- Szerkesztve
Már régebb óta látom itt a hozzáértőbb felhasználóktól, hogy szükség esetén SSH-n belépve adminisztrálják a távolban lévő szülő gépét, illetve talán a Samba egyik lehetséges alternatívájaként is jellemezték már ezt a megoldást. Valamennyire foglalkoztat a dolog, mondván milyen menő lenne tudni ezt kialakítani, használni, de igazából nem valós igény, mert távolról belépve nincs személyes találkozás, beszélgetés, nem kapok se kávét se sütit, gondolom, talán ez is az egyik oka, hogy nem haladok vele.
Most Bigyó bácsi témáját olvasva megint elkezdtem kicsit olvasgatni róla, kivételesen elsősorban azért nyitom ezt a témát, hogy az övét ne OFF-oljam szét. Ezért is a cím végén a kérdőjel, nem vagyok benne biztos, hogy a dolog végéig eljutok majd vele.
Jelenleg ezeket olvasgatom:
https://it-sziget.hu/webtesztkornyezet/tavoli-munka/ssh
https://hu.linux-console.net/?p=12718
Valahol ott tartok, ha nem a távoli adminisztrálás lenne a célom, hanem csak az, hogy egyik gépről a másikra tartalmat juttassak el, akkor a forrásgépből csinálnék egy szervert, azon egy korlátozott jogú felhasználót, melynek ezen rendszer normál felhasznákozoslójával lenne egy kozos könyvtára. A távoli gépről ennek a korlátozott jogú felhasználónak a fiókjába lépnék be és lehúznám a kozos-ből, ami kell.
Amit ebben a pillanatban a legkevésbé értek, hogyan „címzem” meg a távolban lévő gépet?
Most itthon két gép között a felhasználónév@IP
-t használom. Eltekintve attól, hogy ez így amatőr, nem biztonságos meg ilyesmi, hogyan tudom meg, hogy az IP helyére egy távoli gépről mit kell beírnom, hogy a fenyőbe találom meg a gépemet a kismillió közül a neten?
Gondolom akkor is hasonlóan érem el a szervert, ha nem ilyen jelszavas, hanem hitelesítőkulcsos belépést használok, de lehet, hogy ebben is tévedek.