Belépés
Grub 2 útmutató
Azért fordítottam le ezt a doksit, hogy a mindjárt megjelenő 9.10-es kiadásnál senkit ne érjen felkészületlenül a Grub 2 bevezetése, ugyanis a jól megszokott Grub-hoz (legacy) képest máshogy működik jó néhány dolog benne. A fordítás folyamán néhány mondatot kicsit megváltoztattam, a könnyebb érthetőség kedvéért, így előfordulhat, hogy nem pontosan azt írja le, ahogy én fordítottam. Igyekeztem érthetően fordítani, de természetesen, ha valamilyen hibát találtok benne, szóljatok.
Grub 2 útmutató
- Bevezető
- Szemmel látható különbségek
- Fejlesztések
- Grub bootolása
- Grub 2 fájlok és beállítások
- Bejegyzések hozzáadása a Grub 2-höz
- Bejegyzések eltávolítása a Grub 2-ből
- Grub 2 splash képek
- Menü felbontásának megváltoztatása
- Recovery Mode-ba bootolás menüpont nélkül
- GRUB 2 eltávolítása > GRUB
- GRUB 2 újratelepítése LiveCD-ől
- Linkek
- Fejlesztések
- Bevezető
Azért írtam ezt az útmutatót, hogy alapszintű ismeretet nyújtsak a Grub 2 használatához. Azoknak a felhasználóknak szól, akiknek valószínűleg nem ismeretlen a régi Grub (Grub Legacy) menu.lst fájljának alapszintű szerkesztése és azon gondolkoznak, hogyan működik ez Grub 2-n (ver 1.97). Nem fogok kitérni arra, hogy hogyan kell a Grub 2-t telepíteni, eltávolítani, vagy akár hogyan kell rá átállni.
Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) alatt a Grub 2 lesz az alapértelmezett, de a tervek szerint disztribúció frissítéskor nem váltja le a Grub 2 az előző verziót.
A StartUp-Manager ugyan támogatja a Grub 2-t, de jelenleg csak nagyon korlátozott szinten. A StartUp-Manager beállítási lehetőségei közül nagyon sok jelenleg nem kompatibilis a Grub 2-vel. A tervek szerint a StartUp-Manager 2 már csak a Grub 2-t fogja támogatni, de ez még fejlesztés alatt van a készítője szerint.
Hozzáfűzném azt is, hogy a Grub 2 még fejlesztés alatt van. A hivatalos dokumentáció jelenleg korlátozott és most készül. Részben ez az oka ennek az útmutatónak is. Remélhetőleg a közeljövőben több átfogó és teljeskörű dokumentáció lesz elérhető a fejlesztőknek és az önkénteseknek köszönhetően. Az oldal alján feltüntettem a dokumentációhoz használt forrásokat.
Legelőször, mielőtt belekezdenél, ellenőrizd melyik Grub verziót használod. Ez a parancs megmondja a verziószámot:
grub-install -v
Valami ilyesmit kéne látnod:
drs305@mycomputer:~$ grub-install -v
grub-install (GNU GRUB 1.97~beta2) - Szemmel látható különbségek: GRUB kontra GRUB 2
Első indításkor nem látszik túl nagy különbség abban amit a felhasználó lát a boot menüben. Az egyetlen kivétel a tisztán telepített Ubuntu 9.10, egyéb operációs rendszer nélkül. Ebben az esetben a GRUB 2 közvetlenül bootolja be az OS-t a menü mutatása nélkül.
Többi főbb különbség:
- Nincs "/boot/grub/menu.lst". Ez a fájl váltja fel: "/boot/grub/grub.cfg".
- Nincs "find /boot/grub/stage1" a grub prompt-nál. A Stage 1.5 szintén meg lett szüntetve.
- A főmenü fájlja a "/boot/grub/grub.cfg" nem azért van, hogy módosítsák, még a root felhasználó által sem.
- A "grub.cfg" fájl felülíródik minden alkalommal amikor frissítés történik, kernel-t adnak hozzá/távolítanak el, vagy amikor a felhasználó lefuttatja az
update-grub
parancsot. - A felhasználó használhat egyéni fájlt, az "/etc/grub.d/40_custom"-öt, ahol elhelyezheti a saját bejegyzéseit. Ez a fájl nem lesz felülírva.
- Az elsődleges konfigurációs fájl a menü megjelenési beállításainak megváltoztatására: "/etc/default/grub".
- Több fájl van a menü beállítására (pl. az "/etc/default/grub" említve lett előbb), az összes fájl az "/etc/grub.d/" mappában található.
- Az egyéb operációs rendszereket, mint például a Windows-t, automatikusan fel kell ismernie és hozzá kell adnia a menühöz.
- A konfigurációs fájlokban való változtatások nem lépnek érvénybe az
update-grub
parancs lefuttatásáig.
- Fejlesztések
A GRUB 2 újdonságai a régi GRUB-hoz képest a következők:
- Új konfigurációs fájl struktúra
- Scriptelhezőség, beleértve a feltételes állításokat és funkciókat
- Dinamikus modul betöltés
- Visszaállító mód
- Témák
- Grafikus boot menü támogatás és továbbfejlesztett splash képességek
- Könnyedén bootolhatóak a LiveCD ISO képfájlok közvetlenül a merevlemezről
- Nem X86 platformok támogatása (pl.: PowerPC)
- UUIDs-k univerzális támogatása (nem csak Ubuntu)
- Grub bootolása
A Grub 2 az operációs rendszer előtt töltődik be. A moduláris komponensei akkor töltődnek be, ha szükség van rájuk. A menü megjelenése általában az "/etc/default/grub" fájlban van meghatározva. Nézd át a "Grub 2 fájlok és beállítások" részt bejegyzési és formázási útmutatóhoz.
A főbb lehetőségek menü megjelenítéséhez a következők:
- Alapértelmezett (Initial Default)
- A Grub 2 egyenesen az alapértelmezett operációs rendszert fogja betölteni, ha más operációs rendszert nem érzékel. Semmilyen menü nem fog megjelenni. Ha más operációs rendszert is talál, akkor a Grub 2 menü meg fogja jeleníteni.
- Időzített megjelenés (Timed display)
- Az alapértelmezett késleltetés 10 másodperc. Ha nem történik felhasználói beavatkozás, akkor a Grub 2 az alapértelmezett menüpontot indítja.
- A visszaszámlálás megállítható bármely billentyű lenyomásával. Ezek után a felhasználónak manuálisan kell választania.
- Az alapértelmezetten booltolandó menüpontot a
DEFAULT=
opció határozza meg az "/etc/default/grub" fájlban, az első menüpont értéke 0.
- Rejtett (Hidden)
- A felhasználó megszakíthatja a boot folyamatot és megjelenítheti a menüt a SHIFT gomb nyomva tartásával, amig a menü meg nem jelenik. A Grub 2 figyeli a SHIFT gomb lenyomását a bootolás alatt. Ha a gomb meg lett nyomva, vagy ha a Grub 2 nem tudja meghatározni a SHIFT állapotát, a menü megjelenik.
- A visszaszámláló alapból nem látszik, de megjeleníthető egy beállítással az "/etc/default/grub" fájlban.
- A visszaszámlálás alatti vizuális visszajelzéshez, a visszaszámláló megjeleníthető a képernyőn.
- A visszaszámlálás végén az alapértelmezett menüpont lesz kiválasztva, ami az "/etc/default/grub" lett meghatározva.
- Mentett (Saved)
- Ha az alapértelmezett beállítás "saved"-re lett állítva, akkor a legutóbbi sikeresen indított kernel/rendszer fog elindulni, ha nem történik felhasználói közbeavatkozás.
- Alapértelmezett (Initial Default)
- Grub 2 fájlok és beállítások
A /boot/grub mappában lévő fájlok közül sok ismeretlen lehet azoknak, akik az régi Grub-ot használták. Különösen feltűnő a *.mod fájlok sokasága. A Grub 2 moduláris felépítésű és ezek a fájlok akkor töltődnek be, amikor a Grub-nak szüksége van rá.
A Grub 2 felhasználó által módosítható beállításai az /etc/default/grub és az /etc/grub.d mappában vannak. Amikor lefut az update-grub parancs, a végeredmény a /boot/grub/grub.cfg fájlban lesz eltárolva.
- /boot/grub/grub.cfg
- Ez a fő fájlja a Grub 2-nek. Ez helyettesíti a régi Grub /boot/grub/menu.lst fájlját. Ez tartalmazza a Grub menü információit, de ellentétben a régi Grub menu.lst fájljával, a grub.cfg nem szerkesztésre van szánva.
- A grub.cfg automatikusan generálódik, amikor lefut az "update-grub" parancs:
- Minden szekció (### BEGIN) jól láthatóan el van különítve és hivatkozik arra a /etc/grub.d mappában lévő fájlra ahonnan az információ generálva lett.
- A grub.cfg az
update-grub2
vagy azupdate-grub
parancs rootként történű futtatásával frissíthető. - Alapértelmezetten, illetve ha bármikor lefut az
update-grub2
parancs, ez a fájl csak olvasható (read-only) lesz. Ez összhangban van azzal a szándékkal, hogy a fájl nem szerkeszthető kézzel. Ha mégis szerkesztened kell ezt a fájlt, a második szekcióban található hozzá leírás.
