Üdvözöljük az ubuntu.hu oldalán

Itt megtalálhatja a rendszerrel, illetve a nyílt forráskódú alkalmazásokkal kapcsolatos információkat, érdekességeket. Csatlakozzon a beszélgetésekhez, blogoljon, segítse Ön is a közösséget. Jó fórumozást kívánunk!
BlogokLeírások, bemutatók

Linux futtatása külső SSD-ről

Miért SSD?
A Linux csakúgy mint belső lemezre, remekül telepíthető külső lemezre is, gyakorlatilag nem tesz különbséget a két eszköztípus között, alapvetően mindkettőről remekül használható. Szóval a külső lemez lehetne elvileg mondjuk egy pendrive is, de azt igazából nem arra találták ki, hogy egy rendszer folyamatosan irkáljon rá, ezért ilyen használattól viszonylag hamar tönkremehet még akkor is, ha nem naplózó fájlrendszerrel telepítjük rá a rendszert. Vagy lehetne egy merevlemezt is használni erre célra, de tapasztalatom szerint az meg lassú, a telefonunkhoz, más ugyanezen gépen a belső SSD-ről futó rendszerhez képest, nem adna kellemes felhasználói élményt. Így én egyértelműen maradnék annál, hogy a nem kizárólag adattárolásra, hanem rendszer futtatására (is) szánt külső lemezünk legyen egy SSD, ráadásul szintén a megfelelő sebesség biztosításának okán, konkrétan egy valamilyen USB3-as portra csatlakoztatott külső SSD.
Ha csak USB2-es port van a gépen akkor a külső SSD használatát nem javasolnám, hiszen az még egy merevlemez megfelelő meghajtására is kevéske, az SSD minden előnye egy ilyenen elvész, egy cammogó rendszert kapnánk végeredményül, ami nem összevethető egy a gépbe szerelt SSD által nyújtott felhasználói élménnyel. (Lásd a teljesítményteszteket a bejegyzés végén.)

Miért jó a külső SSD?
Sokan azért nem használnak Linuxot, mert egyszerűen nem is ismerik, ha odáig el tudunk jutni, hogy szabadon kipróbálják, akkor már sokkal többször és szívesen választják az ilyen rendszert pláne a hétköznapi alapfeladatokra. Erre a megismertetésre is remek lehetőséget kínál egy külső SSD-re telepített Linux, hiszen a gépet ehhez nem kell megbontani, a telepítőről futtatott live rendszerhez hasonlóan a gépen esetleg fent lévő más rendszert ez nem érinti, nyugodtan lehet ismerkedni a Linuxszal. Persze ezen felül is több olyan szituációt (garanciális a gép, másé a gép [esetleg munkahelyi vagy iskolai gép, de mi inkább a saját rendszerünkkel használnánk], egyszerűen nem szívesen bontjuk meg a gépet mert nem értünk az ilyesmihez...) el tudok képzelni, amikor nem akarjuk vagy tudjuk megbontani azért a gépet, hogy a Linux számára beletegyünk még egy SSD-t, esetleg nincs is már lehetőség a gép belsejében még egy lemezt elhelyezni, ilyenkor jó megoldás lehet számunkra egy külső, a géphez USB-n csatlakoztatott SSD-ről futtatni a Linuxot, a módszer további előnyeként megemlíthető, hogy a Linux nem érzékeny a hardverkörnyezet változására, a külső SSD-t más géphez csatlakoztatva nagyon nagy eséllyel azon is ugyanúgy használni tudjuk majd a rendszert.

(Gondoljunk csak bele, segítőként ha annyit megtudunk, hogy egy adott gép UEFI vagy/és Legacy módban képes-e bootolni, akármely más gépen ennek megfelelően előretelepíthetünk, vagy akár teljesen fel is telepíthetünk, az Ő géphez igazodóan esetleg szükséges plusz meghajtókkal elláthatunk, akár a majdani felhasználó igényeihez teljes mértékben igazodva beállíthatunk egy Linuxot, majd ezt a külső SSD-t a pártfogoltunkhoz eljuttatva, neki más dolga nincs, minthogy az eszközt csatlakoztassa a géphez, bekapcsolja és a boot menüből kiválasztva elindítsa…)

Kell egy szabad USB3-as port
Az első feltétel tehát, hogy legyen a gépen valamilyen (szabad) USB3-as port. Hogy van-e ilyen azt szemmel is könnyen le tudjuk ellenőrizni, az USB 3-as port gyakran kék színű.

(Amennyiben távolról próbálunk valakinek segíteni, akkor akár egy telepítőről bebootolva, ha azlsusb parancs kimenetében találunk Linux Foundation 3.0 root hub szövegrészt, az arra utal, hogy a gépen van USB3-as port.)

A külső SSD beszerzése
Ha megvan az USB3-as port, akkor nekifoghatunk az ahhoz illeszkedő csatolófelülettel rendelkező külső SSD beszerzésének.
Vannak komplett külső SSD-k, lehet ilyet is venni, én mondjuk jobban híve vagyok a többcélú felhasználásra is alkalmas megoldásoknak, ezért inkább olyat választok előszeretettel, ami más módon is felhasználható, tehát a külön egy számítógépeimbe is beszerelhető SSD és hozzá egy tokot, adaptert vagy más néven átalakító kombinációja hozzám jobban illik.
Találkoztam már olyannal, hogy valaki NVMe SSD-t vett és ahhoz választott tokot, így egy egészen pici pendrive méretű eszköze lett. Ha ilyen megoldást választotok, akkor arra figyeljetek oda, hogy a tok vagy annak kábele illeszkedjen a USB portba, az SSD összhangban legyen a tokkal! (Az M.2 SSD-k például lehet NVMe (M és B&M) vagy SATA (B&M és B) csatoló felülettel, szóval ez nem olyan egyszerű, hogy van egy M.2 SSD és veszek hozzá egy M.2 tokot, mert magában ettől még lehet, hogy a kettő nem fog összestimmelni.)
Nem kell ettől megijedni, ha bizonytalanak vagyunk, hogy mit vásároljunk, nyugodtan kérjünk segítséget egy számítógépboltban.

