Ez az első olyan Catalyst verzió, amely az AMD oldaláról letöltve is kompatibilis az Ubuntu 12.10-es, Quantal nevezetű kiadásával. Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a letölthető futtatható fájlt hogyan s miként érdemes a rendszerre telepíteni. Ezen szeretnék egy kicsit segíteni, főleg azért, mert béta státuszától függetlenül, több javulást is mutat a tárolóból elérhető 12.9-es (9.000), de szintén béta fglrx-hez képest. Számomra fontos javítás, hogy az Opera böngészőben újra belehet kapcsolni a hardveres gyorsítást, melyet eddig Quantal alatt fglrx-el mellőzni kellett.
Mielőtt nekikezdenénk a frissítésnek, a tárolóból telepített csomag által felrakott fájlok közül érdemes kimenteni egyet. Ez pedig a /usr/lib/fglrx/etc/ati/signature lesz, mégpedig azért van rá szükségünk, hogy az aláíratlan béta meghajtót aláírjuk vele. Apró csel, de ezzel eltüntethető a jobb alsó sarokban feltűnő, és eléggé bosszantó vízjel, amely arról tájékoztat minket, hogy ez a meghajtó csak tesztelésre használatos. Ezzel nekünk nem kell törődnünk, tulajdonképpen a windowsos driver kiadási ütemezésének módosítása miatt béta ez a béta, egyébként ugyanolyan stabilnak lenne minősítve mint máskor.
Először is töltsük le az amd-driver-installer-catalyst-12.11-beta-x86.x86_64.zip nevű fájlt, majd csomagoljuk ki.
Tegyük futtathatóvá az így kapott amd-driver-installer-catalyst-12.11-beta-x86.x86_64.run fájlt:
chmod +x amd-driver-installer-catalyst-12.11-beta-x86.x86_64.run
Majd készíttessük el vele a Debian csomagfájlokat:
sudo ./amd-driver-installer-catalyst-12.11-beta-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/quantal
Ha a csomagok elkészítéséhez szüksége van a telepítőnek egyéb csomagok telepítésére, akkor azokat elvileg automatikusan felrakja. Ha mégsem tenné, akkor telepítsük őket manuálisan:
sudo apt-get install build-essential linux-headers-generic debhelper dh-modaliases execstack
Talán más nem kell, de úgyis panaszkodni fog ha mégis.
A kapott fájlok közül nekünk csak az fglrx-amdcccle_9.010-0ubuntu1_*.deb és fglrx_9.010-0ubuntu1_*.deb nevezetűekre lesz szükségünk, a többi akár törölhető is.
Én személy szerint jobban szeretem Ubuntu alatt eltávolítani frissítés előtt a régebbi verziójú fglrx-et, főleg azért, hogy a Catalyst Control Centerben helyesen írja ki a verziószámokat. Legalábbis azt tapasztaltam, hogy sima ráfrissítés után megmaradnak a régebbi számai. Ami valójában nem gond, maximum csak zavaró. Mindenesetre annak, akinek a nyílt meghajtóval meggyűlik a baja, annak nem érdemes az eltávolítással játszania, mert a frissítés is megfelelő eredményt ad.
sudo apt-get autoremove --purge fglrx-*
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf*
(Ha az első parancsra hibát ír ki, akkor lépjünk vissza egy könyvtárszintet.)
Indítsuk újra a gépet, majd telepítsük az újonnan elkészített csomagjainkat:
sudo dpkg -i fglrx-amdcccle_*.deb fglrx_*.deb
Majd némi javítás, ha szükség van rá:
sudo apt-get install -f
Aztán az xvba-va-driver telepítése, hátha lesz némi GPU-gyorsítás mondjuk VLC alatt:
sudo apt-get install xvba-va-driver
Végül pedig némi konfigurálás, az új xorg.conf fájl létrehozása:
sudo amdconfig --initial
Persze ne feledkezzük el ebben az esetben az elmentett signature fájlról sem, azt is másoljuk vissza a helyére, felülírva az ott levőt.
Ennyi lett volna ez a párperces műveletsorozat, a számítógép újraindítása után élvezhetjük az új fglrx meghajtó által nyújtott előnyöket. Most már nincs szükség a szakadozottságmentesítés bekapcsolására, mert a funkciót betölti az új Compiz is.