Belépés
Full format Ubuntu telepítése előtt MEGOLDVA
Üdv!
Laptopomon az Ubuntu 10.10 folyton összemolik. Feltelepül, müködik. Több újraindítást is túlél, amíg frissítem meg eszközmeghajtókat és egy programokat telepítem. Aztán rendszerint visszamegyek windows-ra csinálni a dolgomat. Amikor meg újraindítanám az gépet, hogy ubuntu-t bootoljak, a képernyőn csak villog a "-", és semmi. Vagy ha bejön, utána már nagyon-nagyon lassú a rendszer. 3 újratelepítés is volt már. 64 bites a rendszer.
Gyanakszom, hogy bad sector, vagy hasonló winchester hiba okozhatja a dolgot... Mert most egy tegnap telepített ubunturól gépelek, ez meg képtelen bármilyen program feltelepítésére. A csomat telepítése meghiúsult...
Arra gondoltam, hogy az ubuntu partícióit, ami egy swap, egy / és egy /home, full formatolom. Ezzel ellenőrizném, hogy rendben van-e minden. De az ubuntu telepítője csak quick formatot tesz lehetővé. Továbbá az általam ismert GParted programmal is tudtommal csak quick formatot lehet végrehajtani.
Egyetlen ötletem az, hogy GParteddel NTFS partíciókká formázom a 3 partíciót, és azt windows alól full formázom. Aztán meg vissza az egészet.
Nincs más megoldás? Valami live bootolható dologra gondolok, amivel EXT4-be tudnék long formatot létrehozni egyből ubuntunak.
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Nem bírtam ki.
GParteddel töröltem a 3 partíciót, létrehoztam egy NTFS 60GB-osat.
Hiren's Boot CD-vel FAT32 Full Format elvégeztem 15-20 perc alatt.
Sztem ez tuti nem quick, ki is írta hány byte-t mennyi idő alatt írt át meg stb.
De elvégezte.. Ezek szerint nem kéne aggódjak a vinyó miatt...?
Egyelőre akkor a kérdés:
Lehet-e, hogy a 64bites kérdéssel van baj? Tehát, hogy 32bites 10.10 működne-e.
VAGY
Lehet-e, hogy úgy ahogy van, a 10.10 nem kompatibilis, és vissza kéne térni a 10.04 LTS-re?
Nem várom el, hogy rögtön kapjak választ, ezért most fel is pakolom a 10.04 LTS-t.
Ha az nem esik össze jó darabig, akkor talán rá lehet fogni a 10.10-re. Akkumulátort is elég hülyén kezeli, mindig azt írja, hogy becslés.
Viszont sok hardware bug fix miatt nagyon vágyom a stablis 10.10-re (frisebb ATI driver, illetve HDA hangkártya powersaving miatti shutdown előtti sistergési problémát megoldották...).
Addig írjatok hogy lehet-e baj a 10.10-el ilyen téren... Mert google nem segített ebben.
Szerintem mindenképp a 32 bitest tedd fel...
#### - BLOGOM - ####
http://kisgote.blogspot.com/
Én live cd-ről mennék be és mkfs.ext2 -c kapcsolóval (vagy -cc) ellenőriztetném.
"Kissé" nem lesz gyors, de szerintem ha van hiba megtalálja.
Persze előtte egy fdisk-el levenni a jelenlegi particiókat és csinálni egyetlen nagyot.
Elég konzolos megoldás, de még a DOS-ból maradt ez nálam :)
Szia!
Szerintem próbáld meg a 32 bites rendszert telepíteni a 64 bitessel nekem is több telepítésnél volt már gondom.
Szvsz ha "emeletes" rendszerről van szó a grubban:W7,egyéb linuxok akkor nem nyerő az Ubi-s indítón lévő gpart..Nem először szívok én sem vele főleg akkor ha a gépben több lemezek is vannak fake-Raid-al összefűzve,ha látja is..(többnyire nem) akkor is úgy formáz hogy a partból lecsíp(ott marad a régi rendszerből vm. sz*r) és a fentebb említett módon teljesen váratlanul összeomlik.