Személyes tapasztalatok
Nagyjából idáig voltam meg a történettel, már volt is két darab korábban vásárolt SATA-USB3 külső adapterem, melyekhez régi, laptopokból korábban kiszerelt merevlemezeket csatlakoztatva telepítettem és futtattam különböző Linux rendszereket, amikor olvastam, hogy, ha Linuxot szeretnénk futtatni külső SSD-ről akkor ennek (vagy az adapternek, melybe az SSD kerül) támogatnia kell a trim szolgáltatást.
Erre én sajnos ezen adapterek beszerzésekor nem fordítottam figyelmet, ezért kértem tanácsot és beszereztem egy Axagon ADSA-156 adaptert, melynek dobozán az UASP, a Linux és a trim támogatása is fel van tüntetve.

A terv az volt, hogy majd kézzel futtatok rajta egy trim-et, ha az lefut, akkor az időzített is le fog...

Mire kiszereltem az egyik laptopból az eddig abban szolgálatot teljesítő Kingston SSD-t, egy ehhez nagyon hasonló adapterhez csatlakoztatott SSD-n a mester fórumtársam sikertelenül próbált lefuttatni egy
sudo fstrim -v / parancsot, így már számítottam rá, de nagyon csalódott voltam, amikor én is lyukra futottam ezzel.

Ekkor @lala2 megírta, hogy emlékei szerint hasonló esetben nála a kézi trim ugyan nem futott le, de az időzített igen, a systemctl list-timers -a paranccsal tudjuk ellenőrizni, hogy milyen időzített feladatok futnak le, a sudo journalctl -u fstrim.timer parancs pedig ellenőrzi a trim végrehajtását.
Már ez visszahozta a reményt, hiszen igazából a belső SSD-n se szokta normálisan futtatni az ember kézzel a trimet, szóval ez nem hiányzik, ha a rendszer alapértelmezése szerinti automatikus trim lefut, az bőven elég lehet.

És nem ez volt az egyetlen pozitív fordulat, hiszen @atime jelezte, hogy neki is van egy ilyen márkájú SSD háza és egy
sudo nano /etc/udev/rules.d/50-usb-ssd-trim.rules
után a fájlt a
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="174c", ATTRS{idProduct}=="55aa", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"
tartalommal feltöltve majd a rendszert újraindítva neki működött a kézi trim.
Az idVendor és idProduct értékeit az lsusb kimenetéből puskázta hozzá ki.

Nézzük meg egy konkrét példával is, hogy biztosan mindenki utánunk tudja csinálni.

csuhas@csuhas-SHARKBAY:~$ lsusb
Bus 001 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 152d:0567 JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JMS567 SATA 6Gb/s bridge
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 002 Device 004: ID 0709:9137 Silicon Systems, Ltd (SSL) PCASL Remot Control
Bus 002 Device 003: ID 046d:c31c Logitech, Inc. Keyboard K120
Bus 002 Device 002: ID 093a:2510 Pixart Imaging, Inc. Optical Mouse
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
csuhas@csuhas-SHARKBAY:~$ 

Ebből neked az adapteredre vonatkozó sor kell, ami itt most:
Bus 003 Device 002: ID 152d:0567 JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JMS567 SATA 6Gb/s bridge
Abból is a 152d:0567 páros.
Így ez lett az én 50-usb-ssd-trim.rules fájlom tartalma:
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="152d", ATTRS{idProduct}=="0567", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"
(A fájlt rendszergazdai joggal indított valamilyen egyszerű szövegszerkesztővel kell létrehoznod, mi a Nanot használtuk, de ha neked az a kényelmesebb, te ezt csinálhatod a rendszered grafikus felületen futó ilyen alkalmazásával, például a Gedittel, Xeddel, Mousepaddel...)

És valóban, egy újraindítást követően a külső SSD-n lévő rendszert bebootolva a sudo fstrim -v / nálam is sikerrel lefutott!

Ezen felbuzdulva előkaptam az ABBY01B adaptert, a dobozán csak az UASP szerepel de ezt a módszert használva ez is jól vizsgázott, szóval lehet, hogy ez is elég.

Sőt, ezt követően kikerült a fiókból a legrégebben vásárolt adapter a RaidSonic IB-AC703-U3, ennek már a doboza sincs meg, az internetes találatokon a specifikációjában nem találtam meg sem az sem az UASP-t, sem a Linuxot, sem a trimet, ám a végén a teljesítményteszten ez szerepelt a három közül a legjobban!

Teljesítménytesztek:
Összefoglalva:
Merevlemez
USB2.0 porton: 33/- MB/s
USB3-as porton: 95/67 MB/s

Kingston 120 GB-os SSD:
USB2.0 porton: 33,83/- MB/s
ASUS K52F-ben belső lemezként: 246,8/- MB/s
USB3-as porton: 308–423/330–421 MB/s

120 GB mSATA SSD (belső Giada i200) 308/274 MB/s

Részletesen:
USB 2.0-ra kötve egy merevlemez:

sudo hdparm -Tt /dev/sdb

/dev/sdb:
 Timing cached reads:   4474 MB in  2.00 seconds = 2238.90 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 100 MB in  3.02 seconds =  33.11 MB/sec

Az eredeti helyén egy ASUS K52F-ben ezt tudta az SSD belső lemezként produkálni:

sudo hdparm -Tt /dev/sda

/dev/sda:
 Timing cached reads:   4304 MB in  2.00 seconds = 2152.94 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 742 MB in  3.01 seconds = 246.86 MB/sec

A kiszerelés után ez az SSD USB2.0-án csatlakoztatva ehhez a géphez:

Timing cached reads:   4996 MB in  2.00 seconds = 2500.35 MB/sec
Timing buffered disk reads: 102 MB in  3.02 seconds =  33.83 MB/sec

