Üdv mindenkinek. A Lucid-ot megjelenés óta tesztelem, mert szeretném egy néhány fős irodába, néhány gépre véglegesen beállítani, és mivel lTS, legalább 3 évig ne legyen vele gond. Ahol jelenleg a Jaunty teljes megelégedésre teszi a dolgát, dehát sajnos a napjai már " meg vannak számlálva". Nagyjából úgy tűnik, minden összeállt, egy-két dolog zavaró még. Mivel szokásom kitenni a Rendszerfigyelőt a panelra, feltűnő, hogy a " Rendszer átlagos terhelése " jóval magasabb, és állandóan magasabb, mint a Jaunty-n. Ott üresjáratban sokszor 0, vagy ha kinyitok valamit, akkor esetleg néhány tized. A Lucid-ot naponta frissítem, az idők folyamán csökkent is valamennyit ( 1,8 -2,5 -ről 1,2-0,75 -re ) de még mindíg sok a Jaunty-hoz képest. És úgy érzem, hogy működik ugyan a rendszer, mindent megcsinál, de valahogy "kevésbé pörgős", vagyis lustábbnak tűnik, mint a Jaunty. Ugyanakkor a Htop és a Rendszerfigyelő szerint nem sok a memóriafogyasztás, és a proci használat sem, mert üresjáratban 170-220 MB Ram, 3-5-12% processzorhasználat nem tűnik soknak, nagyjából akkora, mint a Jaunty-n megszoktam. Persze ahogy nyitogatok programokat, a memória és a proci használat is arányosan nő, a rendszer átlagos terhelése viszont csak jelentéktelen mértékben nő, inkább marad azon a viszonylag magas értéken, szépen, stabilan. Több gépen is kipróbáltam, elég jó közepes masinák, 1,5 - 4 GB ram, 2,6-3,2 Ghz proci, és a jelenség, az a magasnak tűnő átlagos terhelés mindnél jelentkezik, úgy tűnik, nem hardverfüggő. Ha a üresjáratban Rendszerfigyelőben megnézem, minden folyamat alszik a gnome-system -monitor kivételével, az mutat 8-10% procihasználatot, és 4,2 MiB ramot. Ezenfelül semmi. Maga a rendszer nem nagy, elvan 2,7 GB-on, pár irodai alkalmazás van rajta, ugyanaz mint a Jaunty-n. Rendszertisztítóként használom az Ubuntu-tweak-ot és az Ubucleanert, tehát semmi fölösleges sallang. Eléggé mezei felhasználó vagyok, nem látok annyira bele a rendszer működésébe, hogy tudjam, az esetleges gondot hol kell keresni. Azt szeretném kérdezni, hogy ez a Lucid sajátossága, más is tapasztalt-e már ilyesmit, tehát ezzel a viszonylag magas terheléssel együtt kell élni, vagy csak nálam megy valami a háttérben, ami esetleg szükségtelen ? És ha igen, hol tudom "tetten érni" ?
Rendszer átlagos terhelése Lucid Lynx ( MEGOLDVA )
Valami hasonló van nálam is, de mivel van elég procim és ramom rá, különösképp nem zavar a dolog.
Nézd, az önmagában nem baj, ha a rendszer használja a memóriát. Azért van. És ez nem Windows, ami folyton a lapozófájlba irogatja a memória tartalmát. Az hogy ennyi memóriánál kissé elterjeszkedik, szerintem szintén rendben van. Hogy alapjáraton ennyi ? Ennyi :-) Nálam , Karmicon is ennyi, (azért emlitem ezt , mert ezen van Gnome, az ennél újabb Sqeeze könnyebb), sőt még több is, mert én direkt rábeszéltem, hogy töltögessen mindent , amit lehet a memóriába. Viszont , ha memóriában van minden, amit használsz, megfigyelheted, hogy szinte alig mozdul a Winchester. És ettől lesz gyorsabb.
KálmánbátyámKöszi....de én nem a memóriáról írtam, Az most, hogy itt netezek írogatok rajta, akkor is csak 270 MB..ami tekintettel a Gnome-re, vidáman belefér, és nem sok. Viszont a " Rendszer átlagos terhelése " meg 1,5 ! Ha ugyanezt Jaunty-ról írom ( mert megvan ám ! ) akkor meg a rendszer átlagos terhelése 0.1 ! Szóval ezt nem értem. És azt láttam a Rendszerfigyelőben, meg a Htop-ban, hogy a Rendszer átlagos terhelése nem igen függ a memória és a processzor használatától. Ő beáll olyan 1-2 közötti értékre, aztán nyitogathatok akármit, ami használja a memóriát és a procit, ugye , normális mértékben növekszenek is.. ahogy kell. De ez a rendszer átlagos terhelése meg " rá se retyetye "az egészre , makacsul beáll olyan 1, 1,5 - vagy jobb esetben 0,8 körüli értékre, aztán elvan magával, akármit csinálok. Csak az a gyanús, hogy ugyanez Jauntyn meg 0,1 esetleg 0,2 ! Tehát olyan nagyjából egytizede... És ezt sokallom.
