Belépés
Mit várhatunk az Ubuntu 17.10-től?
A mai nap folyamán megjelent a fejlesztés alatt álló Ubuntu 17.10, az Artful Aardvark kódnevű kiadás bétája. A végleges kiadásig már kevesebb, mint három hét van, hiszen október 19-én jelenik meg, így érdemes megnézni mit is várhatunk az új verziótól. Aki kicsit is követi az Ubuntus híreket, az már biztosan hallotta, hogy a Canonical áprilisban bejelentette, hogy dobja a Unity-t és visszatér a gyökereihez, a GNOME-hoz. A bejelentést vegyes érzelmekkel fogadták, de az biztos, hogy egy igen izgalmas kiadással találkozhatunk októberben. Azoknak sem kell félniük, akik évek óta Ubuntut, azon felül is Unity-t használnak. A Canonical ezt a félévet azzal töltötte, hogy próbálta minél zökkenőmentesebbé tenni a váltást. Nézzük meg mennyire sikerült nekik.

Kattins a nagyobb méretért!
A fenti képen a jelenlegi kiadás látható. A baloldali indítót egy új, a népszerű Dash to Dock Gnome Shell kiegészítőből készült saját indítópanel veszi át, amely nagyon hajaz a Unityből megszokottra. Ugyanúgy mindig látható, kivéve, ha engedélyezzük az automatikus elrejtést a beállításokból. A felső panel is nagyon hasonló a megszokotthoz, innen GNOME alatt alapértelmezetten száműzve lettek az indikátorok, de a Canonical egy másik bővítmény, a TopIcon Plus segítségével visszahozza ezeket. A háttér a megszokott egy variánsa, viszont visszatért egy régi szokás, hogy a kiadás kódnevét adó kabala is bele van csempészve. Hogy mennyire sikerült jóra, azt mindenki döntse el maga.

Kattints a nagyobb méretért!
A megszokott értesítésszámlálótól, illetve az állapotjelzőtől sem kell elbúcsúznunk. A fejlesztők elkészítették a módosításokat, majd vissza is juttatták ezeket az alapot szolgáltató bővítmény fejlesztőjéhez. Apró változás, hogy a Dash-t kinyitó gomb, fentről alulra került. Illetve itt jön egy még nagyobb módosítás, nem a megszokott Dash fogad minket, hanem a GNOME-hoz készített még intelligensebb variánsa. Sokkal okosabb a keresés, illetve letisztultabb a megjelenés.

Kattints a nagyobb méretért!
Jogosan merülhet fel a kérdés, ha ennyi minden hasonló, akkor mi különbözik a Unity-től? Sajnos néhány nagyon hasznos dologról le kell mondanunk. Ez az alt billentyűre megnyíló HUD, mely segített az alkalmazások menüiben egyszerűen megkeresni a kívánt menüpontot, illetve a Global Menü, melynek segítségével a felső panelra varázsolhattuk az ablakok menüsorát. Aki túl tud lépni ezeken a hiányosságokon, annak az Ubuntu 17.10 más fronton nem fog csalódást okozni.
A váltás következtében a bejelentkezésért és képernyőzárolásért felelős LightDM és Unity Greeter is lecserélésre került, helyüket a régről ismerős GDM veszi át, annak is a 3-as verziója. A új verzió a GNOME 3.26-os legfrissebb kiadásával érkezik. Továbbá, ha nem szeretnénk az Ubuntu módosításait használni, lehetőségünk van az alap GNOME élmény beállítására, ehhez mindössze a gnome-session csomagot kell telepíteni és kiválasztani induláskor.

Kattints a nagyobb méretért!
Igazából itt sem lehet rossz a szájízünk, hiszen a GDM3 is több területen nyújt sokkal többet, mint elődje. A szokásos funkciókon, mint be-kijelentkezés, felhasználó- vagy munkamenetváltás mellett még meg tudja jeleníteni az értesítéseket is, mely funkció kikapcsolható az adatvédelmi beállítások alatt. Emellett zenehallgatás esetén a zene kezeléséhez szükséges gombok, illetve a szám információ is látszódnak a zárképernyőn.

Kattints a nagyobb méretért!