Akár a Hiren's vagy System Rescue CD akár egy Usb-s Puppy már ok!Legyalulni akár unformatted-re.Aztán már simán települ a a telepítőben lévő gpartolással is.
Jelenlegi álláspontom: elegem van az ubuntu-ból.
Tetszik meg minden, jó, ingyen van. De könyörgöm: egy op. rendszer legyen stabil.
De amúgy annyira elkeserítő általában véve az ubuntu-s ügy akkor is.
10.04.1 LTS verzió.
Hardware hibák:
ATI kártya nincs Vsync.
Hangkártya powersave miatt sistereg shutdown előtt.
10.10 verzió
Hankártya probléma megoldva.
ATI probléma csak félig, minden egyes boot során be kell állítsam a vsyncet, hogy működjön.
Új probléma: WIFI jelzőlámpa villog mikor egy kétállapotú touch gomb aktiválásra/deaktiválásra... Szerencsére ez csak akkor, ha BLuetooth off.
Jah és nem képes bemérni az akkumlátor töltöttségét.. csak azt írja becslés...
Számomra beállíthatatlan az ujjlenyomatolvasó.
FN+ gombok fele nem mőködik.
Távirányító nem müködik...
Nem hinném, hogy véletlen, hogy azt mondták a laptopra, amikor megvettem a HP-nál:
Linuxot lehet rá tenni, próbáltuk is, de nem támogatott. Ettől még fut...
Gondoltam megpróbálkozom fedorával, de az meg Winre bootolás után blokkolja a DVD író kiadását. 3x indítottam újra a gépet Winre, nem lehetett se szoftveresen se hardwaresen kidobatni a tálcát. /kill fedora...
DE, ha úgy van, ahogy te mondtad, akkor talán adok neki még EGY próbát.
Jelenleg a következő a helyzet:
* swap 2gb
* / 30 GB
* /home 30 GB
GParted Live lemezzel fogtam ezt mind, és töröltem, egyesítettem NTFS-be, és WIN7 Professional alatt long formattal formáztam. Szerintem már tényleg kilőve a HDD probléma két teljes hibátlan full format után. Legalább van 60 GB szabad helyem pluszban ... :(
Eddig úgy telepítettem, hogy EXTENDED partíciót hoztam létre.
Tekintve hogy van egy 100 megás boot primary, egy windows7 primary, és egy Data primary alapból.
Emellé tettem be GParteddel egy EXTENDEDET 60 GB-al. Azon belül pedig ezt a 3 partíciót ubuntu saját telepítőjével alakítgattam ki.
Ha az unprofesszionális megoldás, akkor kérem jelezzétek. Ettől függetlenül nagyon mérlegelem a dolgokat. Windows egyetemen "ingyenes", és alig van 1-2 dolog, amit nem lehetne ingyenesen beszerezni Windowsra... és ez szerintem nem egy elvakult Windowos mondat volt tőlem kivételesen... Sztem túl vagyok 1 hónapon belül a 20adik installal.
Hozzátenném, hogy nem próbálkozások nélkül hagytam fel a hardware-s dolgokkal.
Próbáltam saját atis csomagokat telepíteni, így úgy fájlokat törölgetni.
LIRC programot is telepítettem meg konfigurálgattam, mégse ment a távirányító... egyszerűen ami időt belefektettem ubuntuba szerintem meghozta egy Windows Ultimate árát, még akkor is ha diák munkát vállalok és kimegyek kukoricát címerezni...
Ettől függetlenül barátnőm gépét is én csinálom, mint gépes a családba, azon meg vígan megy az ubuntu. Minden hardwaret rendesen lekezel stb. Hónapok óta jó. Úgy látszik az 300+ k-s csoda multimédiás laptopkra nem érdemes tenni ubuntut...
Persze a másik gép egy fapados 150k-s Samsung R528.
