Az Ubuntu is belépett az idősebb disztrók klubjába. Az idő magától is telik, ezért nem is ezt tartom igazán eredménynek, hanem azt, hogy ezt az időt aktív fejlesztésekkel tudta kitölteni, ill. alapjává vált számtalan egyéb linux OS-nek.
Az utóbbi időben megfigyelhető a desktop linux térnyerése, már csaknem 5% (amennyi még sohasem volt, sőt nem olyan rég még kb. a felén állt) , ha lehet alapozni a netes statisztikákra. Annyiban biztosan lehet, hogy ezek tévedése nagyjából állandó, tehát, ha a számok nem is pontosak, azért a tendenciák látszanak.
Szerintem ezt a hirtelen változást három dolog eredményezte:
- A felületek egyre "grafikusabbak" és felhasználóbarátabbak.
- A sokezer teljesen rétegfelhasználású hobbyprojekt app mellett, vannak vezető megoldások is, amelyek szélesebb körben tudják kiszolgálni a felhasználókat. Végre nem az egy OS "pozitívuma", hogy ugyanarra a feladatra 15 felesleges app van alapból telepítve, hanem van egy letisztult alap, amire a felhasználó majd azt telepít, amire tényleg szüksége van.
- A legfontosabb pedig, bármilyen furcsa, a Windows10 támogatás megszűnése körüli bizonytalanság.
Nyilván nem lesz "Linuxéve", de pár százalék áttérő bizonyosan lesz. És a Linux történetében az a pár százalék, akár dupla felhasználói számot is jelenthet.