peterhA kulcscsomó eldobós dologra talán csak annyit, hogy erősen eltúlzott hasonlat volt (ha jelszóval védve van a gépem bekapcsolásnál-illetve kijelentkezésnél, akkor azért alapszinten védve van ,nyilván nem a Pentagon gépéről van szó). Viszont úgy láttam, hogy a Skype telepítős tutorial videódban te is egy egy karakteres jelszót gépelsz be a telepítés hitelesítéséhez, kérdem,hogy az biztonságos? Elolvasva az " addig nem te dirigálsz " linkelésed ( a Linux nem Windows) ,sok hasznos és érdekes infó van benne leírva ami bizonyos dolgokat érthetőbbé tesz számomra. Ámde álljunk meg egy szóra: a Linuxnak nincs szüksége az olyan felhasználókra akik nem akarják fejleszteni a Linux rendszereket? Vagyis a Linuxnak olyan emberekre nincs szüksége, akik egy idézem : "felhasználóbarát" programot szeretnének és azért nyergeltek át Windows rendszerről, mert egy jobban működő-stabilabb rendszert szeretnének? Tehát ha jól értem az írást, akkor a cikk írója szerint aki a Linuxra nyergel át az lehetőleg legyen egy programozó és járuljon hozzá a fejlesztésekhez :D , mert ugye valljuk be, hogy egy alap szintű Linuxos tudással nem sok mindent fogunk a rendszeren fejleszteni (pláne nem kezdőként). Én úgy gondolom,hogy aki programozó vagy pedig egy kocka az tud fejleszteni, aki pedig egy átlag júzer az maximum tanácsokat tud adni, hogy miben lehetne szebbé, jobbá tenni a rendszert ( természetesen ez már a fejlesztő döntése, hogy ő milyen rendszert fejleszt). A cikket végig olvasva azért,kicsit magas lóról van előadva a történet számomra (mondom ezt úgy, hogy egyik operációs rendszer pártján sem vagyok, tehát nem vagyok elfogult). És igen, a cikkben írják azt, hogy a legtöbb Windowsos felhasználó azért vált mert egy kész-kezelhető , felhasználóbarát programot szeretne ahol vírusok sincsenek (mert ugye ez a dolog terjeng a Linux-al kapcsolatban a köztudatban), és valóban bevallom őszintén... (mert nem szégyen) én is ennek reményében váltottam,de nyilván nem fogom sajnálni az időt és az energiát , hogy megtanuljam az alapokat. A biztonságra kitérve: vajon elmondhatjuk akármelyik operációs rendszerről (amit nem magunk írtunk és terveztünk-fejlesztettünk) , hogy biztonságos? ,hogy nem tartalmaz olyan beépülő folyamatokat-programokat amik a háttérben tudtunk nélkül futnak és esetleg információt szolgáltatnak egy harmadik fél felé? Vajon mi a biztonság mi a biztonságos? vajon biztonságos az ha a gépünkre internetet csatlakoztatunk, vagy akár csak hálózati kapcsolatban van más gépekkel? A biztonság számomra egy ugyanolyan illúzió, mint a demokrácia hisz alap szinten megvédhetjük a gépünket, viszont egy jó hackernek gondolom az sem akadály. Einstein-nek igaza volt amikor azt mondta , hogy minden relatív ... a sebesség, az idő, a tér stb. stb., és a "biztonság" is relatív dolog.
TTibi46
- 2016. ápr 30.
- Csatlakozott: 2016. ápr 5.
