Az Ubuntu egy afrikai gondolat az „emberséggel mások felé” jegyében. Ez a hit abban, hogy van egy univerzális kapocs, ami minden embert összeköt. Ugyanez az elv vezérli az Ubuntu közösség együttműködését. Az Ubuntu közösség tagjainak hatékonyan kell együtt dolgozniuk. Ez a szabályzat ennek az alapszabályait fekteti le.
Azért választottuk az Ubuntu nevet disztribúciónknak, mert hiszünk abban, hogy tökéletesen kifejezi a nyílt forráskód mögött álló mozgalom adakozó és együttműködő szellemét. A szabad szoftverek világában önkéntesek dolgoznak együtt szabad elhatározásukból, hogy olyan szoftvert alkossanak, amiből mindenki profitálhat. Fejlesztjük egymás alkotását, amelyhez mi magunk is szabadon férhettünk hozzá, és ugyanezen az alapon osztjuk meg a közösséggel saját fejlesztéseinket.
Ez az együttműködés a fejlesztők közötti jó kapcsolatra támaszkodik. Ezért alkottuk meg együtt ezt a viselkedési szabályzatot, amely iránymutatásul szolgál, hogyan működjünk együtt.
Ha szeretnéd aláírni ezen szabályzat angol nyelvű eredetijét, ezt
itt megteheted – kérjük, mielőtt aláírnád, olvasd el az eredeti,
angol nyelvű változatot is, hiszen a magyar fordítás nem biztos, hogy pontosan ugyanazt adja vissza, mint az eredeti.
Alapszabályok
Ez a viselkedési szabályzat lefedi, milyen viselkedést várunk el az Ubuntu közösség tagjaitól minden fórumon, levelezőlistán, wiki oldalon, weboldalon, IRC csatornán, telepítő eseményen, találkozón és privát levelezésben. Az Ubuntu Közösségi Tanács minden viselkedéssel kapcsolatos vitás kérdést ennek mentén bírál el.
- Légy tapintatos. A munkádat mások is fogják használni, és neked is támaszkodnod kell mások munkájára. Bármilyen döntést is hozol, az kihat a felhasználókra és társaidra, ezért kérjük, ezt vedd figyelembe döntéseidnél. Például ha a feature freeze fázisában vagyunk, ne tölts fel teljesen új verziót kritikus rendszeralkalmazásokból, mivel mások a már fagyasztott rendszert tesztelik, és nem számítanak nagy változásra.
- Légy tisztelettudó. Az Ubuntu közösség tagjai egymást tisztelettel kezelik. Bárki hozzájárulhat hasznosan az Ubuntuhoz. Talán nem mindig értünk egyet, de ez még nem kifogás a durva viselkedésre és stílusra. Időnként mindenki lehet feszült, de nem engedhetjük meg, hogy a feszültség személyes támadásba torkoljon. Ne felejtsük el, hogy egy közösség, ahol valaki rosszul érzi magát, vagy úgy érzi, támadják, nem lehet produktív. Elvárjuk az Ubuntu közösség tagjaitól, hogy legyenek tisztelettudóak, amikor más aktivistákkal beszélnek, és ugyanígy kezeljék az Ubuntu projekten kívül állókat, valamint az Ubuntu felhasználókat.
- Működj együtt. Az Ubuntu és a szabad szoftver lényege az együttműködés és a közös munka. Az együttműködésnek köszönhetően nem kell ugyanazt több embernek is megcsinálnia, és jobb lesz az alkalmazások minősége. Törekedj arra, hogy együttműködj az Ubuntu karbantartókkal, és azokkal az upstream közösségekkel, akik érintettek lehetnek a munkádban. A munkád legyen átlátható és az Ubuntuhoz írt patcheket azonnal juttasd vissza a közösséghez, nem csak akkor, amikor megjelenik a disztribúció. Ha szeretnél új kódon dolgozni egy upstream projektben, legalább informáld őket az ötleteidről, és arról, hogy hogyan haladsz. Talán nem sikerül konszenzusra jutnod az upstream-mel vagy akár a társaiddal egy ötlet megfelelő implementációjáról, ezért nem kell úgy érezd, hogy már a munka kezdete előtt megegyezetek, de legalább informáld a külvilágot a munkádról, és tedd lehetővé, hogy a felhasználók tesztelhessék, megvitathassák az eredményeid és hozzájárulhassanak az erőfeszítéseidhet.
