Megjelent az Ubuntu következő kiadásának, a várhatóan 2010 áprilisában megjelenő Ubuntu 10.04 LTS-nek (Lucid Lynx) kiadásra jelölt verziója. Ez még nem a végleges változat: a stabil kiadás megjelenése egy hét múlva, április 29-én várható.
A tervek szerint az Ubuntu 10.04 egy LTS, vagyis hosszú távon támogatott kiadás lesz. Ez azt jelenti, hogy asztali gépeken 3 évig, míg kiszolgálókon 5 évig kapunk hozzá majd biztonsági támogatást.
Újdonságok
Friss csomagok
Mint minden fejlesztési ciklus elején, ezúttal is rengeteg friss és új csomag jelent meg az Ubuntu fejlesztői ágának tárolóiban. Ez nem csak a már meglévő csomagok új verzióit jelenti, hanem sok új alkalmazás megjelenését is.
2.6.32-es kernel
A Lucid Lynx a 2.6.32 verziószámot viselő kernelre épül.
GNOME 2.30
Ebben a kiadásban a GNOME asztali környezet legújabb stabil verziója, a GNOME 2.30 kapott helyet.
KDE
A Kubuntu a KDE SC 4.4.2 kiadására épül. További információk magyarul
ezen az oldalon, vagy (angol nyelven) a következő oldalon olvashatók:
https://wiki.kubuntu.org/LucidLynx/RC/Kubuntu
HAL eltávolítása
A Lucid Lynxből teljes egészében el lesz távolítva a hal csomag. Ennek köszönhetően gyorsabb lesz a rendszerindulás és leállás, valamint a felfüggesztésből történő visszatérés.
Új főverzió a likewise-open csomagból
A
likewise-open
csomagból, ami az Active Directory hitelesítést és a szervertámogatást nyújtja Linuxhoz, mostantól az 5.4-es verziót szállítja az Ubuntu. A frissítés érinti a 4.0-s verziót (Ubuntu 8.04 LTS) és a 4.1-es verziót is (Ubuntu 9.10), valamint a
likewise-open5
csomagokat a Universe tárolóban.
Új alapértelmezett, nyílt forrású meghajtóprogram nVidia hardverekhez
Mostantól a
Nouveau az alapértelmezett meghajtóprogram nVidia grafikus kártyák esetén, és alapértelmezetté válik a KMS is. Ez a meghajtó hardveresen gyorsított 2D-t biztosít, mint a korábbi -nv meghajtó. A nouveau még aktív fejlesztés alatt áll, ami remélhetőleg lehetővé teszi a felmerülő hibák gyorsabb javítását.
Jobb nVidia támogatás
Jelenleg 3 különböző zárt NVIDIA meghajtó érhető el: nvidia-current (190.53), nvidia-173 és nvidia-96. Az új alternatíva rendszernek köszönhetően már arra is lehetőséget biztosít az Ubuntu, hogy ezek mindegyike telepítve legyen egy időben.
Közösségi szolgáltatások
Az új Ubuntu kiadásban közvetlenül elérhetők az olyan közösségi szolgáltatások, mint az identi.ca, twitter vagy Facebook a beépített MeMenu-n keresztül. A MeMenu a Gwibber mikroblog kliensre épül.
Látványosabb rendszerindulás
A rendszerindulás a Plymouth technológiának köszönhetően látványosabbá és gyorsabbá vált, mint korábban.
Megújult értesítési terület
A panelen megjelenő értesítések immáron szebb, egységes stílust követnek.
Új grafikus témák
Ebben a kiadásban mutatkozik be először a két új grafikus téma, az Ambiance és a Radiance. Ezzel párhuzamosan bekerült az új háttérkép és sok új ikon is. Mindez az Ubuntu nemrégiben
megújult arculatához igazodik.
Ubuntu One fájlszinkronizáció
Az Ubuntu One segítségével immáron bármelyik mappát kijelölhetjük szinkronizálásra a saját mappánkon belül. Megjelent egy konfigurációs felület is, ahol egyszerűen elvégezhetjük a szükséges beállításokat.
Ubuntu One Music Store
Az Ubuntu One Music Store segítségével immáron arra is lehetőségük van a felhasználóknak, hogy zenét vásároljanak a Rhythmbox zenelejátszóból. Az így vásárolt zenék automatikusan szinkronizálódnak is az Ubuntu One segítségével a gépeink között.
További információk
További információk és letöltési lehetőség a
hivatalos bejelentésben.