Véget ért a Hegyalja Fesztivál, ahol az Ubuntu közösség is megjelent. A rendezvényen a civil szervezetek között vártuk pavilonunkban az érdeklődőket. Vittünk egy ASUS eee PC-t is, aminek segítségével bárki kipróbálhatta az Ubuntut. Korábban ezen a gépen az Ubuntu Netbook Remixet teszteltük, azonban a fesztivál idejére egy alap Ubuntu telepítést tettünk rá. Természetesen a Compizt sem kapcsoltuk ki, így azok, akik korábban még nem használtak Linuxot, megdöbbenve tapasztalták, hogy mi mindent ki lehet hozni Ubuntuval egy ilyen kis számítógépből.
A pavilonunkban óriási volt a forgalom, szinte folyamatosan voltak érdeklődők az asztalunknál. Sok olyan felhasználóval is találkoztunk, akik az elmúlt egy évben kezdtek Ubuntut használni - köztük olyannal is, akivel tavaly beszélgettünk a fesztiválon, és ennek hatására kezdte el használni az Ubuntut. Egy Ubuntu felhasználó (Mancs) arról számolt be, hogy az egyik tokaji gyrososnál Kubuntu fut egy nyilvános Internet terminálon. Az utolsó napon pedig odajött hozzánk az Agregator zenekar dobosa - mint kiderült, ő is Ubuntu felhasználó.
A felhasználói bázisban is érezhetők a változások: mostanra egyértelművé vált, hogy a felhasználók nagy többsége már nem informatikus, hanem egyszerűen olyan ember, akinek megtetszett az Ubuntu. Találkoztunk más disztribúciók felhasználóival is: persze nem rivalizáltunk, hanem frissen csapolt sör, és remek tokaji borok mellett beszélgettünk SUSE, Gentoo, Debian és más rendszerek felhasználóival a szabad szoftverekről, a fesztiválról és arról, hogy a környéken hol érdemes enni vagy borozni.
Nem csak a pavilonunkban találkozhattak velünk az érdeklődők: szombat délután a Zöld Sátorban beszélgettünk Pettkó András országgyűlési képviselővel a szabad szoftverek hazai helyzetéről. Szóba került az AbevJava, aminek kapcsán felvetettük, hogy miért készül közpénzből zárt forráskódú alkalmazás, hogy miért nincs még mindig állami nyílt forráskódú stratégia, hogy az oktatásban miért nincsenek jelen a szabad szoftverek: ennek kapcsán megemlítettük a macedón számítógépet minden gyereknek projektet, amelynek során 180 ezer munkaállomáson fog Ubuntu futni, és a vékony kliens alapú technológiának köszönheten megtehetik, hogy minden gyereknek jusson számítógép az iskolában. Egyetértettünk abban, hogy az oktatás kulcsfontosságú terület.
Úgy vettük észre, hogy Pettkó András nyitott a párbeszédre, és számára nem ismeretlen a szabad szoftver fogalma, hiszen a beszélgetés során éppen ő említette a Login kezdeményezést, melyről korábban már mi is írtunk az Ubuntu.hu oldalon - és azt is pontosan tudta, hogy Linux alapú megoldásról van szó. Ugyanakkor nekem az volt a benyomásom, hogy a szabad szoftverek jelentőségét a tudás megosztásában és szabad áramlásában még az is csak nehezen tudja felmérni, aki egyébként aktívan foglalkozik a témával. Így talán érdemes lenne a szabad szoftverek ezen aspektusát is tudatosítani az emberekben - bár ez nyilván nem egyszerű feladat.
Bár a beszélgetés - jellegéből és a helyzetből fakadóan - nyilván nem járt konkrét eredménnyel, mégis úgy érzem, hogy hasznos volt. Úgy tűnik, hogy a parlamentben van olyan politikus, aki nem csak a párbeszédre nyitott, hanem arra is, hogy képviselje azokat az értékeket, amit a szabad szoftverek képviselnek. Mindenesetre a beszélgetés végén adtunk neki egy Ubuntu CD-t, ő pedig megígérte, hogy ki fogja próbálni, így akár az is lehetséges, hogy hamarosan egy Ubuntu felhasználó is lesz a parlamentben. :)
Pólót is sorsoltunk a fesztiválon. A helyzet úgy alakult, hogy sajnos csak női pólót tudtunk felajánlani - szerencsére azonban több hölgy is megfordult a pavilonunkban, így végül mindkét kisorsolt pólónak lett gazdája. A szerencsés lányok pedig láthatóan nagyon örültek a pólónak. Ez pedig meggyőzött arról, ami már régóta foglalkoztat: mindenképpen több nőt kell bevonnunk a közösségbe, hiszen már rövid távon is a felhasználói bázis növekedésének legfőbb gátja az, hogy ma szinte teljesen kimaradnak az egyik nem képviselői. Márpedig a fesztiválon azt tapasztaltuk, hogy a lányoknak is tetszik az Ubuntu - csak éppen nem jut el hozzájuk.