A
Adamyno

  • 2018. feb 17.
  • Csatlakozott: 2008. nov 14.
  • 0 legjobb válasz
  • kltCinelerra nem indul mert libpng12 kell neki, de sudo apt install-al csak libpng16-16-ot találok, telepítés után ugyanúgy nem megy. Viszont a kdenlive jó lesz úgy néz ki, bepipáltam a grafikus gyorsítást is.

    • Sziasztok! Épp most telepítettem a legfrissebb Ubuntu 17.10.1 Mate Editiont. Win alatt a Vegas Movie Studiot használtam, Linuxra olyan szoftvert kerestem, ami rendereléskor ki tudja használni az NVIDIA CUDA képességeit. Mindenhol a lightworks-öt dicsérik, el is mentem hát az oldalukra, letöltöttem a .deb installert, szépen feltelepült. Ez után kezdődtek a gondok. Indításkor csak egy loading csík van, ami kb. 1 másodperc múlva el is tűnik és ennyi. Parancssorból indítva szintén ugyanez, kilépés előtt/után semmi üzenet nem jelenik meg. Találtam egy lehetséges megoldást: https://www.lwks.com/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=21&id=142370&Itemid=81 Sajnos ez a másolgatás nem segített rajtam. Ugyanez a helyzet változatlanul. Bár érdekelne a szoftver, mert állítólag használja a GPU-t is, de ha van valami alternatíva, az is jó lenne szerintem és akkor nem szórakoznék ezzel.

    • Sziasztok! Adott egy Teclast X5 Pro gép. Az előző Ubuntuval voltak gondok. Nem működött sem az előlapi, sem a hátlapi kamera, bizonytalan volt a wifi/bluetooth, nem működött az érintőpanel, a giroszkóp. Nagyon szeretném a Windowst lecserélni (ott out of box megy minden hardver, clean install esetén is leszedi a drivereket magának). A 17.10-es Ubuntut a beta óta használom és elég biztató volt a fejlődés. Egyrészt a Gnome sokkal jobban kézre áll (anno még a Unity megjelenésekor hagytam ott az Ubit és lett helyette Mint, de most visszatértem), másrészt pedig megbízhatóan működik a wifi, bluetooth, valamint felismerte a giroszkópot is és már forog is a kijelző. Ez utóbbit szerencsére ki lehet kapcsolni, mert 90 fokos eltérés van sajnos. Ha fekvő pozícióban van a gép, akkor állóra tájolja, ha állóban olvasnám, akkor meg fekvőre tájolja. Hardveresen már nincs gond, valamit konfigolni kéne. A másik gond, amit inkább használnék a mindennapokban, az az érintőpanel. Valamilyen mssl firmware kell(ene) hozzá. A https://wiki.archlinux.org/index.php/Teclast_X5_Pro alapján egyszer megcsináltam, hogy működjön, de akkor még át lehetett váltani X session-re. Azóta, ha jól tudom a wayland a default, emiatt ezzel a módszerrel már nem is próbálkoztam. Viszont ha a dmesg-et megnézem, akkor valami történik, tehát a rendszer észleli, hogy jelen van az eszköz, de valami miatt nem megy.

      
      [    4.288049] silead_ts i2c-MSSL1680:00: i2c-MSSL1680:00 supply vddio not found, using dummy regulator
      [    4.288069] silead_ts i2c-MSSL1680:00: i2c-MSSL1680:00 supply avdd not found, using dummy regulator
      [    4.288301] silead_ts i2c-MSSL1680:00: Silead chip ID: 0x80360000
      [    4.394194] Adding 8295420k swap on /dev/sda4.  Priority:-1 extents:1 across:8295420k SSFS
      [    4.429999] silead_ts i2c-MSSL1680:00: Direct firmware load for silead/mssl1680.fw failed with error -2
      [    4.430002] silead_ts i2c-MSSL1680:00: Firmware request error -2
      [    4.444050] silead_ts: probe of i2c-MSSL1680:00 failed with error -2
      
      Ennyit találtam még róla, de egyelőre nem mertem belerondítani a rendszerbe: https://github.com/LazyLinol/teclast-x5pro-linux Feltételezem, hogy ez sem fog működni, mivel amikor a leírás készült, még nem volt Wayland. Plz help Köszi, ha valaki érdemben hozzá tud szólni (a kamerák szintén nem működnek, de jelenleg az nem annyira fontos)

    • KendekMegtaláltam, köszi. Akkor ha én ezt most így lefordítom, ahogy van, akkor elvileg ugyanazt a kernelt kapom, ami most van?

      • Sziasztok! Hogyan/honnan lehet letölteni a 12.04.1 LTS Ubuntu kernel forrását (nekem most a legfrissebb a 3.2) konfig fájllal együtt? NIncs kedvem az egész kernelt újrakonfigolni mert az rengeteg idő és energia, csak néhány dolgot szeretnék átállítani és így újrafordítani. (energiakezeléssel kapcsolatos dolgok)

      • Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy apt-get-el vagy dpkg-vel valahogy meg lehet nézni azt, hogy egy adott programnak (mondjuk wine) milyen verziói érhetők el? És azt, hogy a számítógépen adott programnak melyik verziója van telepítve? (ha telepítve van) Esetleg /bár ez már nem fontos/ ki lehet listázni valahogy adott programnak a szükséges függőségeit, ha már telepítve van illetve telepítés előtt?