- 0 legjobb válasz
a mesterAzért ez szerintem ennyire nem egyszerű dolog,egy jól megírt vírus vagy kémprogram eleve lehet egy általad feltett alkalmazással települ,de ebbe most ne menjünk bele. Nem a rendszert fikázom,de én úgy gondolom hogy, legyen már jogom eldönteni ,hogy kívánok e jelszót használni és ha kívánok , akkor milyen jelszót adok magamnak ( mert ugye azt is meghatározza,hogy milyet adj ). Ezen szerintem nincs nagyon mit rágódni. Valamint én ha felállok a géptől és olyan környezetben vagyok illetve más ember férhet a géphez akkor kijelentkezek...ez ennyire egyszerű történet, pontosan olyan ez mintha az androidos telefonunkra is csak jelszóval lehetne telepíteni a progikat,és érdekes ugye az is Linux alapú valamint nincs alapból root jogunk és mégsem kér jelszót ...akkor hogy is van ez? (megjegyzem ,hogy androidnál root jog nélkül le sem tudsz törölni bizonyos "hasznos" alkalmazásokat mint például a Facebook, ami ugye kizárólagosan a "te" érdekeidet képviseli, valamint fut a háttérben egy rakás dolog, mint pl. a kamera stb. stb., ami úgyszintén "te érted " van, hogy tudjanak kémkedni) Igazából én csak azt hiányolom,hogy nem lehet a hitelesítő jelszót kikapcsolni a rendszerben,számomra ez kicsit idegesítő, de ez van és kész. A bejelentkezési jelszó az jogos azzal egyetértek. Viszont ha már írtad ,miért nem használjuk folyamatosan root felhasználóként a gépet? Ha valamit telepítek azok úgyis nagy valószínűséggel telepítés után derülnek ki,hogy hazavágják-e a rendszert avagy sem! Ha pedig nem telepítek akkor nem jutok előrébb,akkor ennek megint mi értelme? Természetesen arról az esetről beszélek ,amikor csak én használom a gépet otthonomban és ki-be kapcsolásnál jelszóval van védve (megjegyzem,hogy ha kiszeded a winyót és külön rácsatlakozol akkor már semmit nem ér a "nagy" kód). Én ezt a részét így látom a dolgoknak,persze nem állítom, hogy az én látásmódom a tökéletes, de én így gondolom és erősen hiányolom, hogy nem lehet kikapcsolni, viszont elfogadom ez van és kész.
peterhMilyen 5 hónap? :) Nem én tettem fel a kérdést, én csak leírtam ide azt amit tapasztaltam illetve amire rájöttem, hogy ha valaki ugyanilyen géppel belefut ebbe, akkor könnyebb dolga legyen. Ezeket a leírásokat elolvastam én is,de hidd el nem tökéletes sajnos...természetesen ad egy támpontot az embernek, de láthatod, hogy sokan inkább vissza mennek Windows-ra , mert nincs idejük és energiájuk kísérletezni, ha nem vagyok elszánt akkor én is rég feladtam volna. Azt pedig már inkább le sem írom, hogy hányszor telepítettem újra a két rendszert mire jó lett !! És valóban nem lett a leírás egy helyesírási etalon, de aki akarja és akinek szüksége van rá az majd értelmezi , valamint nem mellékesen több órás-napos kísérletezgetésektől kíméli meg magát. Igazából ezekkel a típusspecifikus dolgokkal nyugodtan ki lehetne egészíteni az Ariszló féle leírást, vagy egy másik fejezetet nyitni nekik, mert igen sok embernek szüksége van az Ubuntu mellett a Windowsra, viszont amikor nem jön nekik össze az egymás mellé telepítés, akkor általában feladják és maradnak Windowsnál.
