feltettem a rendszert. beállítottam felhasználónak magamat. apt-get parancsot szeretném használni, de nem engedi. gondolom, mert nem vagyok rootként bejelentkezve. namármost. a sudo root-ra meg kér egy jelszót, beírom, aztán megkapom, hogy "nincs ilyen parancs: root" akkormostmithogyan?

Rendszergazdai jogokkal parancsot az alábbi szerkezettel indíthatsz:

sudo parancs_neve
Ekkor bekéri a _te_ jelszavad, majd végrehajtja a kódot. Ha rendszergazdai környezetre van szükséged, használhatod a
su -
parancsot is.

    eszesköszi. már megy. a gond az, hogy az apt-get így sem működik. példának okáért: "apt-get install lazarus"-ra a következő két sor jött: E: /var/lib/dpkg/lock zárolási fájl nem nyitható meg - open (13: Engedély megtagadva) E: Az adminisztrációs könyvtár (/var/lib/dpkg/) nem zárolható, rendszergazdaként próbálja? ez mi és miért és mitől?

      sudo -s kéri a jelszót és mehet simán az apt-get ...

        wadborzMost mondta, hogy használd a sudo-t, mért nem tetted? Ha több olyan parancsot kell kiadnod egymás után ami megemelt jogosultsági szintet igényel, add ki előtte a sudo su-t.

          wadborzMert a helyes parancs a Te példád alapján (figyelembe véve az első hozzászólót): sudo apt-get install lazarus Ezután nyomsz egy Enter-t és mikor kéri begépeled a jelszavad majd nyomsz megint egy Enter-t. A jelszó gépelésekor semmilyen karaktert nem látsz majd :)

          KendekJa igen, lefelejtettem a su elől a sudo-t én is

          KendekNem, ha root prompt kell mindenképp, akkor sudo -i inkább, a sudo su rossz és értelmetlen parancs is.

            UlyssesSe nem rossz, se nem értelmetlen. Ha rossz lenne, akkor hibaüzenetet írna ki és nem változna semmi. Értelmetlen meg akkor lenne, ha szintén nem változna semmi.

              Kendek:) A sudo su azoknak van kitalálva (nekünk...), akik tudják, mit akarnak csinálni.

              • [törölve]

              wadborzsudo: substitute user do. Hajtson végre egy parancsot más felhasználó jogaival. Általában a root felhasználó jogával. su: substitute user, super user. Más felhasználóként lép be vagy más felhasználóként futtat parancsot. A parancs megadása után root felhasználóként (nem csak annak jogaival) lesz jelen a felhasználó. A su parancs megadása után a műveletek beállításai a /root könyvtárban kerülnek, hiszen innestől a rendszergazda tevékenykedik, és mivel ő is egy felhasználó, neki is jár egy saját könyvtár. Konzol terminálban a felhasználói név lehet root. (Úgy tudom, ez alapból nincs beállítva az Ubuntuban, illetve nincs jelszó rendelve hozzá. → csak sudo és a root-nak a jelszava párosként működik.)

                [törölve]Éppen ezért sudo su-zok én, mert a root nevű felhasználónak nincs jelszava, a sajátomat kell használnom. Az egyértelmű, érthető, sőt kívánatos is, hogy amit rootként teszek, az a saját könyvtárában rögzüljön. Jah, egyébként Ulysses, Te gondolom a gksu-t ugyanúgy utálod akkor, igaz? Úgy nézem, hogy a gksudo is hasonlatos hozzá, nem olyan, mint a sudo. Ott milyen parancsot érdemes használni?

                  KendekNem, nem használjuk, akárhogy is próbálod megmagyarázni. Vagy sudo -s, vagy sudo -i, de semmiképpen sem az amit te jónak tartasz.

                  KendekA gksu tud su és sudo módban is működni, ez egy gconf kulcstól függ. Ubuntuban alapbeállítások mellett sudo módban működik...

                    torosHát, nálam be van pipálva a sudo-mode, épp ahogy mondtad. De ha kiadom a gksu gnome-terminal parancsot, akkor a dir ~ parancsra a /root könyvtár tartalmát kapom, ha meg sudo gnome-terminal parancsot adom ki, akkor meg a /home/kendek-ét. Nekem ez nem tűnik egyforma viselkedésnek.

                    • maat válaszolt erre.

                      KendekNem gondolod, hogy nem véletlenül írom, hogy ne használd, és ne is ajánlgasd másoknak a sudo su használatát? Lásd Ubuntuforums.org, man sudo, man su. A gksu-t benézted, Kubuntun nincs...

                        UlyssesKi beszélt itt Kubunturól? Én nem használom, nyilván nem is példálózok vele.

                        KendekA "szép megoldás" az, ha minden sor elején használod a sudo-t, ahol szükség van rá. A doksikban ezt a megoldást szoktuk követni. Ha valamiért mégis ragaszkodsz a root shellhez, akkor több lehetőséged is van. A leggyakoribb megoldások a sudo su, sudo -i és a sudo -s. Ebben a hozzászólásban elég jól le van írva, hogy mi a különbség közöttük: http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=6188826&postcount=4 A fenti hozzászólás arra a konklúzióra jut, hogy a fentiek közül a legjobb megoldás a sudo -i használata. Ugyanakkor az Ubuntu Wiki külön felhívja a figyelmet, hogy ezeket a megoldásokat ne ajánljuk más felhasználóknak. Szerintem a legjobb, ha az, aki nem tudja, hogy pontosan melyik parancs mit csinál, marad inkább a sudo-zásnál.

                        Ennyivel később: 5 nap

                        KendekAz csak a login-folyamat szimulálásának kérdése. A sudo -i bash-be adott echo ~ ugyanúgy a root login könyvtárát (/root) fogja kiírni. Nem ez a lényeg. Egyébként a /bin/su és a /usr/bin/sudo is setuid rootos, és onnan fog setreuid(2)-olni valamilyen azonosítás után. A su szempontjából lényegében mindegy, hogy ki akar uidot váltani, míg a sudo a hívó usert azonosítja, és a konfigurációs fájlból dönti el, hogy ő éppen jogosult-e az adott parancsra. És azért lehet a root shell használatának is jó oka. Például ha sok hülye nevű fájllal kell dolgozni egy nem véletlenül root:root/700-as könyvtárban. Vagy közvetetten a chroot is egy ilyen eset.