Megjelent az Ubuntu következő kiadásának, a várhatóan 2008. október 30-án megjelenő Ubuntu 8.10-nek (Intrepid Ibex) a kiadásra jelölt verziója. Ez a kiadás már elég kiforrott ahhoz, hogy a hétköznapi felhasználók is kipróbálják. Az óvatosabbak és türelmesebbek azonban nyugodtan várják meg a jövő héten megjelenő végleges kiadást.
Újdonságok
Xorg Server 7.4
Az új kiadásban az X kiszolgáló legfrissebb változata található. Az új Xorg sokkal jobban kezeli a különféle menet közben csatlakoztatható eszközöket, mint például a tableteket, billentyűzeteket, egereket. Ez egyben lehetővé teszi, hogy a legtöbb felhasználónál
xorg.conf fájl nélkül is működjön a rendszer.
2.6.27-os kernel
Az új kiadásban a legújabb, 2.6.27-es szérián alapuló kernel található. Ez szélesebb körű hardver támogatást, és számos javítást tartalmaz. Többek között része a nemrégiben megjelent, nyílt forráskódú Atheros wifi eszközöket támogató meghajtó.
Gnome 2.24
A 2.24-es Gnome kiadásban többek között az alábbi újdonságok vannak:
- Fülek kezelése a Nautilus fájlböngészőben.
- Oszlopos nézet a fájlkezelőben.
- Új felbontásválasztó, mely külső monitorokat és képernyőelforgatást is kezel.
- Jelentős fejlesztések az Orca képernyőolvasó szoftverben.
- Az új, Empathy csevegőkliens hivatalosan is a Gnome projekt részévé vált. Az Ubuntuban továbbra is a Pidgin az alapértelmezett csevegőkliens, de az Empathy elérhető a tárolókból.
- A File Roller archívumkezelő már támogatja a ALZ, RZIP, CAB, TAR.7Z fájlokat is.
Részletes lista, és további információk a Gnome 2.24 újdonságairól a
magyar nyelvű kiadási megjegyzésekben.
Titkosított privát könyvtárak
Az
ecryptfs-utils csomag bekerült az Ubuntu main tárolójába. Ennek segítségével a felhasználók létrehozhatnak titkosított privát könyvtárat, melyhez illetéktelenek nem férhetnek hozzá még akkor sem,ha kihasználják a felhasználó pillanatnyi távollétét, vagy ellopják a számítógépet.
Ha tesztelni szeretnénk, adjuk ki az alábbi parancsokat parancssorban:
Vendég munkamenet
A Gnome felhasználóváltó alkalmazásában már kiválasztható a vendég munkamenet is. Ez egy ideiglenes, jelszó nélküli profilt hoz létre, korlátozott jogokkal: nem érheti el a rendes felhasználók személyes adatait és állományait. Ez a funkció nagyon hasznos, ha szeretnénk valakinek kis időre kölcsönadni a gépünket, hogy letöltse a leveleit, vagy hogy a vendégeink számára nyilvános terminálként szolgáljon egy házibulin, baráti összejövetelen.
Network Manager 0.7
Az Intrepid Ibexben sok régóta várt funkció jelenik meg:
- Rendszerszintű beállítások kezelése (nincs szükség bejelentkezésre a csatlakozáshoz).
- Mobil 3G csatlakozások kezelése (GSM és CDMA).
- PPP és PPPOE kapcsolatok (ADSL) kezelése.
- Egyszerre több aktív eszköz kezelése.
- Statikus IP konfigurációt használó eszközök kezelése.
- Eszközök útvonalainak kezelése.
BBC Plugin a Totemben
A Totem segítségével már elérhetjük a BBC ingyenes tartalmait is. Ha engedélyezzük a plugint, a lejátszólistában megtaláljuk a BBC pontot, amin keresztül elérhetjük ezeket a tartalmakat.
Gyorskereső a Synaptic csomagkezelőben
A Synaptic csomagkezelőben megjelent egy gyorskereső sáv, amelynek segítségével gyorsabban és kényelmesebben keresgélhetünk az elérhető csomagok között, mint a korábbi, külön ablakos megoldással.
Utolsó sikeres indítás opció
Az Ubuntu minden sikeres indításkor mentést készít a kernelről, és felkínálja mint "Utolsó sikeres indítás" opció a boot menüben. Ez lehetővé teszi, hogy a telepítő eltávolítsa automatikusan a régebbi kerneleket frissítéskor, miközben a felhasználók számára továbbra is elérhető marad mindig egy biztonsági opció.
Samba 3.2
Sok új szolgáltatás jelent meg a Samba 3.2-ben, többek között:
- clustered file server támogatás
- titkosított hálózati forgalom
- ipv6 támogatás
- jobb együttműködés a Microsoft Windows kliensekkel és szerverekkel
PAM azonosítási keretrendszer
Az új pam-auth-update eszköz egyszerűbbé teszi a PAM azonosítás konfigurálást a felhasználói oldalon és a kiszolgálókon. A PAM modulokat szállító csomagok beállítása automatikusan megtörténik, a felhasználók pedig a
sudo pam-auth-update futtatásával tudják elvégezni a finomhangolást.
További információk a PAM-ről a kapcsolódó
Wiki oldalon.
Szerver Virtualizáció
python-vm-builder
Az ubuntu-vm-builder teljesen újraírt utóda, jobb sablonrendszerrel, más disztribúciókat is támogató plugin architektúrával, felhasználói felületekkel és sok új szolgálatással. Képes az előző, parancssoros szintaxissal kompatibilis módban működni, és fejlettebb jelentéskészítő rendszerrel rendelkezik.
A python-vm-builder lehetővé teszi, hogy új virtuális gépet hozzunk létre néhány perc alatt, anélkül, hogy végig kellene mennünk a hosszadalmas telepítési procedúrán. Ez nagyon hasznos és kényelmes lehet fejlesztők, szoftverforgalmazók és rendszeradminisztrátorok számára is. További információk a
https://help.ubuntu.com/community/JeOSVMBuilder címen.
Ubuntu Xen vendégként
Az Ubuntu kernele már hivatalosan is támogatja Xen vendégként való működést, és választható opció amikor virtuális gépet hozunk létre a python-vm-builderrel.
A JeOS választható opció lett a server telepítőben
A build folyamat egyszerűsítése miatt, valamint azért, hogy a felhasználók nehogy véletlenül a JeOS-t akarják telepíteni igazi hardverre, a JeOS már nem elérhető el külön ISO-ként. Ezért egy külön opció lett a server telepítőben, amit úgy tudunk elérni, ha az első képernyőn lenyomjuk az F4 gombot, és kiválasztjuk az "Install a minimal virtual machine" opciót.
Jelentős új csomagok kerültek be a main tárolóba
Több fontos csomag is bekerült be a main tárolóba, amiknek elsősorban a rendszeradminisztrátorok fognak örülni:
- Sun Java OpenJDK 1.6
- Apache Tomcat 6
- ClamAV
- SpamAssassin
További információk
További információk, és letöltési lehetőség az
Ubuntu oldalán.