Üdv. Mindenkinek! A segítségeteket szeretném kérni ,egy számora nem eléggé egyértelmű dologban.Videokártyát szertnék beszerelni a számítogépbe (jelenleg az alaplapi videovezérlőt használja az ubuntu). A számítogép most is tökéletesen müködik (nagyon megvagyok vele elégedve) . A kérédésem az hogy a videokártyát ( ami egy RX 570 ) fogom beleszerelem ,majd ujrainditom a gépet,és ezután tudni fogom-e használni ? Az ubuntu felfogja-e ismerni az uj videokártyát, vagy valamit be kell-e állitani hogy ujbol tökéletesen működjön? A konfig: alalplap: gigabyte b250-ds3h proci: intel5-7500 ram: 8gb A válaszokat előre is köszönöm !
Gigabyte GA-B250M-DS3H, videokártya csere
Menni fog egyből.
inkekoMég ha lenne is, adat ettől nem veszik el. Hiszen nem fájlműveletet végzel, hanem VGA-t cserélsz.
inkekoSemmi gond, legalább te előbb aggódsz, mint később a fejed vakarod. :-) .
Ha az RX 5700-ról van szó, akkor van egy rossz hírem. Más oldalon azt olvastam, hogy a támogatása még mindig nincs egészen rendben, akár további hónapokba is telhet. És ez magától nem fog eljutni az Ubuntuig (annak jelenlegi verzióihoz). Ha csak 570-es, akkor nem kellene gondnak lennie. Egyébként attól, hogy belerakod, még használhatod az alaplapit.
inkekoMiért nem mentesz most, amikor még minden tökéletesen mûködik? Ha az adataid fontosak, csinálj róluk mentést egy másik, külső adathordozóra! Bármikor behúzhatja a féket bármelyik hdd/ssd. Akár smart előjel nélkül is, videokártya cserétől függetlenül. Damoklész kardjaként lebeg az adataid fölött minden hiba, amíg csak egy fizikai hordozón tartod azokat...
lev258Elvileg az RX-nek is mennie kell. Legalábbis itt van az RX 5700 XT-hez egy (angol nyelvű) útmutató, ami leírja, hogy hogyan kell nyílt forráskódú driver-t telepíteni Ubuntu 19.04 alá, de elvileg régebbi és újabb verziójú Ubuntukon is működik. Csak például a 19.10-es Ubuntun eltávolításnál nem ajánlott a firmware fálok eltávolítása, mert ott már a firmware fájlok az Ubuntu alap linux-firmware csomagjának a részei. A útmutató szerzője szerint szinte biztosan működnie kell sima RX 5700-zal is, de nem tudja tesztelni. Eddig két sima RX 5700-as hozzászólást látok. Az egyik szerint nem megy, a másik szerint megy. Meg/ki kell próbálni. Lehet, hogy menni fog.
XplosiveÉn követek egy topikot, ahol végigzongorázták a legújabb kerneleket és firmware-eket is. Volt olyan párosítás, amivel éppen működött (kérdés, mennyire megbízhatóan és milyen teljesítménnyel), egyébként meg hibákat dobál, esetleg nem is indul vele a rendszer. Szóval nem, még messze nincs rendben a támogatása. A kérdezőt remélhetőleg nem érinti, neki valószínűleg régebbi modellje van.
lev258Ez tényleg így van. Az indító hozzászólásban RX 570-ről van szó, ami egy teljesen másik típus. Az RX 570 2017-ben lett kiadva, az RX 5700 pedig idén (2019-ben). Itt található összehasonlítás a két kártyáról. Az RX 5700 egyértelműen jobb. Körülbelül dupla akkora teljesítményű. Kicsit több, mint a duplája. Igaz körülbelül az árukban is ilyen különbség van. Az oldal szerint az RX 570 ára 36 406 forint, az RX 5700-é pedig 81 208 Ft. Brutális mind a kettő. Én annyiért (ha lenne keretem ilyen célra) inkább egy egész számítógépet vennék (mind a két árért). Az utóbbi árért újonnan. Visszatérve a támogatottsághoz: Az AMD weboldaláról Linuxra/Ubuntura is letölthetőek a driverek mind a két kártyához. A weboldal (az Ubuntu 18.04.3 LTS-hez) ugyanazt a szoftvert kínálja letöltésre mind a két típushoz. Itt az RX 5700-hoz, itt pedig az RX 570-hez. Jelenleg a 19.30-as verzió tölthető le az Ubuntu 18.04.3 LTS-re. A szoftver kiadási dátuma 2019.08.13, szóval viszonylag friss (kb 3 hónapja kiadott) driverről van szó. Nem tudom, hogy a kérdező milyen verziójú Ubuntut (vagy más, egyéb Ubuntu/Debian-alapú Linux disztribúciót) használ, de az említett (RX 570) videokártyának elvileg működnie kell Linuxon is.