Sziasztok! Én kezdő vagyok, nem épp számítógépes zseni, ráadásul nő. Arra gondoltam, rajtam kívül mások is akadnak, akik nincsenek tisztában néhány linuxos alapfogalommal, csak nem merik megkérdezni. :) Szóval meg tudná valaki egyszerűen magyarázni a következő fogalmakat? KDE és GNOME Ubuntu és Kubuntu universe és multiverse pulse és alsa root sőt, egyáltalán: debian Előre is köszönöm! :)

Szia! Indulásnak javasolnám ezt a néhány sort: http://sugo.ubuntu.hu/9.10/html/about-ubuntu/hu/index.html Jó olvasgatást!

    http://hu.wikipedia.org/wiki/KDE http://hu.wikipedia.org/wiki/Gnome http://hu.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_%28Linux-disztrib%C3%BAci%C3%B3%29

      Ebcsont wiki a baratnonk,google a baratunk http://www.google.com/ http://hu.wikipedia.org http://en.wikipedia.org http://de.wikipedia.org

        http://hu.wikipedia.org/wiki/Debian http://hu.wikipedia.org/wiki/Linux http://hu.wikipedia.org/wiki/ALSA http://wiki.hup.hu/index.php/Ubuntu_t%C3%A1rol%C3%B3k :-) http://hu.wikipedia.org/wiki/PULSE :-)

        hehenrikErről egy vicc jutott eszembe: Egy részeg dülöngél hazafelé amikor szembe jön vele egy apáca. Amikor már majdnem elmentek egymás mellett a részeg egy fortélyos mozdulattal egy hatalmasat öklöz az apáca gyomorszájába, majd amikor az összegörnyed jól beletérdel az arcába, mire szerencsétlen elterül a földön... - Lassúúúú vagy Batman! :-)

        Hehe, jó ötletek, köszönöm szépen:)

        Ez első körben lehet, hogy érthetőbb lesz: http://ubuntu.hu/node/3481 http://toros.hu/ubuntu/az-ubuntu-vilaga.pdf

          IghtornMmm, ez a pdf-cucc igen szép! Köszönöm! :) (Elvonulok okosodni!)

          Egy nő a Linuxot akarja használni! Birom az ilyen bátor csajokat :) Remélem tetszeni fog; itt minden csalódás leküzdése hihetetlen sikerélményt nyújt. Élvezdd!

            X-PadavanHát ami azt illeti, már egy ideje ubuntulok. Hardyval kezdtem, lett belőle Intrepid, aztán Jaunty, aztán nagy lelkesen föltettem a Karmicot is, és végül visszatértem a Jauntyhoz (egy hátránya van csak, de nekem sokkal jobb, mint a Karmic). Sok mindent meg tudok csinálni, telepítgetek meg ilyesmi, de az ilyen alapfogalmak sehol sem szerepelnek. Mindenütt "profi" módon beszélnek mindenről, én meg csak pislogok! :)

              mesketeKét pislogás az Igen. Egy pislogás a Nem. Három pislogás a Gnome. Négy pislogás a KDE! .. és a többi, és a többi.. :)

              mesketejáájj! ne ülj fel a látszatnak :) adtál egy nagyon jó blog ötletet, alapfogalmak kezdőknek, via ubuntu.hu :) Ilyenek lesznek benne: -alsa: hangvezérlő, alsamixer oszt' klikkelgessé' hátha jó lesz. -pulseaudio: hangvezérlő, szedd le de gyorsan. -root: a mindenható gyökér. :)

                decoatiHá, emmá komplikált... :) inglisül tudok valamennyit, gyökér az gyökér, sudo-szörnyetegeket is bepötyögtem mán, de hogy mi az a root, úgy tényleg... (De már olvasom a linkelt irodalmat!!!) Az is oké, hogy hangvezérlő, de mindkettőm van? Egyáltalán honnan tudom? És miért szidja mindenki a pulseaudiót? Mit vétett szegény?

                  mesketeA root az a root. A főnök, a góré, a Mindenható Atya-Úristen a gép használatára jogosult felhasználók közül. Ha te leülsz a gép elé és azt mondod neki: "helló, én vagyok a root", akkor az visszaszól: "igen? oszt' a varázsszót tudod-e?" Ha tudod, akkor a rendszer meghunyászkodik, és vakon végrehajtja minden utasításodat. Még ha abba belepusztul is. Nem kell túlbonyolítani. :) (a root mögöttes jelentése az is, hogy a sok gyökér a nevéhez méltó módban randalírozik a gépén, aztán pislog nagyokat. :)) Ezen az oldalon a válaszok nagy részét elsősorban a kín szülte, nem a hozzáértés. Ezt mindig tartsd szem előtt. Úgy kérdezel mint egy gyerek. Ők tudnak a legjobban kérdezni. :) kicsike-kicsike lépések egymásutánjával nagyon messze el lehet jutni...

