Belépés
régi gépekre Linux például Fluxbuntu kontra Xubuntu
Sziasztok!
Sokszor előkerült már ez a téma, de érzésem szerint amolyan nagy összahasonlítást még nem végeztetek. Érdekelne hogy kinél mi lenne a választás ha következő gépekkel találkozna. De kérek mindenkit, hogy nem csak úgy blikre bemondva kerüljön ide, hogy ki melyikre szavaz, hanem picit kifejtve, hiszen sokak számára szerintem segítséget jelentene ez. (Szempontok lehetnének: a magyar nyelvi támogatás,egy kezdő linuxos is tudja-e használni, mi a pro és mi a kontra benne):
Pentium I. 64 MB RAM ( Proci: 366 Mhz) 5 GB HDD elenyésző videó kártya memoria
Pentium II. 128 MB RAM (Proci 700 MHz) 15 GB HDD 32 MB vagy 64 MB video kártya memoria
Pentium II 256 MB RAM (Proci 600 MHz) 10 GB 32 MB vagy 64 MB kártya memoria
Pentium III 256 MB RAM (Proci 1000 MHz)50 GB 64 MB kártya memoria
A feltétlezéseket eloszlatni kivánandó, nincsenek ezek a gépek a birtokomba, ezek hasra ütött adatok, amolyan kategóriák, lehet velük vitatkozni, hogy mennyire reprezentatív a felsorolás, de nekem ezek jutottak eszembe. Az utolsó kategória felett úgy gondoltam már illendőség tökéletesen, pláne gyorsan elfutnia az Ubuntunak. (Estelgesen a Pentium beosztások tévesek lehetnek, elnézést kérek, ha igen, a procik adatai az írányadók)
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Sziasztok!
Örülök ennek a topicnak, mert egy régóta érdeklő dologban itt megvan a helye a kérdésemnek.
Van egy 1996-os évjáratú Acer laptopom, kipróbálnék rajta valamilyen régi, lehetőleg már KDE-t,vagy Gnome-ot tartalmazó linuxot. Csak a kísérletezés kedvéért.
A felállás: 100 Mhz P1, 24Mb ram... :)
A leglényegesebb: csak flopys telepítő jöhet szóba, mert optikai meghajtó nincs.
Honnan juthatnék hozzá ilyenhez? Mit tanácsoltok?
Köszönöm a segítséget!
Hello!
Linket sajna nem tudok neked adni bocsi, de egy megjegyzés. Ha valaki nem tud neked valamilyen disztribhez csomagokat, akkor egy lehetőség marad a számodra, le kell szedni a forrásokat, majd egy i686-ra optimalizálni a csomagokat. De ezeket azon a gépen elvégezni sokáig tartana ezért javaslom, hogy a mostani gépeden fordítsd le. De ismétlem csak i686-ra optimalizáld.
Értem. Köszönöm! :)
És USB sincs ugye? Ha lenne akkor http://www.pendrivelinux.com/
Sajnos nincs :), csak FDD az egyetlen megoldás,
ez egy bitang régi gép, ezzel együtt kifogástalanul megy, 12 éve. :)
A mostani gépem aligha fogja megérni ezt a kort... :(
A régi gépembe vettem 3 éve pci kártyát, amin 4 usb csatlakozó van. Win 98-hoz adtak drivert, a pendrive-ra írás/olvasás érezhetően lasabb az újabbik (kevésbé régi) gépemhez képest. Uhu 1.2 alatt nem működik alapból ez az usb-s pci kártya, mert amikor csatlakoztatom a pendrive-ot, egyből lefagy a bagoly. Biztos van erre is megolás, de nem foglalkoztam vele. Ez a gép Pesten van, ahol meg nincs netem, amikor meg Pesten vagyok, akkor van jobb dolgom, minthogy ezzel szórakozzak.
"Örök világosság részese leszek, többé szó szívem nem gyengíti meg."
Erre a gépre szerintem csak parancssoros linuxot érdemes rakni (pl ubuntu server, Damnsmalllinux: http://www.damnsmalllinux.org, stb.). Ha meg kde-t szeretnél, lehet valami ősrégi suse-t kéne beszerezni. Olvastam egy régi doksit, ami kde beüzemeléséről szólt rőt süveg (ezt a red hat elnevezést szintén egy régi doksiban olvastam) linuxhoz.
http://tldp.fsf.hu/updates.html
KDE grafikus bejelentkezés beállítása HOGYAN
"Örök világosság részese leszek, többé szó szívem nem gyengíti meg."
