Belépés
Ubuntu 16.04 telepítése külső HDD-re
Van egy külső, külön tápegységgel ellátott merevlemez tartóm, amelyet USB kábellel kapcsolhatok az asztali számítőgépemhez. Szeretnék telepíteni rá egy Ubuntu Live indító/telepítőt. (ilyet nemrég készítettem sikeresen egy USB pendrájvra).
Az a probléma, hogy a GParted program "nem látja" az ezen a külső merev lemezen lévő egyik partíciót sem, amelyek meg vannak formázva. Ugyanis, az indító telepítése előtt szeretnék változtatni a partíciók méretén, illetve több partíciót szeretnék létre hozni ezen a külső merev lemezen...
Az indító lemez installálását el sem kezdtem, de gondolom azzal símán meg tudnék birkózni....
Ezt a külső merev lemezt szépen látja a rendszer rendesen installált merev lemezről indított Ubuntu, és Live indításakor is DVD-ről. Amint behívom a GParted programot, eltűnek az ezen a lemezen lévő partíciók ikonjai is, meg a GParted sem mutatja őket (így nem is tudom kiválasztani, módosítani őket)...
Van valakinek jó tippje, hogy oldjam meg ezt a partíciók átrendezését?
Köszönök minden tippet. (Keresgéltem más partícionáló progrmot is, de nem tudok okosan választani. Gondolom a tapasztaltabbak már tudnának jó ajánlatot tenni.
Üdv mindenkinek.
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Mi a célja az operációs rendszer USB-s adatfogalom által történő üzemképtelenre lassításának?
Linux Mind + JövőKép
(USB 3-as csatlakozással/HDD-vel nem is olyan lassú...többen használják így.)
sudo apt install inxi --> inxi -F # nmcli -p dev wifi list # curl ipinfo.io # ncdu # curl wttr.in/lakóhely
"Szeretnék telepíteni rá egy Ubuntu Live indító/telepítőt."
Nem a legegyszerűbb megoldás híve az illető. Kétségeim vannak a célt illetően.
Linux Mind + JövőKép
Nademé?
Nincsen szabad pendrivere, de ottvan az úesbés hárdrájv.
gyakorlat teszi
http://ubuntu.hu/node/42977
sőtt
http://ubuntu.hu/node/42960
gyakorlat teszi
Van fizikai különbség a két eszköz között
itt jön képbe a hozzá nem értés, ami van és a rutin, ami nincs.
És akkor most léci részletezd a mi a teendőt!
Linux Mind + JövőKép
A topik címe: "Ubuntu 16.04 telepítése külső HD-re".
Nekem ebből az jön le, hogy egy rendes telepítést akar egy külső (USB-s) HDD-re.
(Kétségtelen, kissé homályosan fogalmaz.)
És még az sincs tisztázva, hogy USB 2-es, vagy 3-as.
sudo apt install inxi --> inxi -F # nmcli -p dev wifi list # curl ipinfo.io # ncdu # curl wttr.in/lakóhely
A TOPIC-ban nem akartam hosszú szöveget írni, ezèr tènyleg fèlre èrthető, de a szöveg elejèn világosan leírtam, hogy egy rendszer indító ès LIVE módban is indítható telepítőt szeretnèk "legyártani". Mint ahogy azt sikeresen megtettem USB Flash-re. USB 2.0 ès 3.0 is van a gèpemen, tehát mindegy melyiken sikerülne.
Áve.
Romi
Ami a cèlom ezzel: haldoklik az asztali gèpem (amely igaz tíz èvnèl is öregebb, de a kapacitását illetően mèg ma is megállná a helyèt). Hajlamos a proceszora a túlmelegedèsre, mert az első 3 GHz-es sorozatból való. Ezt a szèriát annak edejèn emiatt vissza is vonták, de csak a nyugati államokban. Ezèrt biztosítani akarom magamat, hogy ha vègleg bemondja az unalmast, más valakinèl is le tudjak bonyolítani valami sürgős feladatot...
Romi
Tudtommal a pendrive-ra rakott Ubuntu Live indító/telepítő úgy kerül oda, hogy az indítólemez-készítő gyalulja az eszköz tartalmát. Nem lesz kár a külső HDD-n lévő adatokért?
Ubuntu 19.10
"... Amint behívom a GParted programot, eltűnek az ezen a lemezen lévő partíciók ..."
Ha DVD-ről indítasz LIVE-ot (vagy a korábban már sikeresen elkészített USB kulcsról), és ott indítasz GParted-et, akkor így sem látszanak a külső HDD partíciói?
