Megjelent az Ubuntu 9.10 Karmic Koala. Az új kiadás ingyenesen letölhető az ubuntu.hu oldal letöltési szekciójából, vagy a Frissítéskezelő segítségével közvetlenül frissíthet rá az előző, 9.04-es kiadásról. Az Ubuntu 9.10-ben számos újdonsággal találkozhat.
Újdonságok
Gyorsabb rendszerindulás
Az első újdonsággal már a számítógépe bekapcsolásakor találkozhat. Az Upstart technológia aktív használatával jelentős javulást sikerült elérni a rendszerindulás sebességében, ez pedig azt jelenti, hogy bekapcsolás után hamarabb kezdhetünk dolgozni a számítógépünkkel.
Megújult külső
Az Ubuntu legújabb kiadása teljes egészében megújult külsővel fogadja a felhasználókat: az XSplash technológiának köszönhetően látványosabb lett a rendszerindulás folyamata, az új, 2.28-as GDM barátságosabbá teszi a bejelentkezés folyamatát, a Humanity ikontéma pedig emberközelibbé a rendszerben megjelenő ikonokat. Emellett megújult az ablakok kerete, és az alapértelmezett háttérkép mellett 19 fényképet is találhat, amit az Ubuntu felhasználók körében tartott pályázat legjobb képeiből válogattak ki.
Szoftverközpont
Az Ubuntu szoftverközpont segítségével egyszerűbben telepíthet és távolíthat el alkalmazásokat, mint korábban bármikor. Az új eszközt úgy tervezték meg a fejlesztők, hogy akár a legszűkebb netbook képernyőjén is kényelmesen használható legyen, és laikus felhasználók is elsőre könnyedén elboldoguljanak vele.
Ubuntu One
Az új kiadásban debütál az Ubuntuba épített cloud szolgáltatás, az Ubuntu One. Az Ubuntu One segítségével egyszerűen tárolhatja biztonságban, szinkronizálhatja a számítógépei között és megoszthatja ismerőseivel a fájljait. Ha pedig nem a saját, Ubuntus számítógépe előtt ül, akkor akár webes felületen is elérheti az adatait. Sőt, ennél többre is képes, hiszen arra is lehetősége van, hogy az Ubuntu One segítségével szinkronizálja a gépei között a Firefox könyvjelzőket, a Tomboy jegyzeteket vagy az Evolution levelezőkliensben tárolt címjegyzéket. Az adatai tárolására 2 GByte ingyenes tárhely áll rendelkezésére a központi kiszolgálón, ha pedig ezt szűkösnek érezné, havi 10 USD előfizetési díj ellenében 50 Gbyte helyhez juthat.
Titkosított saját mappa
Az Ubuntu 9.10 telepítése során lehetősége van arra, hogy titkosítsa a saját mappáját. Így akkor sem kell aggódnia amiatt, hogy illetéktelen kezekbe kerülnek az adatai, ha ellopnák a számítógépét, vagy valaki illetéktelenül hozzáférne az ellenőrizetlenül hagyott gépéhez. A titkosított saját mappával nincs különösebb tennivalója azon kívül, hogy kiválasztja a megfelelő opciót a telepítés során, hiszen menet közben semmilyen változást nem vesz észre: bejelentkezéskor a jelszava megadásával automatikusan feloldja a titkosítást, és ugyanúgy használhatja a gépet, mint korábban. Vigyázzon nagyon a jelszavára! Anélkül ugyanis senki sem férhet hozzá az adataihoz.
Empathy üzenetküldő
Az új Ubuntu kiadásban a korábban használt Pidgint a GNOME projekt részét képező azonnali üzenetküldő kliens, az Empathy váltja. Az Empathy segítségével egyszerűen küldhet fájlt, kezdeményezhet hanghívást, és akár a webkamerát is használhatja. Így még kényelmesebb a kommunikáció.
Quickly
Egyszerűbb az alkalmazások fejlesztése a Quickly segítségével. A Quickly aktívan támaszkodik az Ubuntu fejlesztők körében használt eszközökre, így a Python programozási nyelvre, a Bazaar verziókövető rendszerre és a Launchpad projektkoordinációs oldalra. Az új, fejlesztést segítő eszköz automatizálja az olyan unalmas feladatokat, mint a csomagkészítés, vagy a csomagok publikálása a PPA tárolónkban.
GNOME 2.28
Az új Ubuntuban a GNOME asztali környezet legújabb kiadása kapott helyet. Ebben számos kisebb-nagyobb fejlesztés található, ami kényelmesebbé teszi a számítógéppel végzett mindennapos munkát. Az Ubuntu fejlesztők az elmúlt időszakban a 100 Paper Cuts projekt keretében komoly erőket mozgattak meg azért, hogy kijavítsák azokat az apró, de bosszantó hibákat, amik kényelmetlenségeket okoztak a felhasználóknak.
2.6.31-as kernel
A Ubuntu 9.10-es kiadásban a legfrissebb, 2.6.31-as verziószámot viselő kernel kapott helyet. Ez számtalan új eszközt támogat, így jó esély van rá, hogy a legújabb hardverei is azonnal működni fognak Ubuntuval.
Az alapértelmezett fájlrendszer az ext4
Az alapértelmezett fájlrendszer az új kiadásban az új generációs ext4. Ez jelentős teljesítményjavulást nyújt a különböző fájlműveletek során. A már meglévő fájlrendszerek nem változnak, vagyis ha korábban ext3-ra telepítette a rendszert, frissítésnél továbbiakban is az marad.
További információk és letöltés
További információk (angol nyelven) a
hivatalos bejelentésben, és a
kiadásai megjegyzésekben.
A Magyar Ubuntu Közösség
sajtóközleménye. A Canonical hivatalos sajtóközleménye az
asztali számítógépekre és
kiszolgálókra szánt változatokról.