Előzmény. Megérkezett a Systemback legfrissebb verziója, a 0.7.1-es. Az előző, nagyobb verziószámváltás után a mostani fejlesztésénél a hangsúly a kompatibilitáson és a kód optimalizálásán volt. A Debian testing ágával való kompatibilitás fő kérdés volt, kicsit nehéz is követni a rendszert, mert folyamatosan változtatnak dolgokon, de amúgy a fene se érti, hogy miért. Persze új funkciók is kerültek be, illetve egy régit újítottam fel, ez pedig a Live rendszer készítése. Ezentúl a futó rendszerből készül a kép és nem kíván meg előzetes visszaállítási pont készítést. De fontosabb változás, hogy nem .iso fájlok készülnek, hanem .sblive-ok, vagyis saját formátumban dolgozik. Lényeges, hogy a 4 GB-os méretkorlát, ami az ISO szabványhoz volt köthető, teljesen megszűnt. Viszont így csak a beépített USB-író eszközzel lehet kiírni a létrehozott képeket, illetve a kisebb méretűeket .iso-vá lehet konvertálni, és ugyanúgy lehet dolgozni velük mint régebben. A pendrive-ok automatikusan újraparticionálódnak, mivel 4 GB alatt egyetlen Fat32, afölött egy 100 MB-os Fat32 és egy nagyobb ext2 partíciót használ a Live rendszer. Mindez a maximális kompatibilitás elérése érdekében van így. A Live-ok indíthatóak hagyományos módon BIOS-szal, és UEFI-vel is. Sok apróbb dolgon módosítottam, hogy még kényelmesebb legyen mondjuk a rendszerépítők dolga, akik a Systembacket használják. Például ezentúl nemcsak, hogy Live-on egyből a telepítési felülettel indul a Systemback, de hibamentes telepítés után nem a kezdőoldala jelenik meg, hanem kilép az alkalmazás. De jó pár apróbb bugot is elimináltam, illetve a partíciók érzékelése egy nagyobb optimalizáláson esett át. Remélem, hogy mindenki elégedett lesz az új verzióval, és az általa szállított módosításokkal. Kérek mindenkit, hogy ha problémát tapasztal a program használata során, akkor azt jelentse, hogy mielőbb javítani tudjam, ha lehetséges. És persze ezúton köszönöm a lelkes fordítók közreműködését, mellyel teljesebbé tették a Systembacket nemzetközi szinten is. :-) A Systemback telepítéséhez és frissen tartásához érdemes felvenni a PPA tárolóját:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback
Valamint az általános telepítőfájlok és a forráskód elérhető a SourceForge oldalán. A topic megtelt. Folytatás itt.

Megpróbáltam telepíteni Systemback 0.6.6-os verzióját, de a Gambas3 hiányában ez nem jött össze, és persze a csomagkezelőben sem található meg :), de azért megpróbáltam Terminalban de az se sikerült, a fene se érti ezt a Mint 13-at, szinte semmi se akar összejönni rajta.

    nemo777Akkor itt válaszolok, remélhetőleg majd megtalálja a kérdését. A Systemback függősége pár olyan frissebb Gambas 3 csomag, amely nem található meg az Ubuntu egyetlen kiadásának tárolójában sem. De fellehet hozzá venni az alkalmazás PPA tárolóját, a bevezetőben le van írva hozzá három egyszerű parancs. Viszont ellenőrizni kell, hogy a bejegyzett tárolócím helyes-e, és nem a Mint kiadásának kódnevét írta-e bele. Ha ez mégis így lenne, akkor át kell írni a megegyező Ubuntu kiadás kódnevére.

      KendekNa igen másodjára végre sikerült feltelepítenem a Mint 13-ra, ámbár a PPA tárolóbol felvette egyből a Gambas 3-at Sajnos mindet a Mint kódjelét írta bele, ámbár de a háttérben ha jól láttam ott az Ubuntu 12.04.1-et is megjelölte, és eddig hibátlanul ment a rendszer visszaállítás. Azért lenne egy kérdésem, mert a másik netbookomon még az Ubuntu Netbook Edition 10.04.1 van telepítve, és oda is felraktam a Systemback, és a Rendszerment alkalmazásokat, de valamiért a Systemback már nem indul el rajta.... Leszedtem, és egy újraindítás után újra felraktam, de ugyan az a helyzet, vagyis nem indul el. Szerinted végleg leszedjem arról a gépről, és csak a legközelebbi rendszerrel Mint 13 Xfce rakjam fel, már csak azért kérdem, mert nem vagyok nagy híve az Ubuntu Unity-nek.

        nemo777Szerintem ez olyan kérdés amit neked kell eldöntened. Ha azt kérded, hogy miért nem indul el, akkor esetleg utána járhatunk, de, hogy milyen rendszert telepítsél, és, hogy arra felrakjad-e a Systembacket, az a te dolgod. Habár én már leginkább az újabb verzióra koncentrálok, ha nem sürgős a dolog, akkor várd meg az új rendszert, persze.

          KendekRendben, bevárom addig az új verziót, meg aztán április végén úgy is lejár az Ubuntu 10.04.4-es verziója amit amúgy is ideje lesz lecserélni, mert van néhány gikszer már benne, és mert már amúgy is letöltöttem a mint 13 Xfce, és a Lubuntu 12.04-et, majd eldöntöm hogy melyik megy fel a gépre, mert gépenként amúgy is csak egy rendszert használok. Meg aztán az a Minix M1200-ás gép nem egy nagy erejű gép, úgyhogy ez még a jövő zenéje.

            nemo777Nem akarok beleszólni, de nekem Atomos N450 procis netbookon eddig a peppermintOS volt a nyerő gyorsaságban az ubuntu alapú linuxok közül, esetleg megnézheted azt is. Két hete használom, eddig hibátlan.

