Belépés
szhf62
2015. október 6. – 17.33 – szhf62
Üdv mindenkinek.
A windows XP támogatásának megszűnése óta használok linux-ubuntu (Zorin) rendszer(eke)t, mint egyszerű "mezei" felhasználó, számítógépes képzettség teljes hiányában.
A linux, és ubuntu rendszerekről windowst használó időmben is csak elvétve hallottam, csak a legutolsó windowsos időkben tudtam olyan helyeken megfordulni, ahol ezzel foglalkoznak. A hivatalos oldalakat csak jóval ez után ismertem meg.
Nagyon sok témában segítségre szorulnék (még), de ha bővül a tudásom, másoknak is szívesen segítek a megszerzett tapasztalataimból. (ubuntu térkép)
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
"csak a legutolsó windowsos időkben tudtam olyan helyeken megfordulni, ahol ezzel foglalkoznak"
Hol találtál ilyen helyet?
gyakorlat teszi
Facebookon van elég sok linux és ubuntu (jellegű) csoport, ami jól hangzó névvel van fenn. (Nem tévesztendő össze a közösség hivatalos Facebook oldalával!) Ha segítséget kértem volna ott, a csoporton belül használatos szójárásban (ami nem igazán "valódi" számítógépes kifejezés) adtak "segítséget", ami igazából szinte zömében használhatatlan volt. Ha a probléma leírását (nagyon kezdőként!) hosszasan (néha privát üzenetben is) leírtam - várva a "szájbarágós" magyarázatra -, sok esetben elfordult a tagság a segítségnyújtástól. Ha kaptam is választ, az a legtöbb esetben értelmezhetetlen volt, vagy hivatkoztak a "gugli a barátod"-ra, netán a Wikipédiára (ezutóbbit nem szeretem, sokszor nagyon megkever egy kezdőt a benne levő linkekre való utalásokkal). Az ilyen csoportokat hamar mellőztem.
Sajnos, a szintem olyan (még bő másfél év linux/ubuntu/Zorin használat után is), hogy a windows alatt nem használtam különböző lehetőségeket (például: képszerkesztő, emuátor, és ami a lényeges volna "mostanában": terminál, és még néhány alapvető alkalmazás.) Ezeket ilyen hivatkozásra való mutatásokkal szinte lehetetlen megszokni (begyakorolni), megtanulni a használatukat. Az efféléket leginkább csak személyes, vagy távsegítséges módon lehet egy kezdőnek - viszonylag hamar - megtanulni (szerintem) olyan személy segítségével, aki régóta használ (lehetőleg csak) ubuntut/linuxot.
A linux használat kezdetén például a bootolásról sem tudtam semmit, amíg egy kis (személyes) segítséget nem kaptam hozzá. Még ezen a téren is van még mit tanulnom. (pl: particionálás, csatolás, stb.) Terminálból sem igazán tudok programot indítani, de már valamennyire kezdem megszokni a használatát. (Kevés parancsszót ismerek - és több-kevesebb sikerrel alkalmazok.) Mindezek mellett a többsége számítógépes kifejezést megértem ugyan hogy "melyik területre való", de sokukat nem tudom alkalmazni. (Ez az angol nyelvismeretem hiányának is betudható - részben.)
Ezért is tüntetem fel általában az elérhetőségeimet, ami a majdani segítségnyújtásnál - ha kellő gyakorlatot szerzek benne - is jól jöhet másoknak.
Mellébeszélést itt is kaphatsz, de azért olyan hozzászólások is adódnak, amelyeket lehet használni csak tudni kell szelektálni. :-)
Terminált ritkán kell használni, akkor viszont előtte tájékozódj, kérdezz és csak aztán pötyögtess. Nem ördöngösség, csak figyelni kell.
Jó fórumozást!
www.htibi.ro | | Szeretnék tanulni, de kinek van arra ideje? | | PHP Classes
@Htibi köszi a kívánságot. :) Még szerencse, hogy a linux és ubuntu nagyban hasonlít egymáshoz (ne térjünk bele), és lehet ilyen formán segíteni egymásnak. Mellébeszélésekben volt már elegendő részem (sajnos), de ahogy elnézem, itt a fórumban "régi motorosok" próbálják meg az újabb felhasználókat segíteni. Egy kis viccelődés meg mindenhol belefér a "tananyagba".
