Belépés
[Megoldva] Mi baj van a Scribusszal?
2019. október 5. – 17.19 – IvanGabor
Telepítettem a Scribus 1.4.6. -ot az Ubuntu Szoftverekből ás rögtön azzal szembesültem, hogy a Szövegszerkesztő nem működik. Most nem tudom, hogy én ügyetlenkedek, vagy valami más hiba van.
Csinálok egy szövegkeretet, beleírok egy szöveget, aztán megnyitom a szövegszerkesztőt. Benne megjelenik a szöveg a jobboldalon. Megjelölöm az egészet és megpróbálom megadni a betűtípust. Látszólag elfogadja, legalábbis a betűtípus neve megmarad, a szöveg kinézete nem változik. A méretet is hiába adom meg. A kijelölés is rögtön megszünik, amikor más méretet adok meg. Nem is alakul a szövegkeretben a szöveg a szerkesztésem szerint.
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Változtatás után frissíted?
https://prnt.sc/pfa7ur
www.htibi.ro | | Szeretnék tanulni, de kinek van arra ideje? | | PHP Classes
Most frissítettem. Valóban, néha változik, néha nem, kiszámíthatatlan. Úgy látszik, ez nekem nehéz. Különben is szeretném látni, hogy alakul az eredmény, miközben formálom. Az túl nehézkes, hogy megsaccolom a méretet, más számokat írok be, frissítem és még mindig nem jó.
Van valami könnyebb kiadványszerkesztő Linuxban? A PagePlust ajánlja a https://hvg.hu/tudomany/20080212_kiadvanyszerkesztes
de úgy látom, az nincs Linuxban. Van más? Vagy a Scribust tudom jobban használni?
Szerkesztem. Most látom, jött egy válasz, miközben írtam ezt, majd azt kipróbálom.
Iván
Ubuntu 18.10
Az normális a Scribus esetében, hogy a kijelölés megszűnik, mikor valamit változtatsz. Újabb változtatáshoz újra ki kell jelölni azt a részt, amin szeretnél dolgozni.
www.htibi.ro | | Szeretnék tanulni, de kinek van arra ideje? | | PHP Classes
"Most nem tudom, hogy én ügyetlenkedek"
Szerintem igen. Mert miután beírtál valamit a szövegkeretbe, utána nem a szövegszerkesztőt kell megnyitni, hanem jobb klikk a szövegkeretbe, oszt a tulajdonságokra kattintani (vagy csak simán F2). Ott mindent tudsz állítgatni, többek közt a "szöveg"-re kattintva az általad igényelt formázásokat is. Amúgy érdemes megnézni egy pár tutorialt a YouTube-on (én is onnan lestem el a megoldást), mert elég bonyolult progi, és magadtól nem jössz rá mindenre.
Igen! Mégiscsak jó a Scribus!
(Bár egy kicsit furcsán eldugták a legfontosabb részét)
Iván
Ubuntu 18.10
Rengeteg dolgot belezsúfoltak és még zsúfolnak is, hogy minél több igényt kielégítsenek.
Már elérhető az 1.5.3. két éve (Appimage formában), ez még fejlesztői kiadás, és már az 1.5.5 is kipróbálható.
Az 1.5.3 honosításakor elég sok új „részletbe” futottunk bele és azóta is csordogál, habár most már egyre kevesebb. Lassan beérik az 1.5.X verzió is stabilra.
www.htibi.ro | | Szeretnék tanulni, de kinek van arra ideje? | | PHP Classes
Arra van megoldás, ha a szöveg szintjét szeretném felülre hozni? Tehát van egy szövegkeret, abban egy képkeret felül, de azt szeretném, ha a szöveg címe a kép fölött is látszódjon.
Iván
Ubuntu 18.10
Nem tudok teljes használati utasítást adni hozzá. :-D
Valamennyire ismerem, de keveset használom/használtam. A felület fordításában pedig nem a használati ismereteim a fontosak.