"Az a probléma, hogy a GParted program "nem látja" az ezen a külső merev lemezen lévő egyik partíciót sem, amelyek meg vannak formázva"
Mire vannak megformázva?
sudo fdisk -l
mit mond?
Formáztam már NTFS-re is meg vègig az ismertebb formátumokra, de mindnèl ugyan az a szitu.
Romi
Álljon meg a... kergetőzés.
Ha formáztad már mindenfélére, akkor az azt jelenti, hogy látja a particionáló program a lemezt.
Akkor most mi a gond?
www.htibi.ro | | Szeretnék tanulni, de kinek van arra ideje? | | PHP Classes
A rendes Ubuntu alatt formáztam a már meglèvő partíciókat, mèghozzá úgy, hogy a teljes nullázást használtam, nem a gyorsformázást... A GPart akkor sem látja ezeket a partíciókat, azaz a külső drájvot, ugyanakkor ha kilèpek a GPart-ból, síma Ubuntu látja.
Romi
nem csak gparted létezik:
fdisk
gdisk
parted
gperted
palimpsest
ezek kb alapból benne vannak az ubuntuban.
LinuxMint | Ubuntu
mit nem lát a gparted?
a menüjében válaszd ki az eszközt, hogy lássa.
azután faraghatod, ahogy akarod.
két dolog:
1) nem nagyon értesz ehhez, ne vitézkedj olvass utána
2) 4x győződj meg emiatt arról, hogy a jó lemezt babrálod e vagy sem, mielőtt megnyomod azt az entert
----
harmadszor pedig ez a feladat, amit kitűztél magadnak nem egyszerű. elsőre azt se tudom hogyan csinálnám meg. hirtelen usbmk jutott az eszembe, meg grub telepítése az usb lemezedre egy boot partícióra, aztán valahová bedobni rá az isot, majd kézzel berakni a grub menüjébe....
tudod mikor! erre van a pendrive, egyszerű. az usb hdd meg adat tárolásra van
LinuxMint | Ubuntu
Anno a pendrive-ot is adattárolásra/adathordozásra találták ki. És arra is használták. A kérdező új határokat feszeget, s ezzel újabb dimenziókat nyit meg a számítástechnikában. A fejlődés nem áll meg.
Semmi nincs veszèlyben, hisz minden ami fontos számomra le van mentve eg 1 TB-os Transcend külsö HD-re. 30 èvnyi informatikusi "termèsem" van rajta. Ez a mostani nyugdíjas kísèrletezèsem csak mint nosztalgiából elkövetett "bűntett"... :-)
Romi
no akkor dd-vel ird tele nullákkal az első 1 MB-ot azon a kütyün.
am9lyan orvosság, hogy lássa a gparted
-----
ha megy az angol egy kicsit, ami gondolom akkor nem probléma, van egy igen tuti kis program direkt USB tárakra kitalálva. usbmk a neve. PPA-ból felrakod, az tudja a nullázást is. felpattintja az isodat arra az usbre, megcsinalja bios+uefi kompatibilisre a bootot, csinálhatsz prezisztens liveot is, meg a maradék helyet adattárnak. formáz, particionál, mindent csinál.
csak angol.
LinuxMint | Ubuntu
Bootolj be, majd dugd rá az usbhddt, majd mutasd meg a dmesg kimenetét itt. de ne egyenesen ide másold, hanem pastebinre.
LinuxMint | Ubuntu
Egy 8GB-os pendrive-on, a Gparted segítségével létrehoztam több partíciót.
Többek között, egy Fat32-re formázottat is a live CD/telepítőnek.
Az Unetbootin-ban kiválaszthatom célpontnak ezt a partíciót...erre írná ki, a Mint 18.1 ISO-ját (A méretekkel , most ne foglalkozzunk).
https://i.imgur.com/PWrjYz7.png
Aztán, hogy erről a partícióról hogy tudna bootolni a live rendszer...az már más tészta !
De ha a gép haldoklik, nem a merevlemez, akkor egy SATA to USB3-as mobilrack-ben hordozható lenne, és más gépek
USB 3-as interface-éhez csatlakoztatva indítható lenne. (Csak egy kósza ötlet ).
sudo apt install inxi --> inxi -F # nmcli -p dev wifi list # curl ipinfo.io # ncdu # curl wttr.in/lakóhely
Talált, sülyedt! Pont ez a célom!
