, RAW -> korrekciózott JPEG -> Gimp -> stb, és bármikor vissza tudok térni korábbi változathoz.
Picassa webalbumba, Flickr-re élből megy fel kép, + tud saját html galériát generálni.
Gyorsan, és egyszerűen lehet használni, nincs "félképernyős" eszköztára.
Picasa-t még régről ismerem, fotózásban kevésbé jártas ismerősöknek szoktam ajánlani win alá. Legalább nem warez Adobe termékkel hekkelnek képet, tudása egy kis kompakt géppel bíró amatőrnek bőven elég. Én nem szeretem, bár nem igazán tudnám megfogalmazni, hogy miért. Csak. :) Olyan hobbiprogi benyomást kelt, pedig messze nem csak az.
digiKam sokat tud. DE! Tipikus KDE-s alkalmazás, szinte többet időt elvesz a kezelése, mint amit egy kép beállításával, azaz a lényegi munkával tölt az ember. Szép-szép, de hatékony használatra szvsz alkalmatlan. Egyszerűen túlbonyolított.
A gThumb sem rossz progi, kicsi és gyors. Használom is egy-egy nem RAW-os képgyüjtemény nyálazásara. Tud alap korrekciókat, RAW-ot is betölti, de gyorsabb a F-Spotból UfRAW-on keresztül az ilyesmit csinálni.
Tudom, hogy nem lesz még egy ilyen nőm. Legalábbis remélem :)
Én sokat köszönhetek a Picasa-nak... volt nagyon sok zeném (mappáikban albumborítókkal), amiket sehol nem találtam, pedig a gépemen kellett volna lenniük. Azt hittem töröltem őket, így eszembe se jutott rákeresni. Épp partícióformázás előtt álltam, mivel annyi mappa volt már ott, hogy azt se tudtam sokról, hogy miért csináltam és hogy ami benne van, az mire is kell, akkor próbáltam épp ki a Picasat és észrevettem az egyik albumborítót a képek között, így megtaláltam a mappát, amibe beraktam őket.
Egyébként én felraktam a tárolót, hogy frissüljön és a stabilt, a 2-est telepítettem.
Canes timidi vehementius latrant, quam mordent
Már korábban máshol kérdeztem, de most is megkérdezem: Kubuntu 9.04 alatt már megy a Flickr export Gwenview-ben?
Én a jalbum-ot (www.jalbum.net) nagyon kedvelem. Megy mind Windows, mind Linux alatt. Persze nem kifejezetten képrendező, hanem albumkészítő, de nagyon színvonalas webalbumokat lehet készíteni vele, sőt, ha CD-re felteszed az egészet, és beállítod, hogy az index.html induljon el (ennek a módját még csak Windowsban ismerem), akkor a megajándékozott ember gépén alapból el is indul. Csomó bőrt fel lehet hozzá tenni, így testreszabható minden egyes album.
szoda
Nagyon köszönöm, hogy felhívtad erre a programra a figyelmem!
...ahogy olvasom andrew-nek is tetszik :-)
rég keresek egy hasonló programot.
A Picassa.. hát őt most száműztem, mert elegem lett abból, hogy úgy néz ki mint egy foxpro-ban irt 15 éves program.
Tökéletesen megoldható minden feladat más programokkal is, mint írták fentebb többen is.
A DigiKam nagyon jó arra amire kitalálták (nyomkodj-kattints), de az hogy professzionális lenne pl. képszerkesztésre, az megmosolyogtató.
Képszerkesztő = GIMP, Krita.
Képkatalogizáló = F-Spot, DigiKam.
Képnézegető = EOG, Gwenview.
Képszerkesztő != Képkatalogizáló != Képnézegető
Ennyi.
Dropbox Wuala Yandex.Disk | LastPass | Avast (Windows)
Igazad van. Köszönöm.
Rossz oldalról közelítettem meg a dolgot.
Tán azért mert a saját gyakorlatomból indultam ki.
Ha egy képem szerkesztésre, korrekcióra szorul azt arravaló programmal teszem.
A digiKam funkcionalitásának nincs párja Linuxon.
"Fotórendező szoftverek Linuxra" - Ez csak egy sw, mire a többesszám?
Egyáltalán, miért nem küldöd be ide az oldalra a teljes post-ot? Csak figyelemfelkeltésnek szánod, hogy reklámozd a blogod? Ez az oldal nem erre való tudtommal (bár egyre többen csinálják ezt).
Ha majd végigolvasod a bejegyzéseket látod hogy mire a többesszám. Szerencsére sokan vannak akik szívesen megosztják a tapasztalataikat hátha segíthetnek másokon. Te mit is használsz erre a célra?
arth2o: Honlapkészítés
Nem szabad elfelejteni, hogy eredetileg ez fotószinkronizáló program, ennek segítségével könnyen kezelheted a Google webalbumodat (ami minden gmail usernek jár) az már csak hab a tortán, hogy képszerkesztéshez, rendezéshez is ért. (szvsz)
Szerintem teljsen rendbe van, hogy ide csak bevezetőt ír. Van egy jó blogja, jó ubuntus cikkekkel. Akkor miért ne tájékoztathatná erről az ubuntu.hu olvasóit? Én már nem egyszer használtam a leírását, amit ITT találtam meg, hisz ezt több ember olvassa, mint az ő oldaltált. Tudsz jobb lehetőséget, ahol leírásait jelezni tudná? Engem nem zavar itt.
