Üdv mindenkinek Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e Ubuntura valamilyan 3d-s mérnöki tervező program(~Inventor, Solid edge stb)? Eddig próbálkoztam a CAE linuxal, de sajnos amit töltöttem, az egy PCLinuxOs Live dvd volt, de nem szeretnék átálni az Uburól. A másik verzió valami VMWare virtual machine. Nemigazán értema dolgot... Bármilyen tapasztalatot, ötletet elörre is nagyon szépen köszönök. (Ahogyan néztem ezeknek a telepítése sem lesz olyan egyszerű móka sajnos)

Az alkalmazások telepítése menüpontban -CAD szóra keresve- találhatsz 2D-s programokat. Innen talán el lehet indulni... És úgyszintén javaslom ennek a lapnak a nézegetését: http://www.linuxlinks.com/Software/Graphics/CAD/ _______ warp

    warp2d-sből van a QCAD, ami mondjuk elmyegy(bár az Autocadtől még sajnos elég messze van), csak sajna 3d-st nem találtam még, de a linket megnézem :)

    Hali! A Solid Edge-nek és a Pro/Engineer-nek elvileg van debianos változata, aki megveszi eredetiben. Szóval ha az ember olyan helyen dolgozik, ahol ezeket a szoftvereket megvásárolták, akkor az eredeti cd-ken/dvd-n biztos van linuxos változat is. http://ubuntu.hu/forum/alkalmazasok/proengineer-wilfire-30-m80 A Solidworks-nek van egy linuxos változata: cadda http://www.daveg.com A varicad egész jó programnak tűnik, 3d-s tervezőprogram, csak CAD. Autocad rajzaimat jól megnyitja, szóval működik. Számomra nem teljesen kézenfekvő a használata, ha majd ráérek megnézem a súgóját (súgó nélkül lehetetlen megtanulni a használatát szerintem). Vannak benne szabványos alkatrészek megrajolva: csavarok, anyák, skf csapágyak. Gépészeti CAD: varicad http://www.varicad.com cadda http://www.daveg.com proE http://www.ptc.com cadcam http://www.cadcam.co.at collabcad http://www.collabcad.com cocreate http://www.cocreate.com opencascade http://www.opencascade.org graphiteone http://www.graphiteone-cad.com/en/index.htm CAD/CAM: synergy http://www.webersys.com linuxcnc http://www.linuxcnc.org gcad3d http://www.gcad3d.org CAE: adina http://www.adina.com MSC Nastran http://www.mscsoftware.com Szóval cad/cam/cae programok külön-kölön vannak, nem tudom mennyire használhatók, még nem próbáltam őket. A Pro/Engineer debiános változatának megszerzése jó volna, mert ez ugyebár "mindent tud", ha a megfelelő moduljait megszerzi az ember. Esetleg a Solidworks linuxos változata (CADDA) lehet még jó. Nyáron én is keresgéltem ilyen programokat linux alá, találtam is néhányat, de ami már használható valamire, az fizetős, az ingyenes változatokat meg nemnagyon fejlesztik, tudásuk sem elég komoly. Szóval most még a varicad-nél tartok (ez is fizetős), szerintem autocadnél többet tud, csak elég faramuci használni. Ha a honlapjukn regisztrálod magad, utána letöltheted a win-es, rpm-es illetve deb-es változatot ingyen. Varicad függősége úgy emlékszem a libstdc++5. Telepítés után első indításkor kér felhasználónevet, jelszót, sorozatszámot (ez a fizetős rész).

      kopibagolyHú, ez aztán nem semmi :) 1000 THX, hogy szakítottál rá időt, nagyon sokat segít az összefoglalód. Akkor nekiállok próbálgatni, okoskodni, ügyeskedni, telepíteni stb.