Isten Vagy!!!
Köszönöm! :D
Nincs mit!
Azért javasoltam régi suse-t, mert ennél lehet nem kéne kde-t hegeszteni, másrészt a suse-nél mindig is figyeltek a tetszetős grafikai megjelenésre. Gúglival sokáig keresgethetsz, mire ilyen verziót találsz, vagy valami számítógépes újság cd mellékletén is lehet találsz ilyet. Kerestem régi suse-t, de nem találtam, viszont rőt süveget igen:
http://sunsite.mff.cuni.cz/MIRRORS/archive.download.redhat.com/redhat/li...
egyes mappák üresek, jó keresgetést! Azt viszont nem tudom, melyik verziót lenne érdemes telepíteni. A 6.2-es változattól kezdve megtalálhatóak iso képfájlok is, a régebbi verzióknál nem találtam ilyet.
"Örök világosság részese leszek, többé szó szívem nem gyengíti meg."
Elleszek! :D
Nagyon köszönöm a segítséged!
Hello! Nem nagyon akarom túlragozni a dolgot, tényleg csak pár megjegyzés:
1-2. gépekre nem igazán raknék xubuntu-t. Mert Az 1. gépben tényleg nagyon kevés a memória, és hát a processzor is gyenge. Viszont a hdd az megfelelő mind a két gépben. A vidkari nemlényeg egy minimális rendszer működéséhez. A 2. gépben egy még mindig picit kevés a mem ahhoz, hogy elfogatható legyen a programok futása. Ezekre a gépekre én csak és kizárólag fluxbox-os rendszert húznék fel.
3. gépben már bőven elég a mem. a proci lassú, de attól elfogatható sebességen múxik majd a rendszer. Egyébként van egy ismerősöm egy ilyesmi géppel és neki is egy xubuntu-t raktam fel, és tökéletesen működik. :D
4. Hát erre a gépre akár egy KDE-t is fel lehet rakni, mondjuk azért inkább egy 3-as sorozatút. :D De térjünk vissza a címben szereplőkhöz. Ezen már lazán megy a xubuntu is.
Nekem az első gépemben 566 Mhz-es intel celeron proci van (pentium 3-as), nvidia riva tnt2 -es vga, 80 gigás samsung vinyó (eredeti 7 GB-os vinyó meghalt), 128 MB ram (eredetileg 64 MB volt, persze sdram-ról van szó), at-s tápja van. Én uhu 1.2 -t raktam rá, icewm ablakkezelőt indítom alatta. Mplayer-rel lehet vele filmet nézni (gnome, kde alatt szaggat a kép). A grafikus programok lassan indulnak (pl. gthumb, stb..).
A régi gépek is használhatók fapados ablakkezelővel, fapados programokkal (vagy eleve gui nélkül), de szerintem az igazi megoldás az, hogy ablakkezelőt mellőzzve parancssort használjuk (sajnos nem vagyok olyan szinten, hogy gui nélkül, tisztán parancssorral boldoguljak).
Szerintem a 366 MHz-es gépet parancssorból érdemes használni. A többi gépre meg icewm, blackbox, fluxbox valamelyike kerülhet.
"Örök világosság részese leszek, többé szó szívem nem gyengíti meg."
Helló!
Nekem "sajnos" a mindennapi munkámhoz tartoznak ezek a gépek....
A fő kérdés szerintem az, hogy mire is használják????
Amúgy a 2-3-4 gépeken lazán mehet a legtöbb disztró csak okosan kell felrakni (csak azt amire a felhasználónak tényleg szüksége van), egy kis számolással megoldható.
Na igen, de talán, épp ezért lehet több alternatíva is...
"Csak a sekélyes tudás dölyfös, az elmélyült ismeri fogyatékosságát, ezért szerény." by Körösi Csoma Sándor
Örülök, hogy ilyen lelkesedést vívott ki a forum témám:) Remélem lesz vagy négy öt féle javaslat a különböző gépekre, segítve a tájékozodást, azoknak akiknek ilyen gépe van. Sokszor pénzbeli okok, vagy egyszerűen, jó lesz ez még valamire spórolás indítja az embert, hogy ezekhez hasonló gépekkel küzködjön, viszont a M$ logika szerint, és a világ szerencsésebb fele szerint ezek mind hulladékok, semmire se való szemetek.