                    decoatiNa, jól is néznénk ki, ha az én gyökeremet valami gyökér piszkálná! Akkor már inkább ülök én itt, tudatlanul, hátha lesz eredménye a tipegésemnek. Közben fölmerült egy új kérdés (esmét egy épületes fogalom), de szokás szerint elfelejtettem. Na, ezért mennek nálam lassan a dolgok! :)

                      mesketeHa már eltökélted hogy előretipegsz, akkor az idő neked dolgozik. Nem a sietség visz előre, hanem az eltökéltség. Minden más csak eszköz. :)

                      mesketeAmennyire így hirtelen fejből emlékszem, nem csak kettő hangvezérlő(d) van. Létezik oss, esound, alsa, pulseaudio. Remélem jól emlékszem rájuk. Mindegyik más célból, máshogy készült (a legrégebbiek az oss és az esound), volt/van is belőle egy kis káosz ( a fejemben mindenképp:) ) mindezek feloldására született (volna) meg a pulseaudio. A jauntyban még nem volt tökéletes, a karmicban már kezd valamennyire :) (Nálam pl. a jauntyban nem volt 5.1, csak ha kicsit berheltem az .asoundrc file-t. A karmicban már rögtön szól minden hangszóró, de pár 'apróság' még maradt. Ha a hangbeállításoknál a hardver fülön 5.1-et állítok be, akkor elmegy a mély. Elindítok valamit, akár film, akár zene, akár bármi ami hangot használ, a 4 hangszóró szól, de a sub nem. El kell kapcsolnom bárhova máshová aztán vissza 5.1-re és megjön a mély. Addig amíg véget nem ér a zene, és nem jön egy másik... Minden egyes alkalommal el kellett játszanom ezt minden zenénél (nem kicsit untam...), amíg véletlenül nem hagytam sima stereo duplex beállításon, és így szól minden tökéletesen, még a tv kártyám is, amit még win alatt sem tudtam beállítani hogy használja a sub-ot.) A pulseaudio néha 'elszáll', és túlfut memóriában és/vagy cpu-ban (nálam ez fordult elő), aztán elszáll az egész hang. Ha valamit rosszul írtam, valaki javítson ki.

                        Csak így gyorsan, pár mondatban: A KDE és a Gnome asztali környezetek, ezek határozzák meg, hogy hogyan fog kinézni a rendszer. A két felület nem is hasonlít egymásra, mégis ugyanaz az Ubuntu fut alatta. Hogy melyiket használod, nagyban meghatározza azt is, hogy milyen programokat érdemes futtatnod (KDE alatt a KDE-re írt, vagy kis leegyszerűsítéssel szólva Qt-s, Gnome alatt a Gnome-ra írt vagy hasonlóan egyszerűsítve GTK-s programok valók). Ami KDE alá az Amarok, az Gnome alá a Rhytmbox. Persze mennek a másik környezetre írt programok is, csak nem olyan szépen, és lassabban. A KDE-hez és a Gnomehoz hasonló környezet még a Xfce, az LXDE, Enlightment és a Fluxbox is. Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu Az Ubuntu alap asztali környezete a fent már említett Gnome, de a különböző igények miatt készítenek KDE-s változatot is Kubuntu és Xfce-s változatot is Xubuntu néven. Hasonlóan hivatalos ubuntu változat még az Ubuntu Netbook Remix (azt hiszem, újabban Netbook Edition) valamint az Ubuntu Studio. Emellett van egy csomó nem hivatalos Ubuntu változat, amit más csoportok fejlesztgetnek az Ubi alapján, ilyen a Linux Mint, a Kiwi, a Magyarubi, az Andromeda Linux. Debian ahogy a fent említett Linux Mint vagy Kiwi az Ubuntun alapul, úgy alapul az Ubuntu a Debianon. A Debian az egyik legnagyobb linux disztribúció (rendszermag vagy kernel és köré épített keretrendszer), amit leginkább a csomagkezelési rendszere és a stabilitása miatt szoktak dicsérni. Universe, multiverse szoftver tárolók. olyan helyek, ahol mindig megtalálhatók a programok legfrissebb verziói, s így nagyon könnyen, a csomagkezelőn (apt, Synaptic, Hozzáadás/Eltávolítás) keresztül telepíthetők. Ez a két tároló olyan programokat tartalmaz, amelyek elsősorban jogi okok miatt nem kerülhettek be a hivatalos tárolókba (pl. nem nyílt forrású, de ingyenes programokat tartalmaznak). Pulse és Alsa hangrendszerek. Láss egy fentebbi hozzászólást. Azért felelőssek, hogy legyen hangja a gépnek, olyan hangja legyen amilyet te akarsz. root Két jelentése van. Az első a legtöbb joggal rendelkező felhasználó neve. Minden linuxban van ilyen felhasználó, de az Ubuntu alatt alapvetően nem lehet belépni vele, mert tiltva van, hogy ne zavarja meg a kezdőket és ne kezdjenek ez alól barkácsolni. Ha szükséged van a jogosultságaira terminálban, a parancs elé írd a sudo parancsot. Ha grafikus felületen van rá szükséged, indítsd a programot alt+f2 után beírva a nevét, és írd elé, hogy gksu (gnome alatt). Pl. gksu nautilus A második jelentése a főkönyvtár ( / ), amit pontosan ezért hívnak gyökérkönyvtárnak is. Üdv, Ákos