Egy disztribúció: csomagkezelő és a fejlesztők által kiválogatott és beállított programok, csomagok formájában. Ebből összeáll valamilyen rendszer. Lehet Linux, BSD vagy akár OpenSolaris. A csomagok között egy fejlettebb csomagkezelő esetén függőségi kapcsolatok állnak fenn, melyek alapján a rendszer tudja, ha egy csomag használatához egy másik feltétlenül szükséges.
Egy rendszer pedig nagyon vázlatosan a következő részekből áll:
- kernel (Linux, FreeBSD, OpenSolaris ...)
- az alaprendszer eszközei (bizonyos helyeken csomagból /pl Ubuntunál ezek főként a GNU eszközök/, máshol ez az alaprendszer része /pl BSD-k/), angolul utilities, ezek főként a /bin és a /sbin könyvtárakban kapnak helyet
- a rendszer függvénykönytárai (mint fent, de ezek közül azok, melyek nem szükségesek az alaprendszerhez, minden rendszernél csomagból jönnek, a többi vagy része az alapnak /pl BSD/ vagy csomagból, szintén), angolul libraries, vagy a /lib vagy a /usr/lib könyvtárban vannak
A továbbiak mind egy vagy több csomagból kerülnek a rendszerre:
- nem grafikus kiegészítő alkalmazások, szerverek
- a grafikus rendszer, mint kiemelt fontosságú alkalmazás, általában több csomagból kerül a rendszerre (lehet pl. Xorg, X11)
- grafikus felhasználói környezet (Desktop Environment, vagy DE) mint kiemelt fontosságú alkalmazáscsomag, mely a grafikus felületen használható alkalmazások egy része, általában önmagában használható, de még kiegészül más alkalmazásokkal
- egyéb, komplex alkalmazások, általában grafikus felülettel (például OpenOffice.org vagy Mozilla Firefox)
És egy kisebb, de nagyon fontos rész, a dokumentációk. Leírások és referenciák a programok és alkalmazások használatához. Ez sokszor a csomagok része, de van, ahol külön csomagban kap helyet.
Megemlítenék még egy kiemelt fontosságú részt, amely ugyan átfed szinte az összes előzővel, de mindenképp meg kell említeni. Ez a rész a konfigurációs állományok halmaza, mely általában a /etc könyvtárban kap helyet. Kis túlzással ez a rendszer lelke. Itt találhatók az összes korábban felsorolt rész beállításai.
És még egy fontos rész, amely nincs a gépünkön, de nélküle nem működne a rendszerünk: a közösség. A fejlesztők, a segítők, a többi felhasználó. Ide sorolnám a központi csomagtárolókat (angolul repositories) és a nemzetközi és nemzeti fórumokat, levelező listákat.