vadonkaA Fedora gyakorlatilag egy RHEL beta. kinek szájíze szerint melyik jön be jobban Én RHEL-el is dolgozom (nem szabad akaratomból) és egyáltalán nem szeretem, de te azt állítottad, hogy le van csúszva, ami nem igaz. A RedHat a legfeltörekvőbb linux alapú OS vállalati kategóriában. Van hivatalos support, garancia, fejlesztői szerződések...stb ami jelenleg nem sok linux alapú disztrónak van.
vadonka
Luth3rnézd meg a linket amit lejjebb posztoltam. ez évi statisztika ami több független másik oldalon is hasonlóképp van. tulajdonképpen megfordult a redhat előnye és erősen leszálló ágba került 2-3 éve fokozatosan, egyértelmű vezető szerepe lett a debian/ubuntu-nak. én nem mondanám, hogy a redhat éppen feltörekvő ágban van :)
UdiDebian/Ubuntuval kapcsolatban van minősítés szerzési lehetőség? Nem tudok róla (ami nem zárja ki hogy létezik), de kérdés ha lenne mennyit érne? Ezekkel a certekkel el lehet helyezkedni bárhol a világon. Meg kell különböztetni a kereskedelmi linux-ot (ami munkaállomásnak vagy szervernek van kihegyezve) az általános asztali felhasználású disztróktól.
Luth3rÉvek óta létezik debian sőt ubuntu cert is, az LPI védjegye alatt, ők meg nem egy "garázs" cég azért. A redhat kétségkívül egy régi enterprise disztró ezért is van a legtöbb ismert cert ahhoz kötve, de az utóbbi években erősen megfordult a tendencia, a kor fejlődik a redhat meg valahol lemaradt. Ezt nem lehet vitatni. Akár hisz az ember egy statisztikának akár nem, ha már egymástól független források is ugyanazt mondják akkor ott már valami van. Ha csak azt vesszük alapul, hogy a debian/ubuntu fejlesztése mennyi ember kezében van azzal szemben amennyien foglalkoznak a redhat-al akkor toronymagas előnye van a debianéknak. Sajnos a redhat elment abba az irányba, hogy bezsebelik a pénzt a már meglévő ügyfelektől és nem igazán innovatívak. Csúnyán mondva, ülnek a babérjaikon. De mint mondtam kár ezen vitázni hiszen ez a fórum nem a redhatról szól...Én úgy érzem, hogy a mai IT szektorban a redhat lemaradt az élmezőnytől, de nem csak emiatt nem szeretném használni, de ez csak az én véleményem.
vadonkaElőször is nem akarok flame-elni, csupán a véleményem szeretném megosztani, mivel ez a "játszótér"-téma egy másik topicban is előkerült, de az egyes disztribek közt azért némi (számomra nem elhanyagolandó) különbség akad: RedHat - nem ingyenes, vállalat áll mögötte (szvsz kereskedelmi környezetben jó lehet, mint bármelyik másik linux) Fedora, CentOS - lényegében az RHEL közösségi "játszótere", emiatt béta, bug és "gondterhelt" (majdnem kimaradt:) Oracle Unbreakable Linux - designban profi, tudásban szvsz semmivel sem több mint ezen lista bármelyike, a neve meg röhej... (és akkor nem beszéltem a mögötte álló vállalat nyílt forráskódhoz való hozzáállásáról) Suse - nem ingyenes, vállalat áll mögötte openSuse - a Suse közösségi játszótere, hasonló gondokkal mint a fentiek Ubuntu - bár ingyenes, mégis egy vállalt kényének-kedvének kitéve, bőven kihasználva a tényt, hogy milliók használják így sok mindent "élesben tesztelnek" LinuxMint - bár a Cinnamonba első látásra beleszerettem, mégis az ember valahogy húzza a száját, hogy egy Debian-on alapuló Ubuntu-n alapuló rendszert használjon... Debian - szabad, cégfüggetlen, kiforrott, igaz a stable "kissé" le van maradva, de a testing-et használva (desktopra) túl kellemes ahhoz hogy lecseréljem... (szerverre meg szigorúan stable, és nincs gond). Nem arra akarok kilyukadni, hogy a kereskedelmi disztribek rosszak (szvsz vállalati környezetbe én is szívesen beteszem ha ez az igény), de a közösségi változataikról sokszor azt érzem, hogy csak "ajándék a pórnépnek".