És akkor átmegyünk egy USB3-as porttal rendelkező gépre:

csuhas@csuhas-SHARKBAY:~$ inxi -F
System:
  Host: csuhas-SHARKBAY Kernel: 5.15.0-107-generic x86_64 bits: 64
    Desktop: Cinnamon 6.0.4 Distro: Linux Mint 21.3 Virginia
Machine:
  Type: Desktop Mobo: GIADA model: SHARKBAY v: JHS60C
    serial: <superuser required> BIOS: American Megatrends v: 4.6.5
    date: 01/20/2015
CPU:
  Info: dual core model: Intel Core i3-4010U bits: 64 type: MT MCP cache:
    L2: 512 KiB
  Speed (MHz): avg: 798 min/max: 800/1600 cores: 1: 798 2: 798 3: 799
    4: 799
Graphics:
  Device-1: Intel Haswell-ULT Integrated Graphics driver: i915 v: kernel
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.4 driver: X: loaded: modesetting
    unloaded: fbdev,vesa gpu: i915 resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 4400 (HSW GT2)
    v: 4.6 Mesa 23.2.1-1ubuntu3.1~22.04.2
Audio:
  Device-1: Intel Haswell-ULT HD Audio driver: snd_hda_intel
  Device-2: Intel 8 Series HD Audio driver: snd_hda_intel
  Sound Server-1: ALSA v: k5.15.0-107-generic running: yes
  Sound Server-2: PulseAudio v: 15.99.1 running: yes
  Sound Server-3: PipeWire v: 0.3.48 running: yes
Network:
  Device-1: Intel Ethernet I218-LM driver: e1000e
  IF: eno1 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: 24:1c:04:05:16:78
  Device-2: Qualcomm Atheros AR242x / AR542x Wireless Network Adapter
    driver: ath5k
  IF: wlp2s0 state: down mac: 00:16:44:11:85:34
Drives:
  Local Storage: total: 456.47 GiB used: 23.09 GiB (5.1%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Kingston model: SMS200S3120G size: 111.79 GiB
  ID-2: /dev/sdb type: USB vendor: Kingston model: SA400S37120G
    size: 111.79 GiB
  ID-3: /dev/sdc type: USB vendor: Seagate model: ST925041 0AS
    size: 232.89 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 109.47 GiB used: 12.19 GiB (11.1%) fs: ext4 dev: /dev/sdb1
Swap:
  ID-1: swap-1 type: file size: 2 GiB used: 0 KiB (0.0%) file: /swapfile
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 29.8 C mobo: 27.8 C
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 228 Uptime: 2m Memory: 3.73 GiB used: 1.03 GiB (27.6%)
  Shell: Bash inxi: 3.3.13
csuhas@csuhas-SHARKBAY:~$

Ennek a gépnek a belső SSD-je:

Átlagos olvasási sebesség: 308 MB/s
Átlagos írási sebesség: 274 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 0,67 ezredmásodperc

Merevlemez a RaidSonic IB-AC703-U3-ben:

Átlagos olvasási sebesség: 95,4 MB/s
Átlagos írási sebesség: 66,8 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 6,7 ezredmásodperc

A továbbiakban most már az SSD, illetve az azon lévő rendszer is mindig azonos, az SSD-t teszem a különböző adapterekbe:

Axagon ADSA-156

Átlagos olvasási sebesség: 364,4 MB/s
Átlagos írási sebesség: 388,1 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 0,23 ezredmásodperc

ABBY01B


Átlagos olvasási sebesség: 330,5 MB/s
Átlagos írási sebesség: 399,4 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 0,21 ezredmásodperc

sudo hdparm -Tt /dev/sdb

/dev/sdb:
 Timing cached reads:   9110 MB in  1.99 seconds = 4574.33 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 1010 MB in  3.00 seconds = 336.49 MB/sec

ICY BOX (RaidSonic IB-AC703-U3)


Átlagos olvasási sebesség: 423,3 MB/s
Átlagos írási sebesség: 412,1 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 0,15 ezredmásodperc

 sudo hdparm -Tt /dev/sdb
[sudo] csuhas jelszava:            

/dev/sdb:
 Timing cached reads:   8528 MB in  1.99 seconds = 4280.73 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 1240 MB in  3.00 seconds = 412.85 MB/sec

Hozzászólások (7)

Miért SSD?
A Linux csakúgy mint belső lemezre, remekül telepíthető külső lemezre is, gyakorlatilag nem tesz különbséget a két eszköztípus között, alapvetően mindkettőről remekül használható. Szóval a külső lemez lehetne elvileg mondjuk egy pendrive is, de azt igazából nem arra találták ki, hogy egy rendszer folyamatosan irkáljon rá, ezért ilyen használattól viszonylag hamar tönkremehet még akkor is, ha nem naplózó fájlrendszerrel telepítjük rá a rendszert. Vagy lehetne egy merevlemezt is használni erre célra, de tapasztalatom szerint az meg lassú, a telefonunkhoz, más ugyanezen gépen a belső SSD-ről futó rendszerhez képest, nem adna kellemes felhasználói élményt. Így én egyértelműen maradnék annál, hogy a nem kizárólag adattárolásra, hanem rendszer futtatására (is) szánt külső lemezünk legyen egy SSD, ráadásul szintén a megfelelő sebesség biztosításának okán, konkrétan egy valamilyen USB3-as portra csatlakoztatott külső SSD.
Ha csak USB2-es port van a gépen akkor a külső SSD használatát nem javasolnám, hiszen az még egy merevlemez megfelelő meghajtására is kevéske, az SSD minden előnye egy ilyenen elvész, egy cammogó rendszert kapnánk végeredményül, ami nem összevethető egy a gépbe szerelt SSD által nyújtott felhasználói élménnyel. (Lásd a teljesítményteszteket a bejegyzés végén.)