Videók nézegetése, leírások olvasása, ezek segíthetnek neked a legtöbbet.
www.htibi.ro | | Szeretnék tanulni, de kinek van arra ideje? | | PHP Classes
Megoldottam úgy, hogy a cím és a szöveg külön szövegkeretbe került, úgyhogy aztán a keretek szintjét már lehetett külön állítgatni. Kösz, akkor ez most már működik nekem.
Iván
Ubuntu 18.10
Szerkesztésileg sokkal jobban jársz, ha külön dobozokat használsz. Nem éri meg szenvedni egy dobozban különböző elemekkel.
www.htibi.ro | | Szeretnék tanulni, de kinek van arra ideje? | | PHP Classes
A sribus valamelyik verziójához (nem a legfrissebb) a Full Circle magazin (magyarra fordítva) készített egy oktató anyagot pdf-ben.
http://fullcircle.hu/category/sorozatok/scribus/
Ebből sok minden kiderül remélhetőleg.
Van ott még LibreOffice, Inkspace, Python.
Ubuntu 18.04.xx LTS
Nyugodtan használd az 1.5.6-os Scribust. Nagyon sok hiba ki lett már javítva jelenlegi állapotában is stabilabb mint akármelyik korábbi (akár stabilnak kiadott) változata. Ráadásul haladnak a srácok az 1.6 (milestone) felé. Na akkor lesz igazán szuper jó a Scribus.
A jelenlegi 1.5.6 svn kiadásokban sok olyan funkció van már, ami az előző változatokban még nem volt és ettől a progi sokkal használhatóbb is lett.
Számtalan példát lehetne sorolni, de csak néhány ami eszembe jut hirtelen:
-- Elemek illesztése
-- Segédvonalak illesztése (nem csak a segédvonalakhoz illeszthetőek elemek, hanem a segédvonalak is ragadnak az elemekhez)
-- Illesztés a kifutóhoz
-- Shift + átméretezés = átméretezés a középpontól számítva
-- Javítások a stíluskezelőben
-- Bővített stíluskezelési lehetőségek (ez jelenleg fejlesztés alatt van még)
-- Harfbuzz -- új render motor
-- PDF/X-4 kimenetben a betűkészletek körvonallá alakíthatóan kerülnek a PDF-be
-- A körvonallá alakított fontok lekerekített részeinek pontosabban megjelenítése
-- Betűkészletek és dobozok árnyékolása
-- Szövegtulajdonságoknak külön beállító panel
-- Szövegdoboz tartalmának illesztése a dobozon belül (eddig csak felülre lehetett, 1.5.x-től már felülre-középre-alulra lehetőség is van)
-- Betűkészlet képességek támogatása, ha a betűkészlet támogatja (ugráló számok, ligatúrák, törtek stb.)
-- Táblázatok létrehozása (ez még elég suta, én nem is szívesen használom)
-- Javított kapcsolat a GIMP-pel
-- Dark mód
-- stb.
Megoldásra váró hibák is vannak még bőven, de a csapat decemberig ki akarja adni az 1.6-ot, úgyhogy gondolom belehúznak majd.
PPA tároló: https://code.launchpad.net/~scribus/+archive/ubuntu/ppa
------------
------------
Az általad vázolt probléma (...aztán megnyitom a szövegszerkesztőt...) azért fordul elő, mert ebben a szövegszerkesztőben nem tudod megjeleníteni az előnézetet, ez csupán a szövegtartalom gyors módosítására szolgál. De a Szövegkeret frissítése (CTRL+U) frissíti a szövegdobozt és megjeleníti a változtatást is (vagy kikattintasz a Scribus főablakára és akkor is frissíti a szövegdobozt).
Ha bezárod ezt a szövegszerkesztőt, akkor a szövegdobozon duplán klikkelve tudod formázni a szöveget kedved szerint a Szövegtulajdonságok panel segítségével (1.5.x verziókban külön panelt kapott).