Nemrégiben ért véget a nemzetközi Ubuntu közösség egyik legfontosabb és legizgalmasabb eseménye, az Ubuntu Developer Summit (UDS), vagyis az Ubuntu fejlesztők találkozója. A találkozóra május 25-e és 29-e között került sor Spanyolországban, Barcelonában. Az UDS-t mindig a fejlesztési ciklus elején rendezik meg, és ilyenkor határozzák meg a következő kiadásban megvalósítandó konkrét célokat. Az esemény híreit követve sokat megtudhattunk az Ubuntu idén október végén megjelenő következő kiadásáról, a Karmic Koaláról.
Ezek közül is talán a legizgalmasabb az, hogy a következő Ubuntu kiadás várhatóan képes lesz a Google Android platformjára írt alkalmazások futtatására. Az Android egy Linux kernelen alapuló platform, amit a Google eredetileg okostelefonok számára fejlesztett ki, azonban nemrégiben olyan hírek kaptak szárnyra, hogy a közeljövőben egyes netbookokon is megjelenhet. Ahogy pedig egyre több helyen használják majd az Androidot, sok olyan alkalmazás születhet, amit az Ubuntu felhasználók is szívesen használnának a saját rendszerükön. Ezt a várható igényt ismerték fel az Ubuntu fejlesztői, és így született meg az ötlet, hogy a Google Androidra írt alkalmazásokat tegyék futtathatóvá Ubuntun is.
A hírek szerint az új Ubuntu kiadás a 2.6.31-es kernellel érkezik majd. Az új kernel egyik legfőbb újdonsága a Kernel Mode Setting (KMS) technológia támogatása lesz. A KMS egyik legfőbb előnye a felfüggesztés (suspend) gyorsabb és megbízhatóbb működése, és a gyors képváltások (például a konzolra váltásnál). Várhatóan az új kiadásban alapértelmezetté válik az ext4 fájlrendszer is. Ez már az aktuális, Jaunty Jackalope kódnevű Ubuntu kiadásban is elérhető a telepítőből, azonban most még nem alapértelmezett.
Az Ubuntu 9.04 egyik legfontosabb újdonsága a boot teljesítmény jelentős javulása volt. Ez nem véletlenül alakult így, a fejlesztők jelentős erőket fordítottak arra, hogy minél többet lefaragjanak a számítógépünk elindulásának idejéből. Ez a munka a Jaunty Jackalope megjelenése után sem szakadt meg, így az új kiadásban további jelentős fejlődés várható. Ebben a fenti fejlesztések is segítségükre lehetnek, hiszen az egyes tesztek azt mutatják, hogy mind a KMS, mind pedig az ext4 technológia használata jótékonyan hat a bootolási teljesítményre.
Bár a koalák magányos állatok, azonban a Karmic Koala kifejezetten társasági lény lesz: több új, izgalmas közösségi szolgáltatás is helyet kap majd a következő Ubuntu kiadásban. A legfőbb újdonság ezen a területen az Ubuntu One integrációja lesz. Az Ubuntu One egy olyan szolgáltatás, aminek segítségével tárolhatjuk, szinkronizálhatjuk és megoszthatjuk másokkal a fájljainkat: mindezt pedig rendkívül egyszerűen és kényelmesen. A szolgáltatás jelenleg, a tesztfázis alatt még csak meghívóval vehető igénybe, azonban ilyet bárki igényelhet magának, miután belépett az Ubuntu One oldalán: ehhez pedig csak egy Launchpad hozzáférésre van csak szükség. A másik új közösségi fejlesztés, hogy a tervek szerint a Gwibber microblog kliens is az alaprendszer része lesz. A Gwibber olyan népszerű oldalakat támogat, mint például az Identica, Twitter, Facebook, Jaiku vagy a Ping.FM.
