Sziasztok!
Szeretném az asztali számítógépemet adattárolásra használni, úgy, hogy ha kell a távolból is el tudjam érni (akár indítani is, nem kell folyamatosan mennie.), jelenleg Ubuntu Mate 22.04-es rendszert használok.
Milyen megoldások illetve lehetőségek vannak, amik működnének is?
Köszönöm a segítségeteket
Otthoni adattárolás
pdav Milyen megoldások illetve lehetőségek vannak, amik működnének is?
Szerintem megvalósíható, de inkább csak irányt tudok mutatni, merre kellene nézelődni.
A gép bekapcsolása Wake On LAN segítségével. Ha ezt meg tudod csinálni házon belül, akkor jöhet a 2.
A gép bekapcsolása kintről: A WOL valami speckó UDP csomagokat használ, momentán gőzöm sincs, milyen portokon.
De azt kell elérned, hogy a net felől érkező WOL UDP csomagokat a routered a kikapcsolt géped felé pöckölgesse.
Ha ez megvan, a géped al fog tudni indulni, akár Kínából is be lehet majd kapcsolni.
A leállítás másik kérdés, gőzöm sincs, mitől tenném függővé...
Kell egy DDNS bejegyzés egy szabadon választott DDNS szolgáltatónál, amit a routered majd karbantart, így majd egy névre hivatkoznatsz kintről, nem kell tudnod, hogy éppen mi az otthoni neted publikus IP címe.
A megosztás számos módon történhet. Lehet az asztali gépeden ftp kiszolgáló, vagy simán SSH szerver, és akkor kapcsolódhatsz hozzá SSHFS-sel, vagy SFTP-vel.
DDNS-re nekem bevált a dynu.com, adattárolásra pedig a Seafile szerver, ami sokféle gépen futott már nálam eddig, jelenleg egy Odroid HC4-en ketyeg 5,5W-os idle fogyasztással.
OFF
Erre elég lehet egy USB portos router + 1 külső HDD/SSD is
ON
- Szerkesztve
tenkes Adott esetben igen. Milyen módon oszt meg adatokat a router? Samba, NFS tuti nem lesz jó megoldás külső (internet felőli) elérésre. FTP igen, de ez meg lehet macerásabb a kliens oldalon.
+ON
Közben találtam egy ilyet, hátha segít:
https://www.techspot.com/guides/2609-wake-on-lan-guide/
OFF
Az otthoni gépet én csak egy erre a célra létrehozott új felhasználóval tenném ki, ami csak a valójában megosztani kívánt adatokhoz fér hozzá, de lehet, hogy egy elszeparált köztes eszköz jobb lenne.
Kisméretű külső SSD. (Nem erre gondolt a témát nyitó kolléga, de bedobnám. Ha egymaga akarja elérni az adatait, akkor ez is jó lehet akár, ha például egy olyan kistáskában van a helye, ami mindig vele van. A trimet támogassa, és akkor sokáig jó lehet. Nem kell hozzá net, lehet titkosítani.)
A kiindulási gép távoli bekapcsoláshoz (ez talán inkább alvásból felébresztés) [wake up] lehet, hogy kellene egy szünetmentes táp, esetleg másik router,...
Ha tenkes ajánlását vesszük, ahhoz külső lemez és talán egy másik router.
Amennyiben veszünk egy köztes kis házi szervert, akkor az talán állandóan (vagy napközben mindig) mehet, ekkor nem kell feltétlen bajlódni a távoli bekapcsolással, talán az óránkénti néhány W fogyasztás kigazdálkodható.
Nálam ilyenkor kérdés az is, végül mennyire lesz kihasználva a dolog, mennyi befektetést, költséget bír el.