Üdv Van egy 16 GB-s pendrive-om, fat-32-re volt formázva. Multkorába rá akartam tenni egy .iso-t, ami 4,2 GB volt, és ledöbbenve láttam, hogy képtelen rá. Miután utánanéztem, hogy ez a rendszer max 4 GB-os fájlokat kezel, eléggé tanácstalanná váltam. Mire formázzam a pendrive-ot? Jelenleg 2 particióra szedtem. Egy 1GB-os Fat32, és egy 15-ös Ext2. Így win-es gépek számára tudok adatot szállítani (általában csak dokumentumoknak kell), és tudok hazavinni .iso-t az Ext2-n. Van jobb megoldás erre? Valamint lenne egy nagyon lámi kérdésem :) Ha pl Ext-2-re formázom, és teszek rá egy live linuxot (mindig jó ha van az embernél), akkor arról tudok bootolni? Üdv Matyi

Ha fontos, hogy a windows is és a Linux is lássa a pendriveod, akkor javaslom erre az NTFS fájlrendszert. Az kezel 4 GB-nál nagyobb fájlokat is és gond nélkül kezeli mindenféle rendszer. Az ext2 szerintem nem túl jó választás, ha már ilyen, akkor ext3, vagy ext4, de inkább az előbbi. Igen, Ubuntu alól lehet csinálni kiváló, pendriveról bootoló rendszert, persze ehhez az is kell, hogy a géped BIOS-ában be legyen állítva, hogy keressen azon is op.rendszert és a merevlemez előtt legyen a boot-sorrendben. Sok sikert!

    nem értek egyet. naplózó fájlrendszert nem érdemes rárakni, mert hamarabb meghal a naplózás miatt.

      Ha huzamosabb ideig ntfs-t használsz, lecsökkenthet a pendrive-d élettartama. Ezért azt javaslom, ha 4 GB alatti fájlokat mozgatsz, akkor maradj FAT32 -nél. Ha 4 GB-nál nagyobb fájlt hordozol, akkor arra az alkalomra hozz létre ntfs partíciót. Az lenne a legegészségesebb, ha a 4+GB -s fájlokat 3,9 gigás szeletekre darabolod, és mindig megmaradsz a FAT32 -nél. Ahogy jónak látod.

      Sziráki Tamás+1 Kollégámnak csináltam installált ubit 2 pendrive-ra ext2-vel, és kb egy, másfél évet bírtak így is a drive-ok. Így is irogat rá rendesen, mert ápdételgette, vírusdefiníció frissítések, stb. Inkább vennék egy usb-s kisvinyó átalakítót, abba meg beletenni egy laptopvinyót, és nincs gond.

        Ext2fsd http://www.ext2fsd.com/?page_id=2 Ext2 IFS for Windows http://www.fs-driver.org/index.html

        enurienFlash drive-ra lehetőleg ne javasolj naplózó filerendszert. (Kivéve, ha flasheladásban van bizniced.)

          Dr. SzösziÉn kérek elnézést, hogy MEGOLDÁST javasoltam egy PROBLÉMÁRA....HA ez rossz szándékúnak jött le, nagyon sajnálom, de elhiheted, nem annak szántam!

          Hali bootolható linux pendrive-ot az "unetbootin" nevű (magyar, windowsra is van) progival kell csinálni, ez felrakja a boot menüt, grafikus és egyszerű. FAT32 kell neki, partíció elég csak egy, mikor kész utána csinálsz egy mondjuk "travel" mappát a pendrive-ra és azt pakolsz bele amit akarsz, a live linuxodat nem fogja zavarni. Ha arról bootolsz fel fog állni a rendszer utána is. a nagy fájlokat meg darabold, célnak rögtön add meg a "travel"-t és nem lassabb mint a sima másolás... szerintem :-)

