Megjelent az Ubuntu következő kiadásának, a várhatóan 2009 október végén megjelenő Ubuntu 9.10-nek (Karmic Koala) a hatodik alpha kiadása. Ez a változat kifejezetten a fejlesztőknek és tesztelőknek szánt előzetes, éles rendszeren ezért a használata nem ajánlott.
Újdonságok
Friss csomagok
Mint minden fejlesztési ciklus elején, ezúttal is rengeteg friss és új csomag jelent meg az Ubuntu fejlesztői ágának tárolóiban. Ez nem csak a már meglévő csomagok új verzióit jelenti, hanem sok új alkalmazás megjelenését is.
Gnome 2.27.92
Ebben a kiadásban már a Gnome következő kiadásának fejlesztői változata kapott helyet, ami majd a 2.28-as verziószámot fogja viselni.
Kubuntu
Elkészült az első netbookokra szánt Kubuntu változat, az új kiadás magas szinten támogatja a közösségi szolgáltatásokat (Social from the Start), és a legfrissebb KDE csomagokat szállítja. További információk a kapcsolódó
Wiki oldalon.
2.6.31-as kernel
Az aktuális kiadásban a legfrissebb, 2.6.31-as verziószámot viselő kernel kapott helyet.
Ubuntu UEC
A legfrissebb Karmic server alpha kiadás azonnal kipróbálható az EC2-n az előre konfigurált AMI segítségével, vagy letölthető képfájlként az Ubuntu Enterprise Cloudhoz. További információk (angol nyelven) az
EC2 Starter's Guide-ban.
Ubuntu One
Az új kiadásban már megtalálható az Ubuntu új cloud computing szolgáltatása, az Ubuntu One. További információk a témáról a
korábbi hírünkben.
XSplash
Az új kiadásban a korábbi USplash indítóképernyőt az XSplash technológia váltja. Az XSplash, ellentétben a korábbi technológiával, már nem a framebuffer felületet használja a folyamatjelző megjelenítésére, hanem magát az X kiszolgálót. Ezzel gördülékenyebbé válik a rendszerindulás folyamata: elkerülhető a felesleges villódzás bejelentkezés előtt, hiszen a megfelelő felbontást már a splash megjelenésekor be lehet állítani, valamint értékes másodperceket lehet vele nyerni.
Ubuntu Software Store
Az alkalmazások telepítésére és eltávolítására egy új eszköz jelent meg a Karmic Koalában, az Ubuntu Software Store. Jelen pillanatban ez még csak a "Hozzáadás/Eltávolítás" eszközhöz hasonló szolgáltatásokat kínál, hosszabb távon azonban a tervek szerint kiváltja majd a Synapticot, a Frissítéskezelőt és a Gdebit is.
Visszavonult a HAL technológia
A Karmic Koala energiakezelése, illetve a laptopok Fn billentyűinek kezelése a korábbi "HAL"-ról "DeviceKit-power" és "udev" technológiára váltott. Ez most még bizonyos helyeken problémás lehet, így a fejlesztők arra kérik a tesztelőket, hogy ha belefutnának valamilyen nehézségbe, arról küldjenek hibajelentést.
Új intel videomeghajtó
Az új Intel videomeghajtó a korábban használt "EXA" gyorsítási módról "UXA"-ra váltott. Ezzel várhatóan megszűnnek az Ubuntu 9.04-nél jelentkező teljesítménygondok, de még lehetnek vele problémák.
A fejlesztők arra is kérik a tesztelőket, hogy az új "kernel mode setting" szolgáltatással kapcsolatban is küldjék el az esetleges tapasztalataikat. Az új technológia csökkenti a bootolásnál látható villódzások számát, és jelentősen felgyorsítja a suspend/resume folyamatot. A tesztelés menetével kapcsolatos információk
itt érhetők el (angolul).
Új alapértelmezett fordító
A Karmic a GCC-4.4-es kiadását használja alapértelmezett fordítóként, amely bizonyos tekintetben szigorúbb, mint a GCC-4.3. Erre a fejlesztőknek fel kell készülniük, és ennek megfelelően tesztelni a csomagokat feltöltés előtt.
Az alapértelmezett fájlrendszer az ext4
Az új kiadásban már az ext4 az alapértelmezett fájlrendszer. Természetesen, ahogy az eddig is volt, a telepítő más fájlrendszerek választására is lehetőséget ad. Az új fájlrendszer segítségével jelentős gyorsulás érhető el bizonyos fájlműveleteknél, és a tesztek szerint rendszerindulás sebességére is jótékonyan hat.
GRUB2 rendszerindító
Az új kiadás alapértelmezett rendszerbetöltője a GRUB2. A már telepített rendszereken egyelőre nem frissül GRUB2-re, mert ez egy meglehetősen kockázatos művelet lenne.
További információk és letöltés
További információk és letöltési lehetőség a
hivatalos bejelentésben. Az Ubuntu 9.10-es végleges kiadásában várható újdonságokról nemrégiben beszámolt az ubuntu.hu: ez az írás
itt olvasható.