Hát neked is jó reggelt! Eddig aludtál? Kevered a dolgokat. Olvass utána mert suletlensegeket írsz
Az Ubuntu hanyagolja az Intelt?
bartasziliköszönöm.jó estét. próbálom.lapozgatok közben a bejegyzésekben.hátha...
bartasziliDe hogy valamit valaszoljak is. Nem hanyagolja az intelt. A 64bites architektúra a fejlődés hozomanya. 8bit -ről ugrott 16 bitre, onnan 32-re, most már majd 20 éve 64-re.Annyi, hogy a 64 bites utasítás készletet, amit széles körben használnak, az amd védette le. x86-64 - ről beszélünk. Az intel procik is ezt használják. Van más fajta 64 bites technológia is, van az intelnek is sajátja. Szóval a 32 elavult, most épp 64 a sláger, katonai berkekben meg jóval efelett van. De az más tészta. Mire ez végleg kipusztitja a 32-t, ugranak 128-ra...
bartasziliJa és más is változott. Pl. a hagyományos BIOS a 80-as évek óta 16 bites volt. Ezt váltotta fel az UEFI. Ami sok más egyéb változást hozott. Szal egy 2000-ben használatos P4-es gép és mondjuk egy tavalyi i3-as között majdnem minden különböző. Max az alap órajel generátor ugyan az az alaplapon ami a 33MHz.et kiadja :)
bartasziliPár éve még ritkábbak voltak a 64bites programok. Pl. Win7-ben külön volt 64 bites Internet Explorer. Ma már fordult a dolog. Alig van 32 butes alkalmazás. Sőtt úgy készítik el a szoftvereket, hogy ha nincs 64bites proci a gépedben, akkor bizony Skype se fog menni. Ez annyira elfajult, hogy most, 2020-ban egyszerűen ejtették az elhalálozott 32 bitet. Ennyi.
bartasziliEzt a weboldalt sem tudod valszeg betölteni egy 286-os gépen. Max grafikus rész nélkül. Haladunk a korral.
bartasziliJó társaságod van! Jól kiegészítitek egymást és látom nagy az egyetértés! :)
bartaszili(Akár szerkeszthetted is volna az első hozzászólásod. Néhányszor. :-) )
Eddig sem volt és most sincs külön Intel és AMD változat. Az AMD64 jelölés az utasításkészlet-architektúrára utal, máshol x86-64 vagy x64 a megnevezése. Felhasználói szempontból mindegyik ugyanazt jelenti, vagyis, hogy 64-bites az adott telepítő, és csak kompatibilis PC-n fog elindulni. Ma már gyakorlatilag mindegyik új x86 processzor 64-bites, ezért szüntették meg a legacy 32-bites telepítőket. A kissé zavart keltő többféle elnevezésnek történelmi okai vannak. Annak idején az Intel egy egészen más utat választott magának, és 64-bitre teljesen inkompatibilis architektúrával készültek. Az AMD pedig ezt szépen megfejelte egy olyan megoldással ami visszafele kompatibilis maradt az addigi programokkal is. Természetesen a piac számára ez utóbbi volt a járható út, szóval az Intel vakvágányra futott. A két gyártó keresztlicenc szerződés keretén belül használja egymás szabadalmaztatott megoldásait. Vagyis az Intel tulajdonképpen kénytelen volt az AMD64-et implementálni, utólag már hiába nevezik máshogy.
Bizony "sajnos" kezd kihalni a 32 -bit, jelenleg a Steam (32 bites játékok) miatt maradt a a 32-bites "kód készlet" az OS része. Illetve 32 bites distrot már nem sokan, de azért készítenek. Ahogy már más is jelezte az x86_64 az a intel 64 bites lemezkép. De nézd meg a 1-2 letöltési oldalt, van választék rendesen:
- https://ubuntu.com/download
- https://www.debian.org/CD/http-ftp/
- https://torrent.fedoraproject.org/