Hivatalosan is megjelent, az utóbbi években talán a legjobban és legkevésbé várt Windows verzió, a Windows 11 24H2. Igazából azok a vásárlók, akik ARM Copilot+ PC-t vásároltak, már a nyár folyamán előre telepítve megkaphatták, most viszont minden, W11 futtatására alkalmas PC-n elérhetővé vált.
A háttérben a rendszermag jelentősen megváltozott, többek között az ARM támogatás megjelenése miatt is. Természetesen a legnagyobb fejlesztés az AI képességek megjelenése, pl. a Studio Effects, a Live Captions, Image Generations, vagy épp a mára hírhedté vált Recall. Ez utóbbi végül nem csak kikapcsolva érkezik, hanem el is távolítható a rendszerből.
Viszont az AI összetevők használatához megfelelő eszköz, Copilot+ minősítésű gép is kell, így aki azzal nem rendelkezik, annak sajnos, vagy szerencsére (megítéléstől függően) azok nem elérhetőek.
A "hagyományos" vonalon nincsenek ilyen visszhangot kiváltó újdonságok, pedig van jócskán olyan dolog, ami egyértelmű változás. Ilyen pl. a 7-zip és TAR támogatás, a PNG metaadatok, vagy épp a Wi-Fi 7 támogatása, SUDO megjelenése. Elérhetővé válnak olyan frissítések, melyek a háttérben mennek végbe, nem lesz szükség a rendszer újraindítására. Ezeken kívül is van még egy sereg apró finomhangolás, mind működésben, mind kinézetben, amelyek hasznosak lehetnek a felhasználóknak.
Bár látszólag a 24H2 "csak" egy következő frissítés, mégis talán nagyobb változást jelent, mint annak idején a W10-11 áttérés, és inkább tekinthető egy új verzió telepítésnek (ahogy olvasom ténylegesen az is).

    tenkes A Rufus-sal eddig a nem kompatibilis gépekre is telepíthető volt a Windows 11. Gondolom ennek most vége már.

      • Szerkesztve

      simike Technikailag továbbra is lehetséges a netes videók szerint (a Rufus igazából csak automatizálja, egyszerűbbé teszi a parancssoros kupászkodást), de én ezt továbbra sem tartom pozitív dolognak.
      Fordított fontossági sorrendben:
      1, a frissítések egy része ilyen rendszernél is megy, de nagyobb, vagy verziófrissítésnél már nem, ott új telepítésre (és mókolásra) van szükség, ill. pl. a nem támogatott CPU-k esetén nyilván semmilyen, azokat foltozó biztonsági frissítés nem fog érkezni.
      2, az így telepített OS felhasználói státusza minimum kétséges, hiszen az MS egyértelműen jelzi, hogy milyen hardveren lehet használni és milyenen nem
      3, a W10-nek 2025 őszén lejár a támogatása, miközben egy nagyon kedvelt OS, az összes Windows-os gép kb.65%-án az fut és kb 240 millió gép válik támogatatlanná, amely nem alkalmas W11 hivatalos futtatására. Ezek a számok talán kitolhatják a támogatást még egy kicsit, hogy ne kelljen pl. egy 7. gen CPU-val szerelt gamer lapit kukázni.
      Minden "okosban" W11-re frissített gép, az okot csökkenti, hogy az MS ebben partner legyen.

      tenkes
      Öööö, ..., és, .... Linux kernel alapú? 😃

        Ightorn Hogyne lenne! Az a WSL! 🙂