Kicsit még furcsa (inkább szokatlan) ennek a közösségi oldalnak a használata. Nehézkesen találom meg például a feltett postot (topikot, fórum témát), ha netán idő közben sok újabbat tesznek közzé. A hozzászólások közül sem igazán tudom eldönteni, hogy melyik van az adott témához. Ha a "továbbiak" opciót választom (ha nem találom a keresettet), akkor sem biztos hogy ezzel rátalálok a keresett témára. (Ez még bele telik egy kis időbe, hogy ennek a használata begyakorolt legyen nekem.)
(Remélem, eddig nem kérdezősködtem "eget verő hülyeségeket"? :) Nincs is szándékomban, de sok témában nagyon az alapoknál kell kezdenem. Ezért is lenne jó, ha képernyő megosztással tud valaki segíteni némelyik problémán. A személyes segítség a távolság miatt - egyenlőre - kizárt nekem.)
http://ubuntu.hu/tracker
gyakorlat teszi
A kérdés attól nem változik, hogy a fórumban vagy Skype-beszélgetés közben teszed-e fel, legfeljebb kevesebb tanúja van. ;-)
Egyszer mindenki a nulláról kezdte, nincs ezen mit szégyenleni.
Ha valaki elakad és az olvasott szöveg értelmezése nem az erőssége, akkor igénybe lehet venni személyes vagy Skype-beszélgetés általi segítséget egy adott témában, ám meglátásom szerint annak, hogy ez létrejöjjön két alapfeltétele is van:
– Legyen valaki, aki jártas az adott témában.
– Hajlandó legyen személyesen segíteni, vagy Skype-olni.
Ha a kettő közül valamelyik nem teljesül, akkor nem jön létre, vagy kár a ráfordított időért.
A fórumtémában elég az első feltétel teljesülése, ráadásul itt több tapasztalt felhasználó tudása képes összeadódni, ha kell egymást kiegészíteni.
Én arra biztatnálak, hogy ha szükségét érzed, a „némelyik” problémáknak nyiss nyugodtan témát és próbálj okosan kérdezni, akkor valószínűleg fogsz jó válaszokat (is) kapni. Csak az adott téma megoldására koncentrálj, a hozzászólások stílusával, vagy a nem odaillő, felesleges piszkálódásokkal ne törődj, azokon szó nélkül lépj át.
Aztán a téma kapcsán néha talán kialakul majd egy-egy Skype-olás is.
Ubuntu 19.10
Ha a válasz(oka)t olyan (köz)érthető módon adják a segíteni szándékozók, hogy első olvasatra (és a leírást követve) megoldódik a probléma, az nagyon nagy segítség. Sok Facebookos oldalon a "segítő szándék" csupán ennyi volt (a mellébeszéléssel együtt): "barátod a gugli", vagy "wikipédia...". Utóbbi még jobban hátráltatott a megoldásban (nem is szeretem, sőt kerülöm ennek a használatát).
Néhányszor előfordult (eleinte a "másféle" Facebookos csoportokban) hogy egy rakás terminálparancsot zúdítottak rám (szinte minden esetben "lecsekkolva" a gépem adatait), amit beadva a gépnek lestem, hogy nem lett eredmény belőle. (Még halványan él bennem a Commodore DOS-a. Az akkoriban nagyon jól ment. Windowson nem használtam DOS parancsokat.)
Remélem nem baj, hogy (végre!) két hivatalos oldalon kérek tanácsot, segítséget a felmerülő problémákban? (linuxmint.hu, és itt) Igyekszem a segítségkéréseket csak egy helyen feltenni, nem egyszerre mindkettőn. Ha netán nem lenne rá megoldás, akkor fordulok ide, hátha valaki itt jártas benne.
Közben innen is hozzáolvasok a tapasztalataimhoz, és amit tudok hasznosítok. Ha elegendő tapasztalatot gyűjtöttem, a segítségemre is lehet számítani a későbbiekben. (Ezért is jelöltem magamat a térképen.)
Skype-on elég rugalmasan tudok lenni (alkalmazkodni a partnerhez), részemről ez nem akadály. (A személyes segítség a távolság miatt csak nagyon körülményesen, vagy egyáltalán nem megoldható, Skype-on ez képernyőmegosztással áthidalható. Hasonlóan a windowsos távsegítséghez.)
Mivel még ennek az oldalnak a használatát most kezdem csak megszokni (inkább csak tanulmányozni), nem szeretnék egy régebben felvetett (netán) ugyanilyen témában újat indítani, ha az előzőre ott van a megoldás is (ami lehet hogy rajtam is segít.). Ez esetben csak odaírom hozzászólásban a saját sikeremet is.