Meglepödne viszont az ember milyen sok helyütt használják még is őket, például a BME-n is van jó pár száz darab ilyen vagy hasonló gyenge gép, de az a sejtésem, hogy ez nem egyedüli példa. Egyszerűen, minek újat venni ha ez is müködik, kincstári logikája belasítja az életet sok helyütt, hiszen ez párosul a szük látókörüséggel, és így sok ember idegrendszerén sporólnak a döntéshozók. Ezt áttekintve van ok miért érdemes ezzel foglalkoznunk...
Viszont érdemes lenne ha leírnátok a javaslatokhoz azokat a szempontokat melyeket felsoroltam: magyar nyelvűség, kezdős linuxos számára mennyire könnyen kezelhető, és persze az is fontos, hogy mit tudtok mellette és ellene felhozni, hiszen egy megoldás sem 100% tökéletes, és ha igazán segíteni akartok akkor nem szimpátia szavaztok, hanem teljes körű tájékoztatást látjátok el az érdeklődőt...
"Csak a sekélyes tudás dölyfös, az elmélyült ismeri fogyatékosságát, ezért szerény." by Körösi Csoma Sándor
Nekem egy 667MHz-es, 192 Mb SD-RAM-os, 3,2GB + 40 GB HDD-s, Riva TNT64 videokaris(32 Mb-os) gépem van itthon. Xubuntu van rajt a 3,2Gb-os winyóra felpaszírozva.
300Mb SWAP, 2,9Gb ext3.
A net lassacskán, de megy rajt. A youtube nézhetetlen, csak hangja van, képe szaggat.
Szegény ember ugye vízzel főz... én is.
Akinek ráérősebb a dolog, annak a Xubuntut tudom ajánlani, de biztos van jobb megoldás is.
Haverom laptopján néztük a 7.10-es Fluxbuntut. Nagyon gyorsan betöltött és utána is gyors volt. 45 másodperc alatt újraindult egy Core 2 Duo-n 512 DDR-rel. Bár az, ha jól tudom nem támogatott a Canonical által. Nagyon tetszett a rendszer, csak egy bajom volt vele, hogy angolul beszél. Kezdő linuxosként nem tudtam magyarosítani, így maradt a Xubi.
Igazán jó lenne, ha a fluxbuntut is támogatnák és lenne 8.04.1-es verziója, pláne magyar nyelven, mert a szülőknek mindegy, min neteznek, csak gyorsabban menjen és beszélje a magyartot. :D
Ennyit tudtam hozzátenni.
Üdv. T
A video lejátszóként mit használsz? Lehet, hogy az lassít be annyira hogy Youtube nem megy... Amúgy nekem 600 MHzes procis plusz 256 MB ramos laptopom van. Xp futott rajta, viszont azt három havonta kellett anno újra telepítenem, hogy tiszteségessen fusson. Ezért döntöttem a Linux mellett, bár több oknál fogva még nem tudtam kihasználni... (Egy kezdő linuxos története témában írtam le személyes gondjaimat...) Ott például a Youtube tökéletesen lefutott bár ar kellett egy kis idő mire bejött, ezért szerintem egy kisebb hardware igényü rendszernél valamilyen egyébb probléma lehet...
"Csak a sekélyes tudás dölyfös, az elmélyült ismeri fogyatékosságát, ezért szerény." by Körösi Csoma Sándor
YouTube-hoz van több Greasemonkey szkript, ami a Flash Player helyett az MPlayer pluginnal játsza le a Flash videót, azzal lehet gyorsabb lenne.
Üdv.
flashplugin-nonfree -t használok. Nem túl jó, a többi oldalnál sem.
(Pl. muveszetekvolgye.hu)
A gép amúgy nemrég halt meg, Én a tápot gyanítom, mert meg se mozdul, de a wincseszter is rendre újraindult az utolsó időkben. Az is esetleg utalhat tápra. Mindegy, fizu után veszek egy 1Ghz-st 256 rammal.
Ha tud valaki ajánlani jobb flashplugint örömmel veszem.
(Kezdő vagyok, így ha lehet teljes leírással mellékeld, mint egy hülyegyereknek.:D )
Köszönet
Van egy hely ahol ez a konfigurációt nagyából 15-20 ezerből meguszod!
http://www.pcbonto.org/
Plusz még 500 Ftért rátepelepíti a fickó bármely Linuix disztobuciót is. Nekem Gos 2.0-ást telepeített, az rossz választás szerintem, de ott van mindenféle Ubuntu is...
