Előzmény. Egy kis ünnepi és ünnepek előtti fejlesztéssel elkészült a Systemback következő főbb verziója is, az 1.2.0-s. Nagyon sok minden módosításra került a kódban, ami új funkciókat meg számos hibajavítást és optimalizálást takar. Bekerült pár új beállítási lehetőség és egy beállítások menüpont, ezzel együtt pedig újra lett definiálva a konfigurációs fájl is (amiben a beállítások vannak rögzítve). Időközben fény derült pár kritikus hibára az 1.1.3-as verzióban, de azt már nem akartam frissíteni, így csak ajánlani tudom, hogy térjetek át erre az újabbra. A kompatibilitási fejlesztések (memóriakártyák támogatása, jobb UEFI támogatás és jobb együttműködés az újabb Ubuntu kiadásokkal) miatt ez egyébként is elég jó ötlet. :-) Ha bármi hibát tapasztaltok, vagy csak van valamilyen javaslatotok, ötletetek, írjatok bátran. :-) Ha segíteni szeretnétek a program honosításában, akkor azt is szívesen veszem. Jelenleg a magyar és a legfrissebb, indonéz nyelvi csomag teljes, az összes többiben kisebb-nagyobb hiányosságok találhatóak. A Systemback telepítéséhez és frissen tartásához érdemes felvenni a PPA tárolóját:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback
Valamint az általános telepítőfájlok és a forráskód elérhető a SourceForge oldalán. Viszont az új verzió csak Ubuntu 14.04-től felfele érhető el, mivel Qt 5.2-es függőséggel rendelkezik. Ez azt is jelenti, hogy a Debiannak is csak a testing ágával kompatibilis jelenleg.

lala2Igazán nincs mit, én örülök, hogy végre befejeztem a portolást. Mondjuk csak szép emlékeim maradtak a fejlesztési időszakról, és végre teljesen elfelejthetem a Gambas-t. :-)

    Köszönjük! A tapasztalatlanabb felhasználókat segítendő, olyan funkció bekerült az 1.0-ás verzióba, hogy ha a munkakönyvtárnak helyet adó partíción pont készítése, vagy más a program által végzet folyamat (például: ISO létrehozása) közben elfogy a rendelkezésre álló szabad hely, akkor a hibaüzenet megjelenése mellett egyidejűleg az utoljára félig elkészült fájl is automatikusan törlésre kerüljön?

      csuhas32(Kiegészítés: … a hibaüzenet megjelenése mellett egyidejűleg az utoljára félig elkészült fájl vagy könyvtár is automatikusan törlésre kerüljön?)

      csuhas32A hibakezeléseknél kicsit több tisztítás van most, de egy egész visszaállítási pontot például nem töröl automatikusan, mert az hosszadalmas. Viszont a Live készítésnél meg töröl minden adatot mielőtt megjelenítené a hibaüzenetet. ISO-vá konvertálásnál pedig kisebb az esély a hely elfogyására, mert csak úgy engedi elindítani a folyamatot, hogy legalább annyi hely van amennyi a sikeres befejezéshez kell.

        KendekKöszi a választ! Akkor az ISO máris kihúzva. Én csak ugatom itt a Holdat. Igazából ennek a témának a kapcsán kérdeztem: http://ubuntu.hu/node/37985 Tudod, előszeretettel javaslom a Systembacket kezdőknek, az XP támogatása végett áttérőknek. Amíg kicsit bele nem jönnek, addig inkább csináljanak sűrűbben pontokat, aztán ha balul sül el egy frissítés, vagy mondjuk egy videokártya meghajtó telepítés, bármilyen más próbálkozás, akkor egyszerűen visszaállunk egy korábbi még megfelelő állapotra. Viszonylag hamar begyakorolják a Systemback használatát, és akár egész elképesztő helyzetekben is (a fene tudja hogy, átrendezik a Xubuntu teljes Asztalát, eltűnnek a panelról ikonok meg ilyesmi :) ) sikerrel alkalmazzák önállóan, nem kell várniuk a Szomszéd Pistike szerepét betöltő Csuhásra. Egyre magabiztosabbá, bátrabbá válnak a Systemback használatának köszönhetően. Csakhogy ez nem egy olyan felhasználói csoport, amihez szokva vagy, nem olyan emberek, akik nagyobb számban körülvesznek téged, meg amilyen te is vagy. Ők nem nézik meg, hogy van-e elegendő hely egy folyamat végrehajtásához. Bedugják a pendrive-ot az USB portba, elkezdik rámásolni a HD filmet, aztán csodálkoznak, amikor a másolás felénél üzenetet kapnak az arcukba, hogy elfogyott a hely. A múltkor ráfért ugyanerre az izére három film is, most meg nem megy rá egy sem. Az hogy az eszközön az a két film még mindig rajta van-e, vagy hogy az két film milyen felbontású, milyen méretű volt fel sem merül bennük. Mivel az alapértelmezett munkakönyvtár a /home-ban van (ami esetleg nincs is külön partíción, így az SB által létrehozott tartalmak akár gyakorlatilag a / alá is kerülhetnek), jó volna ezt a helyelfogyásos lehetőséget (elnézést a kifejezésért) „hülyebiztossá” tenni. Igazából a metódust nem látom tisztán. Ha a pont létrehozása előtt le lenne ellenőrizve, hogy van-e elég hely a létrehozásához, az is jó lenne, de én úgy saccolom, hogy ahhoz rengeteg fájlt kellene számba venni, és az akkor is jelentősen lassítaná a folyamatot, amikor arra végül is semmi szükség, a munkakönyvtár partícióján rengeteg hely van. A helyelfogyás miatt sikertelenül létrehozott pont törlése nekem jobb ötletnek tűnik az esemény bekövetkeztekor, még akkor is, ha soká tart. Egy villogó üzenet, hogy törlés folyik és a tisztelt felhasználó legyen kedves kivárni, aztán kész. Szerintem ez még mindig jobb, mintha nem tudja elindítani a rendszerét, vagy nem tud bejelentkezni grafikus felületen. Azt aki figyel rá, hogy olyan helyre készítsen pontot, ahol az el is fér, ez amúgy sem érinti, annak pedig, aki nem mozog ezekben a dolgokban otthonosan, még mindig sokkal egyszerűbb várni, mint a hibát megszüntetni, helyet felszabadítani. Egy picit igyekeztem ebbe az irányba lobbizni, remélem azért a szemtelenség határát nem léptem át!