- Egy példa grub.cfg fájl Windows-al és egy manuális bejegyzéssel:
# # DO NOT EDIT THIS FILE # # It is automatically generated by /usr/sbin/grub-mkconfig using templates # from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub # ### BEGIN /etc/grub.d/00_header ### load_env set default="0" if [ ${prev_saved_entry} ]; then saved_entry=${prev_saved_entry} save_env saved_entry prev_saved_entry= save_env prev_saved_entry fi insmod ext2 set root=(hd0,1) search --no-floppy --fs-uuid --set 7ebcfe33-6914-42ec-9d2e-0859f7396925 if loadfont /usr/share/grub/unicode.pf2 ; then set gfxmode=640x480 insmod gfxterm insmod vbe if terminal_output gfxterm ; then true ; else # For backward compatibility with versions of terminal.mod that don't # understand terminal_output terminal gfxterm fi fi if [ ${recordfail} = 1 ]; then set timeout=-1 else set timeout=10 fi ### END /etc/grub.d/00_header ### ### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ### menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-12-generic" { recordfail=1 save_env recordfail set quiet=1 insmod ext2 set root=(hd0,1) search --no-floppy --fs-uuid --set 7ebcfe33-6914-42ec-9d2e-0859f7396933 linux /boot/vmlinuz-2.6.31-12-generic root=UUID=7ebcfe33-6914-42ec-9d2e-0859f7396933 ro quiet splash initrd /boot/initrd.img-2.6.31-12-generic } menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-12-generic (recovery mode)" { recordfail=1 save_env recordfail insmod ext2 set root=(hd0,1) search --no-floppy --fs-uuid --set 7ebcfe33-6914-42ec-9d2e-0859f7396933 linux /boot/vmlinuz-2.6.31-12-generic root=UUID=7ebcfe33-6914-42ec-9d2e-0859f7396933 ro single initrd /boot/initrd.img-2.6.31-12-generic } menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-11-generic" { recordfail=1 save_env recordfail set quiet=1 insmod ext2 set root=(hd0,1) search --no-floppy --fs-uuid --set 7ebcfe33-6914-42ec-9d2e-0859f7396933 linux /boot/vmlinuz-2.6.31-11-generic root=UUID=7ebcfe33-6914-42ec-9d2e-0859f7396933 ro quiet splash initrd /boot/initrd.img-2.6.31-11-generic } menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-11-generic (recovery mode)" { recordfail=1 save_env recordfail insmod ext2 set root=(hd0,1) search --no-floppy --fs-uuid --set 7ebcfe33-6914-42ec-9d2e-0859f7396933 linux /boot/vmlinuz-2.6.31-11-generic root=UUID=7ebcfe33-6914-42ec-9d2e-0859f7396933 ro single initrd /boot/initrd.img-2.6.31-11-generic } ### END /etc/grub.d/10_linux ### ### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ### ### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ### menuentry "Microsoft Windows XP Home Edition (on /dev/sda1)" { set root=(hd0,1) chainloader +1 } ### END /etc/grub.d/30_os-prober ### ### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ### menuentry "Jaunty 2.6.28-15-custom" { saved_entry=${chosen} save_env saved_entry set root=(hd0,8) linux /boot/vmlinuz-2.6.28-15-custom root=UUID=48e03255-22b3-488b-ae7e-9dbe4e2beac7 ro quiet splash initrd /boot/initrd.img-2.6.28-15-custom } menuentry "SystemRescue" { saved_entry=${chosen} save_env saved_entry set root=(hd0,6) linux /sysrcd/rescuecd subdir=sysrcd setkmap=us initrd /sysrcd/initram.igz } ### END /etc/grub.d/40_custom ###
- Ez a fő fájlja a Grub 2-nek. Ez helyettesíti a régi Grub /boot/grub/menu.lst fájlját. Ez tartalmazza a Grub menü információit, de ellentétben a régi Grub menu.lst fájljával, a grub.cfg nem szerkesztésre van szánva.
- /etc/default/grub
- Ez a fájl tartalmazza azokat az információkat, amik korábban a régi Grub menu.lst fájljának tetején foglaltak helyet és amik a kernel sor végén voltak. Ez a fájl szerkeszthető root jogokkal rendelkező felhasználóval.
Példa:
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update # /boot/grub/grub.cfg. GRUB_DEFAULT=0 #GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true GRUB_TIMEOUT="3" GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian` GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" GRUB_CMDLINE_LINUX="" # Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only) #GRUB_TERMINAL=console # The resolution used on graphical terminal # note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE # you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo' #GRUB_GFXMODE=640x480 # Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux #GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true # Uncomment to disable generation of recovery mode menu entrys
- GRUB_DEFAULT - Meghatározza az alapértelmezett menüpontot. Az értéke lehet szám (0, 1, 2, stb...), vagy "saved".
- GRUB_DEFAULT=0 - Beállítja az alapértelmezett menüpontot helyzet alapján. Ahogy a régi Grub-ban, az első menüpont a grub.cfg-ben a 0, második az 1, stb.
- GRUB_DEFAULT=saved - Az alapértemezett menüpont az lesz, ami legutoljára lett kiválasztva. Ha a menü megjelenik booltolás során, a legutoljára kiválasztott menüpont lesz kiemelve. Ha nem történik közbeavatkozás, ez fog elindulni a visszaszámlálás végén, vagy ha a menü rejtve marad.
- GRUB_DEFAULT="xxxx" - Egy konkrét menüpont neve, idézőjelek közé kell tenni. Ebben az esetben a menüpont helye a menüben lényegtelen. Például: GRUB_DEFAULT="Ubuntu, Linux 2.6.31-9-generic"
- Példákért, hogy hogyan kell engedélyezni a "saved" opciót az egyedi menüben, lásd az "Egyéni Felhasználói Bejegyzések" részt.
- GRUB_TIMEOUT=5 - Nem változott a régi Grub-hoz képest. Ennyi másodperc múlva indul el az alapértelmezett menüpont.
- 0 A menü nem fog megjelenni és nem lesz késleltetés, ha az értéke 0:
- A felhasználó kényszerítheti a menü megjelenését, ha nyomva tartja a SHIFT gombot bootolás közben.
- Bootolás közben a rendszer ellenőrzi a SHIFT gomb állapotát. Ha nem tudja meghatározni a gomb állapotát, akkor egy rövid késleltetés lehetővé fogja tenni a felhasználónak, hogy megjelenítse a menüt az ESC gomb lenyomásával.
- Ha ez az érték "-1"-re van állítva akkor a menü addig lesz látható, amíg a felhasználó nem választ egy menüpontot.
- A fejlesztés közben úgy gondolták, hogy a Grub 2 menü alapértelmezetten legyen rejtett, hacsak nincs több operációs rendszer. Ebben az esetben ez a sor lehet, hogy ki van kommentelve. Hogy látható legyen a menü minden indításkor szedd ki a kommentet a sor elől és állítsd be értéknek 1-et vagy nagyobb számot.
- Ez az utasítás késlelteti a GRUB_HIDDEN_TIMEOUT utasítást. Ha a menü rejtettsége megszakad egy gombnyomástól, a GRUB_TIMEOUT számláló elkezd visszaszámolni.
- Továbbá a fájl root-ként való szerkszetéséhez, az alábbi utasításokat is használhatod az alapértelmezett érték ellenőrzéséhez és módosításához. Az első ellenőrzi a jelenlegi értéket, a második lecseréli. T helyére írd be az új értéket.
cat /etc/default/grub | grep 'GRUB_TIMEOUT=' # Ellenőrzi a jelenlegi TIMEOUT értéket. sudo sed 's/GRUB_TIMEOUT=5/GRUB_TIMEOUT=T/g' -i /etc/default/grub # Módosítja a TIMEOUT értéket. T helyére írd be az új értéket.
- 0 A menü nem fog megjelenni és nem lesz késleltetés, ha az értéke 0:
- GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
- A menü el lesz rejtve, kivéve, ha a sor ki van kommentelve. ( # GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 )
- Hibák még lehetnek ebben a funkcióban. A menü elrejtése vagy működik, vagy nem.
- Az alapértelmezett beállítás függhet az operációs rendszertől.
- Más OS-t is talál: A menü meg fog jelenni. ( A sor ki lesz kommentelve #-el. )
- Más OS-t nem talál: A menü rejtett lesz.
- Nullánál nagyobb szám esetlén a megadott értéknyi másodpercig áll, de nem mutatja a menüt..
- Ha engedélyezett, a 05_debian_theme fájlban megadott dizájnú splash screen fog megjelenni. Ez a beállítás csak a menüt rejti el.
- GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
- true - Nem jelenik meg a számláló. A képernyő üres lesz.
- false - A számláló meg fog jelenni az üres képernyőn a GRUB_HIDDEN_TIMEOUT opciónál beállított értékig.
- GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
- Meghatározza az ismertetőben lévő nevet. (Ubuntu, Xubuntu, Debian, stb.)