"Csak a sekélyes tudás dölyfös, az elmélyült ismeri fogyatékosságát, ezért szerény." by Körösi Csoma Sándor
Köszi, épp ma estem túl rajt.
11e-ből kaptam egy házban 1GHz-s AMD, ASUS alaplap, 256 SD-RAM, 8 Mb nVIDIA videokari, 20 Gb Maxtor winyó,floppy, CD olv.
Szerintem jól jártam. Az a nagyszerűsége, hogy ott helyben kipróbálhatod, tesztelheted.
Ha Devecserben érdekel valakit írjon a nevemre privi üzit és adom a fickó számát.
De mivel ez nem apróhirdetés feladásáról szól ez az oldal, nem reklámozom tovább.
Minden jót!
Tapasztalatok:
1. A Fluxbuntu nem liveCD-s! A saját honlapja is azt írja, de nem! Egyszercsak a lemezpartícionáló fogad...
2. Érdemes mindig megpróbálkozni újabb verziókkal! A 8.04.1-es Xubuntu liveCD ugyanazon a régi gyenge gépen jobban döcög, mint az előző verziók. A gépben 256 MB RAM van, és nincs videómemória. Szóval a legújabb Xubuntu-t kipróbálni mindig jó ötlet.
Sziasztok!
Itt lehet mazsolázgatni:
http://ubuntu.hu/blog/szolim/ubuntu-valtozatok-telepitese
Ez gyönyörű Solim, igazi úttörő vagy! Így tovőább, sokat tanultam bejegyzéseidből...
"Csak a sekélyes tudás dölyfös, az elmélyült ismeri fogyatékosságát, ezért szerény." by Körösi Csoma Sándor
Én ammo kipróbáltam a Fluxbuntut és nagyon nem tetszett, elég kezdetleges a grafikus felülete.
Akkor már inkább LXDE, vagy Openbox.
http://centralcomputer.hu | Számítástechnikai szaküzlet, Szerviz és Internet kávézó
A Fluxbox és a többi minimalisztikus ablakkezelő persze, hogy egyszerű grafikával rendelkezik, pont azért, hogy a fenti gépeken is vidáman fusson (és mindegyikben vannak jó dolgok persze).
Ha a fenti problémára kellene választ adni, akkor lehet, hogy most sokan nem fognak velem egyetérteni, de egy jól beállított Slackware is segíthet ezeket a gépeket életben tartani. Főleg, akkor ha a felhasználója a gépeknek ugyan kezdő, viszont alap dolgokat csinál (zene, böngészés, szövegírás, stb.) és nem akar minden nap új programokat kipróbálni. Xfce-vel és Fluxbox/Openbox-szal megtámogatva szerintem szuper lehet.
Ha valaki mondjuk már használt Ubuntu-t huzamosabb ideig (min. 1 év) és úgy érzi, hogy tudna váltani valami teljesen másra, akkor a Zenwalk/Vector/Wolvix hármas közül valamelyik is nyerő lehet. Mindhárom Xfce+Slackware, de könnyebb, mint az apuka. És az első kettő látványosan gyorsabb, mint a Xubuntu (igaz a 8.04-est nem néztem).
A Zenwalk-ot tudom ajánlani, talán a lista első gépén is elfut. A magyarítás még nem az igazi, de angoltudás híján is ki lehet igazodni rajta, szépen fejlődik, jól néz ki, és csomagokkal is szépen el van látva. Nekem Ubuntu mellett Zenwalk is fent van, és sokkal gyorsabban indul.
Nekem mindig problémáim vannak a kevésbé népszerű disztrókkal, nem tudom eldönteni, hogy azért nem terjed mert valami hibádzik, vagy mert nem közismert. A neten elég egybe hangzó a vélemény róla, hogy stzabil meg hogy jó, de még is megnézve a magyar közösségi oldalát, látni hogy kicsit haldoklik... Van pár fanatikus aki ezt használja, de még sem terjed annyira, még a Linux világában sem. Valószinüleg egyszer kifogom próbálni a LiveCD-és verzióját, de egyelőre én például maradok a Xubuntunál, mert ennél legalább tudok kitől kérdezni ha van valami gondom... :P Megaztán látva a Gos 2.0 E-t kicsit meg is van a véleményem a főáramlatból kicsit keieső disztobuciókról, természetesen ez egy előitélet, remélem cáfolodik ez egyszer...