              Szia Kendek! Szeretnék érdeklődni, hogy hol tartasz? Ugyanis egészen véletlenül megint előállt az a bizonyos eset amit magamtól sajnos még mindig nem tudok (nem merek) megoldani. Most tényleg jó lenne, ha a programodban benne lenne már a GRUB2 boot-partíciójának egérkattintással való megadása. Ne érts félre, nem türelmetlen vagyok, nem sürgetem, csak érdeklődöm. Ha ugyanis azt mondod, hogy még két hét-három hét kb, akkor vennem kell egy új winyót. Csak úgy tudom megoldani biztonságosan e dolgot. De ha azt mondod, hogy már csak néhány nap, azt mindenképpen megvárom, addig nem nyúlok hozzá. Van ugyanis egy 16GB-os pendrájvom, amit live módban tudok addig használni. Csak sajnos azon nem tudok használni mindent ami pedig most nagyon hiányzik. Persze úgy kell nekem, miért kísérletezek állandóan, amikor csak egyetlen winyóm van. :) Üdv: Attila

                Attila55A probléma kézi megoldása pár perc, szóval emiatt új vinyót igazán nem érdemes venni. Sajnos egyelőre nem mondhatok biztos időpontot, mert eddig havat kellett transzportálnom, egyébként meg másik projektet kellett előrébb vennem, mert az sürgősebb és fizetnek érte. :-( Mindenesetre ha tényleg nem megy a probléma megoldása, akkor itt szerintem sokan segíthetnek benne. Szóval mielőtt pénzt áldoznál, szerintem nyiss neki egy témát. :-)

                  KendekElvileg meg tudom csinálni. Gyakorlatilag nem. Egyszer nem sikerült, akkor adatvesztés lett a vége. Szóval inkább várok. Remélem lesz időd rá.

                    Ennyivel később: 9 nap

                    Attila55Sajnos valóban félre lett kicsit téve, mert több más dologgal is kell közben foglalkoznom. Persze elfelejtve nincsen, de emiatt ugye tolódik sajnos. :-(

                      Attila55Nem tudom előre megmondani, de igyekszem. Jelenleg is kernel fordítok MK808-hoz, és egyáltalán nem tudok a Systembackkel foglalkozni. Se fizikailag, se szellemileg. :-(

                        KendekHa lenne rá pénzem, szponzorálnálak. Sőt, esetleg nekem dolgoznál kiemelt havi fizetésért. Sajnos nem így alakult eddig. De még bármi megtörténhet... *

                          Attila55Kiemelt havi fizetésért szívesen dolgoznék neked. :-) Amúgy jah, csinálok Ubuntut MK808-hoz. De van már hozzá, 12.10-re épülő erősen fejlesztői verzió. Nekem a felbontással vannak problémáim elsősorban, mert át van állítva 1080p-re, de a valóságban az úgy néz ki, hogy 720p amit a HDMI-n küld, és a FullHD képe van összenyomva bele. De ez így nem jó, rondák a betűk, a kisebbek alig olvashatóak. De legalább az át van állítva, hogy ne csak 95%-ban legyen a képernyő kihasználva (fekete keret Androidnál), hanem teljesen. Én 12.04-et szeretnék összerakni, core-ból kiindulva. Már csak az internetelérés az ami visszatart (nem tudok rá semmit sem telepíteni). Ezt megkerülve készítek egy lokális tárolót, aztán kész.

                            KendekHúúú-ember, te aztán nem vagy semmi! Nagyon tetszik ez a fejlesztésed! Már csak azért is, mert én is szeretnék egy ilyen kütyüt venni. Egyébként a gyárilag rajta lévő Android 4.1 miért nem felel meg a számodra?

                              Attila55Ez nem nekem kell (nincs is ilyenem), hanem megrendelésre dolgozom. Az Android azért nem felel meg számomra, mert ahhoz nem értek annyira, plusz sokkal több lehetőség van Ubuntu alatt (ezen a téren ahova ez kell). Amúgy nagyon gáz, mert akárhogy is van hirdetve, gyárilag 720p, amiből 95%-át fedi a képernyőnek (fekete keret). El nem tudom képzelni, hogy így jó ez bárkinek is videónézésre. De sok jóra amúgy ne számíts, ez a rendszer egy speciális feladat ellátására készül, nem lesz belőle publikus változat (legalábbis nem tervezem). Ugyanilyet készítettem már Raspberry Pi-re is (Debiannal, technikai okok miatt), csak az végül nem vált be, mert túl gyenge a hardvere. Ez viszont jónak tűnik hardverileg, csak ez a fránya felbontás az ami gáz.

                                obligatSzervusz. Kipróbáltam telepítve a PeppermintOS-t de nem vált be, mert nem kaptam meg a Magyarosítást hozzá, ezért aztán 2 nappal később a Mint 13 Xfce verziót telepítettem ami nagyrészt jól működik, kivétel a Firefox ami idönként sajnos lefagy. De azért tetszett a Peppermint, már csak az egyszerűsége miatt is.