Belépés
Új laptop/ultrabook
Üdv,
Új gép vásárlása vár rám a jövőben egy lehetséges projekt miatt és tanácsot szeretnék kérni. Egy olyan laptopot keresek, ami 13-14' colos, legalább 8gb ram van benne (/könnyen szerelhető legyen, mert van 8gb ramom elfekvőben itthon), és ami nekem fontos, hogy legalább 5óra kraft legyen benne egy átlagos felhasználás mellett. Nem tudom tudna e ebben valaki segíteni, mert napok óta böngészem a különböző laptopos oldalakat és pl az aksi idő az sehol sem egy túlságosan feltüntetett adat... :D
Valakinek van valamilyen tippje, típust illetően, amivel kapcsolatban esetleg van valamilyen tapasztalata és bátran ajánlaná? Mert engem se márkahűség se dessign nem köt le egy ilyen kérdésben, de a fenti aspektusok viszont nagyon is. Úgy hogy ha valakinek van ötlete/tanácsa azt nagyon köszönöm!
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Ez így eléggé tág paraméterezés. Alapjában a mai nem noname, SSD-vel szerelt lapik tudják hozni az 5 óra üzemidőt, pláne 15" alatt. Viszont jó lenne tudni, mi az az "átlagos" felhasználás, ami viszont egyértelműen meghatározná a fogyasztást és a többi paramétert. A "könnyű" szerelhetőség ma már ritkaság, de azért a teljes hátlap levételével általában minden hozzáférhető.
(A 8GB elfekvő RAM-ra is érdemes figyelni, hiszen nem minden memória szeret együttműködni egymással.)
Tehát, egy korrekt tanácshoz több infó kellene.
Windows-t használok. Ráadásul hármat.
Csak így egyszerűen:
https://www.arukereso.hu/notebook-c3100/f:8-gb,kijelzo-merete=1,akkumula...
Vagy, csináld magad:
https://www.mysoft.hu/searchdetails.aspx
Linux Mind + JövőKép
Nagy fiam Aspire A314-et kapott.
Ssd-t én szereltem bele, külön fedél alatt van a HDD helye, és külön fedél mögött van a RAM.
Ha ezt érted jó szerelhetőségen, hogy otthon kicseréled a hdd-t ssd-re, vagy kicseréled a RAM-ot, akkor ezt a tesztet állja.
Az első feltöltés után telepítgetések, stb közepette majdnem 7 órát ment akksiról, persze alacsony fényerőre állított monitorral. Linux Mint került rá.
Szerintem az akkuideje eléri az 5 órát simán.
Szempont volt, hogy az egyetemista kölök cuccai közé beférjen, a 14 collos képernyőjével simán befér az iskolapakkba.
Bár a napi dolgok (böngészés, levelek, Libreoffice, R studio) nagyon kényelmesen elmennek, nem egy játékgép.
Ja, abban csak 4GB RAM van, de elégnek tűnik (swap nincs).
Adj egy falat falat, mondta a falat faló faló.
Én azzal kezdeném a dolgot, hogy alacsony fogyasztású gépbe felesleges 8 GB RAM, mivel eleve nem használja az ember nagy teljesítményt igénylő feladatokra. Másrészt kis gépekben simán lehet olyan, hogy csak egy modul fér bele (arról nem is beszélve, hogy szétszedéssel a garanciát is bukod).
Ubuntu MATE 18.04
Az én nagy fiam anno Lenovo Thinkpadet választott.
Ennél gyakorlatilag a gyár adott útmutatót a HDD és a RAM cseréjéhez. Mindkettő egy-egy fedél alatt van, garanciavesztés nélkül szerelhetők.
A gépre anno (7 éve, kimondani is szörnyű) én tettem Ubuntut. Ez volt életem első és egyetlen Ubuntu-telepítése.
A gép köszöni jól van, éppen most láttam, igaz kikapcsolva, mert másról szólt a találkozó.
gyakorlat teszi
Azért ha a jövőre is gondol valaki, akkor a 8GB ram már alap! A böngésző, a HD minőség, stb. is egyre több ramot igényel. Ma már 4 GB-tal venni nem biztos, hogy bölcs döntés!
Szerintem bármelyik cégektől származó felújított/felturbózott laptop megfelel a célra. Rengeteg ilyen árusító van a NET-en.
Pl. ez:
https://www.pcarena.hu/termekek/hp-elitebook-840-g2-hun-7171
Utángyártott, olcsó akkumulátort biztosan lehet hozzá kapni (ha jól sejtem,a 30+ azt jelenti, hogy legalább félórát bírja).
Ahhoz a proci legalább annyira, de még inkább fontos. A kis fogyasztás viszont visszafogott teljesítményt is jelent. Ezért érdemes átgondolni.
Ubuntu MATE 18.04
"ha jól sejtem,a 30+ azt jelenti, hogy legalább félórát bírja"
- Vagy azt hogy elmúlt 30 éves :)
"arról nem is beszélve, hogy szétszedéssel a garanciát is bukod"
Csak akkor, ha ezt a garancia (szavatosság, jótállás) nyújtója kifejezetten tiltja (pl. szétszedést akadályozó matricával). Ha a készülékben találhatóak, cserélhető/bővíthető elemek (jellemzően RAM, háttértár), akkor annak cseréje nem jár garanciavesztéssel, pláne akkor, ha garanciális szervizben végezteted azt el.
A gyakorlatban, pl. egy SSD, vagy plusz RAM beszerelése, a hátlap (6-8 csavar) levételéből áll. Ha egyéb garanciális hiba adódik, akkor ez nem lehet probléma, ugyanakkor a visszaalakítás is csak 5 perc, és akkor tényleg nem lehet gond. Persze, ha valamit "elbaltáz" a szerelő a csere alatt, akkor az az ő bulija.
Windows-t használok. Ráadásul hármat.