Miért jó a külső SSD?
Sokan azért nem használnak Linuxot, mert egyszerűen nem is ismerik, ha odáig el tudunk jutni, hogy szabadon kipróbálják, akkor már sokkal többször és szívesen választják az ilyen rendszert pláne a hétköznapi alapfeladatokra. Erre a megismertetésre is remek lehetőséget kínál egy külső SSD-re telepített Linux, hiszen a gépet ehhez nem kell megbontani, a telepítőről futtatott live rendszerhez hasonlóan a gépen esetleg fent lévő más rendszert ez nem érinti, nyugodtan lehet ismerkedni a Linuxszal. Persze ezen felül is több olyan szituációt (garanciális a gép, másé a gép [esetleg munkahelyi vagy iskolai gép, de mi inkább a saját rendszerünkkel használnánk], egyszerűen nem szívesen bontjuk meg a gépet mert nem értünk az ilyesmihez...) el tudok képzelni, amikor nem akarjuk vagy tudjuk megbontani azért a gépet, hogy a Linux számára beletegyünk még egy SSD-t, esetleg nincs is már lehetőség a gép belsejében még egy lemezt elhelyezni, ilyenkor jó megoldás lehet számunkra egy külső, a géphez USB-n csatlakoztatott SSD-ről futtatni a Linuxot, a módszer további előnyeként megemlíthető, hogy a Linux nem érzékeny a hardverkörnyezet változására, a külső SSD-t más géphez csatlakoztatva nagyon nagy eséllyel azon is ugyanúgy használni tudjuk majd a rendszert.

(Gondoljunk csak bele, segítőként ha annyit megtudunk, hogy egy adott gép UEFI vagy/és Legacy módban képes-e bootolni, akármely más gépen ennek megfelelően előretelepíthetünk, vagy akár teljesen fel is telepíthetünk, az Ő géphez igazodóan esetleg szükséges plusz meghajtókkal elláthatunk, akár a majdani felhasználó igényeihez teljes mértékben igazodva beállíthatunk egy Linuxot, majd ezt a külső SSD-t a pártfogoltunkhoz eljuttatva, neki más dolga nincs, minthogy az eszközt csatlakoztassa a géphez, bekapcsolja és a boot menüből kiválasztva elindítsa…)

Kell egy szabad USB3-as port
Az első feltétel tehát, hogy legyen a gépen valamilyen (szabad) USB3-as port. Hogy van-e ilyen azt szemmel is könnyen le tudjuk ellenőrizni, az USB 3-as port gyakran kék színű.

(Amennyiben távolról próbálunk valakinek segíteni, akkor akár egy telepítőről bebootolva, ha azlsusb parancs kimenetében találunk Linux Foundation 3.0 root hub szövegrészt, az arra utal, hogy a gépen van USB3-as port.)

A külső SSD beszerzése
Ha megvan az USB3-as port, akkor nekifoghatunk az ahhoz illeszkedő csatolófelülettel rendelkező külső SSD beszerzésének.
Vannak komplett külső SSD-k, lehet ilyet is venni, én mondjuk jobban híve vagyok a többcélú felhasználásra is alkalmas megoldásoknak, ezért inkább olyat választok előszeretettel, ami más módon is felhasználható, tehát a külön egy számítógépeimbe is beszerelhető SSD és hozzá egy tokot, adaptert vagy más néven átalakító kombinációja hozzám jobban illik.
Találkoztam már olyannal, hogy valaki NVMe SSD-t vett és ahhoz választott tokot, így egy egészen pici pendrive méretű eszköze lett. Ha ilyen megoldást választotok, akkor arra figyeljetek oda, hogy a tok vagy annak kábele illeszkedjen a USB portba, az SSD összhangban legyen a tokkal! (Az M.2 SSD-k például lehet NVMe (M és B&M) vagy SATA (B&M és B) csatoló felülettel, szóval ez nem olyan egyszerű, hogy van egy M.2 SSD és veszek hozzá egy M.2 tokot, mert magában ettől még lehet, hogy a kettő nem fog összestimmelni.)
Nem kell ettől megijedni, ha bizonytalanak vagyunk, hogy mit vásároljunk, nyugodtan kérjünk segítséget egy számítógépboltban.

Személyes tapasztalatok
Nagyjából idáig voltam meg a történettel, már volt is két darab korábban vásárolt SATA-USB3 külső adapterem, melyekhez régi, laptopokból korábban kiszerelt merevlemezeket csatlakoztatva telepítettem és futtattam különböző Linux rendszereket, amikor olvastam, hogy, ha Linuxot szeretnénk futtatni külső SSD-ről akkor ennek (vagy az adapternek, melybe az SSD kerül) támogatnia kell a trim szolgáltatást.
Erre én sajnos ezen adapterek beszerzésekor nem fordítottam figyelmet, ezért kértem tanácsot és beszereztem egy Axagon ADSA-156 adaptert, melynek dobozán az UASP, a Linux és a trim támogatása is fel van tüntetve.

A terv az volt, hogy majd kézzel futtatok rajta egy trim-et, ha az lefut, akkor az időzített is le fog...

Mire kiszereltem az egyik laptopból az eddig abban szolgálatot teljesítő Kingston SSD-t, egy ehhez nagyon hasonló adapterhez csatlakoztatott SSD-n a mester fórumtársam sikertelenül próbált lefuttatni egy
sudo fstrim -v / parancsot, így már számítottam rá, de nagyon csalódott voltam, amikor én is lyukra futottam ezzel.

Ekkor @lala2 megírta, hogy emlékei szerint hasonló esetben nála a kézi trim ugyan nem futott le, de az időzített igen, a systemctl list-timers -a paranccsal tudjuk ellenőrizni, hogy milyen időzített feladatok futnak le, a sudo journalctl -u fstrim.timer parancs pedig ellenőrzi a trim végrehajtását.
Már ez visszahozta a reményt, hiszen igazából a belső SSD-n se szokta normálisan futtatni az ember kézzel a trimet, szóval ez nem hiányzik, ha a rendszer alapértelmezése szerinti automatikus trim lefut, az bőven elég lehet.

És nem ez volt az egyetlen pozitív fordulat, hiszen @atime jelezte, hogy neki is van egy ilyen márkájú SSD háza és egy
sudo nano /etc/udev/rules.d/50-usb-ssd-trim.rules
után a fájlt a
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="174c", ATTRS{idProduct}=="55aa", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"
tartalommal feltöltve majd a rendszert újraindítva neki működött a kézi trim.
Az idVendor és idProduct értékeit az lsusb kimenetéből puskázta hozzá ki.