          csuhas32A visszaállítási pont készítésének a folyamata nem csak helyhiány miatt szakadhat meg, és jelenleg úgy van, hogy újabb készítésekor a be nem fejezett automatikusan törlődik. Ezzel mondjuk nincs is gond, csak legfeljebb olyankor mikor amúgy eszedbe sem jutna újra próbálkozni, mert nincs hely. Inkább arra gondoltam, hogy a hibaüzenet leokézása után automatikusan elindulhatna a törlés is ilyen elfogyásos esetben. Ez így elég jó, kompromisszumos megoldásnak tűnik. :-)

            KendekKöszönöm, hogy meghallgattál! Közben fél szemmel lesem a meccset, de persze lehet, hogy nem ezért nem látom mi ebben a kompromisszum, nekem jó megoldásnak tűnik. :-)

              csuhas32Annyi a kompromisszum, hogy ez így csak félautomata megoldás. Egyrészről meg kell várni a felhasználói beavatkozást, másrészről meg az OK gomb helyett be is lehet zárni a dialógusablakot. De már állok is neki a kivitelezésének. :-)

                csuhas32Jah már megírtam ezt a részt, igazán nem volt bonyolult. Csak közben még eszembe jutott tegnap este, hogy jó lenne egy telepítőszkript a SourceForge oldaláról letölthető Install Pack-be, mert így, csak egy halmaz Debian telepítőcsomaggal, nem túl szerencsés. :D Meg közben eszembe jutott még az is, hogy az ütemezett visszaállítási pontoknál is milyen jó lenne ha figyelembe venné azt, hogy betelt a hely. Mert amúgy eddig azt csinálta, hogy percenként megpróbálkozott a létrehozással. Most pedig akkor automatikusan törli a be nem fejezett visszaállítási pontot, valamint elhalasztja a megadott idővel az újabb próbálkozást. Már csak órák kérdése, és meg is lesznek a friss csomagok. Sajnos valamiért megfelezték a Launchpadon a fordítószerverek számát, valamint elég nagy a tolongás.

                  KendekSziasztok! Na feltelepítettem és testreszabtam az ubuntu 14.04-et, Unity ment a fenébe, helyére Cinnamon 2.2 stable került. :) Minden szép és jó, csak a Live rendszer készítésnél van gond. Az elkészült sblive fájlt csak pendrive-ra hajlandó kiírni, ISO-vá nem engedi konvertálni(6GB hely csak elég rá): http://i.imgur.com/NZEeZCM.png Mi lehet a gond?

                    Tomi37Van majd' 6 GB-nyi szabad helyed a /home partíció alatt? A konvertáláshoz előbb ki kell csomagolni az elkészült .sblive képet, majd azt lehet újra becsomagolni némi alakítás után .iso-ba. Ehhez összesen kétszeres mennyiségű szabad hely szükséges a választott Live kép méretéhez képest.

                    Tomi37Megnéztem a kódot mert már régen írtam ezt a részt, és ezek a követelmények: - A képfájl mérete legyen nagyobb mint nulla, de legyen kisebb mint 4 GB. - A képfájl méretének a kétszerese + 100 MB legyen kisebb mint a tárolókönyvtárában elérhető szabad hely mennyisége. - Ne létezzen még a .iso fájl. Nálad az első és az utolsó követelmény megfelel, mert ez leolvasható a képedről. Így marad a középső mint ok.

                      KendekDe jó. Akkor 6 GB hely nem elég, és 8 órányi munka veszik kárba ha remastersys-szel sem sikerül ISO-t készítenem belőle. :( És akkor kezdhetek mindent előről de már 20 GB-os /home-mal, hogy még véletlenül se járjak így.

                        Tomi37A fenéket. A legrosszabb esetben is megadsz neki egy nagyobb munkapartíciót, és kézzel átmásolod az elkészült képet oda, hogy ne kelljen újracsinálni.