• [törölve]

Üdv! Szükségem lenne egy olyan illető segítségére, aki eléggé jártas a Linux "belsejében", és elmagyarázná nekem a lehető legrészletesebben, hogy miként épül fel egy Linux disztró! Ertem ezalatt a sorrendet is, amit nem nagyon tudok felállítani (kernel, csomagkezelő, xorg, stb...). Házi dolgozatot készítek egy hasonló témában, de az interneten konkrét irományt erről még nem találtam. Előre is köszönöm!

Egy disztribúció: csomagkezelő és a fejlesztők által kiválogatott és beállított programok, csomagok formájában. Ebből összeáll valamilyen rendszer. Lehet Linux, BSD vagy akár OpenSolaris. A csomagok között egy fejlettebb csomagkezelő esetén függőségi kapcsolatok állnak fenn, melyek alapján a rendszer tudja, ha egy csomag használatához egy másik feltétlenül szükséges. Egy rendszer pedig nagyon vázlatosan a következő részekből áll: - kernel (Linux, FreeBSD, OpenSolaris ...) - az alaprendszer eszközei (bizonyos helyeken csomagból /pl Ubuntunál ezek főként a GNU eszközök/, máshol ez az alaprendszer része /pl BSD-k/), angolul utilities, ezek főként a /bin és a /sbin könyvtárakban kapnak helyet - a rendszer függvénykönytárai (mint fent, de ezek közül azok, melyek nem szükségesek az alaprendszerhez, minden rendszernél csomagból jönnek, a többi vagy része az alapnak /pl BSD/ vagy csomagból, szintén), angolul libraries, vagy a /lib vagy a /usr/lib könyvtárban vannak A továbbiak mind egy vagy több csomagból kerülnek a rendszerre: - nem grafikus kiegészítő alkalmazások, szerverek - a grafikus rendszer, mint kiemelt fontosságú alkalmazás, általában több csomagból kerül a rendszerre (lehet pl. Xorg, X11) - grafikus felhasználói környezet (Desktop Environment, vagy DE) mint kiemelt fontosságú alkalmazáscsomag, mely a grafikus felületen használható alkalmazások egy része, általában önmagában használható, de még kiegészül más alkalmazásokkal - egyéb, komplex alkalmazások, általában grafikus felülettel (például OpenOffice.org vagy Mozilla Firefox) És egy kisebb, de nagyon fontos rész, a dokumentációk. Leírások és referenciák a programok és alkalmazások használatához. Ez sokszor a csomagok része, de van, ahol külön csomagban kap helyet. Megemlítenék még egy kiemelt fontosságú részt, amely ugyan átfed szinte az összes előzővel, de mindenképp meg kell említeni. Ez a rész a konfigurációs állományok halmaza, mely általában a /etc könyvtárban kap helyet. Kis túlzással ez a rendszer lelke. Itt találhatók az összes korábban felsorolt rész beállításai. És még egy fontos rész, amely nincs a gépünkön, de nélküle nem működne a rendszerünk: a közösség. A fejlesztők, a segítők, a többi felhasználó. Ide sorolnám a központi csomagtárolókat (angolul repositories) és a nemzetközi és nemzeti fórumokat, levelező listákat.

    • [törölve]

    atyaKöszönöm! :]

    • [törölve]

    atyaAz utolsó bekezdés különösen tetszett. Egyrészt mert minden disztró közössége más, legalább annyira különböznek egymástól, mint a disztrók maguk. A másik, hogy ez is egy különbség a Windows-hoz képest is, mert ott szerintem nem beszélhetünk közösségről (hallott már valaki Windows felhasználói csoportokról?!).

    Házi dolgozatodba esetleg beleszőheted ezeket is: linux kernel térkép: http://www.linuxdriver.co.il/kernel_map linux disztrók az időben: http://www.kde-look.org/content/show.php/latest+Linux+distro+timeline7.2(Updated)?content=57722

    Ennyivel később: 13 év