Nézzük meg egy konkrét példával is, hogy biztosan mindenki utánunk tudja csinálni.

csuhas@csuhas-SHARKBAY:~$ lsusb
Bus 001 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 152d:0567 JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JMS567 SATA 6Gb/s bridge
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 002 Device 004: ID 0709:9137 Silicon Systems, Ltd (SSL) PCASL Remot Control
Bus 002 Device 003: ID 046d:c31c Logitech, Inc. Keyboard K120
Bus 002 Device 002: ID 093a:2510 Pixart Imaging, Inc. Optical Mouse
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
csuhas@csuhas-SHARKBAY:~$ 

Ebből neked az adapteredre vonatkozó sor kell, ami itt most:
Bus 003 Device 002: ID 152d:0567 JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JMS567 SATA 6Gb/s bridge
Abból is a 152d:0567 páros.
Így ez lett az én 50-usb-ssd-trim.rules fájlom tartalma:
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="152d", ATTRS{idProduct}=="0567", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"
(A fájlt rendszergazdai joggal indított valamilyen egyszerű szövegszerkesztővel kell létrehoznod, mi a Nanot használtuk, de ha neked az a kényelmesebb, te ezt csinálhatod a rendszered grafikus felületen futó ilyen alkalmazásával, például a Gedittel, Xeddel, Mousepaddel...)

És valóban, egy újraindítást követően a külső SSD-n lévő rendszert bebootolva a sudo fstrim -v / nálam is sikerrel lefutott!

Ezen felbuzdulva előkaptam az ABBY01B adaptert, a dobozán csak az UASP szerepel de ezt a módszert használva ez is jól vizsgázott, szóval lehet, hogy ez is elég.

Sőt, ezt követően kikerült a fiókból a legrégebben vásárolt adapter a RaidSonic IB-AC703-U3, ennek már a doboza sincs meg, az internetes találatokon a specifikációjában nem találtam meg sem az sem az UASP-t, sem a Linuxot, sem a trimet, ám a végén a teljesítményteszten ez szerepelt a három közül a legjobban!

Teljesítménytesztek:
Összefoglalva:
Merevlemez
USB2.0 porton: 33/- MB/s
USB3-as porton: 95/67 MB/s

Kingston 120 GB-os SSD:
USB2.0 porton: 33,83/- MB/s
ASUS K52F-ben belső lemezként: 246,8/- MB/s
USB3-as porton: 308–423/330–421 MB/s

120 GB mSATA SSD (belső Giada i200) 308/274 MB/s

Részletesen:
USB 2.0-ra kötve egy merevlemez:

sudo hdparm -Tt /dev/sdb

/dev/sdb:
 Timing cached reads:   4474 MB in  2.00 seconds = 2238.90 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 100 MB in  3.02 seconds =  33.11 MB/sec

Az eredeti helyén egy ASUS K52F-ben ezt tudta az SSD belső lemezként produkálni:

sudo hdparm -Tt /dev/sda

/dev/sda:
 Timing cached reads:   4304 MB in  2.00 seconds = 2152.94 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 742 MB in  3.01 seconds = 246.86 MB/sec

A kiszerelés után ez az SSD USB2.0-án csatlakoztatva ehhez a géphez:

Timing cached reads:   4996 MB in  2.00 seconds = 2500.35 MB/sec
Timing buffered disk reads: 102 MB in  3.02 seconds =  33.83 MB/sec

És akkor átmegyünk egy USB3-as porttal rendelkező gépre:

csuhas@csuhas-SHARKBAY:~$ inxi -F
System:
  Host: csuhas-SHARKBAY Kernel: 5.15.0-107-generic x86_64 bits: 64
    Desktop: Cinnamon 6.0.4 Distro: Linux Mint 21.3 Virginia
Machine:
  Type: Desktop Mobo: GIADA model: SHARKBAY v: JHS60C
    serial: <superuser required> BIOS: American Megatrends v: 4.6.5
    date: 01/20/2015
CPU:
  Info: dual core model: Intel Core i3-4010U bits: 64 type: MT MCP cache:
    L2: 512 KiB
  Speed (MHz): avg: 798 min/max: 800/1600 cores: 1: 798 2: 798 3: 799
    4: 799
Graphics:
  Device-1: Intel Haswell-ULT Integrated Graphics driver: i915 v: kernel
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.4 driver: X: loaded: modesetting
    unloaded: fbdev,vesa gpu: i915 resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 4400 (HSW GT2)
    v: 4.6 Mesa 23.2.1-1ubuntu3.1~22.04.2
Audio:
  Device-1: Intel Haswell-ULT HD Audio driver: snd_hda_intel
  Device-2: Intel 8 Series HD Audio driver: snd_hda_intel
  Sound Server-1: ALSA v: k5.15.0-107-generic running: yes
  Sound Server-2: PulseAudio v: 15.99.1 running: yes
  Sound Server-3: PipeWire v: 0.3.48 running: yes
Network:
  Device-1: Intel Ethernet I218-LM driver: e1000e
  IF: eno1 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: 24:1c:04:05:16:78
  Device-2: Qualcomm Atheros AR242x / AR542x Wireless Network Adapter
    driver: ath5k
  IF: wlp2s0 state: down mac: 00:16:44:11:85:34
Drives:
  Local Storage: total: 456.47 GiB used: 23.09 GiB (5.1%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Kingston model: SMS200S3120G size: 111.79 GiB
  ID-2: /dev/sdb type: USB vendor: Kingston model: SA400S37120G
    size: 111.79 GiB
  ID-3: /dev/sdc type: USB vendor: Seagate model: ST925041 0AS
    size: 232.89 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 109.47 GiB used: 12.19 GiB (11.1%) fs: ext4 dev: /dev/sdb1
Swap:
  ID-1: swap-1 type: file size: 2 GiB used: 0 KiB (0.0%) file: /swapfile
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 29.8 C mobo: 27.8 C
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 228 Uptime: 2m Memory: 3.73 GiB used: 1.03 GiB (27.6%)
  Shell: Bash inxi: 3.3.13
csuhas@csuhas-SHARKBAY:~$

Ennek a gépnek a belső SSD-je:

