Előzmény: http://ubuntu.hu/node/43853#comment-554703 Örömmel élek a Kendek által felajánlott lehetőséggel. A végső cél igazából talán nem csak az volna, hogy egy adott gépen legyen egy ilyen szkript párosom (bár az sem kutya), hanem hogy mi egyszerű felhasználók rendelkezzünk egy olyan mintával, melyet át tudunk írni, ha feltelepítünk egy rendszert. A kérdezőnek ugyebár illik megdolgoznia azért, hogy választ kapjon, megpróbálok hát legalább információkkal szolgálni, hogy látszódjék foglalkoztam a dologgal: Az általam mostanság telepített gépeken az elsődleges vagy egyetlen rendszer a Debian 9 LXDE. uname -a Egy EFI-s gépet választottam, bizonyára a tiéd is ilyen (azért ha még a végén bírod majd cérnával, érdekelne a dolog MSDOS partíciós tábla esetén is). Partíciók, csatolási pontok: fdisk -l df -h sda1 /boot/efi sda3 / sda4 /home sda5 /media/ADAT (Ennek most talán nincs jelentősége.) Arra gondoltam, hogy a Systembacknél már megszokott módon, a mentési könyvtár legyen közvetlen a home alatt. Létre is hoztam erre a célra a fantasztikusan fantáziadús elnevezésű Back könyvtárat. /home/Back A rendszerpartíció gyökerében lévő könyvtárak listája. Magam a szkriptekhez nem igazán konyítok, úgyhogy innen (hacsak valamilyen információval még nem szolgálhatok) Kendeké (és a hozzá hasonlóan nagy tudással rendelkező szakiké) a pálya! * Kendek közzétette a systemback.sh 1.0-ás verziót, az erről szóló bejelentése ITT olvasható. Köszönjük a munkáját! ** A projekt átköltözött a GitLab-ra.

bartasziliJavaslom a mentést egy teljesen külön lemezre. Azt becsatolod valahová és oda mentsen a script. dd-vel lemented az első részt (2048-ig) egy image-be, hogy meglegyen a partíciós tábla a file-okat meg rsync-el csinálnám partícióként almappába. Aszem ekkor a symlinkeket nem kellene követni.

    Időm az sajna nincs a feladatra, de gondoltam belevauvauzok... Én személy szerint nagyon kedvelem a partclone-t (tetszik, hogy nem fájlonként matat a rendszeren hanem egy tisztességes image-t készít, ami egyben kezelhető és még hibaellenőrzés is van benne.) Ha nem is dobnám az rsync-et (mert annak is van létjogosultsága), de paramétererezhetővé tenném melyiket akarom használni... Ugyanígy paraméterezhetővé tenném a csatolási pontokat is, nehogy már bele legyen írva a szkriptbe... Vagy .ini-fájlt használnék az ilyen gépenként/felhasználónként változó paraméterekre. Természetesen a folyamatot naplózhatóvá kell tenni... Kiindulásnak ezt használnám: https://github.com/kvz/bash3boilerplate Aztán ezek után beszélni kellene arról is, hogy lvm-snapshotot is készíthetne és abból is menthetne a szkript. Kezelhetne titkosított (LUKS, ecryptfs) partíciókat is... Nekem felhasználóként leginkább egy ilyesmi dologra lenne szükségem. Megjegyzem megoldom magamnak, de kb. mint Kendek, hogy minden bele van kalapálva a szkriptbe és eléggé az én rendszeremre specifikus amit most használok, ha már itt előkerül a téma gondoltam megosztom ezeket a gondolatokat, hátha ti okosabban, gyorsabban összedobtok egy ilyet, paraméterezhetően, naplózással... (Egyébként nagy vonalakban ezt mind tudja is a partclone, szal max egy körítés kellene hozzá ami a adaptálja az adott rendszerhez a dolgokat, na meg felhasználóbarátabb... Nekem most sokadlagos a TODO-listán...)