        opera11Néhány nem gépészes tervezőprogram: Mértékegységátváltó: kunit http://www.netmeister.org/apps/kunit Építész CAD: bocad http://www.bocad.com/home/hu/index.htm cycas http://www.cycas.de arcad http://www.arcad.de bricscad http://www.bricscad.com speedicon http://www.iez.com icaads http://www.icaads.com Elektronikus áramkörrajzoló és nyáktervező: kicad http://iut-tice.ujf-grenoble.fr/kicad electric http://www.gnu.org/software/electric ktechlab http://ktechlab.org eagle http://www.cadsoft.de pcb http://pcb.sourceforge.net Áramkör szimulátor: qucs http://qucs.sourceforge.net Digitális szimulációhoz a freehdl csomag szükséges!

        opera11Meg érdekességképpen: vannak olyan speciális egérszerű ojjektumok, amikkel mindenféle manipulálást lehet végezni, ezekkel elvileg sokkal gyorsabban megy a tervezés. http://prohardver.hu/teszt/3d-be_merulve_urtechnologiaval/3dconnexion_spacenavigator.html GraphIT honlapján a 3D pozícionáló eszközök alatt: http://www.graphit.hu/Hardver/tabid/330/Default.aspx

        kopibagolyNem tudod/tudjátok, hogy honnan lehetne letölteni a Solid Edge ingyenes verzióját (a 2D-st), vagy a Pro/Engineert? Eddig sajnos csak a windows-os verziót láttam.

          Ennyivel később: 5 nap

          BuschmanSolid Edge ingyenes verziója (a 2D-s): http://www.graphit.hu/default.aspx?tabid=383 bár szerintem ebből csak win-es változatot lehet letölteni. Nem tudom honnan lehet letölteni a linuxos változatot.

          Ennyivel később: 5 hónap

          nikihercega gépész progik közül nem fizetős: cadcam, opencascade, synergy, salome-meca, meg a graphiteone-nak van ingyenes változata. Autocad helyett lehet használni pl bricscad-et (ez is fizetős), az acados ékezetes karaktereket jeleníti meg rosszul (valamelyik betűtípussal lehet nem volna gond), egyébként egész jónak tűnik. http://www.stef.hu http://www.bricsys.hu A cad és társai programokért irdatlan pénzeket elkérnek, biztos azért, mert profit termelésére használják őket (gyárakban mérnökök tervezési munkája). Van egy rakat cad program, de mindenki ész nélkül fejleszti ezeket a programokat: a cad programok között nem nagyon van átjárhatóság, mert a fájlok nem kompatibilisek, régebbi verzióba sem lehet menteni, a 3d-ből 2d-re vetítésnél problémák vannak, meg nyomtatásnál és plottolásnál szintén. Szóval nem elég hogy szarok, még drágák is. Egyébként meg olyan programokat érdemes megtanulni használni, amiket az iparban is használnak, azok meg mind fizetősek. Ha pl. akarnál magadnak inventort, az több mint 1 millió ft volna, diákkedvezménnyel 20 ezer ft-ért is hozzá lehet jutni legálisan. A proE, Catia meg még drágábbak. Majdnem mindegyik cad programnak van linuxos változata, csak meg kell venni. A BME félévente több milliót költ licencekre, szóval én legálisan is hozzá tudok férni ilyen programokhoz. Szóval cad programok miatt nálam is marad a windows. Nemrég jelent meg a szinkron modellezés technológia, ami egész ígéretesnek tűnik, az NX új változatában van benne, ha érdekel mit tud, akkor a siemens plm-re kell rákeresni. Az újdonság az lesz benne, hogy a modell történeti fa nélkül is lehet össze-vissza módosítgatni dolgokat benne.

            Ennyivel később: 2 hónap

            kopibagoly ...csak segítségképpen, néhány link a fenti témákhoz. Szinkron modellezési technológia -- http://www.unigraphics.hu/ CAD/CAM/CAE programok közötti átjárhatóság --> szabványos adatcsere formátumok --- http://www.agt.bme.hu/tutor_h/terinfor/t50.htm Geometriai modellező mag (kernel)--- http://www.opencascade.org (Moduláris struktúra: http://www.opencascade.org/occ/overview/ ) A CAD/CAM története --- http://mbinfo.mbdesign.net/CAD-History.htm (Egy nagyon rövid részt korábban lefordítottam: http://www.linuxcad.hu/DOCS/cad_cam_szotar/HUN-CAD%20History_transl_ver01.pdf ) üdv.: LxCAD - www.linuxcad.hu

