- Szerkesztve
Már csak párat kell aludni és belépünk a W10 támogatásának utolsó évébe. Egy korszak lezárul és ez hatással lesz a Linux rendszerekre is. Régebben és jelenleg is úgy gondolom(tam), hogy a "Linux éve" egy megfoghatatlan fogalom, és főleg nem a Linux hozza el.
A témában már írtam párszor, az ott elhangzottakat nem ismételném, egy más aspektusra szeretnék rámutatni.
https://ubuntu.hu/d/46587-windows-vs-linux-iii
https://ubuntu.hu/d/46635-windows-12-vs
Jelenleg egy elég komoly bizalomvesztés zajlik a Windows háza táján. A W11 mesterséges követelményei és a hozzájuk kapcsolódó hinta-palinta az MS részéről, kezdi felidegesíteni a hozzáértő, nem warezoló felhasználói réteget. A felháborodás oka a pazarlás.
Miről is van szó?
A W10 kivezetésével alapvetően nincs probléma. 10 év támogatást kap(ott), ami egyáltalán nem mondható kevésnek egy szoftver esetén (pláne úgy, hogy akár egy W7-es gépen is át lehetett térni rá ingyen). Tartozik hozzá egy megszokott pár éves céges plusz támogatás is, ami nem olcsó, de legalább van.
A gond hardveres. Egészen a W10-ig a hardverek avulása organikus módon történt. A fejlődéssel jöttek az új szoftverek, azok új követelményeket állítottak a hardverek elé, de ezek általában csak a hardver teljesítményét, felhasználói élményét érintették, és az egyes Windows kiadások sok mindenben átfedésben voltak a követelmények megjelenésével.
A W11 más. Olyan hardveres követelmények jelentek meg vele, amelyek nem a teljesítményre, hanem a használhatóságra hatnak ki, egyszerű módon úgy, hogy bizonyos gépekre nem települ. Persze lehetne mondani, hogy kérem a W10 tíz évig volt támogatott, még egy W7-es gépre is bőven felment, és ezek a tizenéves hardverek már megérettek a cserére. Csakhogy ez a számolás nincs egészen rendben.
A W11 biztonsági követelményei (Secure boot, TPM, stb.) gyakorlatilag minden 2016 óta megjelent PC-ben megvannak. Az meg ugye 2025-ig megint csak 9 év és egy ilyen korú gép lehet csereérett. Csakhogy van egyéb támogatási követelmény is pl. Intel esetén a 8. gen. előtti CPU-k nem támogatottak. Függetlenül a korábban említett biztonsági követelményektől.
És itt van az egyik fő gond. Pl. i5-i7 7. gen CPU a mai napig kapható és kb. 2020-2021-ig aktívan beépítették új gépekbe, laptopokba is. A felhasználó pedig megvette, hiszen ár-érték arányban jó volt és sokkal olcsóbb, mint az épp aktuális 10-11. gen. Miért ne vette volna meg?
Erre 2021-ben megjelent a W11 és kiderült, hogy nem támogatja. Mi is lett hirtelen a helyzet. Tehát van egy 2020-ban újonnan, W10-el vásárolt laptop, ami 2025-ben "kidobható". Az 5 év egy erősebb laptopnak azért nem olyan sok. És igen, kidobható, mert sok felhasználónak (különböző okokból) kell az a Windows.
Készült erre felmérés, kb. 240 millió olyan gép lesz, ami nem teljesíti a W11 követelményeit, miközben továbbra is használható lenne arra, amire használják.
És ez a pazarlás.
Miközben az MS bár ígérte, de továbbra sem hozta nyilvánosságra az egyéni felhasználóknak szánt plusz támogatás árazását. ill. szóba sem hozza azt (más rendszerekről pláne nem beszél), hanem egyszerűen azt ajánlja a W10 felhasználóknak, hogy cseréljenek gépet. És pont.
(A warezolásra, vagy a W10 támogatatlan csakazértis használatára nem térnék ki, mert az tényleg végeláthatatlan téma.)
Szóval nem lesz "Linux éve", de szerintem bőven lesz áttérő, sőt lehet, hogy ez már a mostani csaknem 5%-ban is érezhető.