Előzmény. Némi fejlesztési idő után közzétettem a Systemback legújabb, 0.7.4-es verzióját is. A változások listája pontokba szedve: - Ezentúl kiválasztható, hogy mely felhasználó beállításfájljai legyenek visszaállítva. Több felhasználós környezetben ez igen hasznos lehet, hiszen a többiek beállításai nem állítódnak el. - Írtam egy új könyvtárválasztót ami sokkal jobban igazodik a Systembackhez. Azon könyvtárak amelyek nem választhatóak ki, kapnak egy piros X-et, amelyek pedig már tárolási könyvtárak, azok egy zöld pontot, így egyszerűbb felismerni őket. Remélhetőleg ezzel az egyes felhasználóknál jelentkező alkalmazáslefagyás is megszűnik, ami tallózásnál jelentkezett. - A könyvtárválasztó indítógombját, ami egyben a beállított útvonalat is kiírta, újra összeraktam az alap widgetekből. Ez nem jelent szemmel látható változást, viszont a beépített könyvtárválasztó eltűnésével együtt lehetőség nyílt megszabadulni több Gambas csomagtól is. Így mostantól kevesebb mint feleannyi függőség kell a futtatáshoz, szám szerint három. A felesleg automatikusan el fog távolítódni a rendszerfrissítés futtatásakor. - Korrigáltam néhány grafikai problémát amely a Qt4-es változatnál jelentkezett Kubuntu kiadáson történő futtatáskor. - Javítottam a Xubuntu kiadáson jelentkező Live rendszerképek pendrive-ra írási hibáját, amely az automatikus csatolás miatt jelentkezett. - Az ütemező által megnyitott ablak címsorából mostantól leolvasható, hogy ő nyitotta meg, így nem vakargatjuk többet a fejünket miatta. - A terminálos felületet kicsit kibővítettem, így mostantól visszaállítási pontok készítésére és törlésére is lehetőség nyílik. Ezzel együtt kiegészítettem a manualt, amelyből mostantól kiolvasható az alkalmazás beállításfájljának az összetétele is. Így könnyebb lesz a kézzel történő szerkesztés, amire szükség lehet ha csak CLI felületet használunk. Kapcsolóval is indítható ezentúl visszaállítási pont készítés, így egyedi ütemezést is igénybe lehet venni, pl. cron-ba rakással. A systemback parancs többé nem indítja semmilyen esetben sem a grafikus felületet, arra a systembackgui parancs használható. Természetesen ezeken túl is számos optimalizációt hajtottam végre és több apróbb hibát is korrigáltam, de ezek nem annyira kiemelkedőek. Remélem, hogy mindenki elégedett lesz az új verzióval, és az általa szállított módosításokkal. Kérek mindenkit, hogy ha problémát tapasztal a program használata során, akkor azt jelentse, hogy mielőbb javítani tudjam, ha lehetséges. És persze ezúton köszönöm a lelkes fordítók közreműködését, mellyel teljesebbé tették a Systembacket nemzetközi szinten is. :-) A Systemback telepítéséhez és frissen tartásához érdemes felvenni a PPA tárolóját:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback-gtk
vagy
sudo apt-get install systemback-qt4
Valamint az általános telepítőfájlok és a forráskód elérhető a SourceForge oldalán.

Csak egy ötlet: a napi mentés csak a különbségeket mentené? Helymegtakarítás céljából ... lehet már így van, így készítetted, de most nem tudom kipróbálni. Azt veszem észre én is, hogy változtatgatnak a Wheezy-n (annyira túlzottan nem szerintem), de nemsokára kiadják és akkor már nem így lesz minden bizonnyal. ;)

    KimariteHa nem csak a különbségek mentődnének fizikailag, akkor alapból képbe mennének. De sosem terveztem azt, hogy mindegyik visszaállítási pont baromi lassan készüljön el, meg, hogy 50+ GB-ot foglaljanak. :-) A legkisebb változtatás is számít ha érint. Ami nem érint, az nyilván nekem is semmiség. És persze ha kiadták a rendszert, akkor már nem lesz vele gond. Viszont ez nem segít a testing ágon, mert a Wheezy után jön a következő, és nem szűnik meg. Szóval sohasem lesz olyan, hogy biztosan jó. Ma még lehet, hogy az, holnap meg nem lesz az, mert úgy gondolják, hogy átvariálnak valamit, mert miért ne.