krisztianmukliNem ajándék. Ők az önkéntes bétateszterek. :)
adeeNem éri meg a support, amit kishazánkba nyújtanak support néven az egy nagy nulla. Ha perfekt vágod az angolt akkor nincs gond mert a nemzetközi support talán tud segíteni, de tapasztalataim szerint sok a nem hozzáértő betanított helpdeskes ott is. Annyi pénzt amit elkérnek érte nem, hogy nem ér meg de már a pofátlanság határait súrolja. Tekintve, hogy mennyire le van maradva a rendszerük. Nem fogja senki bemagyarázni nekem, hogy ez megéri...Ahol megy a mutyi meg a barter ott nyilván meg kell venni a licenszeket, hogy mindenkinek megmaradjon a jó szájíze. Ismerem a T-system egyik vezető informatikusát és szidja a redhatot kegyetlenül, sorban dobálják ki a régi redhatokat mert egy C-ben megírt appot már nem lehet rajta sehogysem lefordítani, egyre több és több feloldhatatlan függőség alakul ki a csomagok terén amire a nagy support csak annyit mond, hogy frissítsd az újabb redhatra, vagy vegyél egy komolyabb licenszet amibe már belefér, hogy megoldják neked a bajod távolról. Vagy szívsz...heteket. Amit linkeltem statisztika nem csak a webszerverek vonatkozásában van, hanem együttvéve a levelező kiszolgálótól kezdve minden egyéb ismertebb dologig. Nyilván ebbe az oracle adatbázis szerver használata nincs benne, meg az egyéb speciális dolgok sem. Nyilván ahol kifejezetten ebbe a környezetbe fejlesztenek ott redhatot fognak használni mert azzal tuti működni fog. Ha egyszerűen a nagyvállalati szoftverek ezentúl debian alatt lennének fejlesztve akkor úgy kivágná mindenki a redhatot mint a szél. Több rendszergazdát ismerek akik szintén ezen a véleményen vannak. Redhat=gond, probléma, hetek szívása Szóval miről is beszélünk, hogy feltörekvő, meg hú de jó?
vadonkaMég annyit hozzáfűznék aztán befejeztem ezt a vitát, hogy mi egy országos non-profit szervezet vagyunk és a szervezethez tartozó egységek ingyen kaphatnak webtárhelyet, levelezést, akár virtuális gépet is. Úgyhogy elég sok van mindenből. Amióta én csinálom ezeket évek óta csak debian/ubuntu szervert kértek virtuális gépnek, pedig a lehetőségek között ott volt a redhat is. Több olyan külsős is van akiknek egy fejlesztő csapat készít valamit amihez virtuális gép kell, tehát hozzáértők nyúlnak a szerverhez. Ők is kivétel nélkül debian alapú rendszert kértek. Még akkor is ha valami saját maguk álltal fejlesztett szoftvert szolgál ki. Van több SMS szerverünk amit a T-System állított be, arra is kellett virtuális gép amit az ottani informatikus kifejezett kérésére debian alatt üzemeltünk be, ugyanis a szoftverüket mit ad Isten nem lehet lefordítani még a 6os redhat alatt sem mert library függőségi gondok vannak annyira régi. A srác azt mondta, hogy nem akar vele szívni, hogy összerakja amikor debian alatt simán lefordul, és egyébként sem ajánlja a redhatot mert a későbbi frissítéseknél is elakadna. Én amióta informatikusként dolgozom már több mint 10 éve eddig csak a baj volt a redhattal amikor belefutottam és akárkinek segítettem vagy akárkivel csináltam együtt mindig szívás volt valami. Tehát lehet úgy is venni, hogy a redhathoz érteni kell és akkor nem szívsz, de sokkal több idő és nagyobb macera összerakni valamit amit debianba sokkal rövidebb idő és egyszerűbb is. Most akkor miért lennék mazohista és szopatnám magam önként? Épeszű ember ilyet nem csinál... Csak azért nem fogok használni valamit ami nem jó mert rá van nyomva a bélyeg, hogy ez biza enterprise cucc. Nonszensz...
egyébként az ISS-en is kidobálta a NASA a rhel-t meg a windowst a debian javára :) http://www.computerweekly.com/blogs/open-source-insider/2013/05/international-space-station-adopts-debian-linux-drop-windows-red-hat-into-airlock.html szóval erről ennyit..
a mesterNem értem miért szenvednek ennyien a Debiannal... Eddig akárhány gépen próbáltam mindegyiken ment. Ha nem pöccre, akkor kellett neki valami non-free driver, vagy egy kevés (ismétlem kevés) utána olvasás, két sor kód szerkesztése és boldogság. Ubuntu-val már számtalanszor szívtam (hiába egy tőröl fakadnak), ahogy openSuse-val is... De hogy a témához is hozzászóljak az ISS-en feltételezhetően azért nem az egységsugarú user a célközönség.