Átlagos olvasási sebesség: 308 MB/s
Átlagos írási sebesség: 274 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 0,67 ezredmásodperc

Merevlemez a RaidSonic IB-AC703-U3-ben:

Átlagos olvasási sebesség: 95,4 MB/s
Átlagos írási sebesség: 66,8 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 6,7 ezredmásodperc

A továbbiakban most már az SSD, illetve az azon lévő rendszer is mindig azonos, az SSD-t teszem a különböző adapterekbe:

Axagon ADSA-156

Átlagos olvasási sebesség: 364,4 MB/s
Átlagos írási sebesség: 388,1 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 0,23 ezredmásodperc

ABBY01B


Átlagos olvasási sebesség: 330,5 MB/s
Átlagos írási sebesség: 399,4 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 0,21 ezredmásodperc

sudo hdparm -Tt /dev/sdb

/dev/sdb:
 Timing cached reads:   9110 MB in  1.99 seconds = 4574.33 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 1010 MB in  3.00 seconds = 336.49 MB/sec

ICY BOX (RaidSonic IB-AC703-U3)


Átlagos olvasási sebesség: 423,3 MB/s
Átlagos írási sebesség: 412,1 MB/s
Átlagos hozzáférési idő: 0,15 ezredmásodperc

 sudo hdparm -Tt /dev/sdb
[sudo] csuhas jelszava:            

/dev/sdb:
 Timing cached reads:   8528 MB in  1.99 seconds = 4280.73 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 1240 MB in  3.00 seconds = 412.85 MB/sec

Épp most gondolkodom egy pendrivere telepített linuxon. Van a munkahelyemen egy asztali gép használati útmutatók, kapcsolási rajzok, vannak rajta főleg. Viszont a céges informatikus belelát meg amúgy se szívesen lépek be a saját levelezésembe vagy internet bankomba róla pedig néha jól jön mert majd minden nap van egy kis üresjárat és olyankor el lehet intézni ezeket a dolgokat.
Volt nekem ilyen pendrive linuxom de letöröltem mert egy időben elkobozták tőlünk a gépet mert egyesek órákig lógtak a facebookon vagy filmeket néztek rajta.
Ha van valakinek ötlete mit lenne érdemes telepíteni rá szívesen meghallgatnám az ötleteket.
Régen volt valami linux ami állítólag a használt gépről kikapcsoláskor eltüntette a nyomait. Kali linux volt talán? Vannak ezenkívül olyanok mint a Puppy ami a memóriában fut és én úgy hiszem nem hagy nyomot maga után.
Készültem régebben megkérdezni az egyik informatikust, hogy látja-e ha idegen oprendszer jelenik meg a gépen, de pont előző nap rajta voltam és következő nap vagy negyedóráig turkált a gépünkben windowsban nem tudom hogy hívják a terminált, meg a boot menüben keresgélt valamit. Kérdeztem ártatlan pofával, hogy van valami baj? de azt mondta, hogy semmi, a végén még a gépházat is megbontotta.... Mondjuk ez egy mogorva fickó volt egy másikkal jobb a viszonyom de ezekután nem akartam kérdezősködni.

    sziget valami linux ami állítólag a használt gépről kikapcsoláskor eltüntette a nyomait.

    Az bármi lehet... vagy akármi.

    Ha be tudsz bootolni egy külső eszközről (pendrive, SSD...) akkor a linukszod arról fut, a gépre nem rak semmit, ergo nem kell eltüntetni semmit.
    Csak attól tartok, hogy ha ilyen mogorva környezetben dolgozol, akkor ott te nem tudsz csak úgy bármit bootolni.
    A másik kérdésem meg, hogy ha be is bootolnál egy linukszot, milyen netet tudnál neki adni. Mert gondolom, nem a man man-t akarod olvasni hulladék időben.

    sziget Épp most gondolkodom egy pendrivere telepített linuxon.

    Erre szinte bármelyik linux megfelel, nyilván érdemes egy kisebb étvágyút összerakni, hogy ne sokáig induljon és flottul szaladjon. Itt is szempont, hogy USB3-as legyen a csatlakozó és a pendrive is.
    Vagy pedig egy másik linux származék, a ChromeOS Flex, ami eleve tud USB-ről futni, egy gmail címmel komplett ökoszisztémát ad és minimális a hardverigénye.
    Igzából egyik sem hagy "nyomot", hiszen önmagáról bootol, fut, és arra is ment. A rendszerlemezekhez alapból nem nyúl, hacsak nem az a cél.

    Az előttem említett netelérés már más kérdés, mivel egy rendszergazda azt is látja, mi használja azt a netet.

    sziget
    Bár én csak műkedvelő vagyok, de ha azt szeretném, hogy tudjak a munkahelyi gépen minden mozdulatodról, akkor először is a BIOS-t lejelszavaznám és letiltanám az USB-bootot, szóval megpróbálnám előállítani azt az állapotot, hogy a gépet csak az általam telepített és beállított rendszerrel tudd használni.

    1) A te oldaladról nézve, ha már pendrive, akkor én elsősorban egy Linux telepítőt, azaz live rendszert tennék a pendrive-ra és arról bootolnék be, az minden leállításkor elfelejt mindent, mindig nulláról indul, tudtommal csak az adott gépben található RAM-ot használja még, szóval gép kikapcsolása után a pendrive-ot nézegetve ugyan meg nem mondja senki, hogy mit műveltél vele.

    Ha én lennék a munkáltató, akkor a cégnél lévő internetforgalmat is erősen figyelném, hiszen ha a cég gépén bootolsz be egy másik rendszerrel, vagy akár a telefonoddal a cég hálózatán keresztül ügyködsz valamit, azt lehet naplózni, szóval nagyon is lehet tudni, hogy te munkaidő alatt mit nézegettél, intéztél ahelyett, hogy szolgáltad volna a munkaadódat.

    2) Vagyis a helyedben a másik, amit mindenképp tennék, hogy saját mobilinternet-kapcsolatomon keresztül intézném ezeket a dolgokat, azt azért jóval nehezebb kikérni a te mobilszolgáltatódtól, mint a saját naplófájlokba belekukkantani.