              • [törölve]

              "Welcome to CAELinux.com, the website dedicated to the computer aided engineering Linux distribution CAElinux. Just insert the CAELinux LiveDVD in your computer to turn it into a professionnal CAE workstation: no installation is required!" Igen, néha elkell az angol tudás (vagy szótár). ;)

              pbankosÜdv! Úgy látom, te fogod tartani az ubuntu konferencián a cad-es előadást. A honlapodon írtad, hogy majd teszteket, mintapéldákat fogsz feltölteni. Majd ennek nagy hasznát fogom venni. Örülnék, ha lenne majd opencascade és salome telepítési/beüzemelési útmutató is mintapéldával mellékelve. Az elmúlt vizsgaidőszakban volt a BME-n CAD konferencia, az előadások anyagát sajnos nem tették elérhetővé. Itt hallottam a szinkron modellezési technológiáról is. Én még nem vagyok ebben a témában otthon. Kubuntu alatt a varicad van felrakva, de eddig még nem volt kedvem, türelmem, időm hozzá, hogy rendesen megtanuljam használni. Az egyetemen autocad-et és solidworks-öt tanultam; jövő héttől pedig úgy néz ki proE-t fogok.

                kopibagolyLxCAD Kicsit pontosítanám magam a szinkronmodellezési technológiával kapcsolatban... :-) Nem is gondoltam volna, hogy a 'jutyubon' ennnyi szakmába vágó videó található az alábbi kulcsszóra: "Synchronous Technology" pl. http://www.youtube.com/watch?v=82wQGOgZn1g&feature=related Jó csemegézést és értelmezést. kopibagoly! Érdekelne a BME-s CAD konferencia anyaga. Tudnál segíeni? Előre is köszi.

                  pbankosEzeket az anyagokat nem tették közzé, így nekem sincsenek meg. Aki géptervező modulra megy, úgyis megtanul valami felsőkategóriás cad programot használni. Majd megkérdezem az illetékes tanárt, hogy mi a helyzet ez ügyben. Ilyen előadások voltak: -Audi, győri motorgyártásról volt szó -AVL hazai képviselete beszélt a motorgyártásról (ügyelt rá, hogy semmi kézzel foghatót nem mondjon) -proE érdekes volt, pl. tengelykapcsoló példáján volt bemutatva, hogy mathcadban a számítási dokumentációt a cad rajzzal milyen jól össze lehet rendelni -GraphIT a szinkron modellezési technológiáról beszélt, mekkora újdonság a testmodellezéshez képest -inventor előadást nem néztem meg. -Catia használatáról volt szó, igs és step fájlokkal trükköztek, néhány példát mutattak be -Ansys mutatta be a termékeit példákon keresztül: vasúti híd igénybevétele; szennyvízcsatorna projekt (keverték a szart rendesen); uszoda vízcseréje, víz párolgásának modellezése. Véges elemes programjaik nemcsak merev test szerű anyagokkal dolgozik. többfázisú közeget is tudnak modellezni. A proE, Catia, Ansys előadások anyaga volna hasznos. A szinkron modellezési technikáról szóló videókat az előadó is a netről vadászta össze.

                    pbankosNincs mit. Közben írtam az illetékes embernek, aki visszaírt, hogy megpróbálja megszerezni ezeket az anyagokat és feltölteni. Ha majd lesz fejlemény, megírom honnan lehet elérni. Szóltam neki a konferenciás előadásodról is, írta hogy érdekli a téma.

                    Ennyivel később: egy hónap

                    Hali! Nem egészen 3D-s progi kéne, hanem áramkörök modellezésével, illetve rajzolt áramkör karakterisztikájával foglalkozó program (pl.:Tina), tud-e vaki linuxos alternatívát?

                      Ennyivel később: 6 hónap

                      Sziasztok, valaki esetleg el tudná mondani részletesen, hogy hogyan lehet az Ansys 11-et crackelni? :) Ubuntu 8.04 Ansys 11, fel van telepítve, csak a license.dat, vagy valami hasonló része nem megy. Köszönettel: SSS