A kiadás érdekessége továbbá, hogy több év után visszakerültek az ablak gombok a jobb oldalra. Többször is kikérte a felhasználók véleményét erről a Canonical, és eléggé egál közeli volt mindig az eredmény, talán egy picit több jobb szavazattal. Végül a döntésnek a végső lökést az adta meg, hogy szeretnének minél közelebb maradni az eredeti GNOME-hoz. Az Ubuntu 17.10 a 4.13-as Linux kernellel fog érkezni, amely számos fronton mutat javulást az elődeihez képest. Fontos továbbá megemlíteni, hogy ez a kiadás lesz az első, ahol már nem lesz elérhető 32 bites lemezkép. Frissítéskor ez nem okoz problémát, viszont új rendszert 32 bites Ubuntuval már csak a minimal vagy net install lemezképek segítségével lesz lehetőségünk telepíteni. Végül a kiadás egyik legnagyobb érdekessége, a Canonical gondolt egy merészet és az eddigi X11 helyett a Wayland-et tette meg alapértelmezett munkamenetnek. Nem kell megijedni, jobb esetben az egyszerű felhasználó el sem tudja dönteni, hogy melyik munkamenetben van, amíg csak egyszerűbb dolgokra használja a számítógépét. Ha valaki mégis problémákat tapasztal, csak bejelentkezéskor válassza az X11-es munkamenetet. Zárt videokártya illesztőprogram telepítésekor automatikusa elvált a rendszer Wayland-ről, hiszen ezen zárt meghajtók még nem támogatják. A lépést a cég azzal indokolta, hogy a következő hosszan támogatott kiadásra szeretné a hibák zömét kijavítani és egy stabil rendszert adni a felhasználók kezébe. Erre pedig ez a köztes kiadás tökéletes lehetőséget biztosít. Egyébként más disztrók is meglépték ezt, már jóval korábban.
Végül ha valaki mégis a Unity-t szeretné használni, arra is meg van a lehetősége, a tárolókból elérhető a 7-es változat legfrissebb kiadása, viszont új funkciókra ne számítson, biztonsági frissítésekre, hibajavításokra is maximum a jelenlegi hosszan támogatott változat, a 16.04 életciklusa alatt.
A hírben felhasznált képek és információk az OMG!Ubuntu ezen cikkéből származnak.
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
A Global Menu kiváltására tudtok valamit? Megszerettem, helyet spórolt.
Lusta vagyok megnyitni annyi ablakot , hogy a fejléceik beterítsék a képernyőt.
Aztán képernyőképet készíteni és megkérni téged, hogy olvasd el,
a global menü okán eltüntetett feliratokat az üres fejléceken, + mutasd meg a megspórolt helyet.
Mutasd a Chrome, Epiphani(Web) Nautilus(Shell-es) stb... fejlécét. :)
helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt
helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt
helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt
helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt
helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt
helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt helyet spórolt
Minél többször mondod annál kevésbé igaz!
Linux Mind + JövőKép
Ha van top bar-od, helyet sporosz teljes képernyön. Ezzel nehéz vitatkozni.
Antergos
Te valami troll vagy, ugye?
Igen.
Linux a Mac OS-től abban is különbözik, hogy ott nincs "global"menu,
helyette oda teszik a "legördülő"menüt ahol a legjobban kedvelik a felhasználók, mert ott a leghatékonyabb.
Ebből a Linuxban már csak a kötelező kiszúrás céljából létrehozott, kényszeres alkalmazási mánia maradt.
(De Pl.: Pantheon-ba, egész jól beilleszthető lenne ...)
Linux Mind + JövőKép
Azért látom direkt nem teljes képernyőt linkelsz, amiről szólt a hozzászólás :D
Antergos
Azért mert, a "kényszeres alkalmazási mánia" bemutatásánál részletesebb kép,
a globálmenüével egyenértékű túlzás lett volna
és erre az alacsonyságra, már nem vagyok hajlandó reagálni.
Linux Mind + JövőKép
Igen, a tények makacs dolgok...
Antergos
A Unity, a global menü, és a balra helyezett gombok miatt nyergeltem át Ubunturól Mintre. Meglátjuk, érdemes lesz-e visszatérni az Ubuntuhoz.
Miért kéne forgatni azt a köpönyeget?
Megelégedéssel használod a rendszeredet, vagy van valami okod megválni tőle?
gyakorlat teszi
Szeretek kísérletezni, de a lényeg az, amit írtál: ha nem látom előnyét, akkor marad a Mint :)
"balra helyezett gombok miatt nyergeltem át Ubunturól Mintre"
Ez alapján nem úgy tűnik, hogy szeretsz kísérletezni.
Nagyon gyakori téma, így bármely keresőbe beírt, a lényeget nagyjából megközelítő, teljesen béna kifejezések ellenére is felismerik a keresők, hogy valószínűleg a 'button layout' és annak paraméterei nyújtják a megoldást. Parancssorból is egyszerűen beállítható a kívánt gomb elrendezés.