    Ebben lehet, hogy tévedek, de én a gép kikapcsolt állapota mellett kihúznám a gépből a LAN-kábelt, ha azzal van felkötve a netre, aztán bedugnám az egyik USB portba a pendrive-ot, ha kell, akkor egy másik USB portba a Linuxom által plug&play működőképes WiFi-adaptert, bekapcsolnám a gépet, bebootolnám a Linuxot, felcsatlakoznék a telefonom által megosztott hotspotra és elintézném a dolgom, aztán kikapcsolnám a gépet.

    Persze lehet olyan rendszert is tenni a pendrive-ra, (ami jól le van jelszavazva, titkosítva) és amiben benne van már mondjuk eleve a hotspot WiFi-jéhez való kapcsolódás, meg ami még kell neked, és mondjuk csinálsz rajta egy vendég munkamenet, ami szintén úgy működik, hogy mindent csak egy ideiglenes fájlba tárol, amint kijelentkezel a vendég munkamenetből, minden a munkamenet alatt létrehozott adat automatikusan törlődik.
    Ez már egy jó régi cikk erről:
    https://help.ubuntu.com/community/CustomizeGuestSession
    Akkor még alapértelmezetten része volt az Ubuntunak a vendég munkamenet, ha jól tudom, mára ez már alapból nincs engedélyezve, egy picit dolgozni kell érte, de ha még most is ennyi az egész, akkor nem olyan nagy macera:
    https://linuxconfig.org/how-to-enable-guest-session-on-ubuntu-20-04-focal-fossa-linux

    sziget A vendég munkamenettel kapcsolatban régen készítettem egy leírást erről a Full Circle magazinban talált kérdésre reagálva. Ebből idéznék még ide:
    „A leírásban ez nem szerepelt, de a tesztelés során azt tapasztaltam, hogy a Guest Session-ban, a
    böngészőkben (Firefox és Chromium) nem lehet az alapértelmezetten beállított helyekre menteni,
    ezért az újonnan létrehozott fiókban érdemes ezeket a lépéseket elvégezni:
    5.1 A Documents, Downloads, Music, Pictures és Videos könyvtárak törlése.
    5.2 A Firefox Letöltéseinek helyéül a „Desktop”-ot megadni.”

    Ha már az fstrim ürügyén előkerültek mindenféle adapterek, előszedtem egy HDD-t is, hogy külső adathordozóként mennyire tud versenybe szállni az SSD-vel.

    A tesztalanyok:

    Mivel nem akartam az almabort a körtepálinkához hasonlítani, mindkét adathordozót előbb a PC egy szabad SATAIII kábelére dugtam, utána a Gembird házba beépítve a PC USB 3-as portján illesztettem. Közben persze leállítottam a gépet.

    TOSHIBA HDD a SATAIII kábelen:

    #fdisk -l /dev/sdc
    Disk /dev/sdc: 931,51 GiB, 1000204886016 bytes, 1953525168 sectors
    Disk model: TOSHIBA MQ01ABD1
    Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
    Disklabel type: dos
    Disk identifier: 0x0009149d
    
    Eszköz     Indítható     Start       Vége  Szektorok   Size Id Típus
    /dev/sdc1                 2048  209717247  209715200   100G 83 Linux
    /dev/sdc2            209717248  226494463   16777216     8G 82 Linux lapozó / Solaris
    /dev/sdc3  *         226494464 1953525167 1727030704 823,5G 83 Linux
    #hdparm -Tt /dev/sdc
    
    /dev/sdc:
     Timing cached reads:   37488 MB in  2.00 seconds = 18773.46 MB/sec
     Timing buffered disk reads: 316 MB in  3.02 seconds = 104.76 MB/sec

    TOSHIBA HDD USB 3.1-es adapterrel:

    [ 3136.206501] usb 4-1: new SuperSpeed USB device number 5 using xhci_hcd
    [ 3136.231275] usb 4-1: New USB device found, idVendor=174c, idProduct=55aa, bcdDevice= 1.00
    [ 3136.231291] usb 4-1: New USB device strings: Mfr=2, Product=3, SerialNumber=1
    [ 3136.231296] usb 4-1: Product: 3.1
    [ 3136.231300] usb 4-1: Manufacturer: USB
    [ 3136.231304] usb 4-1: SerialNumber: 0000000000A1
    [ 3136.238099] scsi host8: uas
    [ 3136.241613] scsi 8:0:0:0: Direct-Access     USB      3.1              0    PQ: 0 ANSI: 6
    [ 3136.243720] sd 8:0:0:0: Attached scsi generic sg4 type 0
    [ 3136.244067] sd 8:0:0:0: [sde] 1953525168 512-byte logical blocks: (1.00 TB/932 GiB)
    [ 3136.244069] sd 8:0:0:0: [sde] 4096-byte physical blocks
    [ 3136.244205] sd 8:0:0:0: [sde] Write Protect is off
    [ 3136.244205] sd 8:0:0:0: [sde] Mode Sense: 43 00 00 00
    [ 3136.244458] sd 8:0:0:0: [sde] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
    [ 3136.244912] sd 8:0:0:0: [sde] Preferred minimum I/O size 4096 bytes
    [ 3136.244916] sd 8:0:0:0: [sde] Optimal transfer size 33553920 bytes not a multiple of preferred minimum block size (4096 bytes)
    [ 3136.290954]  sde: sde1 sde2 sde3
    [ 3136.291797] sd 8:0:0:0: [sde] Attached SCSI disk
    #fdisk -l /dev/sde
    Disk /dev/sde: 931,51 GiB, 1000204886016 bytes, 1953525168 sectors
    Disk model: 3.1
    Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
    Disklabel type: dos
    Disk identifier: 0x0009149d
    
    Eszköz     Indítható     Start       Vége  Szektorok   Size Id Típus
    /dev/sde1                 2048  209717247  209715200   100G 83 Linux
    /dev/sde2            209717248  226494463   16777216     8G 82 Linux lapozó / Solaris
    /dev/sde3  *         226494464 1953525167 1727030704 823,5G 83 Linux
    #hdparm -Tt /dev/sde
    
