Sokan szeretnék még hasznát venni régi gépeiknek, ez alól jómagam sem vagyok kivétel. Több alternatíva is létezik, viszont mi Ubuntu linuxszal szeretnénk böngészni, videót lejátszani stb.. Egyszerű és hatékony rendszerre törekszünk minden fölösleges szolgáltatás elkerülésével.
A képernyőképek egy virtuális gépre történő telepítéskor készültek, de ez nincs befolyással a telepítés során felmerülő lépésekre. A valós rendszert pedig a következő konfigurációjú laptop szolgálja ki:
Típus : ECS
CPU : Transmeta @ 1Ghz
RAM : 256Mb
Mint látható nem egy erőgép, ehhez képest jól használható a mindennapokban. Töltsük le a Gutsy mini cd-t (https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD) majd kezdjünk hozzá az installáláshoz(hálózatról történő telepítés is tökéletesen megfelel -lásd: http://ubuntu.hu/mi-az-ubuntu/tamogatas/dokumentacio/ubuntu-telepitese-halozatrol-pxe-dnsmasq-es-tftp-segitsegevel-). Akinek nincs elég gyors internete, az használja az alternate cd - t(http://ubuntu.elasztik.hu/ubuntu.bitmind.hu/gutsy/ubuntu-7.10-alternate-i386.iso) a telepítéshez, az installálás lépései annál a verziónál sem térnek el jelentősen, arra ügyeljünk, hogy a CD-ről történő bootolás után a Command Line Install opciót válasszuk, ezzel ugyan azt érjük el mint a mini cd esetében a "cli" paranccsal.
Mikor megkaptuk a promptot gépeljük be:
cli
A feltett kérdésekre egyértelműen választ kell adni. Partícionálás során a nekünk szükséges méretű partíciót hozzuk létre. Ügyeljünk arra, hogy előbb a swap aztán a rendszerpartíció következzék. A swap mérete kétszerese legyen a fizikai memória méretének.
A telepítés befejeztével újraindítjuk a számítógépet, és a boot folyamat után bejelentkezünk.
Itt írjuk be a kért adatokat majd adjuk ki a következő parancsot:
$ sudo aptitude install xorg
Telepítés közben feltesz majd egy kérdést, itt arra kell válaszolnunk milyen felbontásokat szeretnénk használni. Az egyes felbontások megjelöléséhez használjuk a space billentyűt, majd üssünk entert. Ezzel installáltuk az X szervert. Ezután a lépés után el kell döntenünk milyen desktop környezetet szeretnénk használni. Erőforrásigényes környezetek mint KDE, GNOME, XFCE szóba sem jöhetnek, alternatíva lehet pl. a fluxbox (http://fluxbox.sourceforge.net/), openbox(http://icculus.org/openbox/index.php/Main_Page), wmaker(http://www.windowmaker.info/). Ha sikerült kiválasztani melyiket szeretnénk telepíteni, adjuk ki a következő parancsot:
$ sudo aptitude install "openbox vagy fluxbox vagy wmaker"
Innentől már csak annyi a dolgunk, hogy begépeljük a következőt: startx
Ha nem szeretnénk startx-el indítani a grafikus felületet és hajlandóak vagyunk föláldozni egy kis erőforrást a kényelem oltárán, akkor installáljuk a gdm - et ami lehetővé teszi, hogy grafikus felületen tudjunk belépni.
$ sudo aptitude install gdm
Ezt követően indítsuk el:
$ sudo /etc/init.d/gdm start
És jelentkezzünk be a frissen telepített sallangmentes rendszerünkbe.
Először biztosan idegennek hat, de idővel megszokható, sőt otthonossá varázsolható felületet kapunk(lásd: http://fluxbox.sourceforge.net/screenshots-dev.php).
Forrás: http://www.windowmaker.info/, http://icculus.org/openbox/index.php/Main_Page, http://fluxbox.sourceforge.net/