"Csak a sekélyes tudás dölyfös, az elmélyült ismeri fogyatékosságát, ezért szerény." by Körösi Csoma Sándor
Én használom pl. a gOS 2.0-át. Szerintem gyengusz gépen kiválóan teljesít, és ami jó benne, semmi más gnome vagy kde-ben megszokott metódust a telepítésnél vagy alkalmazhatóságnál nem nélkülöz. Persze a felesleges, nem használt programokat lecsupaszítom róla.
Linux user: #406579
Ubuntu MATE 15.04 (64-bit)
„A Linux felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.”
Én a E-17 ablakkezelővel használtam, és nem a GNOME-val és azt kell mondanom, rendkivül instabil volt, szimplán egy törlés az asztalon, lefagyasztotta, és ennél cifrábbakat is müvelt... Ok nélkül lelasult sokszor, egy idő után idegesitett a dockja is, ezért nekem negatív a véleményem. Nem lehetet igazán testre szabni sem, az egér billenytükhöz rendelt menük hol elő jöttek hol nem, kavarodott egymással, stb. Gondoltam, hogy a frissítések hiányából eredhetet a hiba, és ezért be is frissítettem, de akkor sem javult meg jelentősen... Gond volt még hogy a egy régebbi kernelt használt, amelyet nem volt hajlandó frissíteni, de ezért ha programot akartam frissíteni sokszor csak a bétáig jutottam, ok nélkül volt lassu a flash lejátszója, (elötte xpén egyes oldalak 5ször gyorsabban jöttek be) Lehet hogy nálam volt a hiba. Így leszerepelet nálam a rendszer...
"Csak a sekélyes tudás dölyfös, az elmélyült ismeri fogyatékosságát, ezért szerény." by Körösi Csoma Sándor
Nekem nincs problémám azzal, hogy egy disztró "nem annyira népszerű", ha nekem tetszik, akkor szívesen használom, mások negatív véleményét figyelmen kívül hagyom. Majd valamikor én is ki fogom próbálni a Zenwalk -ot, első blikkre jónak tűnik, de majd meglátom.
Van egy mondás: "Ha ismered a Slackware-t, ismered a Linuxot". Bár én még nem jutottem el odáig, hogy kipróbáljam, de ha valaki ezt jól ismeri, akkor a többi disztrón is könnyen kiismeri majd magát.
"Örök világosság részese leszek, többé szó szívem nem gyengíti meg."
Nem tudom, ilyen mondások mindig vannak, van aki a Slakira, van aki a Gentoo-ra esküszik. Én maradok a "debianszerű" (elnézést a szóhasználatért) disztróknál. Mert ami ezeknél nem létezik, az nincs is.
Linux user: #406579
Ubuntu MATE 15.04 (64-bit)
„A Linux felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.”
Most éppen Zenwalk Live-ról írok. Pontosan az itteni megszólalások hatására töltöttem le és próbáltam ki.
Eddig roppant kellemesnek tűnik.:)
Én is így voltam vele, és többé kevésbé így is vagyok vele, viszont alaprenszernek egy jól kipróbált valamit szeretnék, és ez a népszerüségéből lehet lemérni. Aztán ha már ez meg van, akkor jön a kisérletezés...
"Csak a sekélyes tudás dölyfös, az elmélyült ismeri fogyatékosságát, ezért szerény." by Körösi Csoma Sándor
DSL
nagyon kenyelmes sztem... nekem P1 32 mb ramon siman ment.
Sziasztok!
A véleményeteket szeretném kikérni, hogy ehhez a konfigurációhoz milyen disztrót használjak. Ezzel kapcsolatban annyi lenne a kikötésem, hogy legyen rajta GUI, és beszéljen magyarul.
A konfiguráció:
-PIII 500 Mhz proci
-10 GB vinyó
-384 sdram (3x128)
-32 Ati radeon videó kari
A PC-t Open Office futtatására, zenehallgatásra, és netezésre használnám.
Én Xubuntun gondolkodok, az itt és más topikokban elhangzottak alapján.
http://bevi.co.cc
hát kb hasonló gépen futtattam anno xubuntut 8.04-et nem egy kapkodó idegbeteg módjára dolgozik :) esetleg egy lubuntut / mint lxde-t próbálj ki
UHU 2.1 mellett döntöttem, tesztelés céljából fel is telepítem.
http://bevi.co.cc
Szerintem azt szépen el fogja bírni. De azért érdekelnek a tapasztalatok!