Sziasztok! Tudom hogy már sokat lett tárgyalva a 32 bit vs 64 bit-es operációs rendszer kérdése de mégis csupán csak kíváncsiságból a következő lenne a kérdésem. A rendszerek Linux Mint 13 LTS 32 bit és 64 bit.Ugye aztmondják hogy a 64 bit jobb ha van 8 GB memória és tudja a proci is stb.Eddig oké is és ezért is használom a 64 bit-est.Elolvastam számtalan cikket illetve fórum hozzászólást is ahol megoszlanak a vélemények.Én leteszteltem mindkét verziót alaposan de mégsem látok sehol semmi sebességbeni külömbséget sőt még néha a 32 bit-es a gyorsabb.De miért?Másoltam nagy fájlokat, kisebbeket, egyszerre másoltam több nagyobb fájl-t közbe böngésztem plusz zenét hallgattam a gép ekkor ugyanugy receg-riceg és belassul mind 32 és 64 bit-en is.Pedig hát elméletileg nemszabadna neki 64 bit-en a megfelelő háttérrel ( hardver ) biztosítva.Kipróbáltam a videó konvertálást is ott sincs semmi külömbség.Esetleg lehet valami beállításbeli oka a dolognak hogy nem érzékelek illetve nem is tapasztalok külömbséget 32-64 bit között?Szívesen meghallgatok olyat aki használta már mindkét verziót és elmondja róla a saját tapasztalait a használat során.Köszönöm a válaszokat !

Van különbség: http://ubuntu.hu/node/29947 http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_x86_1304&num=1

Másoltam nagy fájlokat, kisebbeket, egyszerre másoltam több nagyobb fájl-t közbe böngésztem plusz zenét hallgattam a gép ekkor ugyanugy receg-riceg és belassul mind 32 és 64 bit-en is.Pedig hát elméletileg nemszabadna neki 64 bit-en a megfelelő háttérrel ( hardver ) biztosítva. A 32 bites rendszerekre is igaz, hogy megfelelő hardverekkel "nem szabadna". Ha netán a 32 bites rendszert gyorsabbnak érzed, az lehet akár a véletlen műve is, vagy pedig csak gyorsabbnak érzed. A 64 bites rendszerek hatékonyabban kezelik a RAM-ot, a 64 bites operációs rendszereknek meg kell címezniük a dedikált videokártyák memóriáját is, ami persze szintén terhelést jelent. Ha van 4 GB memória a számítógépünkben, és a videokártya 1 GB memóriával rendelkezik, akkor ez már kiesik a 32 bites rendszerek által megcímezhető tartományból, hiszen 5 GB memóriát kell valójában megcímezni, a 32 bites rendszerek pedig legfeljebb 4 GB-ot tudnak kezelni. 4 GB memóriától kezdődően már javallott 64 bites rendszer feltelepítése, mert felhasználói szinten többnyire kompatibilisek a 32 bitesre megírt programokkal. A 64 bites rendszerek valamelyest gyorsabbak a 32 biteseknél, viszont tudni kell, hogy több memóriát esznek. Ha a memória mérete és sebessége megfelelő, legalább duplamagos processzor van a gépben, amely támogatja a 64 bitet, akkor minden gond nélkül mehet fel a hőn áhított 64 bites rendszer.

    zemataro"Ha netán a 32 bites rendszert gyorsabbnak érzed, az lehet akár a véletlen műve is, vagy pedig csak gyorsabbnak érzed".Épp ez az hogy nem csak "érzem".Pl a 32 bit-es rendszer néhol 10 másodpercel gyorsabban átmásolt egy adott fájl-t vagy könyvtárt mint a 64 bit-es.A 4 GB feletti ramot is már látja elvileg egy 32 bit-es rendszer a PAE kernelnek köszönhetően.Azt hogy pontosan hogy kezeli az egy másik kérdés.

      HackerNem értem. Mire is irányul a kérdés? Tapasztalatok összegyűjtése céljából kár volt létrehozni ezt a fórumtémát.

        zemataroNem tapasztalat gyűjtésről van kizárólag itt szó de ha arról is lenne az is elfér itt bőven nemde?Ha figyelmesebben elolvasod a leírtakat bennevan a lényeg és a kérdés is.

          HackerLerágott csont. Rengeteg téma foglalkozik ezzel. Beállításbeli problémája pedig mindennek lehet.

          Másoltam nagy fájlokat, kisebbeket, egyszerre másoltam több nagyobb fájl-t közbe böngésztem plusz zenét hallgattam a gép ekkor ugyanugy receg-riceg és belassul mind 32 és 64 bit-en is. Tehát 32 vs. 64 bit tesztet futtattál az I/O rendszeren és az oprendszer cacheing metódusain. Gratulálok.

            Ennyivel később: 8 hónap

            T. gyakorlottak. Éredklődöm hogy mi van akkor ha 32 bites gépre "véletlanül" 64 bites Ubuntu 13.04-et telepítünk? A választ előre is köszönöm. Kezdő Kezdő.

              bodojozsefHa 32 bites processzorral rendelkező gépre 64 bites rendszert próbálsz telepíteni, nem fog sikerülni. Ilyen egyszerű.

              bodojozsefTapasztalatom szerint, egyes problémás helyeken gördülékenyebb, máshol erőforrás hiányban megáll. De kellőképpen megutáltatja magát ahhoz, hogy ne tedd fel többet a kérdés magadnak. Vagyis, csak pénz kérdése, hogy melyik.

              bodojozsef>>mi van akkor ha 32 bites gépre "véletlanül" 64 bites Ubuntu 13.04-et telepítünk

                Ennyivel később: 2 év

                Az lehet, hogy nagyobb a 64 bites Ubuntu-nak a HDD használata? Gondolom nagyobb löketet adna, ha a laptopomba kicserélnem a HDD-t SSD-re.

                  TGHwinnerOff "Gondolom nagyobb löketet adna," Sokat elmondtál magadról egy mondatban. A számítástechnika érdekel? A lelkesedés mellé beszerzett, csekély menyínségű tudás is csodákat tehet. On Próbálj meg elindulni az ellenkező irányból. Térképezd fel az igényeidet, határozd meg az azt kiszolgáló, optimálisan együtt működő eszközök csoportját és igazítsd a lehetőségeidhez.

                  Ennyivel később: 6 év