- GRUB_CMDLINE_LINUX
Ha létezik ez a sor, az összes itt található bejegyzést hozzáteszi a 'linux' parancssor végéhez (mint a régi Grub "kernel" sora) a normál és visszaállító (recovery) módhoz is. Ez hasonlít az "altoptions" sorra a menu.lst-ben. - GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
Ez a sor az összes itt található bejegyzést hozzáteszi a 'linux' parancssor végéhez (mint a régi Grub "kernel" sora). A bejegyzéseket csak a normál mód végéhez fűzi hozzá. Ez hasonlít a "defoptions" sorra a menu.lst-ben. A bootolási folyamat szöveges kijelzéséhez fekete háttérrel, távolítsd el a "quiet splash"-t. Ha a grub splash képét szeretnéd látni, egy tömör szöveges kimenettel, használd a "splash" opciót. - #GRUB_TERMINAL=console
A grafikus terminál kikapcsolásához szedd ki a kommentet (csak grub-pc) - #GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true
Ha nem akarod, hogy a GRUB átadja a "root=UUID=xxx" paramétert a Linuxnak, szedd ki a kommentet. - #GRUB_GFXMODE=640x480
Hozzáadhatod ezt a sort és kiszedheted a kommentet (#), hogy aktiváld. Ez a bejegyzés határozza meg a grafikus menü felbontását (a menü szövegméretét). A VGA által támogatot felbontást tudja nyújtani (pl.: 640x480, 800x600, 1280x1024, stb). Ez a beállítás csak a boot menü szövegére vonatkozik. - GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY=true
Add hozzá vagy szedd ki a kommentet a sor elől, hogy megakadályozd, hogy a visszaállító (Recovery) mód kernel opciók megjelenjenek a menüben. Ha a "Recovery" opciót csak egy kernelnél akarod látni, akkor csinálj egy külön bejegyzést hozzá az "/etc/grub/40_custom" fájlban. - GRUB_DISABLE_OS_PROBER="true" - Engedélyezi/letiltja, hogy más partíciókon operációs rendszert keressen a GRUB beleértve a Windows-t, Linux-ot, OSX-et és a Hurd-öt.
- Ez a fájl tartalmazza azokat az információkat, amik korábban a régi Grub menu.lst fájljának tetején foglaltak helyet és amik a kernel sor végén voltak. Ez a fájl szerkeszthető root jogokkal rendelkező felhasználóval.
- /etc/grub.d/
- Az ebben a mappában található fájlok beolvasásra kerülnek az "update-grub" vagy az "update-grub2" parancs futása közben. A tartalmuk a /boot/grub/grub.cfg fájlba lesznek importálva.
A grub menü bejegyzések sorrendje a fájlnevek sorrendjén alapulnak. A számmal kezdődő nevű fájlok előbb futnak le, mint a betűvel kezdődőek. A fájlok sorrendje megállapítható a grub.cfg menü sorrendjéből.
Egyéni bejegyzések hozzáadhatóak a "40_custom", vagy egy újonnan készített fájlhoz.Bármilyen fájl lett is létrehozva, azoknak sorban kell lefutniuk, hogy bekerülhessenek a grub.cfg fájlba az "update-grub2" parancs folyamán.
- 00_header
- 05_debian_theme: Meghatározza a hátteret és a szöveg színét, témákat
- 10_hurd: Észleli a Hurd kerneleket
- 10_linux: Észleli a Linux kerneleket "lsb_release" parancsra alapozva.
- 20_memtest86+: Ha a /boot/memtest86+.bin fájl létezik, hozzá lesz adva, mint menüpont.
- 30_os-prober: Megkeresi a Linux-okat és egyéb operációs rendszereket a többi partíción és hozzáadja őket a menühöz.
- 40_custom: Egy sablon egyéni menüpontok hozzáadásához, amik hozzá lesznek adva a grub.cfg fáljhoz amikor lefut az "update-grub2" parancs. Ennek és minden egyéni fájlnak futtathatónak kell lennie, hogy hozzá lehessen adni a grub.cfg-hez.
- Az ebben a mappában található fájlok beolvasásra kerülnek az "update-grub" vagy az "update-grub2" parancs futása közben. A tartalmuk a /boot/grub/grub.cfg fájlba lesznek importálva.
- /boot/grub/grub.cfg
- Bejegyzések hozzáadása a Grub 2-höz
A grub.cfg fájlba a menü bejegyzések automatikusan, vagy manuálisan adhatók hozzá.- Automatikus.
- Amikor az "update-grub" vagy az "update-grub2" lefut, a Grub 2 megkeresi a Linux kerneleket és az egyéb operációs rendszereket.
Hogy mit és hol keres azt az /etc/grub.d mappába található fájlok határozzák meg.- 10_linux megkeresi a telepített linux kerneleket ugyanazon a partícón.
- 30_os-prober egyéb operációs rendszereket keres.
- Amikor az "update-grub" vagy az "update-grub2" lefut, a Grub 2 megkeresi a Linux kerneleket és az egyéb operációs rendszereket.
- Egyéni felhasználói bejegyzések (/etc/grub.d/40_custom).
- A bejegyzések a grub.cfg-be manuálisan is beilleszthetők fájlok létrehozásával az /etc/grub.d mappába.
- A fájl neve meghatározza a helyét a menüben. A 30_os-prober bejegyzései a 40_custom bejegyzései előtt fognak helyetfoglalni, ami pedig az 50_my-sample bejegyzései előtt.
- Minden létrehoztt fájlnak futtathatónak kell lennie. Ez elvégezhető rootként a "sudo chmod +x /etc/grub.d/filename" paranccsal.
- Az /etc/grub.d mappában lévő fájlok be lesznek olvasva és tartalmuk bekerül a grub.cfg fájlba, amikor az "update-grub2" parancs lefut root joggal.
- Egy példa bejegyzés. Ez a fájl létrehoz egy menü elemet a SystemRescueCD futtatásához (előzőleg telepített) arról a partícióról, ami az sda10 csatolási ponton lett létrehozva. A mappáknak és a fájloknak a megfelelő helyre kell lenniük másolva összhangban a SystemRescueCD-vel, ha ténylegesen szeretnéd használni ezt a bejegyzést.
-
#!/bin/sh exec tail -n +3 $0 # This file provides an easy way to add custom menu entries. Simply type the # menu entries you want to add after this comment. Be careful not to change # the 'exec tail' line above. echo "Adding SystemRescueCD" >&2 cat << EOF menuentry "System Rescue CD" { set root=(hd0,10) linux /sysrcd/rescuecd subdir=sysrcd setkmap=us initrd /sysrcd/initram.igz } EOF
- Figyeld meg a partíció megnevezését. Az eszközök "0"-tól számozódnak, mint eddig. Az sda "hd0"-ként van jelölve, az sdb "hd1"-ként, stb. Azonban az első partíció most sda1-ként szerepel. A partíciók számozása nem "0"-val kezdődik, hanem "1"-el. Az sda5 az "5"-ös.
- Az 'echo "Adding SystemRescueCD" >&2' sor nem feltétlenül szükséges. Ha benne van a fájlban, akkor ez a sor meg fog jelenni a terminálban, mikor az "update-grub2" parancs lefut. Vizuális visszajelzést biztosít arról, hogy a bejegyzés meg lett találva és be lett illesztve. A bejegyzés, ha a megfelelő formában van, be lesz illesztve a grub.cfg fájlba, akár benne van ez a sor a fájlban, akár nincs.
-
- Tipp: Ha az egyéni menü bejegyzéseidet a menü tetején akarod látni (mondjuk egyéni címeket akarsz), akkor csinálj egy új fájlt "07_xxxx" néven. Mivel az /etc/grub.d/ mappában lévő fájlok egymást követően kerülnek beolvasásra, ezért a "07_custom" fájl a "10_linux" előtt fog következni. Nem ajánlom, hogy az egyéni menü fájljának neve 06-nál kissebb számmal kezdődjön, mivel minden téma a 05_debian_theme fájlból töltődik be, és így ez biztosan ez egyéni menü létrejötte előtt fog lefutni. A fájl létrehozása után futtasd le a sudo update-grub parancsot és utána ellenőrizd a "DEFAULT" értékét az /etc/default/grub fájlban. Ha ez nem a megfelelő menüpontra mutat, változtasd meg a DEFAULT értékét a megfelelő menüpont értékére.
- memtest86+ elhagyása: Hogy ne jelenjenek meg a "memtest86+" bejegyzések a Grub 2 menüben, szüntesd meg a futtathatóságát az /etc/grub.d/20_memtest86+ fájlnak. Megcsinálhatod fájlkezelőből "Tulajdonságok (jobb klikk), Jogolultságok", vagy parancssorral:
sudo chmod -x /etc/grub.d/20_memtest86+
- Visszaállító mód (Recovery Mode) bejegyzések elhagyása: Az /etc/grub.d/10_linux fájl az utóbbi időben frissült, hogy tartalmazza a recovery mode opcióinak ellenőrzését. Szerkeszd a /etc/default/grub fájlt és add hozzá, vagy módosítsd a következő sort:
GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY=true
Ha egy régebbi verziójú /etc/grub.d/10_linux fájlod van és a fenti kód nem működik a grub frissítése után, megszüntetheted a "Recovery mode" bejegyzéseket a Grub 2 menüdben, az /etc/grub.d/10_linux fájl szerkesztésével. Ha nincsenek benne "if"-es feltétel vizsgálatok a recovery mode-ot illetően, helyezz el egy komment jelet (#) a régi fájl következő sorai előtt (kb. a 146. sornál):
# linux_entry "${OS}, Linux ${version} (recovery mode)" \
# "single ${GRUB_CMDLINE_LINUX}"
Ha meg akarsz tartani egy "Recovery mode" bejegyzést a biztonság kedvéért, hozzáadhatsz egy bejegyzést az /etc/grub.d/40_custom fájlhoz, ami meg fog jelenni a grub menü alján. - Egy teljesen személyre szabott menü építése: Oké, valld be, hogy az irányítás megszállottja vagy és csak azt akarod látni, amit magad készítettél - testreszabott címeket, semmi "memtest86+"-at vagy extra kerneleket. Itt van, hogyan csináld:
- Futtasd le az update-grub parancsot, hogy elérd a jelenleg elérhető kerneleket.
