Megjelent az E-Közigazgatási Szabad Szoftver Kompetencia Központ új, elektronikus kiadású tankönyvsorozata. A szabadon letölthető kötetek: Unix és Linux rendszergazdai alapismeretek; Linux rendszerek alapvető beállításai, üzemeltetése; Hálózati szolgáltatások szabad szoftverekkel; Qt programozás; WordPress; LibreOffice Writer és LibreLogo tankönyv.
A tankönyvsorozat lehetővé teszi, hogy minden informatikai szakember, felhasználó, érdeklődő korszerű szabad szoftveres ismeretek birtokába juthasson magyar nyelven is: bár a tárgyalt szoftverek ingyenesen is elérhetőek, hasonlóan egyszerűen, illetve szabadon hozzáférhető magyar nyelvű tankönyvvel nem rendelkeztek idáig.
A rendszergazdai kötetek célja annak elősegítése, meggyorsítása, hogy a magyar közigazgatás, illetve cégek minél inkább kihasználják a szabad operációs rendszerek előnyeit: 2011-ben a KSH, amely a fejlett technológiákra vonatkozó felmérésébe először emelte be a nyílt forráskódú szoftvereket, még csak a hazai cégek harmadánál talált szabad operációs rendszert (összehasonlításképp: a világ kétezer vezető vállalatának 75%-a használt szabad szoftvert az üzletileg kritikus szoftverportfóliójában 2010-ben, és két éven belül 99%-uk fog az előrejelzés szerint).
A Qt tankönyv egyik célja, hogy enyhítsen a hazai szakalkalmazások platformfüggésén. A kötet segítségével a szakalkalmazás-fejlesztők és -fejlesztetők keresztplatformos szabad, vagy zárt szoftvereket is fejleszthetnek a kiváló és szabad Qt-keretrendszerre és Qt Creatorra alapozva, így akár a legfőbb akadályt is elháríthatják a szabad operációs rendszerre történő migrációk elől.
A Wordpress alapismeretek kötet célja, hogy bevezessen egy modern, moduláris, kényelmes és szabad webes tartalomkezelő használatába, melynek révén még több vállalat, intézmény lehet valóban jelen a világhálón.
A LibreLogo tankönyv bemutatja, hogyan lehet – a kompetencia központ fejlesztései révén a LibreOffice részévé vált – LibreLogo vektorgrafikus programozási keretrendszert a közoktatásban felhasználni, a legfiatalabbak és tanáraik között is népszerűsítve ezzel a szabad szoftvereket és az olyan modern, nyílt dokumentum- és webes szabványokat, mint az ODF és az SVG.
A hivatalos LibreOffice kézikönyvek Writer kalauzának magyar fordítása azt a célt szolgálja, hogy még többen válasszák tudatosan ezt a népszerű dokumentumszerkesztőt: a KSH felmérése szerint a hazai cégek fele már ismeri és használja a szabad irodai programcsomagokat, amelyek közül a LibreOffice kiemelkedik független és erős alapítványi hátterével, közösségi és szabad szoftveres cégek nyújtotta terméktámogatásával, és a kompetencia központ által karbantartott magyar honosításával.
A tananyagok szabad felhasználását, terjesztését és módosíthatóságát mindenki számára biztosítja azok CC-BY-SA szabad licenc alatti kiadása. A kötetek frissítése, bővítése a jövőben is folytatódik a visszajelzések alapján, és a szabad szoftverek fejlődését követve.
A tananyagok kapcsolódnak a kompetencia központ egyéb eredményeihez, a tananyagban is hivatkozott, azt több helyen kiegészítő keretrendszerhez, a bevezetési projektekhez, szemináriumokhoz és tudástárhoz is.
A kompetencia központ az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program (EKOP) részeként, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium E-közigazgatásért Felelős Helyettes Államtitkárságának irányításával jött létre, az Európai Unió támogatásával.
Kérjük, hogy a javítási javaslatokat az esz2k2@gmail.com címre küldjétek, előre is köszönjük az építő jellegű kritikát!
2014. április 11., E-Közigazgatási Szabad Szoftver Kompetencia Központ