szodaA gond az, hogy nem 10 dolog van, ami fel szokott merülni, hanem azért annál kicsit több. Egy doksiba az nem nagyon férne bele.
De nézzük konkrétan az általad felvetett dolgokat:
A "Hogyan kell Windows mellé feltenni" rész önmagában az Ubuntu telepítése doksi + a partícionálás doksi (egyik se túl rövid). Bár itt a legtöbb felhasználónak elég az Ubuntu telepítését elolvasni.
A "Wifi miért nem megy" - konkrétan melyik típus nem megy, és melyik kiadásban? Mi a helyzet ezekkel a Karmicban? Ez önmagában egy jó nagy doksi lenne, és ezt kiadásról kiadásra karban tartani szinte lehetetlen - főleg úgy, hogy azért ma már a nagy része ezeknek a cuccoknak out-of-the-box működik, így már az nehéz, hogy összeszedjük azokat az embereket, akiknek problémás wifi kártyájuk van, de tudják a megoldást, nemhogy az, hogy utána még fél évente hajlandóak is legyenek aktualizálni a doksit. Lehet fordítgatni persze innen-onnan összeszedett anyagokat, de azért ahhoz kell némi bátorság, hogy egy ki nem próbált, nem hivatalos doksit kirakjunk... (és mi nem akarunk ennyire bátrak lenni).
YouTube miért nem megy? Flash telepítése, de ez meg benne van a hivatalos doksiban és a FAQ-ban is, ráadásul ma már elég jól automatizálták ezt, szóval nem egy tipikus probléma.
MSN hogyan működik? Hivatalos doksiban benne van.
Ez egy komplett operációs rendszer, nem egy citromfacsaró: nem lehet róla egy oldalban mindent leírni. A hivatalos doksi szerintem mostanra már elég jó lett, ami abban nincs benne, azt kell nekünk megírnunk és karban tartanunk a közösségi doksiban.
Lehet gondolkodni azon, hogy hogyan lehetne mindezt hatékonyabban elérhetővé tenni (például egy témakörökre bontott, jól áttekinthető oldal segítségével, ami összesítve linkeli a hivatalos és a közösségi doksit), erre valószínűleg szükség is lesz, de most első körben arra kellene fókuszálni, hogy a közösségi doksit karmicra aktualizáljuk. Jelen pillanatban se erőnk, se kapacitásunk, se szándékunk nincs arra, hogy párhuzamosan közösségi dokumentációban is foglalkozzunk olyan kérdésekkel, amikre a hivatalos dokumentáció is választ ad. A hivatalos dokumentáció pedig a mi szemszögünkből egy adottság, ahhoz tudunk alkalmazkodni, de átalakítani nem.
Most pedig már nem a hozzászólásodhoz kapcsolódóan, csak úgy általánosabban a közösségi doksiról:
Azt látni kell, hogy gyakorlatilag a közösségi dokumentációban minimálisan sem vesz részt a közösség: a Karmic branchbe eddig Ulyssesszel ketten commitoltunk (összesen 28 commitot hoztunk össze). Ez még érthető is lenne, mert nem feltétlen egyszerű azonnal bekapcsolódni a munkába, de arra a levelemre sem nagyon érkezett válasz, amiben leírtam, hogy a hibák kiszűrésében hogyan segíthetnek az emberek, pedig nem is az volt a feladat, hogy kijavítsák a hibákat, hanem csak annyi, hogy kiszúrják és jelentsék. Összesen egy bugreport érkezett, mióta megírtam a levelet (ezt ulysses pár órán belül javította is), ami vagy azt jelenti, hogy annyira jól dolgoztunk, hogy semmilyen más hiba nincs benne... vagy, amit valószínűbbnek tartok, hogy vannak még azért hibák, csak senki nem foglalkozik velük.
Szintén nagyon régi problémánk, hogy ha valaki egyszer meg is ír egy doksit, fél-egy-másfél év múlva már nem foglalkozik vele, ami azt jelenti, hogy ugyanannak az 1-2 embernek kell átnéznie immáron a saját maga által írt útmutatók mellett a más által magára hagyottakat is. Vagyis ha egy bizonyos szint fölé növeljük a közösségi dokumentáció méretét, az azt eredményezné, hogy a végén egyszerűen az új kiadás megjelenésénél rádőlne az aktív emberekre. A másik állandó probléma, hogy hiába lelkes valaki, ha nem jó a doksi, amit ír: és ez nem feltétlen azt jelenti, hogy az illető nem ért hozzá, csak azt, hogy nem igazodik a doksi többi részéhez, vagy nem azt a megoldási utat követi, ami Ubuntu esetében a preferált lenne.
Pont a fentiek miatt a közösségi doksinál elég erős kontroll érvényesül, vagyis nem olyan egyszerű beleírni, mintha egy mindenki által szerkeszthető wiki lenne, viszont így tudtuk azt elérni, hogy legalább a meglévő doksik esetében tartani tudjuk az aktualitást, és valamennyire az egységességet és színvonalat is. Viszont egyértelműen szükség van még emberre: olyanra is, aki valóban tud jó doksit írni (és fél-egy év múlva sem tűnik el), és persze olyanokra is, akik amikor van 5-10 percük, átfutják a közösségi doksit, és jelentik az esetlegesen felfedezett hibákat.