- Másold át a kiszemelt bejegyzést a /boot/grub/grub.cfg fájlból a /etc/grub.d/40_custom fájlba. A bejegyzés a "menuentry" elejű sorral kezdődik és "}"-el végződik.
- Adj hozzá minden egyéb menüpontot, amit látni akarsz a bootmenüben.
- Szerkeszt a címeket "menuentry" sorban, ha szükséges (az idézőjelek közt). Ne módosítsd a sorokat a "menuentry" sort követően. Minden bejegyzésnek egy "menuentry" sorral kell kezdődnie és egy "}"-el kell végződnie az utolsó sorban.
- Szüntesd meg a következő fájlok futtathatóságát /etc/grub.d/10_linux, /etc/grub.d/20_memtest86+ és /etc/grub.d/30_os-prober.
Amelyik fájl futtathatósága megszűnik az /etc/grub.d mappában, az ki lesz zárva a grub frissítésekor.
sudo chmod -x /etc/grub.d/10_linux /etc/grub.d/20_memtest86+ /etc/grub.d/30_os-prober
- Futtasd a "sudo update-grub" parancsot
- A frissített /boot/grub/grub.cfg fájlnak most csak következő fájlok bejegyzéseit kéne tartalmaznia "00_header", "05_debian_theme" és "40_custom".
- A grub.cfg fájl nem lesz frissítve új kernel hozzáadásakor. Az új kernel hozzáadásához tedd a make "10_linux" fájlt futtathatóvá, majd futtasd a "sudo update-grub" parancsot az elérhető kernelek frissítéséhez és az utasítások megismétléséhez.
- A DEFAULT=save opció beépítése: A "saved default" opció engedélyezéséhez, amivel a Grub 2 előre kiválasztja a legutóbbi sikeresen használt menüpontot bootoláskor, a "DEFAULT=save" opciónak be kell lennie írva a /etc/default/grub fájlba és a 40_custom fájlt módosítani kell. Egy példa a 40_custom fájlra:
-
#! /bin/sh -e prefix=/usr exec_prefix=${prefix} libdir=${exec_prefix}/lib . ${libdir}/grub/grub-mkconfig_lib echo "Adding SystemRescueCD & Custom Kernel" >&2 cat << EOF menuentry "Jaunty 2.6.28-15-custom" { EOF save_default_entry | sed -e "s/^/\t/" cat << EOF set root=(hd0,7) linux /boot/vmlinuz-2.6.28-15-custom root=UUID=12c55255-27b3-488b-hje7e-9dbe4e2esfg5 ro quiet splash initrd /boot/initrd.img-2.6.28-15-custom } EOF cat<< EOF menuentry "SystemRescue" { EOF save_default_entry | sed -e "s/^/\t/" cat << EOF set root=(hd0,6) linux /sysrcd/rescuecd subdir=sysrcd setkmap=us initrd /sysrcd/initram.igz } EOF
- Manuális Windows bejegyzés (az /etc/grub.d/30_os-prober futtathatóságának megszüntetésével)
#! /bin/sh -e echo "Adding Windows 43_custom" >&2 cat << EOF menuentry "Windows Vista 43_custom" { insmod ntfs set root=(hd0,1) search --no-floppy --fs-uuid --set CFFCFF9EECFF7F49 chainloader +1 } EOF
-
- Ne felejtsd el lefuttatni az "sudo update-grub" parancsot, miután elvégezted a változtatásokat az /etc/grub.d mappában lévő fájlokon.
- A bejegyzések a grub.cfg-be manuálisan is beilleszthetők fájlok létrehozásával az /etc/grub.d mappába.
- A grub.cfg manuális szerkesztése (Nem ajánlott)
Az /boot/grub/grub.cfg manuális szerkesztése nem ajánlott. A grub.cfg fájlra egyfajta végeredményként gondolj. A szerkesztésre való dolgok /etc/grub.d mappában vannak, illetve az /etc/default/grub fájlban.
A szerkesztést elkerülendő, a grub.cfg fájl csak olvasható. Ha mégis megpróbálnád megnyitni, szerkeszteni és menteni ezt a fájl root joggal, addig nem fogod tudni megtenni, amíg a csak olvasható (read-only) állapotát meg nem változtatod. Ha mégis szerkesztened kéne ezt a fájlt:
sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg
gksudo gedit /boot/grub/grub.cfgMegjegyzés: Ez a fájl vissza lesz állítva csak olvasható állapotba, amint lefut az update-grub parancs.
- Automatikus.
- Bejegyzések eltávolítása a Grub 2-ből
A bejegyzéseket az /etc/grub.d mappában lévő fájlok módosításával, vagy törlésével kéne eltávolítani. A /boot/grub/grub.cfg fájl csak olvasható és általában nem szükséges szerkeszteni.
- Automatikusan.
- Túl sok a kernel? Ha a kerneleket Synaptic-kal, vagy az "apt-get remove" paranccsal távolítod el, automatikusan frissülni fog a grub.cfg fájl és nem igényel semmilyen felhasználói beavatkozást.
- Synaptic-ban gépeld be a kernel számát az ablak jobb felső sarkában lévő keresési mezőbe (pl.: 2.6.28-11).
Keresd meg a "linux-image" és a "linux-headers" bejegyzéseket a megfelelő kernelhez (pl.: linux-image-2.6.26-11, vagy linux-image-2.6.26-11-generic). - Kattints jobb gombbal és válasz a "Kijelőlés teljes eltávolításra"-t, és nyomd meg az alkalmaz gombot.
- A kernelek el lesznek távolítva a rendszerből és a Grub menüből.
- Ha nem vagy biztos, hogy melyik kernelt használod, írd be a terminálba a "uname -r" parancsot.
- Sok felhasználó megtartja az eggyel előbbi kernelt, ami előzőleg problémamentesen működött.
- Synaptic-ban gépeld be a kernel számát az ablak jobb felső sarkában lévő keresési mezőbe (pl.: 2.6.28-11).
- Az egyéb operációs rendszerek, amik el lettek távolítva a számítógépről, ugyancsak el lesznek távolítva a menüből, amint az "update-grub2" parancsot lefuttatod rootként.
- Hogy megakadályozd az /etc/init.d mappában lévő fájlok valamelyikének futását, szüntesd meg a futtathatóságát.
- Pl.: Ha nem akarod látni a "Memtest86+" bejegyzéseit, futtasd le ezt a parancsot:
sudo chmod -x /etc/grub.d/20_memtest86+
- Az update-grub parancs futtatása véglegesíti a módosításokat a grub.cfg fájlban.
- Pl.: Ha nem akarod látni a "Memtest86+" bejegyzéseit, futtasd le ezt a parancsot:
- Túl sok a kernel? Ha a kerneleket Synaptic-kal, vagy az "apt-get remove" paranccsal távolítod el, automatikusan frissülni fog a grub.cfg fájl és nem igényel semmilyen felhasználói beavatkozást.
- Felhasználó által létrehozott bejegyzések.
- Egy felhasználó által létrehozott bejegyzés eltávolításához, töröld ki a hozzá tartozó fájlt az /etc/grub.d mappából.
- Ha ez egyéni fájl több bejegyzést tartalmaz, egyes elemeket eltávolíthatsz, másokat megtarthatsz.
- Miután a fájl el lett távolítva, vagy szerkesztve, futtasd le az "update-grub2" parancsot a grub.cfg frissítéséhez.
- Automatikusan.
- Grub 2 splash képek
Miért találnád fel újra a kereket? Látogasd meg ezt az oldalt, ami egy remek bemutatót tartalmaz Grub 2 splash képek készítéséről:
http://members.iinet.net/~herman546/p20/GRUB2%20Splashimages.htmlAzonban, ha a titkosított merevlemez nem jelent problémát, itt vannak az alapok:
- Másold át kézzel a splash képeket az /usr/share/images/grub mappába, vagy telepítsd fel az alapértelmezett grub2 splash képeket a Synaptic segítségével:
sudo apt-get install grub2-splashimages
- A Grub2 splash képei az /etc/grub.d/05_debian_theme fájl irányítása alatt vannak. Nyisd meg ezt a áfjlt szerkesztésre:
gksudo gedit /etc/grub.d/05_debian_theme
Keresd meg a következő sort és szerkeszd a kiemelt részt, helyettesítsd azzal a grub splash képpel (az /usr/share/images/grub mappában található), amit használni szeretnél:
for i in {/boot/grub,/usr/share/images/grub}/moreblue-orbit-grub.{png,tga} ; do
Megjegyzés: Ott van egy periódus ( . ) a fájlnevet követően.- Egy időben a Grub 2 splash képei, amik le lettek töltve, az /usr/share/images/desktop.base mappában tárolódtak. Ha itt találhatóak, add meg a megfelelő elérési utat az előző parancsban ( ... /usr/share/images/desktop-base} ... ).
- Mentsd el a fájlt, majd frissítsd a Grub2-t:
sudo update-grub2
- Másold át kézzel a splash képeket az /usr/share/images/grub mappába, vagy telepítsd fel az alapértelmezett grub2 splash képeket a Synaptic segítségével:
- Menü felbontásának megváltoztatása
-
Ha meg szeretnéd változtatni a felbontását a Grub 2 képernyőjének, amikor splash képet használsz, kövesd a következő lépéseket:
- Add meg a kívánt felbontást az /etc/default/grub fájlban
- Változtasd meg a "GRUB_GFXMODE=" értékét (Pl.: GRUB_GFXMODE=800x600)
- Ha nem vagy biztos abban, hogy milyen felbontások állnak a Grub 2 rendelkezésére, meg tudod jeleníteni őket, ha beírod a "vbeinfo" parancsot a GRUB 2 parancssorába. A parancssor a "c" gomb lenyomásával érhető el, amikor a fő Grub 2 menü kép megjelenik.