Nem, a Picasa eredetileg egy fizetős képkatalogizáló szoftver volt, amivel gyors javításokat és pár egyszerű effektet is össze lehetett kalapálni. Aztán a Google megvette, 2004-ben jelent meg az első ingyenes kiadás, 2006-ban pedig elindult a Picasa Web.
Mindig is zárt forrású volt, és nem is alkalmas natív keresztplatformosságra.
De igény támadt rá Linuxon, viszont nem akarták újraírni az egészet from scratch, ezért maradtak a Wine megoldásnál, ami egyébként nem konfrontálódik és nem is osztozkodik az önmagában álló Wine telepítéssel! Csak annyi összetevőt tartalmaz, ami a Picasa működéséhez kell.
Az is fontos, hogy a képmegjelenítő szoftver nem azonos a képkatalogizálóval.
Képkatalogizáló a Picasa (Google), az Elements (Adobe), az iPhoto (Apple), az F-Spot (Novell) és a digiKam.
Ezek sokkal-sokkal többet tudnak, mint egy képmegjelenítő, a legfontosabb tulajdonságaik ugye a képek időrendi és/vagy címkék szerinti katalogizálása, egy-egy kép több virtuális mappában való párhuzamos elhelyezése, megjegyzések hozzáfűzése, képértékelés, galériába exportálás, stb.
Szóval teljesen más kategória, ugyanúgy, mint a Rhythmbox és az Audacious közti különbség:
http://en.wikipedia.org/wiki/Desktop_organizer
Dropbox Wuala Yandex.Disk | LastPass | Avast (Windows)
Szerintem sem baj, hogy ide írt. Legalábbis engem nem zavar. Ártani meg szerintem senkinek nem árt.
Amúgy az F-Spot-al is fellehet tölteni a Picasa webalbumba a képeket ("If you have a Flickr, 23, Picasa Web or SmugMug account, F-Spot can export photos to it, while optionally resizing your selection, and preserving tags and metadata.").
Ezért sem használok picasa-t :)
Próbáltam a Picasa-t és tetszett is 8.10 alatt. A 9.04-hez viszont csak Synapticból telepítek, így rájöttem, hogy az f-spot is nagyon jó! Nem kell más.
Az Ubuntu Tweak-al is tudod telepíteni a Picasa-t de amit most használok verziót (Hetyke Szarvasnyúlra) abban pont nincs bent.
arth2o: Honlapkészítés
Átalakítani csak is gimp ha ennél jobb program kell hogy egy fotóból kép legyen az már nem fotó!:) analóg gépekkel diára negatívra fotózok maximum vágom a fotóimat ha nagyon bele kell nyúlni akkor inkább újra fotózom lehetőség szerint, rendszerezni f-spot és gthumb már ami digitalizálva van. jah digithez meg a sima rawstudio, nos gimp-el is olyan montázsokat csináltam anno (uhu1.1-alatt) hogy miatta majdnem ki rúgtak a munkahelyemről(brahiból de túl jól sikerült) úgyhogy csak nevetek azon aki azt mondja hogy linux alatt van olyan fótó s képszerkesztő esetleg grafikus feladat amit nem lehet megcsinálni:)
Rendszer gazdaként hamar haza szoktam vágni a renccert:)
mi köze a gimp-nek a képek rendezéséhez?
Szerintem a Gimppet meg kell említeni mert tényleg nincs jobb.
Gimp:
Ellenben nem tudom tapasztaltátok-e azt, hogy ha fel van cuccolva ecsetekkel meg kütyükkel akkor nagyon belassul az indulása a Gimp-nek. Ilyenkor keresek valami alternatívát ezért született a cikk.
arth2o: Honlapkészítés
Nem igazán szeretném, hogy a Google nagyon beépüljön az gépemre és az életembe. Van ugyan egy Gmail-os mail címem amit inkább már csak "vegyes"-nek használok, hivatalosra és személyesre mást, mert dől bele a spam, arról nem is beszélve, hogy a leveleket folyamatosan archiválják és a tartalmukat figyelik (terror fenyegetteség, egyebek).
A 3.0 verzió pedig még csak béta, így akár a rendszer is bedőlhet tőle.
Igen,
Az ember hajlamos védeni a személyes dolgait, de mikor a Google szolgáltatásairól van szó pont nem ezt teszi.
Ez nekem is egy örök dilemmám.
Ami a Spam-eket illeti nekem sincs gondom vele.
arth2o: Honlapkészítés
Hm...
Én évek óta Gmail-t használok, és eddig egy darab spam se jött.
Én az alapból telepített F-Spot-ot használom, szerinte a célnak megfelel.
Az F-Spottal nekem sincs semmi bajom, ezidáig tökéletesen működött. Egyébként ez az egyik program, ami miatt GNOME-nál maradtam és nem váltottam KDE4-re.
Akkor csak gratulálni tudok. A digikamnak nincs párja.
Nekem pedig pont a digikam nem jött be. Lassú volt, és ezen kívül a címkekezelése se volt olyan kényelmes, mint F-spotban. De ezzel lehet, hogy csak én vagyok így, mert már hozzászoktam a GNOME-os fotókezelőhöz.
Ui.: a digikam kde4-es változatát még nem próbáltam, még azt meg fogom nézni, hogy milyen.
Megéri kipróbálni a 0.10-es verziót.
Én is az F-Spot-ot használom.
Nem látom szükségét, hogy más programot használjak. Főleg kerülöm az olyan szoftvereket, amelyek futtatásához Wine szükséges. Ugyebár a Picasa is Wine-t használ ("Picasa for Linux isn’t open source; it uses a carefully tested version of Wine to run the current Windows version of Picasa.").