Az Ubuntu 16.04 szerintem most is a legstabilabb, legjobb disztro. Kalandvágyból kipróbálhatod cinnamon felülettel, nagyon egyszerű. A terminalba csak be kell írni : sudo apt install cinnamon (jelszó - tovább - a letöltés kezdődik - akarod-e folytatni - akarom - és egy nagyon szép cinnamon lesz az Ubuntun.
Na azért, ez nem annyira bonyolult, inkább ennyire egyszerű. :)
Linux Mind + JövőKép
Tényleg nem bonyolult a képek megfelelő linkelése sem, mert ennyire egyszerű. :-)
Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla)
???
403. That’s an error.
Your client does not have permission to get URL /hqK0vDgQMSOHVYi-NW-dmeF0YkidUkH2uGG4_8XxRZuhd_wCjqMiLNyfd40mkUpC07V_U7K_bMCgFuY=w1366-h677-rw from this server. (Client IP address: 62.165.250.228)
Forbidden That’s all we know.
gyakorlat teszi
Furi. Na mindegy, tessék, ez már oké. :-)
Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla)
Ez már látható.
És hol a nagyítás?
gyakorlat teszi
Nekem ekkorában nyílik meg, ezen mit kellene még nagyítani? Amúgy a feltöltött forráskép minősége az ami gyatra, azért ilyen ronda.
Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla)
Lekicsinyítettem, mert gyorsan fogy a tárhelyem.
Azon ritka estet állt elő, hogy nem voltam gépközelben,
amikor a problémák felmerültek, így az okok közül ki kell zárnom magam.
Bocs! Mindent visszavonok! Ránéztem a naptárra, péntek 13
vagy is nem a megfelelő időpontban írtam a hozzászólásomat.
Holnap újra nekifutok. :)
Linux Mind + JövőKép
Ctrl ++
www.htibi.ro | | Szeretnék tanulni, de kinek van arra ideje? | | PHP Classes
Jah, vagy Ctrl + egérgörgő.
Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla)
Én pont emiatt váltottam xubuntura, de nem tervezek visszatérést. Szeretem az egyszerű dolgokat, és azt is ha gyors marad a gépem. Mind a 4 gépemen xu fut, csak ezen a kib.... cégesen kell w10-et használni szkájppal, mert ez a policy. Ilyen az amikor a vezetőknek fogalmuk sincs az informatikáról...
VAKÉ KONA!!!
nVidia kártyával sikerült a Wayland. A megoldás a következő:
/etc/modprobe/nvidia-graphics-drivers.conf -ban át kell írni:
options nvidia_384_drm modeset=0 bejegyzésnél a nullát egyre, aztán a kernelt újra telepítettem. Bizonyára van elegánsabb módszer is, a kernel újra pakolásánál, de ez is jó ahhoz, hogy a kernelhez illő nVidia modult már így fordítsa le.
Figyelem, ez eléggé instabil! Vannak bőven stabilitási gondok vele. Bár, mondjuk az igazat megvallva, a sima Xorg-os nVidia driverrel is volt némi ellen érzésem, az is meg-meg torpant időnként több-kevesebb időre (Intel alatt is). Példának okáért a videó lejátszás, a Totem el se indul Wayland alatt, de az MPV se sok jóval kecsegtetett hiába vacakoltam az mpv.conf szerkesztgetésével olyan sokat. Xorg-on mind a kettő példásan tette a dolgát. Sőt, a Totem az aljasabb tesztvideókkal is szebben boldogult, mint valaha. Cserében viszont Wayland alatt nem volt az Xorg-ra jellemző laggolás. Hihetetlen, hogy egy Full-HD-s telefonon is jobbak az animációk, mint a GNOME alatt.
Fel raktam egy laptopra a final beta-t, pár órát használtam, leginkább chrome-al.
Miután a touchpad-et beállítottam normális működésre, xorg alatt eléggé furán reagált az érintésre/húzásra, leginkább minden mozdulatot másodjára reagált le, két újjas görgetés nem jó, kattintás érintésre szintén, érdekes...
Az ubuntu dock-nak (vagy mi a neve) mi értelme nem tudom... Semmivel nem jobb mint a dash to dock (sőt szarabb) és még a shell témákat is leszarja. Ez csak azért gáz véleményem szerint, mert a default gtk téma még mindig olyan béna mint amikor kijött. Végül is ez csak a témázhatóságot roncsolja nem a használhatóságot. Az viszont dicsérendő, hogy leírták hogy lehet rendes gnome-ot csinálni a rendszerből (sudo apt install gnome-session)
Nos hogy mit várhatunk a 17.10-től? Meg szoksz, vagy megszöksz...