- Változtasd meg a "GRUB_GFXMODE=" értékét (Pl.: GRUB_GFXMODE=800x600)
- Válassz egy képet azonos felbontással és módosítsd az /etc/grub.d/05_debian_theme fájlt
- A kép neve is az alábbi szöveggel kezdődő sorban található:
" for i in {/boot"
- Ha egy kép felbontása nem megfelelő, a menü nem fog pontosan elhelyezkedni.
- Használd az általad választott képszerkesztőt, hogy létrehozz/átméretezz egy képet a megfelelő méretben.
- A kép méretét a tulajdonságok segítségével meg lehet nézni a fájlkezelőben (nézd meg a kép fület Nautilus-ban).
- A kép neve is az alábbi szöveggel kezdődő sorban található:
- Futtasd az
update-grub
parancsot rootként, hogy az új beállítások hozzá legyenek azva a /boot/grub/grub.cfg fájlhoz
- Add meg a kívánt felbontást az /etc/default/grub fájlban
- Recovery Mode-ba bootolás menüpont nélkül
- Ha a Grub 2 úgy van beállítva, hogy egyáltalán ne jelenítse meg a menüt bootoláskor, tartsd lenyomva a SHIFT billentyűt, amíg a menü meg nem jelenik. (A régi Grub-nál ez volt az ESC billentyű.)
- Nyomj meg egy gombot egyszer, amikor a menü megjelenik, hogy 'kimerevítsed'. Aztán válaszd ki az a kernelt, amit el akarsz indítani.
- Nyomd meg az E-t
- Menj a "linux /boot/vmlinuz...." sor végére. Ha látható, akkor távolítsd el a "quiet" és/vagy "splash" paramétereket. Írd a "single" paramétert a sor végére.
- Nyomj CTRL-X-et a visszaállító menü elindításához.
- GRUB 2 eltávolítása > GRUB
A parancssor segítségével tisztábban lehet eltávolítani és újratelepíteni. Amíg a csomagok hozzáadása és eltávolítása megoldható Synaptic, néhány lépést muszáj parancssorból végezni.
- Nyiss egy terminált: Alkalmazások, Kellékek, Terminál.
- Készítsünk biztonsági másolatot a GRUB 2 fő mappáiról és fájljairól
-
sudo cp /etc/default/grub /etc/default/grub.old sudo cp -R /etc/grub.d /etc/grub.d.old sudo cp -R /boot/grub /boot/grub.old
-
- GRUB 2 eltávolítása
sudo apt-get purge grub2 grub-pc
- Figyelmeztetni fog, hogy a rendszer képtelen lesz elindulni másik rendszerbetöltő telepítése nélkül.
- Amikor a csomagok el lesznek távolítva, néhány fájl benne fog maradni a '/boot/grub' mappában
- GRUB 0.97 telepítése
sudo apt-get install grub
- A "grub" telepítésével, a felhasználónak még létre kell hoznia a "menu.lst" és a "stage1/stage2" fájlokat.
sudo update-grub
- Létrehozza "menu.lst" fájlt. Tab-bal válaszd ki a "Yes/Igen"-t amikor kéri.
sudo grub-install /dev/sdX
- Válaszd a megfelelő eszközt (sda, sdb, etc), általában azt, amire az Ubuntu lett telepítve.
- Létrehozza a "stage1" és "stage2" fájlokat a "/boot/grub" mappában és beírja megát az MBR szektorba.
- Indítsd újra
- GRUB 2 újratelepítése LiveCD-ől
Ha nem indul a GRUB 2 és újra kéne telepíteni:
- Bootolj be az Ubuntu 9.10 LiveCD-ről.
- Nyiss egy terminált: Alkalmazások, Kellékek, Terminál.
- Állapítsd meg, hogy melyik a rendes rendszer partíciód - `sudo fdisk -l` (Végén egy kis L van.)
- Ha nem vagy biztos, futtasd a `df -Th` parancsot. Figyelj a lemez méretére, meg hogy ext3, vagy ext4 fájlrendszerű.
- Csatold fel a rendszer partíciódat:
sudo mount /dev/sdXX /mnt
- Megjegyzés: helyettesítsd be a megfelelő partíciót: sda1, sdb5, etc.
- Megjegyzés: A GRUB 2 az első eszközt "0"-ként számozza, de az első partíciót meg "1"-ként
- Csak akkor, ha külön boot partíciód van:
sudo mount /dev/sdYY /mnt/boot
- Az sdYY helyére a /boot partíciód helyét add meg.
- Eszközök felcsatolása:
sudo mount --bind /dev/ /mnt/dev
- Chroot-olj a rendes rendszer eszközödbe:
sudo chroot /mnt
- GRUB 2 újratelepítése:
sudo grub-install /dev/sdX
- Megjegyzés: Helyettesítsd be a megfelelő eszközt - sda, sdb, sdc.. Ne adj meg partíció számot.
- Ellenőrizd a telepítést:
sudo grub-install --recheck /dev/sdX
- Megjegyzés: Helyettesítsd be a megfelelő eszközt - sda, sdb, sdc.. Ne adj meg partíció számot.
- Lépj ki a chroot-ból: CTRL-D
- Csatold le az eszközöket:
sudo umount /mnt/dev
- Ha külön /boot partíciót csatoltál:
sudo umount /mnt/boot
- Csatold le az utolsó eszközt:
sudo umount /mnt
- Indítsd újra a géped.
- Linkek
Grub2 (help.ubuntu.com)
Grub 2 Title Tweaks
Grub 2 Introduction
Grub 2: A Guide for Users (from Kubuntu Forums)
https://wiki.ubuntu.com/KernelTeam/Grub2Testing
GNU Grub 2 Manual Links
GNU Grub 2 Manual (in development)
Grub 2 Wiki
Herman's Grub 2 Site Comprehensive
- jezsoadam blogja
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Én is szeretnék csatlakozni azokhoz akik gratuláltak ehhez a fordításhoz. Nagyon sokat tanultam belőle és szükségem is volt rá. Remélem lesz még nagyon sok ehhez hasonló leírás, fordítás.
Köszi a leírást!
Linux alapparancsok, kezdőknek
Köszönöm.
csfeco
Sziasztok!
(Ádám, nagyon jó a leírás!)
A kérdésem az lenne, hogy az Ubuntu 10.04 melé telepítettem a CruchBang 9.04-et. Természetesen a Crunchbang bootloaderét látom ... és ez a baj.
Szeretném "visszaállítani" a 10.04 bootloaderét, amiben az is motívál, hogy közben itt kernelt frissítettem és ez nem látszik a Crunch bootloaderében (értem, miért nem).
Sajnos, Cruch Statler (10.04) DVD jelenleg nem áll rendelkezésemre.
Nemsokára - kipróbálás céljára - telepíteni szeretném a megszokott Ubuntu mellé a Debian 6-ot és esetleg mást is, ezt még meglátom.
Szóval, hogyan lehet egy régebbi rendszer bootloaderét visszaállítani?
Megjegyzem 10.04 Live CD-m sincs, mivel dist-upgrade-ot hajtottam végre (9.10 van). Az Ubuntut nem szeretném törölni - mert jól működik :)
Az MBR és milyen más "mágikus" fogalmak vezessék kezemet a megoldásban?
Debian stable | 決まり手 | Empire met its end | Systembackinstall
Mivel ez volt az első ilyen duál telepítésem, hagytam, hogy a CrunchBang átvegye az irányítást, nem figyeltem, hogy telepíti a "grubjának beállításait".
Debian stable | 決まり手 | Empire met its end | Systembackinstall
Sziasztok!
Bocsi, ha nagyon alap dolgokról kérdezek, de kezdő ubuntu-s vagyok.
Alapfelállás:
Laptop vinyó két részre osztva, 1: win Xp 2: Ubuntu 10.10
Indításnál bejön a grub "1.98+20100804-5ubuntu3" verzió, ahol szépen kiír egy olyan listát, ami nekem nem kívánatos.
Amit szeretnék:
A grub menüből eltüntetni az előző kerneleket. ( Nem tudom, hogy a meglétük létfontosságú-e a rendszer működéséhez, ha nem, akkor a gépről is. Mert ugye, minek legyen fent, ha nem kell?)
Eltüntetni a "memtest" menüpontokat.
Azt szeretném elérni, hogy alapból a winfost töltse be, ha mást nem kérek.
Ehhez szeretném a segítségeteket kérni.
Részletesen, semmit alapnak fel nem tételezve, kérlek pontosan írjátok le nekem, hogy hol, mit csináljak. Próbáltam a témának utánaolvasni, de csak azt értem el, hogy zavaros, és bizonytalan féltudás birtokába jutottam, és most több a kérdésem, mint a kezdetekkor.
Valahol olvastam hogy a grub. cfg file-t nem kéne szerkesztgetni, hanem valami 40 custom file-t kellene betöltetni vele, de nem tudom, hogy ez egy meglévő-e, (és ha igen, akkor hogyan tudom előhívni, szerkeszteni) vagy nekem kell-e létrehoznom. (ha igen, hogy?)
