Sziráki Tamás"A cron akkor kell, ha napokig, hetekig nincs kikapcsolva a gép. Ha ki van, akkor a bekapcsoláskor az rc.local lefut, és megcsinálja, amit kell." Kérdés, hogy hányszor akarod csináltatni. Naponta max. egyszer, vagy akár tízszer is, ha tízszer kapcsolod be.
Ubuntu 14.04 LTS SSD [Megoldva]
Sziráki TamásA cron is jó akkor, ha napokig ki van kapcsolva a gép. Bekapcsoláskor az első adandó alkalommal (nem azonnal, hanem kb. az első negyedórában, félórában) lefut a szkript. Igen, ez egyszerűbb swappinessbeállító-sor.
Sziráki TamásA suspend miért járna erős lemezírással? Sokkal gyorsabb, és mivel kevesebb olvasás/írás kell, összeségében szerintem kedvezőbb a felfüggesztés, mint a ki-bekapcsolás.
magnatIgen is, meg nem is. Ha nemrég futott le a cronbeli szkript, és nem volt írás/törlés, akkor elvileg lehetséges, és jó is, hogy nulla bájtot trimmelt (ugyebár ehhez az is kell, hogy különálló /home partíciód legyen). Ha a /home egy külön partíción van (az SSD kis mérete miatt nem tartom praktikusnak ezt a megoldást), akkor sudo fstrim -v /home parancs is kell
a mesterIgaz. Bár a cron-nál meg lehet, éppen akkor nem kapcsolod be, amikorra be van állítva. Mondjuk a napi tíz indítás nem általános, de hogy legyen egy ésszerű kompromisszum: anacron.
trtMeglehet. :) Viszont plusz egy kérdés: /tmp és /var/tmp Egy Asus Eee PC-re raktam most (ismerős gépe, XP helyett), 4GB és 16GB SSD-van benne. A /tmp és /var/tmp kicsit feleslegesen íródik, így gondoltam, lehetne ramdisk. Csakhogy összesen 1GB ram van, és ez egy kicsit kevésnek tűnik. Tipp? Hagyjam a fenébe?
trtElvileg nincs külön /home partició Így néz ki az fstab: / was on /dev/sda5 during installation UUID=8ccf5410-db6d-4c50-96a1-a959a1562a2f / ext4 noatime,errors=remount-ro 0 1 rc.local pedig így: #!/bin/sh -e # # rc.local # # This script is executed at the end of each multiuser runlevel. # Make sure that the script will "exit 0" on success or any other # value on error. # # In order to enable or disable this script just change the execution # bits. # # By default this script does nothing. fstrim -v / exit 0 Rendben van ez így? Nem vagyok guru,így nézzétek el ha nem vagyok mindenbe biztos :-)
magnatElvileg így jónak kell lenni, ha az rc.local mellett döntesz (és tuti megfogadod, hogy csak egyszer kapcsolod be naponta a géped. :DDD )
Sziráki TamásMondjuk a napi 1-nél biztos többször szoktam,2-3 a minimum.Akkor mit ajánlotok?
Sziráki TamásMiért lenne baj az ha akár minden percben lefutna a parancs? Ez nem hat negatívan az SSD-kre, éppen ellenkezőleg. Inkább az a heti lefutás az ami kicsit túlságosan is laza. Van aki azért vette, hogy használja is, és nem azért, hogy a széltől is óvja. Jó, hogy nem mindenre jó csak arra nem amire való. Archiválásra nem jó, mert kicsi és drága. De sok írásra sem jó mert nem tesz jót neki. Talán kutyát dobálni még alkalmas lehet.
KendekEggyel lejjebb olvass! :DDD #comment-449853
Lám érdemes volt feltenni a kérdést, igencsak sok új információ is megjelent itt, amivel eddig nem találkoztam. köszönöm a konstruktív hozzászólásokat, ötleteket. Azért annyi még elbizonytalanít, hogy ahányan írtak, annyi féle megoldás....de legalább mostmár van miből szemelgetni. Azért azt hiszem megoldottá tehető a kérdés. Még egyszer köszönet mindenkinek.
Sziráki TamásPassz. Esetleg 50-100 megabáj lecsípése elég lehet ramdiszknek, és talán a rendszer is megelégszik a maradékkal. Ki kell próbálni. Mindenesetre a df -h kimenetekből látszik, a meglevő ramdiszkek nincsenek kihasználva, egy-két százalékkal futnak...
magnatDiscard csatolási opció: + Jó, mert azonnali, és nem blokk szinten működik, hanem tudatja az SSD vezérlőjével, hogy az adott adat nem létezik többé. A vezérlő pedig tesz róla, hogy a legkisebb szinten megtörténjék a törlés. - Rossz, mert ez adott esetben sok blokkbeolvasással, adatmódosítással és blokkújraírással járhat. Ettől a sok kicsi fájl törlése valóban lassabb lehet mint trimmelés nélkül. Meg egyébként sem mindegy, hogy fizikailag történik-e törlés, vagy csak logikailag. Csak fstrim: + Jó, mert a törlési műveletek sebessége mindig optimális, hiszen extra olvasásra és írásra nincsen szükség. - Rossz, mert csak blokkszinten képes megmondani az SSD vezérlőjének, hogy nincs szükség már az adott adatra. Az írási műveletek lassabbak lehetnek emiatt, és akkor ha viszonylag ritkán van futtatva a parancs. Egy kisebb SSD a használattól hamar teli íródhat, a vezérlő pedig gondoskodik róla, hogy szétoszlassa az adatokat. Ez utóbbi művelet viszont nem optimális. Belső utasításokra olyan adatmozgatásokra kerül sor, amelyekre valójában nincsen szükség, hiszen logikailag már nem is léteznek. A fizikailag teli írt SSD-n pedig az optimalizáló műveletek több írással járnak az erre fenntartott tárterület felhasználásával. Igazából nem tudom, hogy milyen teszteket végeztek az Ubuntu fejlesztők, de elméletileg a heti egyszeri fstrim parancs futtatás egyáltalán nem optimális. Nemcsak az SSD írási sebességére vonatkozóan, de az élettartama is jelentősen csökkenhet a discard csatolási opció használatához képest. Nekem speciel párpercenként több száz MB-nyi trimmelhető adat keletkezik az fstrim szerint, anélkül, hogy egyébként bármit is csinálnék a böngészésen kívül.
Swap partíció helyett egy ideje zram-ot használok. Telepítéskor eleve nem adok meg swap területet, szól is érte a telepítő, hogy ha telepítés közben elfogy a RAM akkor problémák adódhatnak, 2GB RAM-om van, eddig nem volt probléma a cserehely hiánya. Telepítés, frissítés után első dolgaim közt van a bum és a zram-config telepítése, bum-ban szoktam beállítani, hogy automatikusan induljon a zram (meg letiltok ezt-azt).