- Ha nem értesz egyet, konzultálj. Az ellentétek, legyenek az politikaiak vagy technikaiak, mindennaposak, és ez alól az Ubuntu közösség sem kivétel. A cél nem az, hogy elkerüljük az egyetnemértést és a vélemények különbözőségét, hanem az, hogy ezeket konstruktívan oldjuk meg. Ha problémád van, fordulj a közösséghez tanácsért és kérd a segítségüket az ellentét feloldásában. A Technikai Bizottság (Technical Board) és a Közösségi Tanács (Community Council) segíthet a helyes út megtalálásában. Emellett több projekt csoport és csoportvezető is van, akik segíthetnek megtalálni számodra a megfelelő utat. Ha tényleg más irányba szeretnél haladni, akkor azt javasoljuk, hogy hozz létre egy disztribúció változatot, vagy egy alternatív csomagkészletet az Ubuntu csomagkezelő keretrendszeren belül, hogy a közösség kipróbálhassa a változásokat és az ötleteidet, és hozzászólhasson a vitához.
- Ha bizonytalan vagy, kérj segítséget. Senki sem tudhat mindent, és senki sem tökéletes az Ubuntu közösségen belül (leszámítva persze SABDFL-t). Ha kérdezel, sok problémát megelőzhetsz, ezért bátran kérj segítséget. Azok, akiktől kérdeznek, válaszoljanak és legyenek segítőkészek. Ugyanakkor figyeljünk arra, hogy a kérdést a megfelelő fórumon tegyük fel. Az offtopic kérdéseket, mint mondjuk a segítségkérés a fejlesztői levelező listán elvonja a figyelmet a produktív munkáról.
- Ha távozol, légy tekintettel a többiekre. Fejlesztők jönnek és mennek, ez alól pedig az Ubuntu sem kivétel. Ha távozol, vagy szabadságra mész a projektről, törekedj arra, hogy ez a lehető legkisebb fennakadással járjon. Vagyis tájékoztasd a többieket a távozásról, és tedd meg a megfelelő lépéseket, hogy mások fel tudják venni a fonalat.
Az Ubuntu viselkedési szabályzat a
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 licenc alatt áll. Felhasználhatod a saját projektedben, és igényeid szerint módosíthatod, de tedd lehetővé, hogy mások is használhassák a változtatásaid, és tüntesd fel az Ubuntu projektet is, mint forrást.
Levelezőlisták és fórumok
A levelezőlisták és a fórumok fontos szerepet töltenek be az Ubuntu közösség életében. Ez a szabályzat arra is vonatkozik, hogy hogyan viselkedj ezen fórumokon. Kérünk, az alábbi irányelveket is tartsd be, a fenti általános szabályokon túl:
- Kérjük, használj létező e-mail címet, amire közvetlen választ küldhetnek.
- Kerüld a flamewar-t, trollkodást, személyeskedést, önismétlő veszekedést. Technikai kérdésekben a Technikai Ellenörző Bizottság (Technical Review Board) jogosult a végső döntések meghozatalára. Vezetéssel kapcsolatos kérdésekben a Közösségi Tanács (Community Council) az illetékes.
Csapatvezetők
Ezen viselkedései szabályzaton túl a közösségi vezetőkre (például IRC operátorokra, fórum moderátorokra, csapatvezetőkre, LoCo koordinátorokra) még magasabb szintű szabályok vonatkoznak, melyeket a
Leadership Code of Conduct szabályoz.