            Anubis03Üdv Jaja, Unetbootint ismerem/használom. Erre voltam kiváncsi, hogy milyen fájlrendszerk ell neki, de akkor ezekszerint Fat32. Kár :( Jólvan, akkor köszönöm a tanácsokat! Üdv Matyi

            bár nem tudtam arról, hogy az NTFS rontja a PenDrive-ot, mégis egyetértek vele, mert egyszer kipróbáltam, s egyből illeszkedési problémáim keletkeztek windowsos számytógépeken, ergo rövidesen lementettem róla mindent és újraformatáltam FAT32-re. Ami a DVD-image másolást illeti a megoldás egyszerű - (Windows alatt tudom eddig) - a Virtual CloneDRive egy ingyenes BD-DVD-CD meghajtó. Rakd föl a gépre, Total Commanderben jobb gombbal hyvd be az iso-t (Mount), nyisd meg és a kinyitott DVD-struktúrát másold a PenDrive-ra egy "DVD" mappába. Ezután pl. a szintén ingyenes DVDshrink-kel lehet egy másik helyen újra iso-vá összerakni - Open Files - itt megkeresed a PenDrive "DVD\VIDEO_TS" mappát és máris betöltődik a film; Backup! és újra kész a DVD-image. Hab a tortán, hogy ezzel az eljárással a normál DVD-nél nagyobb filmeket (DVD9) is lehet FAT32-őn szállytani, ill. a DVDshrink választhatóan normál méretre kódolhatja. Természetesen az eljárás 2. felének csak "videoDVD"-nél van értelme; adat-image-nél, ha a virtuális meghajtó által mutatott tartalomban volna 4 GB-nél nagyobb filé, akkor azt vmilyen tömörytővel v. a TC saját darabolójával kisebb méretűkre hasytanám. Ha vki virtuális meghajtó létesytési lehetőségéről tudna tájékoztatni UBUNTU alá, az meg engem érdekelne. üdv Yorgos

              hepalyÁllítólag amint ki-/elneveznek egy adathordozót hordozhatónak, csak a tudattól rögtön szűk tizedére csökken az élettartama :D

              Ennyivel később: 4 hónap

              "Mivel a flash-memóriák élettartama, pontosabban az írási műveletek száma korlátozott, az NTFS pedig naplózó (journaling) fájlrendszer, a kettő nem a legszerencsésebb párosítás. NTFS fájlrendszer használatakor minden egyes írási műveletről napló készül a tartalomjegyzékbe (MFT), ráadásul az NTFS-fájlok több olyan információt is hordoznak, amik FAT fájlrendszeren nem léteznek, például hozzáférési engedély-listák (ACL), vagy az utolsó hozzáférés dátuma. Ezen adatok rögzítése szintén plusz írásokat jelent, így NTFS használatával kvázi megrövidítjük a memóriaegység élettartamát."

              Ennyivel később: 2 év

              Jómagam olyan dilemma előtt állok, amikor is egy 4 GB-os EXT 4 fájlrendszerben működő pendrive-ot szeretnék úgy felosztani hogy EXT 2 illetve FAT 32. A FAT 32-vel egy gondom mindig volt, mégpedig a vírusok, mert amikor egy vírust is hazahoztam a gépemre, és az meg hazavágta anno a Windows rendszert. A Linux pedig nem tudott indítani a GRUB hibája miatt, mert nem volt meg a Windows.. Vagyis akkor felosszam vagy ne osszam ez itt a kérdés.

                nemo777Ha nem wubival rakod fel az Ubuntut, akkor a Grub-ot nem zavarja, ha meghal a Windows. Win-es fájlrendszernél pedig van olyan trükk, amivel megakadályozhatod, hogy automatikusan aktiválódjon, települjön bedugáskor az olyan jellegű vírus. Persze ez nem véd meg attól, amikor te magad indítod el. Javaslom a gyakori ellenőrzést és a kétes források kerülését.

                  lev258"Win-es fájlrendszernél pedig van olyan trükk," ????? ezt a windowsban kellene beállítani.

                    hehenrikAzok a vírusok, trójaiak, amik jellemzően csatlakoztatáskor települnek fel, általában autorun.inf néven helyeznek el egy fájlt (gyakran rejtve); ez értelemszerűen Win-en rögtön le is fut. Ha csinálsz egy ilyen fájlt, majd lehetőleg írásvédetté teszed, akkor ezzel már nem tud "próbálkozni" a vírus.