      • Igazából a Zorin tuti jó lenne neked, csak a telepítés után az első frissítés melós, mert nekem eddig mindig cask terminálból működött. Vagy Linux Mint XFCE verzió. Na abban minden benne van, csak használni kell. Telepíteni te is simán tudod, magyar a telepítő és az oprendszer felülete is. Ez egy Ubuntu alapú disztró, csak más a felület és beleraktak sok hasznos és népszerű cuccot ;)

        • Feltettem a legújabb Mint-et Mate-vel és minden működik :) Köszi a segítséget mindenkinek!

        • fradi81ez így nem lesz jó.. :S 1.4-nél járunk, 1.5 beta verzió. Most leszedem a sima Mate verziót, a ott nem hal meg az energiakezelő, akkor marad. Ha igen, akkor kipróbálom majd az LMDE verziót is.

        • Megnézné nekem valaki, hogy az LMDE-ben hányas verziójú wine érhető el?

          • fradi81Nekem csak LibreOffice-writer kell, Totem vagy VLC, audacious, Chrome. WIfihez beállításkezelő, gyorsan reagáló desktop környezet. A többi mind felesleges. Kdenlive, audacity, teamviewer, virtualbox, codebocks, php, mysql, apache. De ezek általában nem részei egyik alap disztrónak sem. Volt fent a Mint pár napja és érezhetően lassab a többihez képest. Nem tudom, hogy mitől, de ez a topik nem is erről szól most. Ja, és Debian edition-ben kérdéses az is, hogy az alkalmazások melyik verzióit kapjuk, mert a DEbian inkább a stabilitásról híres, pedig nekem néhány program esetében szükségem lenne a legújabb verzióra, amiket jó lenne tárolóból elérni a frissítések miatt, csak nem mindegyik proginak van official tárolója, sok esetben a disztribúció tárolóiból elérhető csak vagy deb csomag formájában.

          • fradi81Mintet nem akarok, mert túl sok felesleges dolog van benne, lassú a rendszer. Akkor inkább 11.10-re váltok, annak is áprilisig van támogatása ha jól tudom, de legalább frissebb programjaim lesznek. Feldobok rá egy LXDE-t aztán egy darabig kibírom. Csak lesz javítás előbb-utóbb...

            • trombipetiNálam is van ilyen 12.04-ben, kicsit meg voltam lepődve :P (pedig ati kártyám van)

            • Sziasztok! Van egy HP ProBook 4710s notim. Ha feltelepítek rá bármilyen Ubuntu 12.04 alapú disztrót, akkor a következő hiba történik: Az energiakezelő 20 másodpercenként értesít az akkumulátor állapotáról. Ha töltődik akkor arról, ha feltöltve, akkor arról is. Ez elég idegesítő. Az nem megoldás, ha kikapcsolom a notofy daemont, mer akkor más eseményről sem kapok értesítést. Hiába frissítem a rendszert, telepítem a restricted ATi drivert, minden marad úgy. Előző verziókkal nincs ilyen gond. Igazából én valami Gnome2-es vagy Gnome2 fork disztrót keresek, de az újak már mind 12.04 alapúak és ott fenn áll ez a probléma. Most egyelőre visszatettem a 10.04 LTS-t, de annak áprilisban megszűnik a támogatása, illetve sok program esetében nem érhető el a legújabb verzió. Próbáltam másik kernellel, fordítottam is magamnak és sehogy sem akar megjavulni a dolog. Itt valami az ubuntuval lesz. Mit javasoltok? Valaki nem jár(t) hasonló cipőben?

            • Sziasztok! Az lenne a problémám, hogy ubuntu alatt mostanában nem lehet állítani a monitor frissítési frekvenciáját, ami azért egy crt monitornál elég gáz... alapból 60Hz-en van és nincs más választás. Bármilyen új ubuntu alapú disztrót próbálok, mindenhol ez az ábra. Régenbben lehetett állítani, ráadásul most még xorg.conf sincs, amikor még nvidia kártyám volt, akkor meg tudtam csinálni, de intellel hogy lehetne?

            • Sziasztok! Nem ubuntuval van ez a hiba, de mivel az is Debianra épül, így gondolom másnál is előfordulhat. Hiba leírása: Van egy FX5200-as kártyám. Hozzá való legfrissebb driver a 173.14.31. Sources.list fáljba beírtam a testing tárolót, mert szerettem volna feltelepíteni a gnome-shellt. Fel is ment, az egész rendszer frissült, leszedett vagy 1 gigát. Újraindítás után azt vettem észre, hogy csak konzolom van, nincs grafikus felület. Közben kaptam egy 3.1-es kernelt is, gondoltam újrafordítom a drivert, de nem oldotta meg a problémát. startx-re az a hiba jött ki, hogy a driver nem támogatja a ABI-t. Google-ben keresgéltem, hozzáadtam egy sort az

              xorg.conf
              fáljhoz, ami az ABI használatát elvileg mellőzi, de semmi. Utána kiadtam ezt a parancsot:
              startx -- -ignoreABI
              Ekkor már elkapja, kezd betölteni valami grafikus felület, egy fekete háttér, egérmutató is megjelenik, lehet is mozgatni, de pár másodperc múlva eldobja a grafikus felületet és visszakapom a konzolt, amin az a hibaüzenet van, hogy az X szerverrel a kapcsolat megszakadt. (szó szerint nem tudom hogy van írva, de ez a lényege) Keresgéltem még, és kiderült, hogy a jelenlegi legutolsó nvidia 173-as driver, csak 1.10-ig támogatja az X szervert, miközben nálam az 1.11 van fent. KÉRDÉS: Lehet-e downgrade-elni (minden függőséggel együtt), ha lehet, akkor hogyan? /modjuk 1.10-re/ (egész nap szívtam a csiga netemmel, már csak ez választ el a Gnome3-tól) Plz, aki tudja segítsen! Köszi!!