Kevés dolog van a Linux világban, ami az elmúlt években annyi visszhangot kapott volna, mint a csomagkezelés új megközelítése. Mindhárom vezető megoldásnak hasonló a célja, de a megvalósítás eltérő. Csak röviden és laikusan összefoglalva a lényegük:
Olyan csomagformátum bevezetése, amely lehetővé teszi, hogy alkalmazások egyetlen változatban kiadva, az alaprendszertől teljesen függetlenül szabadon és egyszerűen telepíthetőek, frissíthetőek, használhatóak legyenek.
- AppImage: Az alkalmazás és függőségei egyetlen fájlba vannak csomagolva. Hordozható, nem igényel futtatókörnyezetet, alapértelmezetten nem homokozóban fut, manuálisan frissíthető. Az ilyen csomag bárhonnan beszerezhető, fő lelőhelye https://www.appimagehub.com/
- Flatpak: Az alkalmazás és függőségei egy tömörített csomagban érkeznek. Igényel futtatókörnyezetet, alapértelmezetten homokozóban fut, manuálisan frissíthető. Az ilyen csomag bárhonnan beszerezhető, fő lelőhelye https://flathub.org/hu
- Snap: Az alkalmazás és függőségei egy tömörített csomagban érkeznek. Saját futtatókörnyezete van, alapértelmezetten homokozóban fut, automatikusan frissül. Az ilyen csomag csak a Snap Store-ban szerezhető be.
Jobban nem is mennék bele a bemutatásba, előnyökbe, hátrányokba, egyrészt már mások ezt sokkal jobban leírták, másrészt szerintem nem is ez a lényeg. Számomra inkább az az érdekes, hogy vajon (on butter) milyen lesz a jövőjük?
A létrejöttükben biztosan szerepet játszott a desktop linux jelenlegi széttagoltsága. Féltucatnyi vezető ág, különböző környezetek, különböző csomagformátumok, függőségek, eltérő könyvtárszerkezetek eltérő megnevezésekkel, eltérő frissítési metódusok.
Ez a felhasználóknak is okozhat gondokat, de alkalmazásfejlesztői szempontból eleve problémás és jelentős ráfordítást igényel, ha azt akarják, hogy az alkalmazásuk eltérő rendszereken is gond nélkül elérhető legyen.
Épp ezért, sokszor nem is akarják.
Ezen változtathatnak a fenti megoldások, amelyekkel áthidalhatóak ezek a különbségek. Az, hogy ezekből "csak" három említésre méltó formátum van, bizakodásra adhat okot. Talán nem forgácsolódik szét ezer iránnyá, ill. kialakulhat egyfajta "szabvány", amelyre már minden fejlesztőnek megéri kiadni az alkalmazásait.
Jelenleg ebben a folyamatban (egyes források szerint) a Snap vezet (6000+ alkalmazás, 3+ Mrd letöltés), amit a Flatpak és az AppImage követ.
Vannak előnyeik, vannak hátrányaik, lehet kedvelni, vagy nem kedvelni ezeket, de az talán már látszik, hogy az alapelgondolás támogatottsága megvan.