Szóval kérlek szájbarágósan, konkrét utasításokkal, mint a szellemi fogyatékos óvodásoknak.
Ha esetleg nem nagyon van türelmetek ehhez, de tudtok egy megfelelő topic hozzászólást, vagy leírást, ami ilyen részletesen foglalkozik a témával, akkor megköszönném, ha belinkelnétek nekem, vagy elküldenétek a grammatonpap@gmail.com -ra
Előre is köszönöm a segítséget!
Grammatonpap
Az Ubuntu Tweak alkalmazásban van olyan menüpont, hogy kernel tisztítás. Elég egyszerű módon tudod ezt véghezvinni.
Telepítési útmutató:
http://ubuntu-alapok.hu/leirasok/ubuntu-tweak/
Kis képes leírás
(de ne így telepítsd, mert kell a tároló, a PPA is, hogy frissüljön -> a másik linkból értelemszerűen az adott disztribúcióra ... ha nem megy, kezdőknek segítek)
http://somloirichard.hu/2011/02/ubuntu-tweak/
Debian stable | 決まり手 | Empire met its end | Systembackinstall
Terminálba: gksu nautilus, majd az indító menü kinézetének megváltoztatására, az /etc/default/ könyvtárban található, grub nevű fájlba, a vége felé található, #GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true" sor elöl kivettem a rácsot (#koment)
és az /etc/grub.d/ mappában található, 20_memtest86+ nevü fájlt, (jobb klikk tulajdonságok, jogosultságok fül alatt), a "Fájl végrehajtásának engedélyezése..." elől a pipát kivettem.
Végül (szintén terminálba) update-grub -al beélesítem.
PeterH
A tartalom értelmezése és a forma megítélése, képesség.
A Linux készítők olyan sok tudást hordoznak a fejükben,
hogy az esztétikai adatbázisnak már
Kezdőnek terminálba gksu nautilus??? Mi lesz a következő csodálatos tanács?? Sudo fsck???
Sajnálom, hogy nem látod a GRUB elérhetőségének az értelmét. A memtestre néha szükség van, például hardver hiba kiszűréséhez fagyások esetén. Az egyes pont egyértelmű nem ismerek olyan rendszert, winf.s!
Továbbá egy kezdőnek mindenféle magyarázat nélkül parancsokat írogatni nem túl felelősség teljes dolog.
"Kezdőnek terminálba gksu nautilus??? Mi lesz a következő csodálatos tanács?? Sudo fsck???"
Start - Rendszer - Adminisztráció - Lemezkezelő és törlés vagy formázás, szabadon választott. Ez sincs elrejtve. :)
Asztán van a hirens' játékprogram készítő cégnek az a vicces kis játéka a "Darik's Boot and Nuke". Na az sem semmi! :)
PeterH
A tartalom értelmezése és a forma megítélése, képesség.
A Linux készítők olyan sok tudást hordoznak a fejükben,
hogy az esztétikai adatbázisnak már
Mivel a Nautilussal ritkán kell foglalkoznom, ezért nem vagyok teljesen biztos, de mintha lenne olyan opció a jobb klikkes menüben, hogy a Hely rendszergazdaként való megnyitása. Egy hangyányival biztonságosabb megoldás sudo-t igénylő műveletek elvégzéséhez.
A Thunar és a Pcmanfm tartalmaz ilyen opciót, én ezt használom.
A Lemezkezelőben is csak adminjelszó megadása után tudsz garázdálkodni. Sőt, ha úgy indítod, ahogy írtad, még csak nem is bármely sudo-képes júzer jelszavával, csak az Adminisztrátoréval.
烏邦土 - 乾屎橛
Ezexerint nem jól látom a superuser és a root viszonyát. Én úgy gondoltam egy felhasználósban, nincs különbség.
PeterH
A tartalom értelmezése és a forma megítélése, képesség.
A Linux készítők olyan sok tudást hordoznak a fejükben,
hogy az esztétikai adatbázisnak már
Akkor valóban nincs. :) Vagyis van, de ez most itt nem lényeges. Viszont mindenképp igaz (bár ez a gksu xx-re is), hogy a jelszókéréssel minimum figyelmeztet. Tehát elrejtve nincs, csak az "ártó" funkciók nem ugranak elő csak úgy. :)
烏邦土 - 乾屎橛
Jajjaj, a gksu nautilus-t inkább hagyja, mert lehet több kárt okoz vele, mint amennyi hasznot hoz.
eszes
Az 1. -es és 3. -as pontot nem értettem, memtest mire is jó, gyorsítja a bootot? Növeli az áttekinthetőséget?
A recovery a biztonságot vagy a bizalmat növeli?
Ha a Ferrari orrából menet közben kilóg egy kurbli nem biztos hogy elhiszik, hogy csak a biztonságosabb indítás miatt kell! :)
PeterH
A tartalom értelmezése és a forma megítélése, képesség.
A Linux készítők olyan sok tudást hordoznak a fejükben,
hogy az esztétikai adatbázisnak már
Gondolom ezt eggyel lentebb szántad.
De ha már így alakult, álljon itt az én véleményem is:
Memtest-re bármikor szükség lehet, nem látom hátrányát, hogy a Grub-ban szerepel.
Recovery mód nagyon is szükséges, hiszen bármi gebasz van, csak ezzel van esélyed helyreállítani a rendszert. Ha azért félsz, mert ezzel bárki root jogot szerezhet, akkor felesleges rettegned. Garantálom neked, hogy az adataid nincsenek biztonságban, ha már a géped előtt ülök, Recovery mód ide vagy oda.
eszes
"Nem számít, ebcsont befor!" Nekiszántam.
A Ferrari orrán a kurbli rosszul mutat. Ez azt jelenti hogy egy mindig szervizelendő hibás oprencert kapunk semmi pénzér! Vagyis duplán leértékelő Pr-t(piárt) teremt magának az ubuntu.
Figyeld a külső szemlélők hozzá állását és meg érted.
PeterH
A tartalom értelmezése és a forma megítélése, képesség.
A Linux készítők olyan sok tudást hordoznak a fejükben,
hogy az esztétikai adatbázisnak már
Erre szokták azt mondani, hogy ha nem akarod, ne használd. A win-ben is van helyreállítás, csak ahhoz kell a CD, illetve kisebb problémáknál F8 nyomogatása. Itt nem kell. Más. Nem olyan. Elnézést.
A ferrárinál kicsit kevesebbe kerül, konkrétan ingyen a tiéd, a hasonlatod ezért nem értem. Azt sem, hogy miért várod el másoktól a segítséget, ha ennyire nem tetszik a "rendszer". Tessék win-t használni, ott minden a te igényeidre van szabva gyárilag. Itt "sajnos" neked kell a dolgokat rendezned. A külső szemlélő pedig levonja majd a tanulságot, mint te, de nem biztos, hogy azonos eredménnyel. Ez nem befolyásolja egy közösség hozzáállását. Szerintem. Az összes kérdésedre megtalálnád a választ az oldalon, csak olvasni kellene, keresni a válaszokban.
Ubuntu, szerintem.
E küdesz?
Tanuljam asztis!
Mi a garancia hogy megértem,
már a menüjét sem értem.
Nincsenek meghatározások csak cégnevek meg hülyeségek,
-internet -iroda -játékok -kellékek, helyet, vörd + mexel + maxel.
Na ne! :)
PeterH
A tartalom értelmezése és a forma megítélése, képesség.
A Linux készítők olyan sok tudást hordoznak a fejükben,
hogy az esztétikai adatbázisnak már
Bocsánatot kell kérnem tőled. Figyelmetlen voltam, mert nem Te kértél segítséget. A többit viszont fenntartom továbbra is. Mármint a Ferráris gondolatmenetre a reakciómat.
Ubuntu, szerintem.
Ha jól emlékszem, alapesetben meg sem jelenik a Grub. Átlaguser meg kétlem, hogy azon van, hogy az első indítás után előcsalja a Grub-ot, hogy megnézze milyen "biztonságtalan" így a rendszer.
Windows rendszerek is tartalmaznak helyreállító konzolt, és az xx.xxx Ft. A Windows rendszereket mindig szervizelni kell? Milyen szar már, hogy tízezrekért egy olyan rendszert kapsz, ahol ha baj van helyreállíthatod a rendszert. Milyen szar már, hogy ingyen olyan rendszert kapsz, ahol ha baj van helyreállíthatod a rendszert.
Remélem kapizsgálod már.
eszes
Igazad van.Csak azért kihagyni ezt a lehetőséget,mert valakinek a szemében ez bizalmatlanságot szül,kár lenne.Természetesen ha probléma van Ők hiányolnák az esetleges gyors helyreállítási módot. :-)
De peterh ajánlom figyelmedbe: http://unciklopedia.org/wiki/Murphy_t%C3%B6rv%C3%A9nyei Csak szórakozásnak.
Metál az ész!
Szia!
1. Kérhetném a win..s szó mellőzését! Köszi!
2. A feltett kérdéseidre a válaszok mind itt vannak ebben a bejegyzésben, amihez hozzászóltál. Mindegyik "szájbarágósan" van leírva.
3. A "memtest" menüpontot nem tűntetném el a helyedben.
4. A kernelek közül azt a régit, ami utoljára jól működött szintén megtartanám. Már csak azért is, mert egy jól működő kernel óriási kincs tud lenni! :)
5. Addig olvasnám a helyedben ezt a bejegyzést, amíg a féltudásod egésszé nem válik.
6. A grub szerkesztgetése nem kezdőknek való szerintem.
Sziasztok!
