KiralyMarta
Ne haragudj, ebből semmit sem értek. A Vbox kérdésre az előző hozzászólásban a válasz (most akkor van vendég, vagy nincs?). A fő rendszer pedig egy teljesen más tészta, a kettőnek csak nagyon áttételesen lehet köze egymáshoz.
De, pl. Ununtu telepítésnél, ha a harmadik féltől származó szoftverek és illesztőprogramok is be vannak jelölve, akkor kér jelszót külön (ez is a MOK) mert pl. az NVidia meghajtóknak is kell aláírás mivel betöltődnek.
A Secure Boot egy MS által (jó régen) kitalált biztonsági réteg, amit a W11 már megkövetel az induláshoz. Linux esetén meg mindenki maga dönti el, hogy használja-e, ill. rengeteg linux van ami nem is rendelkezik aláírással, mert nem foglalkozik vele. Az SB minden alaplapon be-ki kapcsolható, ami W11 esetén nem opció, de linuxok esetén igen, így ez csak egy plusz szolgáltatás.
A Dual-boot egy különleges, nem üzemszerű helyzet (és nem csak ebben). A Linuxnak az SB-ra nincs szüksége, nem az "ő" találmánya, de ha már van és valamennyit véd, azért a fő linux disztrók foglalkoznak vele és aktívan karban is tartják.
Az MS ezt világszinten bevezette? Igen, kvázi ráerőltette, hiszen van minden alaplapon, minden gyártó átvette, mert szeretnék ha Windows is futhatna a hardverükön. Windowson kötelező? A Windows 11-óta igen.
A linuxon ez kötelező? Nem. Aki szeretné, annak aláírt szoftvereket kell használni, vagy magának aláírni, aki nem, annak semmit sem kell tennie.