Nagyon gondolokozom valami olcsó Ubuntu Certified laptop beszerzésén amúgy, ha létezik ilyen :D
Hiren's Boot CD-t nagyjából ismerem.
Mini windows XP-t kéne indítani, és azon belül teljesen unformated-re rakni?
Azt hogyan kell?
Továbbá nem értem, hogy ha a GParteddel letörlöm az ÖSSZES partíciót, még az extendedet is, és újra létrehozom a 60 GB unallocated space-n az extendedet; utána pedig ubuntu install közben létrehozom a 2 GB swapot, 30 GB ext4 /-t, továbbá a 30 GB ext4 /home-t, akkor az miért nem jó. Elméleti magyarázatom nincs rá...
De így a következő mindig a felosztásom (ez mind EGYETLEN WD 500 GB HDD-n (laptop...)):
100 mb primary System Reserved
80 GB primary Windows 7 (C)
330 GB primary Data (D)
Extended partition
________Swap 2GB (cserehely)
________/ 30 GB (ext4)
________/home 30 GB (ext4)
Senki semmi?
Elnézést kérek a kisregényekért, meg a sok töltelékért. Sajnos kicsit kezdek türelmetlen lenni e témában.
Legyen a következő a helyzet:
Mondjuk, hogy van otthon egy másik Win7 asztali gép. Crossfire kábellel össze tudom őket kötni, és arra átmásolni a durván 100 gb fontos adatomat. A többi mehet.
Tehát:
Hogyan kéne legyalulni teljesen az összes partíciót, melyik programmal.
Illetve, hol kell létrehozni az újakat, és hogyan, meg stb.
És hogyan kell szabályosan feltenni egy Ubuntu rendszert.
Csak akkor fognék ezekbe bele, ha elképzelhető egy olyan rendszer, hogy emletes, és Win7 mellett van ubuntu, és nekem fél évig nem kell egyikhez sem nyúlnom, mert stabil... Win7 ezt már produkálja, csak ubuntu nem.
Számomra megoldás:
Gépben 500 GB WD HDD van.
Hiren's Boot v12.0-ban van WD HDD eszközök.
Low Level formatot kell végezni. Ez azt jelenti, hogy a HDD visszaáll gyári állapotára. Ténylegesen minden bit 0-ra állítódik. Tévesen úgy tudtam, hogy a normál format is megteszi ezt. Ez téves, mivel a is quick format, csak ellenőrzést végez a biteken, bad sector etc. miatt, ezért tart sokáig.
Emeletes rendszer témát meg úgy oldottam meg, hogy egy másik célhardver (másik laptop) van csak ubuntura, a szóban levőn meg csak Win7 lesz.
Gondolkozok még külső háttértárolón elhelyezett operációs rendszeren, de az már más téma.
Azt hiszem, hogy a WD-nek van baja a Linux-szal. Én egy WD 160-nal szívtam Debian Lenny alatt. Idén tavasszal raktam fel az új vinyóra. Egy darabig nem volt gond, de aztán kb. 2 hónapja elkezdtek jelentkezni a gondok. Fagyott a cucc, véletlenszerűen.
Volt egy 40GB-s Maxtor vinyóm, egy 9.10-es ubival, amit akkoriban (2009 november) csak próbaképpen raktam fel. Beraktam a WD helyére, semmi gond. Upgrédeltem Maverickre, két lépésben, zsír. Elhatároztam, hogy WD-ről mentek, amit tudok, aztán hajrá 10.10! Először Hirennel megsasoltam a WD-t, no error. Vasárnap (11.21-én) felraktam a Maverick-et a WD-re, de ezen is láttam a dmesg-ben egy reboot után, hogy ext3 hibák jelentkeztek. Ma este egy kis guglizás közben rátaláltam a következő cikkre:
http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=...
Ezek szerint a szektor- vagy a MB-határok illesztésére kényes a WD. Holnapután újra megpróbálom újrarakni a Lennyt, vagy az ubit. Eredménnyel (vagy nélküle) jelentkezem.
Bocs a szövegezésért, pár sör után vagyok.