balzamon1. Egy teljesen ingyenes operációs rendszerben nincs üzlet, legalábbis amíg nem bombázzák tele például reklámokkal (lásd Android). Az várható volt, illetve normális, hogy kevesebb erőforrást fordítanak az Ubuntu desktop ágára (ez már évek óta megfigyelhető trend). Igazából azzal csakis jól járunk ha nem marad ennyiféle megoldás ugyanarra a problémára. Az, hogy a már jól kiforrott GNOME felületre térnek át, amely biztosítja a konzisztenciát és a kevesebb hibalehetőséget, nem jelenti azt, hogy hanyatlásnak indult volna az Ubuntu. Őszintén? Egyszerűen nincs is szükség ennyi Linux-disztribúcióra. Ami kellene az viszont az egységesség, és egy jó alap amire lehet fejleszteni. Ma általánosságban egy általános kereskedelmi programot desktop Linux-ra fejleszteni egyszerűen rémálom. 2. Tudom-tudom, szerinted az Android nem Linux. De a tény ettől még tény marad, és az. Egy speciálisan alakított Linux-alapú rendszer. Badarság lenne azt gondolni, hogy egy desktop Ubuntu-nak elég lenne csakis egy új, kisebb érintőképernyőkre szabott felhasználói felület. Ugyanúgy mögé kellene pakolni azt a fejlesztőkörnyezetet és ökoszisztémát amely biztosítja a kompatibilitást és a programozhatóságot. Azért, hogy ne legyen rémálom a fejlesztés és a karbantartás. Ez valamilyen szinten meg is indult, de elbukott, mert a piacnak egyszerűen nincs szüksége rá. 3. És akkor mi van ha egy újabb geek generáció nem fog desktop Linux-disztribúción kattintgatni? Ez miért jelent problémát? Ha kiforrná magát egy jobb megoldás, akkor én sem Ubuntuznék.
Csak nekem tűnik úgy...
ZoliMégis mit nevezünk Linux-nak? Először ezt kellene tisztázni. A Linux önmagában egy kernel, és erre épülnek teljes értékű operációs rendszerek, amiket szintén hívnak Linux-nak is (ezek a Linux-disztribúciók). Az Android egy Linux rendszermagra épülő operációs rendszer. Persze vannak módosítások benne, de például az Ubuntu sem vanilla kernelt használ. Egy átlagos router operációs rendszere sem teljesen hasonlít egy asztali Linux-disztribúcióra, de attól még Linux-alapú marad. A Linux mint kernel sokkal jobban való fix célhardverre mint amilyen a telefonoké is. PC-n pont a Linux kernel felépítése az ami kevésbé optimális. Ha a Google egy teljesen különálló, saját kernelt akar, akkor azt csakis önös érdekből teszi. A probléma ott kezdődik, hogy egy ilyen rendszermag nem kis munkát jelent. Bár nyilván egy Google nagyságú cég akár még meg is engedheti magának. A macOS egy Unix-alapú operációs rendszer. Itt is ki lehet hangsúlyozni, hogy valamin alapszik, nem a semmiből építették fel. A PlayStation rendszere is FreeBSD-ből indult ki. Tehát a Sony is csak átépített/ráépített, holott eléggé fix annak is a hardvere. Ergo nem egyszerű a semmiből kezdeni, ha operációs rendszert szeretnél összeállítani.
balzamonHogy mi a Linux mi nem, nehéz eldönteni. Szerintem, ha egyiknek az az alapja és az, akkor a másik is az. De egy példa. Most küldtek egy linket. Ez egy nagy svéd cég, ami hazánkban is képviseli magát. (4 betűs) Kaptam egy linket, amit az ő tervezőprogramjukkal csináltak, hogy nézzem meg. A linkre nyomva 14.04-es Ubuntura azt mondta, nem támogatja a Linux rendszert, szerezzek be a másik kettő valamelyikéből. Gondoltam annyi eszük csak van annál a nagy cégnél, hogy a legelterjedtebb mobilost azért elfogadja. Hát nem. Az androidra (6.0.1) is csak azt mondja, hogy vegyek a másikakból. Szerinte Linux mind a kettő. Számomra ezzel eldőlt. :-) Eddig sem csíptem azt a céget, de most megint leégették magukat előttem.
ZoliHa bele döglesz is linux. Szerencsére odavaló szakemberek döntik el nem mi.
Szerintem az ubuntu.hu ebben a formában már rég befulladt, elavult. Kellene már egy új oldal, hírekkel, infókkal, hogyanokkal. Tudom, dumálni könnyű, de én sajnos nem értek a weblapkészítéshez. Valamilyen más formában viszont szívesen támogatnám a dolgot,
bartasziliPersze, hogy Linux, de akkor meg Unix (még ha tagadják is), mert tulajdonképpen minden egy kicsit Unix, ami a világon ma létezik, csupán időrendi okokból. Szerintem ez nem informatikai, hanem filozofikus probléma. A Unix az Unix, a Linux az Linux, az Android meg Android.