peterhBár már nem hinném ,hogy segít a kérdést feltevőnek a dolog,de azért lehet másnak fog. Rossz az irány gyerekek!! Ugyanebbe a hibába futottam bele ugyanilyen Sony géppel . (csak nem win 10-el hanem win 8-al de szerintem ugyanaz a szitu). Tehát: Felrakod a win-t egy szűz winyóra ,egy partíciót csinálsz (és arra telepíted) ,utána a lemezkezelőben (win lemezkezelő ...win gomb+ x gomb) kötet zsugorítással csinálsz szabad ( partícionálatlan)helyet az ubuntunak,közben a win gyorsindítást is kikapcsolod (ami megjegyzem, xart sem ér abból a szempontból,hogy a win újraindulásánál a rendszer elveszi a grubot). Ezek után feltelepíted a az Ubuntut és telepítésnél azt a varit választod hogy :" az Ubuntu telepítése a windows manager mellé" ,amikor ez kész van, akkor újraindítod és feljön a lila színű Grub 2,ott kiválasztod mondjuk az Ubuntut el is indul minden oké,viszont egy újbóli indításnál mondjuk elindítod a win-t (a grub-ból kiválasztva ,hisz amíg a win-t nem indítod el addig van grubod) a win be is tölt minden oké,de a legközelebbi újraindításnál eltűnik a grub betöltő és automatikusan a Win jön be....tehát valamit felülír a Windows.....grrrrr MEGOLDÁS: a Windowst (shift gombos újraindítással )újraindítod és az ottani menüpontok közül rákattintasz az Ubuntura. A rendszer újraindul feljön a grub2 ( de ugyanúgy nem marad ott ,legközelebbre) elindítod az Ubuntut, és indítasz egy terminált ,ott sudo paranccsal telepítettem a grub-ot és a grub 2őt mindkettőt frissítettem (update paranccsal,amúgy amikor beírod a nevét annak amit telepíteni akarsz ,akkor a terminál pontosan kiírja,hogy melyik paranccsal tudod ezt megtenni) ,na tehát telepíted őket mindkettőt frissíted (update),utána nyomtam egy " sudo grub-install /dev/sda " parancsot és elméletileg beírta a Grub-ot az MBR-be ( winchester boot szektora)....és ezek után akárhányszor indítasz újra a grub ott marad mindig az indítás után egyből. Ugyan nem tudom,hogy jól jártam-e el ,de működik a dolog és nekem ez a lényeg!!! A rendszer amúgy Sony Vaio laptop UEFI -s telepítés Win8 és Ubuntu 14.04 LTS volt,de szerintem Win 10 esetében is ez a szitu!! Remélem segít ez a leírás valakinek,mert nekem elég sok időm ment el mire ezeket kitapasztaltam :D
a mesterNincs amúgy különösebb baj a win-el addig a pontig amíg el nem kezd leszemetelődni,utána viszont kuka.Értem én ezt a jelszavas dolgot és ez egy vállalatnál még igen hasznos is tud lenni ahol több felhasználó használ egy adott gépet-hálózatot,ámde ha a saját privát gépemet használom (csak én és egyedül mindig !!!! ) akkor miért kell minden egyes progi telepítésénél bepötyögnöm a kódot? A root ill. sudo dolgoknál még van is benne ráció ,hogy jelszót kér. Amúgy tesztelgetem a rendszert,mindkettő fel van most rakva és szo szo ,kb fej -fej mellett vannak,kb. ugyanúgy terheli a gépemet az Ubuntu is mint a Win 8 viszont a böngészők (Mozilla ,Chrome) azok például egy Youtube esetében lassabbak-darabosabbak mint pl. Win alatt ,amúgy összességében szimpatikus a rendszer,az meg már csak hab a tortán,hogy teljesen ingyenes!! Ez a Krusader progi szinte teljesen olyan mint a Tc,egyébként a win esetében is csak mostanság van ez a rendszergazdai futtatás megerősítés...régebben nem csinált ekkora ügyet belőle,mondjuk egy win 98-nál vagy egy xp-nél nem emlékszem ,hogy kért volna ilyesmit,vagy csak elvétve.