      KendekMegvilágosodtam, tehát eddig is csak a különbségek mentődtek. :-) "sohasem lesz olyan, hogy biztosan jó" - ez biztos (majdnem), mentél volna postásnak, kalauznak vagy péknek ... ;)

        KimariteVezető jegyvizsgáló majdnem lettem, de inkább más mellett döntöttem még a vége előtt. Viszont most nem a saját hibámból fennálló bugokra gondolok, hanem azokra amik tőlem függetlenül képződnek, mások miatt. Azért a kettő nem ugyanaz. Az előbbi ellen tehetek, az utóbbi pedig rajtam kívülálló dolog, ha fejre állok sem akadályozhatom meg.

          Kendekhaha :D (bocs).. én még lehetek persze, korai "káröröm". Igazad van (fejen állni egészséges egyébként). Sok sikert :) ... ha úgy alakul, akkor telepítem majd a SystemBack-et, de ez az Ubuntu függősége a Gambas-nak most nem vonzza a gondolataim, hogy rászánjam magam, hogy foglalkozzam vele (mert kéne a teljes Gambas3.4 is másra - abban tuti jó vagy, persze a SystemBack-ben is).

            KimariteHa nagyon Gambasozni akarsz, akkor akár le is fordíthatod magadnak forrásból. Még akár Debian telepítőcsomagokat is készíthetsz belőle. Én is szívesen megtenném ha lenne valami jó tárhely ahol a repo elférne, de sajnos nincs olyan ami ingyenes lenne és mellett megfelelő is.

              KendekDe a Wheezy-re milyen függőség miatt nem megy fel PPA-ból a teljes Gambas (bizonyára rájönnék, de abszolút nincs kedvem ezzel foglalkozni és mert van más teendőm is), saját tipp a libc6 volt (debian experimental), de az még a precise PPA-s volt, a lucid PPA-snak mi kéne, ezt így most meg tudnád mondani? ... a libc6 nem lehet újabb.

                KimariteNem jártam utána, mert nekem meg még úgysincs kedvem vele foglalkozni, és amúgy is van más teendőm is. Amit láttam az az, hogy az OpenGL programozáshoz szükséges komponens az ami nem telepíthető függőségi probléma miatt. Szerintem neked erre akkor sincs semmi szükséged, ha véletlenül programozni szeretnél Gambasban. Sőt, abból a 70+ csomagból is csak pár kellhet maximum, nem véletlenül vannak szétválasztva. Hiába van telepítve mind, attól még csak akkor lesznek használatban ha az be van állítva.

                  KendekNa most már meg kell néznem (a héten) ... maga a Gambas3-ad nem megy fel (amivel programoznék). Valószínű az "időjárás miatt" :( csak Synaptic-ban próbáltam és piros marad a csomag_neve... míg az apt-get vagy az aptitude kiírná mi kellhet neki. :) ... és egy off kérdés: nyílt videókártya driverrel (ATI Radeon PRO 9250) a Steam nem fog menni (indítása) nálam, lehetetlen az elképzelésem?

                    KimariteA gambas3 egy metacsomag, feltesz majdnem mindent, aminek a nagy része se neked, se nekem nem kell. A Gambas komponensekből áll össze, amit nem használsz, azt nem kell feltétlen feltelepíteni. Az a videóvezérlő amúgy sem valami játékos, bár anno CS-zni ellehetett vele.

