Tetszik a Linux világa!
Viszonylag új felhasználó lévén nagy lendülettel vetettem rá magam a Linuxról szóló netes irodalomra. Rövid időn belül kialakult bennem egy kép a Linux-világról. A Linux világa gyakorlatilag a számítástechnika világában megvalósult 1. kommunizmus, 2. csan. Itt azonban nem az egykori komcsi országokban „valaha volt” „létező szocializmusra” kell gondolni, hanem ennek régebbi, „ideális” formájára, mely – azt hiszem – Lenin által kigondolt rendszer egyik alapvető tézise, mégpedig:
Mindenki legjobb tudása szerint járul hozzá a közösség jólétéhez, mindenki szükségletei szerint részesül a közösség által megtermelt javakból.
A csan buddhizmushoz való hasonlóságát pedig egy Lin-csiről, egy 9. században élt mesterről szóló történettel (kung'an, ismertebb – japán – nevén koan) és egy ahhoz tartozó magyarázattal mutatnám be. Külön tisztelettel Miklós Pál tanár úr emlékének, aki az általa fordított Kapujanincs átjáró című, csan buddhista történeteket bemutató könyvében tette közzé a kung'an-t és a magyarázatot.
A csarnokba lépve a Mester így szólt:
– Hús-vér tömkelegtekben van egy ügy-nélküli igaz ember, s ez szüntelenül ki s be jár orcátok kapuján. Lássuk csak, ki nem tett még bizonyságot!
Ekkor előlépett egy szerzetes a gyülekezetből, s megkérdezte, milyen is az az ügy-nélküli igaz ember. A Mester leszállott az elmélkedés padkájáról, megmarkolta a szerzetest, és szorosan tartva őt, rászólt:
– No, mondd meg te! Halljam!
A szerzetes habozott. A Mester elengedte, s így szólt:
– Az ügy-nélküli igaz ember nem egyéb, mint egy seggtörlő. – Azzal visszatért cellájába.
A magyarázat pedig:
A buddhizmus indiai eredetű. Ott szakrális (és tisztasági) előírások miatt kis falapkákkal töröltek feneket. Kínában a papír dívott, de a kolostorokban az indiai szokást követték. Itt kis bambuszlapocskákat faragtak, hetente kirendelték erre a munkára a novíciusokat, és egy kosárban tartották a latrina mellett a lapkákat. Innen jelképes volta: kollektíven készül, egyénileg használják el. Végső értelemben magát a minden emberben rejtező buddhát jelenti, mint a kollektíva szülöttét és egyéni megváltásánaklehetőségét.
Szóval nekem tetszik a Linux világa.