peterhAmúgy ez a telepítés amit levideóztál ez miben másabb mint ahogy pl. én csináltam? Azon kívül,hogy így gondolom figyelmeztet ha van frissítés. Az egyébként tényleg jó a terminálban,hogy be lehet illeszteni az egérrel kimásolt dolgokat,viszont én világ életemben a volkov commandert,norton commandert,win commandert illetve a total commandert használtam szerintem annál átláthatóbb file kezelő-rendező a világon nincs,engem ez a Terminálos kicsomagolás másolgatás stb arra emlékeztet mint amikor az emberek megnyitják a windows intézőt 2x (két külön ablakban és úgy másolnak....mondhatni újból felfedezik a Total Commandert ),bár ez rossz hasonlat,mert nyilván van amit csak terminálos parancssorral tud az ember megoldani. Amúgy ezt a szoftvertelepítéses "hitelesítés" kód beírós dolgot nem lehet valahogy megszűntetni? valamint azt ,hogy ne kérje folyton mindenütt a root illetve a sudo jelszót pl. a terminál... Ami még feltűnt ebben az Ubuntu op. rendszerben,hogy egyszerűen az alkalmazások képtelenek megjegyezni a jelszavakat,értem ez alatt pl a Nautilusból belépek hálózaton a NAS megosztott mappáiba beírom a kódot rányomok ,hogy jegyezze meg és legközelebb ugyanúgy be kell írni...tehát valamiért nem jegyzi meg a kódot.
bartasziliVisszaszívom ezt az Eaysbcd ,dolgot mert gyakorlatilag semmit nem ér...megint újra raktam mindkét rendszert és hiába volt beállítva az easybcd,ugyanúgy hazavágta a win a grubot,utána shiftes újraindításal elindítottam az Ubuntut és onnan terminálból pár Grub install paranccsal plusz grub update parancsal frissítettem a Grubot utána beírtam az MBR-be és most jó,de nem ártana ha tisztában lennék a parancsokkal és a következményekkel viszont nem tudom hol van ezekről érthető normális írás?
peterhKicsit fura nekem ez a parancssorozgatás :D ahogy leírod peterh meg pl. ahogyan leírta Ur Balázs is ,ezek sokszor szerintem túl vannak bonyolítva,de az is lehet ,hogy Windows-os fejjel gondolkozom... Én úgy csináltam hogy letöltöttem innen: http://www.skype.com/en/download-skype/skype-for-linux/downloading/?type=ubuntu64 ,majd Gdebivel telepítettem, utána elindítottam a Krusader (fájlkezelőt) adminisztrátor módban,kicsomagoltam a fájlt,majd a " /usr/share/skype/lang " mappába bemásoltam (f5-el) a két fájlt,és működik!! számomra sokkal átláthatóbb egy Total Commander típusú fájlkezelő ,mint ez az átláthatatlan parancssor,nem is értem miért kell ezt így megbonyolítani...na de csak megtanulum majd :) vagy nem,de ez legalább biztos :D
Sziasztok a segítségeteket szeretném kérni,keresek egy bizonyos programot ami CPU MEMÓRIA stb indikátor a felső tálcára lehet beállítani,hogy jelezze az adatokat ,a múltkor telepítettem ,de egyszerűen sehol nem találom és nem tudom a nevét,linkelek egy képet amin láthatóak a teljesítmény mérő indikátorok. processzor: kék , memória: zöld színű http://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2012/07/650x250ximage164.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.Nh0yZ9v8TD.png Köszönöm előre is a segítséget:Tibi SZERK: közben sikerült megtalálnom : Rendszerterhelés indikátor a neve :)