                      KendekNa jó, de azt hiszem a steam-nek kell az fglrx, azt nem tudok prezentálni neki. Nem? Feltettem egyszer az ubuntu driverfrissítő csomagokat (jockey-gtk, jockey-common, python-xkit), hát nem működött :). Játékos vagy nem, kipróbálnám, amíg nem veszek egy jobb kártyát, hátha valami megy vele ... Aham: A következő csomagoknak vannak nem teljesített függőségeik: gambas3-gb-opengl : Függ ettől: libglew1.5 (>= 1.5.2) ami egy virtuális csomag. gambas3-gb-pdf : Függ ettől: libpoppler5 ami egy virtuális csomag. gambas3-gb-db-mysql : Függ ettől: libmysqlclient16 (>= 5.1.21-1) ami egy virtuális csomag. gambas3-gb-sdl : Függ ettől: libglew1.5 (>= 1.5.2) ami egy virtuális csomag. gambas3-gb-mime : Függ ettől: libgmime-2.4-2 (>= 2.4.11) ami egy virtuális csomag. gambas3-gb-opengl-glsl : Függ ettől: libglew1.5 (>= 1.5.2) ami egy virtuális csomag. Ez kéne neki forrásból is ... nálad az előny, hogy frissül a PPA-ból.

                        KimariteNem, a nyílt meghajtó az nem elég neki. A mostani fglrx-et meg nem tudod telepíteni, és ami még támogatta azt a videóvezérlőt, az ugyanúgy nem lenne jó, mert már baromi régi. Ugyan a most átportolt játékok egy része vetekszik a kártyád korával, a futtatásuk a mostani szoftverekkel nem fog menni, ez van. Nah, ezekre a csomagokra neked valószínűleg nincs is szükséged, úgyhogy egyszerűen csak ne telepítsed őket. Forrásból menne a fordítás, mert itt csak annyi a probléma, hogy fordításhoz más verziókat használt mint ami neked most telepítve van. Ezért van a PPA-knál is az, hogy nem egy csomag van minden kiadáshoz, hanem külön le van fordítva az összeshez minden. És ezért nem (feltétlen) kompatibilisek egymással.

                          KendekÉs azt innen: http://gambas.sourceforge.net/en/main.html ? De "állandóan" van valami hibája (szerinted), azért lenne jobb a PPA - a libglew1.5_ubuntu kellett neki, emlékszem. Az 3.1 és a 3.4 között sok lényegretörő különbség van? Sevoir programjai működtek az újabbal is, de ő 3.1-ben írja.

                            KimariteMiért ne írhatnád 3.1.1-ben a programodat? Csak előfordulhat, hogy lesz némi különbség ha újabb verzával futtatod, de elvileg ugyanaz mindenhol. A frissebb verziók újabb funkciókat, hibajavításokat, (hibákat) és komponenseket tartalmaznak. Hogy ezek mennyire lényegesek neked azt te tudhatod. Ha valamelyik éppen kell, akkor eléggé lényeges, ha nem, akkor meg semmit sem jelent.

                              KendekSikerült. A wheezy-be remélem beleteszik majd a fent részletezett csomagokat ... mármint a Gambas3-hoz, mire a Squeeze lejár. A Basic-et tanulnom kell :). (68-70)

                                KimariteEzek kellenek a Lucid PPA-hoz (Gamba3.4-hez) - Systemback PPA Debian Wheezy-re Debian Squeeze: libpoppler5 libmysqlclient16 libgmime-2.4-2 libglew1.5 Ubuntu libglew1.5 mégsem kellett most (lucid). Wheezy: libsdl-ttf2.0-0 :) (Systemback-hez nem kellenek, ezt csak közlöm, félreértés ne legyen senkinél)

                                KimariteInkább a Gambast tanuld, mert ugyan a szintaktika az hajaz rá, de azért funkcionálisan nem felcserélhetőek.

                                  KendekOké. (végülis ezt akartam volna írni) Minden működik, senki nem kérdez, ez jó.;)

                                    KimariteMármint rajtad kívül ugye. :D Most már működjön is minden jól, mert ha lehet akkor következőnek már az új főverziót tölteném fel. :-)