RitanaAz Intel 8 MB-os SSD-ire gondolsz? Ár/érték arányuk valóban nagyságrendekkel nagyobb volt mint az addigiaké. :D Néhány gyártó egyébként tényleg, hogy a valóságtól elrugaszkodottan állapítja meg a maximálisan írható adatmennyiséget (túl alacsony), de egyébként az átlag ötéves élettartam bőven elfogadott. Egy merevlemez sem bír többet, aztán meg pl. ami nekem van 64 GB-os, az pár év múlva már nevetséges lesz és olcsón lecserélhetem.

    KendekAlaposan túl van ez lihegve, ahogy látom... :D Ezek szerint messze nem olyan érzékenyek, "rosszak" az SSD-k, mint amilyennek beállítják őket. Mondjuk a HDD-im sokáig bírták mindig, volt 7 éves western digital winyóm is, ami végül azért lett cserélve, mert kicsi volt már. DE, semmi baja nem volt... :D

      UbunturulzA merevlemezek és az SSD-k is nagyon sokáig működőképesek maradnak ha alig vannak használva. :D Például nekem is van pluszban kettő darab terás vinyóm, de jobbára csak adatokat tárolok rajtuk és csak ritkán használom őket. Ezek így nyilván nem fognak behalni öt év után sem. Ellenben ha folyamatos üzemben lennének, vagy sok ki-bekapcsolgatás történne, akkor hamarabb eljönne a csereidejük.

        KendekPersze, nyilván. :) De az a WD Winchester volt használva szépen és ennek ellenére volt 7 éves :D Egyébként nem sűrűn kapcsolgattam ki-be a gépet, általában 2-3 havonta van kikapcsolva pár órára, aztán vissza :)

        Én a Samsungot ajánlom. Teljesen jó linuxon, persze megfelelő beállításokkal. Hogy windows alatt hogy működne, azt sajna nem tudom. Szinte éjjel nappal megy nálam egy sata3 -as samsung ssd, lassan két éve hiba nélkül.

          istjuÉn azt olvastam a netten, hogy az SSD minden- tekintetben jobb mint a HDD. Azzal a parányi megjegyzéssel, hogy másképp számolják az időt. Az elérés az SSD-nél percek helyet másodpercekben mérik, az élettartamot a HDD-nél hónapok helyet években mérik, plusz az árkülönbség és az elméleti funkció (tárolás). Szerintem érdemes újra számolni a képletet tekintettel az RRam-ra és várható társaira is.

          depA magyar wikin találtam egy jó bejegyzést erről, érdemes elolvasni! http://hu.wikipedia.org/wiki/Napl%C3%B3z%C3%B3_f%C3%A1jlrendszer (ezért is használok XFS root partíciót a kisméretű SSD-men , az ext4 helyett :) )

            depÚgy gondolod, hogy érdemes a rendszer és az adatok épségét feláldozni az írási műveletek csekély csökkentése érdekében? Egy inkonzisztens ext2-es fájlrendszerről (pl. sima áramszünet) nem tud bebootolni a rendszer, és önmagától még csak ki sem tudja javítani a hibákat. Rosszabb esetben bukod az egész fájlrendszert, és veheted elő az adatmentő szoftvereket. Akkor már inkább egy metaadat naplózás ext4-el (writeback), az bőven megfelelő kompromisszum.

              RitanaMég jó, hogy ext4-el beállítható háromféle naplózási mód is, és nem az adatműveletek teljes naplózása az alapértelmezett.

                KendekMár az ext3-mal is ez volt a helyzet, ha jól emlékszem. Némi fstab és grub farigcsálás árán lehetett csak rávenni, hogy csinálja már azt, ami amúgy a dolga lenne :-)

                UbunturulzValamelyik fórumtárs írta, " ami nincs az archwikin , az nem is létezik" Ízelítőnek: https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives Ha kell, leírom a saját beállításaimat is. De előtte ismerkedj a fogalmakkal. Amit olvasol, az nem 100 % ubi kompatibilis. Dióhéjban: menjen a trim, feleslegesen ne naplózz, és ne használd az SSD kapacitásának 2/3 -ánál többet.

                Ez is egy jó írás a témában: http://bernaerts.dyndns.org/linux/74-ubuntu/250-ubuntu-tweaks-ssd

                Én anno így csináltam: http://linuxklub-debrecen.hu/viewtopic.php?f=7&t=49

                  hepalyEzeket a beállításokat a már frissen telepített rendszeren kell elvégezni, ugye? :) istju: köszi neked is és mindenkinek, de az a helyzet, higy én még erőteljesen hülye vagyok SSD témában és az angol tudásom is elég rossz, így inkább magyar írásoknak veszem hasznát. :)) Egyébként az EX58-UD3R alaplap elvileg bem támogatja a TRIM-et ...

                    Ubunturulz"Egyébként az EX58-UD3R alaplap elvileg bem támogatja a TRIM-et ..." Ezt honnan veszed? Túl új ahhoz, hogy kihagyják belőle.

                      UbunturulzSzia. Itt egy jól érthető magyar leírás. http://linuxtutorialok.blogspot.hu/2012/10/linux-optimalizalasa-ssd-hez.html Egyébként a trim funkció szerintem nem alaplapfüggő (a 20 éves alaplapokat hagyjuk ki a buliból), amihez csatlakoztatható a sata SSD-d, az az alaplap jó. Inkább erőteljesen kernelfüggő a dolog, de úgy tudom, hogy 2.6.33 kerneltől felfelé már megy.

                      a mesterAbból gondolom, hogy ezt olvastam róla, de ezek szerint összetettebb dolog ez :D @istju: köszi :))

                      Ezt a particionálás dolgot nemigazán értem. Telepítésnél csak 1 particionáló van, nem? Mit tudok én azon "extrákat" állítani SSD-hez? Kicsit bonyolult nekem ez az SSD dolog a HDD -hez képest... :S Egyébként lehet hülye kérdés, de ezt a komplett mizériát minden reinstall után meg kell csinálni? Akkor is ha ráfrissítek a következő kiadásra (pl. 13.10) és nem friss telepítést csinálok?