pethammerLehet neked is az a bajod mint nekem....de én kezdek rájönni (a magam kezdő szintjén),hogy hogy lehet vele kitolni... Legyalulsz mindent ,felrakod a Windowst utána egyből kikapcsolod a gyors indítást ,lezsugorítasz kötetet az ubuntunak ,elindítod az EASYBCD 2.2-őt ( amit ha szerencséd van a WIN10 nem szúr ki,mert nálam a régebbi 2.1-es verziót nem engedte indítani a win8 itt jegyezném meg a korrektséget a win részéről :( ..... ) tehát ha el tudod indítani akkor rámész a win10 -re az edit boot menüben és oda teszed a pipát a win10 mellé utána alul bejelölöd ,hogy "wait for user selection" és rányomsz a mentésre (a wiew settingsben le is tudod csekkolni,valamint ha újra indítod a gépet akkor bejön a win boot manager fekete képernyő ott tudsz rányomni a win10 indulásra. Utána telepíted az ubuntut és NEM a "valami más" opciót választod mint ahogyan a leírásokban van,HANEM a "az ubuntu telepítése a win 10 manager mellé" verziót,amikor megvagy akkor a lila Grub indító fog fogadni ahonnan egyből tudod indítani az Ubuntut ,ha pedig a windows manageres-et választod a Grub indítóban akkor indul a win manager,ahol kiválasztod a win 10-et (ha azt szeretnéd indítani) Sejtésem szerint az easybcd-vel letiltod a windows egybőli indítását...olyan mintha kicsit karanténba tennéd,hogy csak akkor indulhasson amikor te rányomsz. Valamint ez elméletileg nem okoz Windowstól való függőséget,mert ha a Windows rendszered beadja a derekát akkor is a Grub indul ahonnan tudod indítani az Ubuntut. Én megmondom őszintén,nekem ez a terminálos sudo parancsozgatás piszkosul kínai..értek jó pár dolgot na de egy kezdőnek ,hogy beállítsa ezt a Boot-os történetet ez eléggé bonyolult dolog...(és ahogy elnézem nem csak én vagyok ezzel így). Annyit még hozzá tennék,hogy szerintem az a baj a laptopoknál,hogy hiába kapcsolod te ki aWindowsban "főkapcsoló lehetőségei"-nél a gyorsindítást a gép ugyanúgy átugrik a Grub-menün,az igazi gyorsindítás kikapcsolása a Windowsban az az ha Easybcd-vel kijelölöd arra hogy várjon a sejhaján amíg ki nem választod és rá nem enterezel. Nem tudom ,hány napom ment erre rá,ráadásul úgy ,hogy számos oldalt végig olvastam és sok helyen volt segítség viszont egybefüggően sajnos sehol nincs leírva...valami mindegyik leírásnál sántít sajnos!!
madlybadHát igen pont ezen kezdtem el én is gondolkozni :-D Lehet kukázom...már csak azon elvek miatt amiket a Win megenged magának..úgy gondolom, hogy ez valahol nem fer,mert megvettem egy gépet amin ugye futnia kellene több rendszernek is,de ők csak azért hogy keresztbe tegyenek az embereknek megnehezítik a történetet...szerény véleményem szerint egyre nagyobb a konkurencia (amely rendszerek ráadásul ingyenesek) és attól tartanak,hogy sokan átváltanak más renszdszerre,lehet attól tartanak,hogy úgy járnak mint az MSN messenger esetében,hogy mindenki Skypera váltott...sanda gyanúm szerint a win 10 is ezért ingyenes...bár lehet én tévedek ;-)
bartasziliKöszönöm,mihelyst oda jutok megnézem :D,sajnos azóta sikerült addig variálni ezzel az android telepítéssel,hogy hazavágtam a rendszert....