    OFF Hozzáértés hiányában egy szkript használata elég sok buktatót tartalmaz, legyen az bármennyire is egyszerű. Van erre a problémára számtalan, magyarul is dokumentált megoldás, pl. Clonezilla. ON

      KendekA türelemmel nincs gond. Addig gyakorlatilag csak „semmit sem kell csinálni”, az meg jól megy. :-) Ez így is gyors kiszolgálás. Kíváncsian várom.

        tenkesHátha fel tudok addig fejlődni, hogy ezt a két szkriptet használni tudjam! A Systemback egyik nagy előnye, hogy helyreállítási módban is futtatható, ha odáig el tudok lépdelni, hogy recovery-ből futtassam a visszaállító szkriptet, akkor a SB-et ilyen szempontból is sikerült pótolnom. Azért a Clonezillat is megjegyzem, lehet, hogy például az lesz a megoldás a SB rendszermásolás funkciójának kiváltására.

          csuhas32Nincs kétségem, hogy tudod használni a szkripteket! :) Nem kell ellépkedni semeddig sem egy behalt rendszeren. A Clonezilla-val indítható egy gép pl. egy USB pen-ről, amin egyből rajta lehet a mentett partíció, vagy a teljes lemezkép is (a Clonezilla igény szerint tömörít), néhány pofon egyszerű menüvel visszaállítható az eredeti állapot, vagy pl. másolható egy gép (hálózatos klónozásra is használják). Szerk: A Clonezilla indítása után, csatlakoztatható pl. külső HDD, vagy kiválasztható adatpartíció, hálózati hely, ahol a mentett lemezkép van.

          csuhas32A mentés akkor mentés, ha legalább két különböző adathordozóra történt, és ezeket két külön helyen tárolják. Bármi más módszer legfeljebb ideiglenes tárolás.

          csuhas323-2-1: 3 példányban az adatok 2 különböző típusú adathordozón, és legyen 1 távoli, nem állandóan rendelkezésre álló (offline/offsite) példány Én még így tanultam...

            krisztianmukliItt most főleg az operációs rendszer fájljairól van szó, plusz beállításokról. Semmi olyan ami ne lenne pótolható. A rendszer-visszaállítási pont inkább csak egy kényelmi dolog mint valódi adatmentés, hogy probléma esetén ne órákba, hanem csak percekbe teljen a vissza/helyreállítás. De számtalanszor előfordult már az is velem, hogy kipróbáltam egy-egy progit amire végül mégsem volt szükségem, és ekkor szimplán csak visszaálltam a kiindulási pontra. Mert így gyorsabb, kényelmesebb és tisztább.

              KendekYep, ez igaz... Mármint, hogy oprendszer-fájlokról lévén szó a 3-2-1-es backup a gyakorlatban nem játszik... A legtöbbször amikor gond van, pont azért van gond, mert 1db mentés sincs, nem 2... Viszont szeretem tisztázni az emberekkel ezt, főleg ha így egy mentésről szóló topicban bedobják a fenti hsz-t.

                krisztianmukliA rendszer mentés nálam annyit jelent, amit írtam fentebb. Biztonsági szempontból cégnél 3-2-1, otthon 1/10 :) No azért manapág nem ritka a 2 lemez egy gépben, pl. SSD+HDD kombi. SSD-n az aktív rendszer, HDD-n a szemét. Ezesetben én a HDD-re mentenék egy külön partícióra. Így csinálom otthon Back-In-Time-al.

                  csuhas32Nem volt csak egy Systemback nagyon régről mert nem használjuk a laptopot már egy ideje. Nem akartam arra vissza menni. De ott is külön van a rendszertől meg a home-tól. Viszont érdekelt mit lehetne csinálni, hogy mégis csak tovább mennyen a frissítés. Lustaság fél egészség. Én TV-zek, laptop frissül... Ill. mégsem, mert ha lett volna egy kis figyelmeztetés, hogy neki kb. mennyi üres hely kell, akkor eleve gyalulok. Mások azt írják jól lefutott. Amúgy meg először írtam egy olyat, hogy dd+rsync. Minden gondod megoldja, alap rendszerek része mindkettő általában.

                  Ennyivel később: 4 nap

                  csuhas32Nem felejtettem ám el, készül a szkript. :-) Kicsit bonyolultabb mint gondoltam (ez az általánosítás egyik velejárója), de nagyjából már kész van. Viszont csiszolgatok még rajta, szóval elvileg majd hétvégén teszem közzé.