Negyedik alkalommal rendezzük meg a Fülemüle országos informatika versenyt, amelyen a tanulók megmutathatják, hogy miként tanítanák az informatikát. Idén az első versenytéma: nyílt forráskódú szoftverek bemutatása lenne. A PC World jóvoltából díjaink már vannak. Az első forduló zsűrizéséhez viszont kevesen vagyunk. Előző alkalommal 5 országból (Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Ukrajna) 80 iskola nevezte összesen 221 tanulóját. Idén hosszabb ideig hirdethetünk, így több száz jelentkező sem kizárt. Önkéntes a szabad világban járatos informatika tanárokat, szakembereket keresünk prezentációk szakmai tartalmának ellenőrzéséhez. Pontozni nem kell. Csupán azt kell eldönteni, hogy egy pályamunka megfelel a megadott követelményeknek. A verseny teljes eddigi életútja követhető a www.tehetseggondozas.hu oldalon.
Linuxot jól ismerő zsűritagokat keresünk országos versenyhez
A nyílt forráskódú szoftver az egyenlő Linux? Már csak a cím miatt kérdezem,
Ennél mondjuk kicsit jobban is kifejthetted volna. Az okés, hogy megvan, hogy mit kell csinálni, de mégis mikor, hol és hogyan?
KendekKendek, a zsűritagok feladata várhatóan 2014. január végén és február elején max 50-60 db 20-30 diából álló prezentáció tartalmi és formai vizsgálata. Annak eldöntése, hogy megfelelnek a kiírásban megfogalmazott követelményeknek és tartalmuk szakmailag helyes vagy sem. FTP szerverről lehet majd letölteni. Minden évben érkezik sok elvarázsolt, szakmai hibáktól hemzsegő pályamunka, pedig iskolánként a legjobb 3-at lehet beküldeni. A verseny információk gyűjtéséről és közreadásáról szól. Most tartunk ott, hogy el kell döntenünk az idei két téma (1. nyílt forráskódú szoftverek 2. ökológia) sorrendjét. Az első témát rendre sok altémara bontva adjuk meg. A tanulók által készített, az első zsűri által jónak ítélt bemutatókat a verseny honlapján Creative Commons -Nevezd meg!-Ne add el!-Így add tovább! 2.5 Magyarország licenc alatt közreadjuk. Ezek szabadon használhatók oktatásra és tanulásra. Minden évben születik jó pár olyan mű, aminek használatakor egyetlen informatika tanárnak sem szégyenkezni. Jelenleg 4 biztos zsűritagunk van, aki jártas a nyílt forráskódú szoftverek használatában. Ez a tavalyi létszám esetén is igen szűkösen lenne elég. Az ökológia témaköreinek tartalmi ellenőrzésé lényegesen több hadra fogható kollégánk van, de tavaly is ez volt az első témakör. A döntőn értelem szerűen kevesebb pályamunkát kell vizsgálni, és ott külön zsűri van. Tagjai jórészt egyetemek oktatói, szakmai szervezetek képviselői. Magja viszonylag állandó. Ott nem hiszem, hogy bármely téma gondot jelent. Szívesebben vennénk a nyílt forráskódú szoftvereket előre, de szeretnénk elkerülni januárban összeomoljon a rendszer.
gtportalSzóval akkor gyakorlatilag ez egy tetszőleges helyről és elég szabadon végezhető dolog. Igazából arra voltam kíváncsi, hogy menni kell-e valahová, illetve, hogy időben mennyire kötött. Így nyilván ha tudásban kis hiány mutatkozna a zsűritag részéről, akkor sem lesz nagy gond, mert mindennek utána lehet nézni, hogy szakmailag korrekt legyen a bírálat.