a mestera szerveres konzolos ubuntut éppen ugyanúgy kell konfigolni ahogy a debiant, akinek megy az egyik megy a másik is. nyilván nem használ okos rendszergazda testing debiant szervernek ahogy nem használ ubuntut sem csak az lts-t. 10 évnyi linux szerver tapasztalat után simán ki merem jelenteni, hogy a csomagok mennyiségét és a verziók közti különbségeken kívül nincs semmi különbség egy debian és egy ubuntu szerver között. semmivel sem könnyebb vagy nehezebb egyiket vagy másikat beállítani. ami miatt nekem az ubuntu lts jobban bevált az az, hogy kevébé kell ppa-ból meg third party forrásból csomagot telepíteni mert a gyári repository-ba ott van, a debiannál meg nincs. a sokszor több éves stable csomagok között gyakran akad el az ember, hogy valami új feature kellene ami az újabban van de az éppen használt linux disztribúció csomagjai közé csak nem akarják felvenni ezért kénytelen kézzel frissíteni. a debiannál ez sűrűbben fordul elő mivel nehezen veszik rá magukat a fejlesztők, hogy akár egy 2-3 verzióval korábbi old stable is bekerüljön valamiből ami akár már több éves és kiforrott. elhiszem, hogy kötik magukat a stabilitáshoz de azért ez már túlzás. ezen kívül semmi hátránya nincs a debiannak. ha a debiant szereted oké, arra van másik fórum, máshol. az, hogy épp itt szidod az ubuntut nem túl szép dolog. egyébként pedig épp eleget telepítettem debiant, amikor még 1 órás művelet volt csak az, hogy a dselect-el kiválaszd mit akarsz felrakni (nem volt más), szóval tudom, hogy kell konfigolni. a mai debianosoknak ez már csak mítosz... most egy next-next-next el el van intézve. vagy amikor még a grafikus felület összehegesztése azt jelentette, hogy kézzel kellett az xfree86-ot forrásból felrakni majd a confot szerkeszteni, hogy egyáltalán a monitor frekvenciák rendben legyenek és legyen kép, na azok voltak a szép idők :) akkor még nem volt gnome meg kde és nem ennyi volt a telepítés, hogy apt-get install xorg. volt windowmaker, meg xfwm. a windowmaker nagy királyság volt a 90-es évek végén. van még valahol pár desktop screenshotom :) ja és pont ezek a wannabe rendszergazdák osztják az észt sok helyen, aztán egy egyszerű kérdésnél meg jön a "ennyit se tudsz, google!" rizsa. közben meg azt se tudja mit kérdeztek tőle...
vadonkaAmit linkeltem statisztika nem csak a webszerverek vonatkozásában van, hanem együttvéve a levelező kiszolgálótól kezdve minden egyéb ismertebb dologig. Szerintem nem tudsz angolul. A címe ez volt: Debian/Ubuntu extend the dominance in the Linux web server market A grafikon alatt az alábbit írja: Usage of Linux for websites Ez kur...ára nem minden!!! Azok a zárt belső rendszerek, amikre általában RH-et alkalmaznak szerinted itt hol jelennek meg??? Ezután még komolyan kell venni ezt a FUD áradatot, amit ide öntesz?
adeeazok a zárt belső rendszerek amikről írsz, manapság már korántsem annyira rh-t alkalmaznak ám. de nem kell komolyan venni. nem minden cégnél fér az bele, hogy kidobnak évi 150-800e ft-ot azért, hogy kapjanak egy elavult rendszert. az alap support ami kb 70 ropi egy évre azt tartalmazza, hogy letöltheted a biztonsági frissítéseket de support az nincs, csak az "old meg magad" módszer működik. tehát 70k-ért kapod a nagy semmit amit más rendszerek ingyen adnak. csudijó dolog. de nem hülyék az emberek, hogy ezt benyeljék. nézz szét picit a piacon vannak érdekes dolgok amik ezt alátámasztják. amúgy meg nem kötelező elolvasni a kommenteket és válaszolni sem kötelező rá. ha nem tetszik a tartalma ignorálni kell. a redhat addig volt jó amíg nem enterprise linux volt, addig érdekelte a fejlesztőket az, hogy rendben legyen a szoftver. ma már csak a pénzt nyerik ki belőle minden másra nagyívben tesznek...végzetesen hasonló a helyzet a oracle-sun esetével ahol is a sun eddigi ingyenes cuccait az oracle már pénzért adná. az, hogy pl egy biost nem lehet leszedni egy xfire szerverhez csak ha fizetsz az már nonszensz. és akkor az oracle csak a redhatot támogatja az adatbázis szerverükhöz. nocsak micsoda véletlen. a pénz körül forog minden, én meg ilyen cégeket nem fogok egy forinttal sem támogatni. én befejeztem az rh-val kapcsolatos írást.
vadonkaEzért létezik a CentOS is. Továbbá azért a RH rengeteg fejlesztést végez virtualizáció és egyéb enterprise részeken (ők a linux kernel legnagyobb fejlesztői mai napig), szóval a "ma már csak a pénzt nyerik ki belőle minden másra nagyívben tesznek" egy nagy baromság. Továbbá csak azért válaszoltam, mert ideráncigáltál egy Apache és NGINX használatos sztatisztikát és ezzel próbáltad igazolni, hogy a RH leszállóágban van. Ez a statisztika szándékos félreértelmezése. Erről ennyit.
Akinek debian/ubuntu kérdése van annak szívesen segítek. Egyéb iránt kérnék egy moderátort a flame war elkerülése végett zárja le ezt a topicot ha lehet itt ilyet. Köszönöm!