Úgy tűnik, hogy hamarosan két olyan alkalmazástól is elbúcsúzhatunk, amelyek a kezdetektől fogva az alaprendszer részei, hogy új, fejlettebb alternatíváknak adják át a helyüket. A Pidgin (korábbi nevén Gaim) csevegőkliens az Ubuntu első kiadásától, a Warty Warthogtól megtalálható az alaptelepítésben, de már nem sokáig: várhatóan a Karmic Koalában az okosabb, és sokkal gyorsabban fejlődő Empathy veheti át a helyét. Az Empathy rendkívül hasonlít a Pidginre, így az a kezdő felhasználó, aki az egyiket ismeri, valószínűleg tökéletesen boldogul majd a másikkal is, viszont az Empathy támogatja a hanghívást és a képátvitelt Jabberen keresztül, így akár a Google Talkot használó ismerőseinkkel is beszélgethetünk élő szóban. Szintén a kezdetektől fogva az alaprendszer része a Rhythmbox zenelejátszó, már az Ubuntu 4.10-ben is megtalálható volt. Úgy tűnik, hogy öt év után ezt is leválthatja egy másik alkalmazás, a Banshee, amennyiben sikerül minden ezt akadályozó hibát kijavítani. A Banshee egy nagy tudású, általános médialejátszó, ami a zenék mellett filmeket is le tud játszani.
Az Ubuntu áprilisban megjelent aktuális kiadásában, a Jaunty Jackalope-ban debültált az új értesítési rendszer, ami a rendszerüzenetek megjelenítését újította meg. A munka azonban nem állt meg a Jaunty megjelenésével, és a fejlesztők jelenleg is a rendszer továbbfejlesztésén dolgoznak. Így várhatóan az Ubuntu következő kiadásában, az október végén megjelenő Karmic Koalában további újdonságokra is számíthatunk majd ezen a területen. A közeljövőben várható újdonságokról az Ubuntu hivatalos wiki oldalán találhatunk információkat, a Notification Design Guidelines szócikk alatt.
Az egyik ilyen újdonság az alakváltó figyelmeztetődoboz (morphing alert box), ami megjelenéskor úgy néz ki, mint egy egyszerű figyelmeztetés, azonban ha fölé húzzuk az egeret, egycsapásra átalakul, és így már be tudjuk zárni. Ilyet láthatunk majd például akkor, amikor a gépünk arra figyelmeztet minket, hogy hamarosan lemerül a notebook akkumulátora, így gyorsan fel kell raknunk a gépet a töltőre.
A másik új fejlesztés pedig az alakváltó ablak (morphing window), ami rendkívül hasonlóan működik, mint az alakváltó figyelmeztetődoboz: megjelenéskor úgy néz ki, mint egy figyelmeztetés (nincsenek se ablakkeretek, se gombok), azonban az egeret fölé húzva egy szempillantás alatt teljes értékű ablakká változik, minden szükséges kiegészítővel és gombbal. Ezek akkor tesznek jó szolgálatot, amikor a felhasználónak valamire azonnal reagálnia kell, függetlenül attól, hogy egyébként éppen mivel foglalkozik: tipikusan ilyen helyzet például, amikor valaki hanghívást kezdeményez, és ha nem vesszük fel időben, akkor nem tudunk vele beszélni, vagy éppen amikor valaki egy fájlt szeretne nekünk küldeni a helyi hálózaton keresztül, és nekünk azt azonnal fogadnunk kell, ha nem szeretnénk lemaradni róla.
A rendszergazdák számára is tartogat izgalmas dolgokat a Karmic Koala. A legfontosabb újdonság az Eucalyptus, amelynek segítségével bárki egyszerűen építhet saját cloud computing szolgáltatást az adatcenterében, saját hardveren. Az Eucalyptus már a Jauntyban is megtalálható, az universe tárolóban, azonban a Karmic fejlesztési ciklusa alatt szeretnék elérni, hogy a cloud automatikusan tudja növelni és csökkenteni a lefoglalt erőforrásokat, az éppen aktuális terheléshez igazodva. Ma már a szerverek is képesek suspendelni, így akár az is lehetséges, hogy a cloud computing gépeinek fogyasztása gyakorlatilag nullára csökken, amikor nincs terhelés, ha pedig dolgozniuk kell, ismét felébrednek. A másik újdonság, amit valószínűleg örömmel fogadnak azok, akik nem rettennek meg a termináltól, hogy a Jauntyban debütált screen-profiles utódja, a Byobu is a rendszer része lesz. Ebben olyan izgalmas újdonságok várhatók, mint például a NotifyOSD értesítési rendszer támogatása.
Az Ubuntu következő kiadása, a Karmic Koala az ütemterv szerint 2009. október 29-én érkezik. Addig is természetesen a Magyar Ubuntu Közösség oldala, az ubuntu.hu folyamatosan beszámol az egyes előzetes kiadások megjelenéséről, és az egyes újdonságokról, ahogy azok bekerülnek a rendszerbe.