    /dev/sde:
     Timing cached reads:   37084 MB in  2.00 seconds = 18571.70 MB/sec
     Timing buffered disk reads: 316 MB in  3.00 seconds = 105.22 MB/sec

    Patriot SSD SATAIII kábelen:

    #fdisk -l /dev/sdc
    Disk /dev/sdc: 223,57 GiB, 240057409536 bytes, 468862128 sectors
    Disk model: Patriot Burst El
    Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
    Disklabel type: dos
    Disk identifier: 0xca0cd9fe
    
    
    Eszköz     Indítható     Start      Vége Szektorok  Size Id Típus
    /dev/sdc1  *              2048 156239871 156237824 74,5G 83 Linux
    /dev/sdc2            156239872 312477695 156237824 74,5G 83 Linux
    /dev/sdc3            312477696 468862127 156384432 74,6G  7 HPFS/NTFS/exFAT
    
    #hdparm -Tt /dev/sdc
    
    /dev/sdc:
     Timing cached reads:   38484 MB in  2.00 seconds = 19273.50 MB/sec
     Timing buffered disk reads: 1338 MB in  3.00 seconds = 445.81 MB/sec

    Patriot SSD USB 3.1 adapterrel:

    [13110.408353] usb 4-1: new SuperSpeed USB device number 2 using xhci_hcd
    [13110.429163] usb 4-1: New USB device found, idVendor=174c, idProduct=55aa, bcdDevice= 1.00
    [13110.429179] usb 4-1: New USB device strings: Mfr=2, Product=3, SerialNumber=1
    [13110.429184] usb 4-1: Product: 3.1
    [13110.429188] usb 4-1: Manufacturer: USB
    [13110.429191] usb 4-1: SerialNumber: 0000000000A1
    [13110.455221] usbcore: registered new interface driver usb-storage
    [13110.461682] scsi host8: uas
    [13110.461815] usbcore: registered new interface driver uas
    [13110.462467] scsi 8:0:0:0: Direct-Access     USB      3.1              0    PQ: 0 ANSI: 6
    [13110.464497] sd 8:0:0:0: Attached scsi generic sg4 type 0
    [13110.464726] sd 8:0:0:0: [sde] 468862128 512-byte logical blocks: (240 GB/224 GiB)
    [13110.464895] sd 8:0:0:0: [sde] Write Protect is off
    [13110.464898] sd 8:0:0:0: [sde] Mode Sense: 43 00 00 00
    [13110.465132] sd 8:0:0:0: [sde] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
    [13110.465606] sd 8:0:0:0: [sde] Preferred minimum I/O size 512 bytes
    [13110.465609] sd 8:0:0:0: [sde] Optimal transfer size 33553920 bytes
    [13110.467561]  sde: sde1 sde2 sde3
    [13110.467918] sd 8:0:0:0: [sde] Attached SCSI disk
    #fdisk -l /dev/sde
    Disk /dev/sde: 223,57 GiB, 240057409536 bytes, 468862128 sectors
    Disk model: 3.1
    Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 33553920 bytes
    Disklabel type: dos
    Disk identifier: 0xca0cd9fe
    
    Eszköz     Indítható     Start      Vége Szektorok  Size Id Típus
    /dev/sde1  *              2048 156239871 156237824 74,5G 83 Linux
    /dev/sde2            156239872 312477695 156237824 74,5G 83 Linux
    /dev/sde3            312477696 468862127 156384432 74,6G  7 HPFS/NTFS/exFAT
    #hdparm -Tt /dev/sde
    
    /dev/sde:
     Timing cached reads:   38638 MB in  2.00 seconds = 19350.38 MB/sec
     Timing buffered disk reads: 1148 MB in  3.12 seconds = 367.41 MB/sec

    Nekrológus:
    Szerencsétlen HDD nagyon rosszul viselte az USB-s létet: minden kihúzásra élesen felvisított. Ellenben a hdparm szerint az elérése nem lett rosszabb külső házban sem.
    Az SSD eleve gyorsabb eszköz (úgy olvastam), ennek picit odavágott az USB-s illesztés... De attól még tényleg nem ördögtől való gondolat pendrive helyett ezt dugdosni a gépre.

    u.i.
    A legtöbb adat copy-paste, a saját szövegek félregépeléseiért vessetek meg, mint egy ágyat.

      a mester Az SSD eleve gyorsabb eszköz (úgy olvastam), ennek picit odavágott az USB-s illesztés... De attól még tényleg nem ördögtől való gondolat pendrive helyett ezt dugdosni a gépre.

      Igaz-igaz, csak megemlítettük a pendrive-ot, de sehol róla valami adat.
      USB3-as pendrive USB3 portban:
      Bus 003 Device 002: ID 0951:1666 Kingston Technology DataTraveler 100 G3/G4/SE9 G2/50

      Típus: Kingston DataTraveler 3.0 (scsi)
      /dev/sdb lemez: 31,0GB
      Szektorméret (logikai/fizikai): 512B/512B
      Partíciós tábla: msdos
      Lemezjelzők: 
      
      Szám  Kezdet  Vég     Méret   Típus    Fájlrendszer  Jelzők
       1    1049kB  31,0GB  31,0GB  primary  ext4
      sudo hdparm -Tt /dev/sdb
      
      /dev/sdb:
       Timing cached reads:   7286 MB in  1.99 seconds = 3655.57 MB/sec
       Timing buffered disk reads: 158 MB in  3.00 seconds =  52.60 MB/sec

      A Lemezek olyan lassan csinálja a teljesítménytesztet, hogy közben nyugodtan ráérek hozzászólást írni... Sokkal-sokkal tovább tart még az USB2.0-ra kötött merevlemezénél is.
      :-(
      Pontosan ezért vettem először egy ilyen tokot. A laptopból kiszerelt öreg merevlemezre ehhez képest rettentő gyorsan lehetett másolni a számítógépen lévő filmet ahhoz, hogy a tévén meg tudjuk nézni, meg az adatmentést átvinni egyik gépről a másikra.

      Átlagos olvasási sebesség: 88,6 MB/s
      Átlagos írási sebesség: 4,8 MB/s