Az igaz, hogy egy 16 GB-os penndrájvra már telepítettem egy rendszer indító Ubuntu 16.04 -et, és szépen is működik, ám nekem nem elég az a 16 GB, mert mint minden jó mester, szükség esetén magammal szeretném vinni az összes kedvenc szerszámaimat is, ugyanis nem csak az én haldokló asztali gépem miatt csinálom az egészet. Sokan kérnek tőlem különféle segítséget számítógépeik problémáinak megoldására (leginkább adataik megmentése a cél, de nem ritka a rendszer "felélesztése" sem)... Ezt amúgy egy jó kis laptoppal csinálnám -ha lenne rávalóm. Ezek az eddig emlegetett eszközök pedig már mind megvannak nekem (meg még ennél több is, elavultak is, meg még aktuálisak is)...
Ja, az "Eurékát" azért kiáltottam, mert amint írtam is, van egy USB 3.0 csatlakozóval ellátott külső Transcend 1 TB-os HD is a tarsolyomban, ám azzal az a gondom, hogy már 60%-ban tele van, és nincs hová elmentenem a rajta lévő majd 30 évem munkáját, hogy megformatálhatnám és ebből csinálnék egy "csodafegyvert" ... Amikor azt vettem, nem is gondoltam, hogy róla valaha rendszert akarnék majd hívni...
Romi
Azért, csak óvatosan ezzel a "csodafegyverrel" ! :)
Az ilyen átméretezés/mozgatás/partícionálgatás veszélyeket hordozhat magában.
És ha 30 év munkájáról van szó, többször is meggondolnám hogy ezt a merevlemezt piszkáljam-e !
sudo apt install inxi --> inxi -F # nmcli -p dev wifi list # curl ipinfo.io # ncdu # curl wttr.in/lakóhely
Illetve 30 év alatt meg lehetett volna tanulni már, hogy egy mentés nem mentés.
gyakorlat teszi
(30 éve 1987 volt. Eléggé aranyárban mérték akkor még az XP-t, az AT-ról nem is beszélve. Vajon miféle munkák lehetnek abból a korból a mentések között...)
gyakorlat teszi
Álljunk meg egy szóra itt. Ez a csodafegyver mi is tulajdonképp? Mert pld. nekem bőven megfelel egy Live LinuxMint 18.1 64bit. 8 Gigás pendriveon. Prezisztensen, mondjuk kap extrába egy testdisket, meg boot repairt. oké oké, MC is jól jön, meg refind. Ezek pár megás dolgok, de hasznosak. Fslint. Exiftool...
---
Nem tudom mennyire ismered ki magad a linuxban, ezért is érdekelne konkrétan mi a pontos elképzelésed, mert nagy valószínűséggel nem is tudsz róla, de a rendszered alapból jobban nyomja mint gondolnád!
----
pld hdparam-el úgy megpiszkálhatod a hdd-ket, hogy a leg rejtettebb zegzugaiból is kiirthatsz mindent. Írásvédettè tett usbs eszközöket oldhatsz fel mindenféla extra telepítés nélkül... testdisk visszahozza a véletlen leformázott lemezt. rsync szinkronizál akár távolról is. ha belekezdenek itt az emberek reggelig sorolják a svájci bicskákat, amiknek nem kell 1 TB hely.
----
Miért van az a sejtèsem, hogy ez a svájci bicska crackelt Adobe, meg Corel cuccok tömkelege. Minden vírusirtó feltört verziója, stb? Ha tévedtem kijavítod úgyis.
LinuxMint | Ubuntu
Ha már szó esett a vírusirtókról...egy tegnapi hír !
https://itcafe.hu/hir/a_virusirtot_is_kettos_ugynokke_valtoztatja_a_doub...
sudo apt install inxi --> inxi -F # nmcli -p dev wifi list # curl ipinfo.io # ncdu # curl wttr.in/lakóhely
Akkor ezt sikerült megoldani - bő másfél éve???
Mert én (is) úgy vagyok, hogy van egy csomó használható, de elavult eszköz és inkább a fizikai valóságban akarom rendszerezni az informatikai-számítástechnikai dolgokat és eszközöket - mintsem ezeken az eszközökön minden mást!
Így vannak az amcsik a fegyverekkel - ha már van; akkor használni is kell...
Nyilván nem a legjobb módszer, hogy az ember összeszed minden kacatot, aztán kidobni pedig sajnálja...
A praktika pedig folyamatosan megpróbálja túlszárnyalni a józan észt! "Egyik irányba" gondolkodni sem kell - a dolgok és eszközök összehangolásának irányában viszont annál nehezebb (feltéve hogy az egyén szeretné kihasználni szabad felesleges kapacitásait)!
Sikerült külső HDD-t úgy használnod, hogy csak rádugod egy tetszőleges gépre mielőtt elindítod azt - és a kötelező választó menük után tudod használni saját rendszeredet?
Tibu