hillmanA windows/linux egy gépre telepítése, ahogy nekem sikerült, inkább kimásolom a leírásomat (Lenovo G505, win7/ubuntu 12.04 LTS)
Megjegyzés2: előfordulhat olyan eset, hogy a Windows telepítés után, a Linux telepítésekor, a Linux lemezkezelője, nem látja a merevlemezen a már feltelepített Windows-t, az egész lemezt egybefüggően, egy partícónak látja. Ha így telepítenénk a Linuxot, az nyilvánvalóan tönkretenné a már feltelepített Windows-t.
Ebben az esetben más módszer lehet a célravezető: kezdjük a Linux telepítésével. Ekkor a merevlemez partícionálását a Linux telepítőjével fogjuk végezni, mégpedig így: létrehozzuk az első partíciót (sda1) és szabadon hagyjuk (a Windows-nak, mérete akkora legyen, hogy elférjen rajta maga a Windows plusz a tárolni kívánt fájlok is). Ezután a következő partíció (sda2) a Linux swap file-nak lesz létrehozva (cserehely, mérete kb. akkora mint a RAM mérete – max. 5 GB). A következő partíció (sda3) a Linux-disztribúciónak lesz létrehozva, ext4 fájlrendszerrel, mérete max. 20 GB legyen. Csatolási pont: / . A következő partíció (sda4) a Linux alatti, felhasználói fájlok és állományok helye lesz, mérete a merevlemezen rendelkezésre álló helytől függ. Fájlrendszere ext4, csatolási pont /home.
Ezután hagyjuk a Linux telepítőt végigfutni.
A Linux telepítése után, most jön a Windows telepítése, a Win telepítőlemez behelyezésével. Amikor eljut a Win telepítő oda, hogy a merevlemezen hova települjön, első lépésként töröljük a szabadon hagyott partíciót (a Linux telepítésekor, a Windows részére létrehozott, sda1 partíciót). Ezután hozzunk létre a Win részére egy elsődleges partíciót (Win 7 esetén kb. 80 GB), és erre telepítsük a Windows-t. (a lemezen még szabadon maradt helyből, már a windows lemezkezelőjével hozunk létre egy meghajtót, a Win alatt használni kívánt fájloknak, állományoknak). Ezután hagyjuk a Win telepítőt végigfutni.
Ha mindent így csinálunk, kis szerencsével, mind a Windows, mind a Linux indítható lesz a gépen, a bekapcsolás után szinte azonnal megjelenő GRUB ablakában, a menüből kiválasztva (első sorban a Linux, alatta a Windows, és ha nem avatkozunk be, pár másodperc várakozás után indul a Linux betöltése).
Előfordulhat, hogy ezután a Linux nem tud betöltődni. Ez esetben újra kell telepíteni. Újra telepítéskor a Linux lemezkezelője látni fogja a már előzőleg létrehozott partíciókat, itt tehát ne változtassunk, ezekre a partíciókra telepítsük a Linuxot újra.
Ezek után remélhetőleg mind a Windows, mind a Linux indítható lesz a gépen, a GRUB ablakában való kiválasztással.
Hát nekem sok szenvedéssel, sok próbálgatással/újratelepítéssel, két gépen is szépen összejött, már tesztelgetem őket napok óta.