kybersasÖööö, na most ez kezd hasonlitani a " Mennyi ? Harminc ! Mi harminc ? MI mennyi ? " dologra. WTF az átlagos rendszerterhelés ? (Tudom, az van odairva ) Mit kell alatta érteni, milyen paraméterkből, és hogyan számolja ki ? Egyáltalán , ez valami mérvadó adat ? Ugyanazt méri Jauntyn, mint Lucidon ? Na, van itt valami a témáról: http://www.linuxjournal.com/article/9001
Szerintem ne az átlagos terhelést nézegesd, hanem azt, hogy milyen gyors a rendszer. Ha ugyanolyan vagy gyorsabb: akkor szuper! Ha lassabb, akkor el lehet kezdeni keresgélni, de csak akkor, ha számottevő a lassulás. Egyébként nem ugyan azokat a programverziókat használod, ez okozhat nagyobb terhelést és némi örömöt afelett, hogy újabb funkciókat érhetsz el :) A top-ba egyébként több minden belejátszik, de hangsúlyos a proci és a ram. Nagyjából azt jelenti az ott látható első érték, hogy az utolsó 1 percben ennyi db program várt arra, hogy futhasson a processzoron. Ha valamiért ez magas akkor tovább kell vizsgálni. Okozhatja a memória fogyása (ezt láthatod a top-ban). Okozhatja a proci terhelése, illetve diszk lassúság is. Ha hálózaton keresztül futnak dolgot, akkor hálózat lassúság is okozhat magas load értéket. Utóbbi nálad nem valószínű. Érdemes még ránézni arra is, hogy milyen a proci és annak megfelelő rendszer van-e telepítve. Itt a 32 bit kontra 64 bit kérdésre gondolok. Több proci vagy procimag esetén nem teljesen mindegy a 4 GB RAM fizikai elhelyezése a gépben.
KálmánbátyámIgen..kezdünk arra menni...hogy mi harminc.. Szóval : kiraktam a panelra a Rendszergfigyelőt. Beállításoknál beadtam :Processzor, Memória, Hálózat, Terhelés ( Beállításoknál a pipát be. ) Ezeket szeretem látni. Elvannak ott működés közben ugye a panelon, mini-grafikonként, ha rájuk húzom az egeret, akkor viszont számszerű értéket is mutat. Jelenleg : Proci 4%, Memória : 9% használatban, 28 %gyorsítótár, Hálózat :Fogadás/Küldés 0 bájt, Rendszer átlagos terhelése : 1,2 -és ezt így írja pontosan. Az első 3 érték a Jaunty-n is nagyjából ennyi.. de az utolsó többnyire 0, vagy 0,1 ! És ez ütött szöget a fejembe: Itt a Lucid-on miért 10-12-szeres az átlagos terhelés.? És gond-e ez ? Azért kérdezem mert gőzöm sincs, mit mér, és mit ért alatta...? Köszi a linket, részletesen átértékelem , ami nem lesz egyszerű, tekintettel hogy a web-es fordításra vagyok utalva, vagy esetleg az élettársamra, aki beszél ugyan angolul, de az irodalmi angolt, és ilyenkor nem tudom, melyik fordításon röhögjek jobban... Szóval ez az izé már kezd nálam olyan érdekes lenni, mint a kisliba, aki állandóan iszik, és sose jár pisilni.. de azért kösz a türelmeteket.
Akkor most erről beszélgettek? http://ubuntuone.com/p/HVO/
Ez a hülyeség amúgy mérvadó? Mert, ha igen akkor nálam 0,21-0,33 között van.
Kicsit feljebb belinkeltem egy terjedelmes leírást arról , mi is az átlagos rendszerterhelés (avarage load) . Pihent aggyal átrágtam magam rajta , így ' nagyjából' kapisgálom mi is ez. De azt még mindig nem tudom milyen értékek jók, és milyenek nem. Szóval még mindig a " mennyi? harminc" ....
KálmánbátyámSzerintem ez a mervado a temaban (idezet a "man uptime"-bol): System load averages is the average number of processes that are either in a runnable or uninterruptable state. A process in a runnable state is either using the CPU or waiting to use the CPU. A process in unin‐ terruptable state is waiting for some I/O access, eg waiting for disk. Tehat egy futo processz epp a CPU-ra var, hogy csinaljon valamit, vagy valamilyen IO muveletet akar vegezni (pl. a vinyon bizgetni egy filet). Vagyis ez az ertek jelen esetben nem a CPU hasznalata miatt nagyobb (fentebb irtatok hogy a top-ban nem latszik kiugro CPU load) hanem vmilyen IO muvelet miatt.
kybersasaz elején írtad hogy lomhábbnak tűnik, ezt én is tapasztaltam de amint bezárom a rendszerfigyelőt, megszűnik. és pendrive-os rendszer mindig is lassabb lesz egy vinyóra telepítettnél (szerintem!!) alapból az egész témát nem igazán értem, egész új gép amin teszteled, működik? működik, többet eszik? újabb az előzőnél fejlődött ahogy újabb lesz valamivel növekszik a minimum követelmény is (szintén csak szerintem!!)