nightwalkerAki komolyabban bele akarja magát ásni a Linux világába, számára elkerülhetetlen az angol nyelv ismerete. Manualtól kezdve minden fontos infó, hibabejelentés, stb. azon a nyelven érhető el, és megfelelő oldalakat felkeresve angolul megkapja a legfisebb híreket, hallgathat podcast-et, feliratkozhat csatornákra. Aki csak felületes Linux felhasználó, számára elegendő ez a magyar nyelvű oldal is. Komoly mélységekbe angol nyelv ismerete nélkül elég nehéz eljutni. A fiatalok egyre jobban beszélnek valamilyen idegen nyelven, magyar nyelvű médiák (hírportálok, oldalak, stb.) jelentősége megállíthatatlanul csökken.
tenkesDe mi az a Linux? Mit hívtok annak? Mert ennyiből az Ubuntu sem Linux, hanem Ubuntu. Tehát egyáltalán miről is szól a vita? Ugyanis egyetérthetünk benne, hogy az Android nem Linux, de csak azért, mert nincs is olyan operációs rendszer, hogy Linux. Ez egy általános megfogalmazása a Linux rendszermagra épülő operációs rendszereknek, de abba pedig beletartozik az Android is, ugyanúgy mint az Ubuntu. Ha keresem pl. a dd-t, cat-ot, chroot-ot, cp-t, cut-ot vagy hasonló progikat, mert megszoktam az Ubuntuban, akkor megtalálom őket az Androidban is. Mitől lesz mégis kevésbé Linux-alapú egy Android mint egy Ubuntu, ha egyszer mindkettő a Linux kernelen alapszik? A Windows mobil operációs rendszere Windows kernelen alapszik, tehát az nem Linux. De a Google egyelőre nem tett le egy hasonló kernelt az asztalra, így kénytelen volt a Linux-ra alapozni mikor az Androidot készítette. Még a Wikipédián is Linux-disztribúcióként hivatkoznak rá, mert a Linux Foundation szerint márpedig az: Android is a Linux distribution according to the Linux Foundation
XebecheIgazad van. Én is a külföldi oldalakat nézem meg először. De, ha már van nekünk ez a jó magyar ubuntu. hu,...
XebecheKell az angol nyelv ha valaki tényleg annyira beleakarja magát ásni a dolgokba. De őszintén, csak a fanatikusokat érdekli ilyen mélységben a Linux világa, a viszonylag kevés felhasználó között is sokan csak használják a rendszert. Jó ha maximum kérdéseket tesznek fel ha valamit nem tudnak, na de híreket meg cikkeket nem fognak olvasni. Hiszen még a problémájuk megoldására is képtelenek rákeresni, mert nyilván nem érdekli őket ilyen mélységekben a dolog.
KendekNekem pl. a linuxmint.hu tetszik.
KendekIgazad van, technikailag az Android nyilván linux. Szellemiségében azonban nem "Linux", csak az utóbbi 10 évben több emberhez és eszközre jutott el, mint a "linux" valaha. Ne áltassuk magunkat ez nem az ezerarcú "linux" egy új változat általi feltámadása, ez tisztán az Android (és a Google) sikere. Az, hogy mi az alapja mellékes. Az emberek szeretik, milliárdnyi eszközön használják minden áldott percben, és ha megkérdeznénk őket láttak-e már linux-ot, tudjátok mi lenne a válasz.....?
KendekSzerintem az ubuntu.hu ebben a formában már rég befulladt, elavult. Kellene már egy új oldal, hírekkel, infókkal, hogyanokkal. Erre a felvetésre válaszoltam. Ezért írtam, hogy a most felnövő fiatalság egyre jobban beszél angolul, számukra természetesebb az idegen nyelvű oldalak böngészése, így általános tartalmak tekintetében a magyar oldalak szükségessége folyamatosan csökken. (Ország specifikus tartalmak miatt továbbra is lesz rá igény.)
XebecheSzia! A megújulásra annyi próbálkozás volt, hogy nem tudom megszámolni a kezemen. De nem csak erre a honlapra vonatkozóan. Számos másra is, amik a linuxos hírek terjesztésére lett kitalálva. Tudok olyanról, ami több mint fél éve alakult, de még egy publikus hír se került ki a honlapjukra. Én mindig pozitívan állok a kezdeményezésekhez, de már energiát nem tudok belefektetni. Viszont nyitott vagyok mindenkire. Ha Te, vagy bárki hozol egy új ötletet, amit az elvárásoknak megfelelően leszállítasz/leszállít, akkor ez az oldal is meg tud újulni. Vagy ha rendszeresen írnál cikkeket, de nincs saját honlapod, akkor segítek a közvetítésben.
gyarakilaszloAz ubuntu.hu is csak egy olyan felület, ahol nincsenek súlyozva a hozzászólások, vagy maguk a hozzászólók. (Lásd: askubuntu ill. reddit.) Mivel a tartalom zömét a válaszok teszik ki, az oldal olyan, amilyen az őt alkotó közösség hozzászólásai. Vannak közöttük segítőkész válaszok, apróbb hibák, téveszmék és sajnos vannak szándékos nyelvi hibákkal teletűzdelt kötekedő trollkodások is. Ezek közül az azonos súllyal jelenlévő tartalmak közül kell kimazsolázni a hasznos információt.