Ebcsont!
1: bocsi, ha modortalan voltam a win...s szóval!
2: Lehet, hogy a válaszok itt vannak, de nem sokat érnek, mert láttam olyan félig leírt parancsokat, amik persze önmagukban nem működnek, nekem kellett kikövetkeztetnem, hogy milyen utasítás-előtaggal (pl: sudo, vagy gedit) is indulnak.És nem nagyon láttam még olyan leírást, ami a consol-ba beírható parancsok leírását tartalmazza
3: memtest: nem tudom, mire való, gyakorlati hasznát nem láttam
4: Mekkora igazad volt!!!!!!
5: hiába olvasgatom, kipróbáltam, hiba volt. (leírás lejjebb)
6: télleg ebben is igazad volt, amit egyébként előre is lehetett látni, de hát kezdőből úgy lesz profi, ha próbálkozik, hibázik. Mindkettőt megtettem. :(
és most a leírás:
HEEELLLP!!
Nagyon szépen kérek mindenkit, aki tud, segítsen!
Hibát hibára halmoztam.
hibák sorrendben:
1: féltudással, nuku tapasztalattal nekiálltam grub-ot szerkeszteni az itt, és máshol leírtak alapján
2: bíztam a leírásban
3: nem mentettem
4: nem kértem tanácsot, mielőtt kipróbáltam, gondoltam, ha hülyeséget írnak le, hát valaki csak észreveszi
5: hiába volt gyanús, hogy amit csinálok gallyra vágja a grub-ot, bíztam abban, hogy aki leírta, tudja mit csinál.
részletesen:
a 40_custom file-ba átmásoltam mindent, ami a grub.cfg ban van, utána a 40_custom-ban kitörölgettem, ami nekem (látszólag) nem kellett.
Ez még nem akkora hiba, DE!
ezután beírtam: sudo chmod -x /etc/grub.d/10_linux. és
sudo chmod -x /etc/grub.d/30_os-prober
Bár számomra gyanús volt, hogy ezek után nem marad a grub.cfg-ben semmi, amit futtathatna, de bíztam a sorok írójában, (mglas, ebben a topic-ban: http://ubuntu.hu/node/14085) és persze miután lefuttattam az upgarade grub-ot, és újraindítottam a gépet, úgy ahogy volt, eltűnt a grub.
jah, azt majd kifelejtettem, hogy mellesleg elvettem a visszaszámolási időt is.
eredmény:
Újraindításkor egyből a winXp indul, shift gombra sem reagál, a grub.
Ez persze fél siker, hisz az volt az egyik célom, hogy egyből a win induljon, de azt szerettem volna, ha alkalomadtán, mikor van időm linuxot tanulni, azt is el tudjam indítani. Persze olvastam olyat is, hogy telepítő cd-vel újra lehet rakni a grub-ot, de most már nem bízom az ilyesmiben, mert a linux alá elmentett adataimat semmiképpen nem akarom elveszíteni. Szóval olyan vagyok, mint a nyűgös hülyegyerek: eddig nem akartam látni a grub-ot, most vissza akarom kapni! Kélek, segítsetek!
Előre is köszönöm!
Olyan még nem volt hogy a supergrub2 ne segitet volna, az UBCD 5.0.4.-en is megtalálható. Eredetileg CD-n volt magában, de úgy nem mindig ismerte fel a lejátszóm.
PeterH
A tartalom értelmezése és a forma megítélése, képesség.
A Linux készítők olyan sok tudást hordoznak a fejükben,
hogy az esztétikai adatbázisnak már
Hááát innen szép nyerni! :)
Tyűha! Én megpróbálkoznék a GRUB teljes újra telepítésével (12es pont). Az biztosan működik.
Az én tudásom ehhez kevés, de majd a nálam okosabbak biztos megmondják a tutit.
Sajnos a 7. pont alapján nem működik a synapticban ledarált grub-ba nem szükséges rendszermagok ugyanis nem tűnnek el automatikusan a grubból. Mi kéne szerkesztenem ahhoz, hogy ne egy kétoldalas lista fogadjon?
A startupmanager sem megoldás sajnos, mert nincs benne törlés beállítási lehetőség.
Előre is köszönöm annak, aki segít!
Nyiss egy terminált és írd be ezeket a takarító parancsokat:
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get remove
sudo apt-get autoremove
Aztán írd be ezeket:
sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg (írhatóvá teszi a grub fájlt)
sudo gedit /boot/grub/grub.cfg (ezzel nyitod meg szerkesztésre a grub fájlt)
Tegyük fel, hogy a helyreállítási mód linkjét el szeretnéd rejteni a grubban.
- Megkeresed ezt a sort:
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-21-generic verzióval (helyreállítási mód)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
- Majd a sor elé teszel egy kettőskeresztet, hogy így nézzen ki:
#menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-21-generic verzióval (helyreállítási mód)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
Értelemszerűen ha a wint vagy bármi mást szeretnél elrejteni, akkor az elé teszel egy #-et. Utána ctrl+s hogy elmentsd a változtatásokat, majd a terminálba írd be ezt:
sudo update-grub2
http://www.jakuma.hu
# helyett kitöröltem az adott sorokat, egységeket, de a
sudo update-grub2
parancs visszatesz minden korábbit. Ugyanezt csinálta a #-es megoldásnál is.Ha nem futtattam az update-et, akkor szép lesz, az nincs ott, amit a
sudo gedit /boot/grub/grub.cfg
fájlban töröltem, vagy amit kikommenteztem.Ezt nem tudtam, köszi az infót.
http://www.jakuma.hu
Helló!
frissítettem az ubuntut, synapticból. Sajnos restertnál grub hiba fogadott.
A live CD reinstall sem műxik. HD: 10 GB win swap, 0,5 GB linux swap, 50 GB win7, 40 gb ubuntu, majd adat partíciók.
A 10 GB-os partíción XP volt, eredetileg ott volt a grub is. ez ntfs partíció. nagynehezen felcsatoltam, reinstall, azt írta jó, de csak egy szöveges promt fogadott, nem talált kernelt.
Live CD-ről játszok vele, átraknám a linux partícióra a grubot, az segítene? os-probe nem mutatja a vindózt... mik a lehetőségek?
köszönöm.
W7 64 bit - Ubuntu 64 bit, Gigabyte GA-MA78GPM-DS2H, 3×2 GB Kingmax DDR-II, AMD Athlon X2 7750, 64 GB Kingston SSD V100, HDD: 500 GB Samsung + 750 GB Samsung
Sziasztok!
Megcsináltam a fenti leírás szerint a régi Linux kernelek törlését a Synaptic-ban.Csináltam utána egy update-grub-ot is. Simán lement és ugyanúgy mutatja a törölt image-kat mintha semmi sem történt volna. a boot menüben is benne maradtak.
A synaptic már azt mutatja, hogy le vannak törölve.
Most mi legyen? Kicsit zavar, mert már 2 oldalas a boot menüm.
Pardon, megvan a megoldás, kihagytam a törlésnél a generic állományokat. :-(
Üdv!
Dzsano
Deus est circulus.
Az az érdekesség történt, hogy ha a régi menu.lst fájlt módosítottam, akkor a Grub 2 az alapján is megváltoztatta a beállításait :-)
Esetleírás okulásként...
adott egy dual-boot grub2 kezeli Vista és Karmic... mivel a Vista ment fel előbb, így annó a telepítéskor minden automtikusan helyére került... A Vista tesztkörnyezet volt, de nem szereti senki, meg hát közben jött a 7-es, az ment a helyére, természetesen kinyírta az MBR-t... fenti leírás alapján a Grub2 live-CD-ről persze helyreállt, de az eredeti beállításokkal... persze így a 7 nem volt indítható, nem mintha olyan gyakran kéne, de mi van, ha mégis, hisz azért került oda arra a 40GB-ra... na szóval miután telepített karmic ismét működött, kellet még egy parancs, ami a fentiekben szintén szerepel, de nem feltétlenül evidens a júzernek...
tehát: "sudo update-grub2"
egyéb infó:
tudni kell, hogy a 7-es (korábbi Win-ektől eltérően, ám nagyon helyesen) egy külön partíciót készít boot-nak (100MB), ami egy rejtett NTFS és System Reserved névre hallgat... így aztán az eszközök elnevezése is átíródik, pl. ami eddig sda4 volt, az sda5 lett... ez nálam azért volt érdekes, mert az fstab-ot igazítani kellett hozzá...
Üdv:
KL
:)
Üdv:
KL
:)
http://www.ivemex.hu
http://www.kiberlovag.hu
Sziasztok!
Szerettem volna a splash képet beállítani az itt leírtak alapján de nem sikerült.
Így néz ki amit csináltam:
http://www.keptarolo.com/show-image.php?id=e476ecea362a04b3e44fa1922c58d6fa
Mit csinálhattam rosszul légyszíves segítsetek!
Helló!
A kellemetlen az, hogy Live CD-ről sem tudok bootolni, pedig bios-ban, illetve a boot sorrendben is CD van megadva... hehe...
Jelenleg a HDD:
XP 30 GB - Linux Swap 3 GB - Windows 7 40 GB - Kubuntu 50 GB - NTFS adat partíció.
Az XP-t szeretném letörölni, és átrendezni a felállást, h az Ubuntunak is jobb legyen:
Linux Swap 3 GB - Ubuntu 30 GB - W7 40 GB - a többi NTFS adat.