Remélem most már lesz idő olyan dolgokra is mint például az amd és egyéb video kártyák támogatásának megoldàsa.
Szabee
Ezt kicsit jobban is kifejthetnéd. :)
Ubuntu 20.04 LTS
Videokártya driverre gondoltam. Hiába van 2 gb dedikált amd hd8670 kártyám, kénytelen vagyok az alaplapi 1 gb-ossal beérni. Mert ugye amdgpu nem jó (ubi 17.04), amdgpu pro nem megy, persze nyilván vannak kompromisszumok amik nem érdekelnek pl: ubunu 14.04.
Szabee
http://ubuntu.hu/node/43461 ?
Linux Mind + JövőKép
Köszi, olvastam és próbáltam már, telepítve vannak a driverek de ennek ellenére nem indul el dedikált videokártyával egyik játék sem. Induláskor kilép mindegyik.
virus@virus-HP-350-G1:~$ lspci -k | grep -EA3 'VGA|3D|Display'
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 09)
Subsystem: Hewlett-Packard Company Haswell-ULT Integrated Graphics Controller
Kernel driver in use: i915
Kernel modules: i915
--
09:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Sun XT [Radeon HD 8670A/8670M/8690M / R5 M330 / M430]
Subsystem: Hewlett-Packard Company Sun XT [Radeon HD 8670A/8670M/8690M / R5 M330 / M430]
Kernel driver in use: radeon
Kernel modules: radeon, amdgpu
virus@virus-HP-350-G1:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Haswell-ULT DRAM Controller (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Haswell-ULT HD Audio Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series USB xHCI HC (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series HECI #0 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series HD Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 1 (rev e4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 2 (rev e4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 4 (rev e4)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 5 (rev e4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 8 Series LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 10)
02:00.0 Network controller: Ralink corp. RT3290 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe
02:00.1 Bluetooth: Ralink corp. RT3290 Bluetooth
03:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5227 PCI Express Card Reader (rev 01)
09:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Sun XT [Radeon HD 8670A/8670M/8690M / R5 M330 / M430]
virus@virus-HP-350-G1:~$
Szabee
Szívesen segítek neked a témában, de akkor kezdjük tiszta lappal, az elejéről.
Én 16.04-et használok Intel/AMD kombinációval, kedvem szerint váltogatva.
Lehet még jobb lenne, ha külön témát nyitnál neki.
Ubuntu MATE 18.04
Köszönöm, akkor nyitok egy új témát...
Szabee
Az "amdgpu-pro nem megy" az mit jelent? miben nyilvánul meg?
szerintem ezt is benézte :(
gyakorlat teszi
Kössz a cikket!
Kíváncsi leszek megelégedek-e majd az új GNOME alappal, vagy továbbra is késztetést érzek majd feltenni a gnome-shellt. Mindenesetre megvárom az LTS-t, hadd dolgozzanak még rajta a srácok. Mindenesetre eddig tetszik.
Ubuntu GNOME 16.04 / bq Aquaris E5HD
Valamit félreérthettél, mert az Ubuntu 17.10 a GNOME Shell-t szállítja alapból felhasználói felületként. Vagyis a Unity ment, erre váltották le. Szóval ha eddig is kedvelted a Shell-t, akkor most elégedetten csattinthatsz, hogy átváltottak a de facto szabványnak tekinthető felületre.
Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla)
Szerintem ezen akadt fenn (mint ahogy nekem sem érthető):
"Továbbá, ha nem szeretnénk az Ubuntu módosításait használni, lehetőségünk van az alap GNOME élmény beállítására, ehhez mindössze a gnome-session csomagot kell telepíteni és kiválasztani induláskor. "
A lényeg, hogy az Ubuntu egy eléggé módosított GNOME Shellt fog alapból szállítani, ha valaki viszont az alap GNOME Shellt szeretne használni, az Ubuntu módosításai nélkül, arra is van lehetősége a gnome-session telepítésével. Onnantól bejelentkezéskor kiválasztható, hogy melyik legyen.
Ubuntu 20.04 LTS
Igen, bár a módosítások (és az egész Ubuntu) lényege a jobb felhasználói élmény. :-)
Ubuntu 20.10 (Groovy Gorilla)
Ez így van, számomra sokkal használhatóbb az Ubuntus módosításokkal, de attól még jó, ha van választási lehetőség. :)
Ubuntu 20.04 LTS