és most megint ott tartok,hogy felraktam a win 8-at (UEFI) plusz mellé az Ubuntut (UEFI) első indításnál tökéletesen feljön a Grub és el is indul az Ubuntu,viszont mihelyt a Windows-t elindítom onnantól kezdve ha újra indítom a gépet ,akkor nem jön fel a grub hanem a win indul és csak úgy tudom elindítani az Ubuntut azaz Grub-ot behozni,hogy betölt a Windows nyomok egy shiftes újraindítást ,és ott van két Ubuntu lehetőség ..rákattintok az egyikre és úgy indul a gép újra ,hogy feljön a grub és indítható az Ubuntu. Viszont a múltkor valahogy sikerült úgy megcsinálni,hogy minden bekapcsolásnál a grub jött fel és onnan választottam ,hogy mi induljon. Nagyon sok leírást végig nyálaztam...szinte mindegyikben másképp van leírva minden...van ahol pl. csak két partíció létrehozását javasolják (swap és rendszer a gyökérhez csatolva) van ahol négy partíció létrehozását javasolják ( swap , EFI-boot ,rendszer a gyökérhez csatolva, plusz egy negyedik partíció a saját dokumentumainknak képeinknek) eleve nagyon sok dolog ködös és kétértelmű számomra. Amit még hozzá tennék,hogy nem igazán tudom,hogy hogy működik ez a Grub meg maga a betöltés menete,viszont azt nem értem miért kell valamit így megbonyolítani direkt csinálják ezt,hogy ne tudj felrakni két rendszert? vagy mi az oka ennek,hogy nem lehet úgy megcsinálni egy programot ,hogy ne keljen kockának lenni ahhoz ,hogy be tudd állítani...eleve a Windows boot manager miért olyan agresszív ,hogy ő letojik minden rendszert és önkényesen ő indul... nem értem én ezeket a dolgokat. Normál asztali gépeknél is ez a szerencsétlenkedés van vagy csak Laptopoknál ilyen ez a történet?
peterhHali,bizonyos dolgokat értek bizonyos dolgokat nem ,hiába olvasom át 100x is lassan :D :D Nem hiába ez a Linux egy külön világ,ahol az átlag Windowson szocializálódott ember rájön ,hogy a számítógépes eddigi tudása az valahol a béka popója alatt van. Te emlékszel még ,hogy pontosan melyik változatot telepítetted fel? Melyik cég termékét ? ,Én erről a honlapról töltöttem (ezeket ingyenesen le lehet szedni) innen: http://www.android-x86.org/download viszont több változat van 4.4 , 5.1 ,de csak az 5.1-ből van EFI-s változat,de szerintem jobb volt a 4.4 (kit-kat) viszont nem tudom,ha azt sikerülne is feltenni e win 8-am és az Ubuntum mellé amik UEFI-telepítésűek ,akkor vajon a 4.4 hagyományos Legacy telepítésűt látná -e az Ubuntu által feltelepített Grub. Valamint amikor ez az Android x86 települ akkor megkérdezi ,hogy installálod-e a Grub-ot vagy a Grub 2-őt nem tudom,hogy arra szükség van-e avagy csak bekavarná az eddigi rendszert.... itt írnak dolgokat a telepítésről,de nekem nem áll össze a kép: http://www.android-x86.org/documents/installhowto
bartasziliIgen asszem ezt jól összefoglaltad :D Én abszolút kezdő vagyok Linux téren,de az ilyen jellegű dolgokat mint pl. a Terminál csak kb. 15-20 évvel ezelőtt használtam a 286-os 386-os koraszakban ,utána jött a Microsoft Windows és nem nagyon volt szükségem rá...mondhatni úgy is ,hogy még azt a minimális dolgot amit tudtam azt is elfelejtette az ember,viszont érdekel a dolog,de van az a pont amikor úgy érzem feladom :D :D (Szerk. Htibi -> Tisztességesen írjuk mindennek és mindenkinek a nevét. Most kijavítottam, de legközelebb rejtem a hozzászólást kérdés nélkül.)
bartasziliValószínűleg azért nem fejleszt Linuxra mert nem sokan akarnának fizetni érte. Skype alkalmazás amúgy azért nincs hivatalosan mert a Microsoft nem igazán akarja támogatni a linuxot ezzel? (sikerült amúgy felraknom Gdebi-vel a skype-ot). Bocsi a hülye kérdésért,de tisztázzuk : pontosan melyik a Nautilus és hogy van ez az F3-as dolog? A double commandert még meglesem kíváncsiságból :D