A tervem az volt, h Ubuntu Live CD-vel atbogarászom a partíciókat, tul. XP és a Swap változna, W7 maradna ahol volt, a korábbi linux 50 GB-nyi helyét pedig belegyógyítanám a HDD végén található NTFS adat partícióba.
Live CD nem indul, és félek a Grub nem venné észre alapból, hogy változtak a dolgok...
Mik a lehetőségek? Várom a javaslatokat. Köszönettel: ViZion
W7 64 bit - Ubuntu 64 bit, Gigabyte GA-MA78GPM-DS2H, 3×2 GB Kingmax DDR-II, AMD Athlon X2 7750, 64 GB Kingston SSD V100, HDD: 500 GB Samsung + 750 GB Samsung
Nekem a következő problémám van. A következő multibootos gépet akarom megcsinálni. WinXP, Win7, Debian Linux, Ubuntu 9.10.
Kezdtem az XP telepítéssel, a telepítőjében lévő partíció kezelővel létrehoztam a partíciókat:
100Mb boot az ubuntunak
100Mb boot a Debiannak
30Gb Win7-nek
12Gb XP-nek
12Gb Ubuntu
12Gb Debian
2Gb swap debiannak
2Gb swap ubuntunak
a maradék tárhelynek.
XP és Win7 install után menüből lehetett választani melyik bootoljon. Aztán jött a debian itt már a grub csak a debiant ajánlotta fel. Gondoltam sebaj majd az ubuntu is úgy is felülírja majd elég lesz akkor foglalkozni ezzel a problémával. Felment az Ubi és ő meg csak az Ubit ajánlotta fel. Ezen doksi átolvasása után se lett jobb a helyzet. Ha manuálisan betettem a Debiant az megjelent a Grub2-ben és bootolt is szépen. Viszont a Windows-okat sehogy se bírom bootolásra bírni! :( Ha felmountolom őket akkor Ubi látja jól. Illetve gparted-be mind a két windows-os partíció előtt ott egy kis narancssárga felkiáltójel.
Mi lehet a probléma??? Illetve egy ilyen multibootos rendszer létrehozása, hogy történjen
hogy jól működjön.
Köszönöm
ASUS A7N8X-X|AMD Athlon XP 2500+|1.5GB RAM|ATI Radeon 9800 Pro|200GB+120GB HDD|ASUS DVD±RW|400W táp
csak egy rövid (nem a problémád megoldása):
nem kell két külön swap.
és szerintem a /boot-ok sem kellenek.
烏邦土 - 乾屎橛
Pedig ez a problémája megoldása... Az boot szekciónak mindig a meghajtó kezdeti (legelső) részén kell lennie, vagyis az első partíción...
„Oh my God, they killed Kenny! ...You bastards!”
-Hé, miért teszi tönkre a többi játékot is?
-Biztos a konkurencia kiírtására programozták...
-Mint a Microsoft-ot?
-Pontosan...
A 8. ponthoz;
Nekem a sudo update-grub2 után nem szerepel a "Found Debian background: beállított_kép.tga" sor,csak a felismert op.rendszerek+memtest.
És "természetesen" így nem is lesz splash kép a grub2-ben.
-Paks-
Sziasztok.Kezdő szintű Ubuntu használóként kérnék egy kis segítséget.Felraktam egy több felhasználós gépre Win 7 mellé a fris 9.10 Ubuntut és ugye itt az a Grub 2 amiben át kellene állítanom az alapértelmezett boot sorrendet.Olvastam ezt a leírást és gondolom ezt a fájlt kéne szerkesztenem" /etc/default/grub " ezen belül is ennek az értékét kellene változtatnom " GRUB_DEFAULT= " Terminálban pontosan ezt milyen parancsal tudom megoldani? Ezt probáltam " sudo /etc/default/grub " de a jelszó megadása után ezt a hiba üzit kapom: " sudo: /etc/default/grub: command not found "
Megoldottam. :)
Nagyon kösz ezt a leírást.Nélküle nem ment volna.
Respect
Sevoir Boinc Stat | Képeim
Minden tiszteletem a tiéd.
Ezt a lapot szerintem lementem. Nagyon jó leírás.
csfeco
Köszönöm szépen a fordítást.
Ha majd egyszer sok idő eltelik innentől, remélem nem fogják a moderátorok kitörölni, mert már régi. Ez még sokáig hasznos lehet.
Ubuntu 12.04 LTS
Az egyetlen igazán fájdalmas szenvedésemet a grub miatt voltam kénytelen végigélni...
Köszönet az infóért! Legalább a grub2 -t előre megismerem majd!
Don't feed the trolls.
Gratulálok a fordításhoz és köszönöm szépen!
sasa.
PDF-ben is ki kéne adnod.
Egyébként csak nekem tűnik pokolian bonyolultnak a grub2? Végtelen konfig fájlok, túlbonyolított (fölöslegesen) funkciókban dús szolgáltatások. Remélem a kezelése nem lesz nehézkes.
Gondolkodtam rajta, majd ha esetleg lesz rá időm, lehet, hogy megcsinálom...
Egyébként HTML fájlban megvan, mert abban készítettem el, hogy később csak ki kelljen másolni ide.
Szerintem a Grub 2 nem sokkal bonyolultabb, csak más. Szerintem sokkal jobb, mert moduláris a felépítése, jobban ismeri fel az oprendszereket, és jobban testre szabható. Persze ez azzal jár, hogy amit jól megszoktunk, azt kicsit fel kell kavarni...
Na ezért szeretem ezt a rendszert. Ez tényleg közösség!!!
KÖSZÖNÖM!
Ubuntu, szerintem.
Nagyon szép munka, köszönjük szépen, arra megkérnélek, hogy ha lehet akkor a Beküldött Útmutatók -ba is tedd be lécci!
Ha nem tudok valamit megkérdezem.... Komolyan!!!
Beküldtem... :)
És válaszoltam az e-mailedre is.
Komoly olvasmány!
Köszönjük.
Megelőztél! :) Már elkezdtem a fordítást, bár még sehol sem tartottam benne igazából... Jó lett a fordítás... Majd vedd fel a kapcsolatot a dokumentációs csapattal (bár lehet majd ők keresnek meg téged ;) ).
Üdv
http://fullcircle.hu
Ez egy nagyon jó leírás, köszönöm. Kellene nekem egy acpi_osi="Linux" paraméter a Grub-ba, azt hol adjam meg a Grub 2 -nek?
/etc/default/grub
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=" acpi_osi="Linux" quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
Ez a sor az összes itt található bejegyzést hozzáteszi a 'linux' parancssor végéhez (mint a régi Grub "kernel" sora). A bejegyzéseket csak a normál mód végéhez fűzi hozzá. Ez hasonlít a "defoptions" sorra a menu.lst-ben. A bootolási folyamat szöveges kijelzéséhez fekete háttérrel, távolítsd el a "quiet splash"-t. Ha a grub splash képét szeretnéd látni, egy tömör szöveges kimenettel, használd a "splash" opciót.
Köszönöm a segítséget, működik! :)
Köszönöm, úgy látszik, ez felett elsiklott a figyelmem. :)
Köszönjük szépen!
Nagyon szépen köszönjük a munkát, a belefektetett energiát!
Na azt hiszem ez a "Magyar Grub2 bibilia" :)
Köszönöm a munkádat!
Csak pár szót olvastam belőle, de már kicsit tisztult a kép.
No ezt tartom én a nagymenő fejlesztők legnagyobb hibájának hogy ilyen szinten teljes a hanyagságuk! Aztán csodálkoznak ha a "kezdőknek szánt konfortos újítások" miatt legtöbben legyintenek az egészre.
Mielőtt kiadnak egy ilyen dolgot, szépen elérhetővé kéne tenni egy hasonló leírást, és azt kéne bele integrálni a telepítőbe, nem azt hogy milyen nagyszerű és önzetlen gyerekek vagyunk, mint Bill Gates bácsiék, hiszen az ő telepítőjük is magasztalja a magas esztétikai színvonalat, a csodás színösszeállítást stb...
Hanem az ilyen komoly változást kéne leírni pár szóban, és bele írni hogy hol lehet a konkrét lokalizált használati utasítást elolvasni. Mert ugye a felhasználók kegyét keresi az Ubuntu :)
Lehet hogy akkor csak elsiklik felette, de ha gondja van lehet bevillan hogy valamire utalt már a telepítő! Persze aki abszolut kezdő ő azt se tudja mi az a grub...
De például akik most Windowsal foglakoznak, de kérnek tőlük esetleg a gépre linuxot, ez nekik lenne hasznos, hiszen ezért dobják kukába a linuxot és ezért törlik szinte azonnal amelyik gép Linuxal van előtelepítve. Nekik kéne konkrét használható leírás, és könnyen elérhető. Mert ők nem veszik a fáradságot fórum böngészgetéssel, hogy vajon melyik megoldás leírás a célravezető. Mert addig míg ez így lesz csak hobbi op. rendszer lesz a Linux.
Gratulálok és köszönjük!
Ennek nagyon sokan fognak örülni!
Köszönöm!
Bill Gates az egyetlen olyan ember aki a cégét a nemi szervéről nevezte el.
wow
________|\___________\o/____________
az igen...
Na most, föltettem ezt a 9.10 Kubuntu-t. Elkezdett mindenfélét csinálni, kezdve azzal, hogy a mellette lévő win7-et nem ismerte föl sehogysem. Majd ki akartam nyírni a grub-ot, hogy eltűntessem. Letöröltem, ahogy itt írva van és továbbra is működik. Most akkor mi van?